Úvod > Aktuality > Prohlídkovou trasu brněnské vily Stiassni ozdobí výstava květinových aranžmá
Památky

Prohlídkovou trasu brněnské vily Stiassni ozdobí výstava květinových aranžmá

  • Vydáno8. února 2024
Ve dnech od 9. do 19. února 2024 mají návštěvníci vily Stiassni jedinečnou příležitost prohlédnout si honosné reprezentativní salonky vily v kombinaci s květinovými vazbami. V sobotu 10. února můžete využít i jedinečné příležitosti projít si výstavu s hlavním floristou Slávkem Rabušicem. Tyto prohlídky začínají v 10:30 a 13:30 hod. Doporučujeme včasnou rezervaci nebo nákup on-line vstupenek.
vila stiassniOblíbená výstava květinových aranžmá, letos pod názvem „Všechny vůně světa aneb po stiassných cestách“, tradičně odstartuje začátek nové sezóny a již po sedmé vnese do interiéru vily Stiassni záplavu květin, která v časech, kdy vilu obývali její stavitelé, nebyla ničím neobvyklým. Paní domu, Hermine Stiassni, květiny a zahradu milovala, trávila jejím zvelebováním čas téměř každý den. Ve více než tříhektarové zahradě se tehdy květiny pěstovaly nejen na záhonech, ale i ve sklenících. Mít tak řezané květiny ve vile se stalo téměř samozřejmostí. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost vidět rozkvetlou vilu uprostřed zimy a prohlédnout si reprezentační prostory v jejich nejkrásnější podobě.

vila stiassniJak již sám název výstavy napovídá, pro tentokrát se floristé nechají inspirovat cestováním a v každé místnosti se snažili navodit atmosféru zemí, které manželé Stiassni navštívili. Během prohlídky se tak podíváte třeba do Itálie, Francie, ale i do slunné Brazílie a vychutnáte si tak ve vile během ní "všechny vůně světa". Květinová aranžmá doplní i ukázka nejrůznějších zavazadel, kufrů, košů či truhel.

Vila je otevřená v podnělí, pátek, sobotu a neděli, vždy od 9 do 17 hodin. Prohlídky vychází vždy v celou hodinu. Vstupné zakoupíte pro dospělé od 240 Kč, pro seniory a studenty za 190 a pro děti stojí lístek 70 Kč. V sobotu 10. února můžete přijít na unikátní prohlídku s hlavním floristou Slávkem Rabušicem. Začíná v 10:30 a 13:30 hodin. Zajistěte si svou vstupenku včas!
 

Jedninečná vila Stiassni

vila stiassniBrněnskou vilu v moderním stylu navrhl architekt Ernst Wiesner pro majetnou a finančně zajištěnou rodinu Stiassni, která v Brně vlastnila textilku. Rodina Stiassni si však, stejně jako Tugendhatovi, svoji vilu příliš dlouho neužila. V předválečném roce 1938 uprchli před nacisty do USA. Po druhé světové válce sloužila vila jako ubytovací zařízení pro  významné státní návštěvy.

Dům byl velmi účelně propojen se zahradou, ať již vchodem ze salónu, nebo velkou otevřenou lodžií ze sousední jídelny. V menším křídle se nacházely kuchyně a pokoje pro služebnictvo. Celý komplex vily pak v zahradě doplnil bazén a tenisový kurt, trakt garáží, domek zahradníka a stáje. Ve vile je zachována celá řada původního vybavení. Dodnes slouží svému účelu původní okna a dveře včetně kování a funkční je i větrací systém oken. Z minulých dob se dochovala např. originální umyvadla či kohoutky, které už dnes nejsou k dostání.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Další aktuality

Výstava Motosalon 2024 láká do Brna nejen milovníky rychlých kol

Tradiční motoristická výstava Motosalon 2024 se lotos koná v Brně na brněnském výstavišti BVV. Letošní 24. ročník veletrhu motocyklů, čtyřkolek, příslušenství a oblečení pro motorkáře se koná ve dnech 29. 2. až 3. 3. 2024, kdy zde zaplní čtyři haly nabitými expozicemi. Patrony letošního ročníku jsou herci, oba milovníci motorek, známí ze seriálu Polda – David Matásek a Vladimír Polívka. Nenechte si ujít skutečně to nejlepší z českého motocyklového trhu!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Papouščí zoo v Bošovicích zahajuje novou sezónu

Ojedinělou expozici nabízí Bošovice na Vyškovsku. Najdete zde první papouščí zoologickou zahradu v České republice. Zoo po zimě se znovu otevře už v pátek 1. března 2024 a otevřeno zůstane až do poloviny listopadu, každý den od 10:00 do 17:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Příroda

Užijte si netradiční prohlídku Punkevních jeskyní s pohádkovými bytostmi

Na netopýra, vodníka, průvodce v kostýmech pohádkových bytostí natrefíte tuto sobotu 2. března 2024 v Punkevních jeskyních. Chystají zde prohlídky, kde se pobaví jak malí, tak velcí návštěvníci. Trasa prohlídky povede stejnými místy jako klasická, která se tento den nekoná.
Jihomoravský kraj | Příroda

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří

Gastronomická akce Slavnosti moravského uzeného a vína, která je největší oslavou moravského uzeného na světě, se opět uskuteční v areálu brněnského hradu Veveří. Bude jí patřit poslední únorový víkend od 24. a 25. února 2024. Milovníky masa čeká jako již tradičně pravé moravské uzené, zabijačkové pochoutky, doprovodný program pro celou rodinu, ale i nabídka moravských vín nebo uzenářské workshopy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Věda a historie není nuda: po stopách starých Římanů Českem

Chcete se projít po cestách, kudy chodili Římané, objevovat staré vojenské tábory a vrátit se zpět o dva tisíce let? Zblízka poznat život římských legionářů, ochutnat římskou kuchyni a vyzkoušet si vojenskou zbroj? Pak se vypravte s Kudy z nudy po stopách starých Římanů. Památky na jejich pobyt objevíte i tam, kde byste je nečekali!
Jihomoravský kraj | Památky

Vinaři se utkají o titul mistra ČR v řezu révy vinné

Už tento pátek 23. února 2023 se v areálu Vinařství Vladimír Tetur ve Velkých Bílovicích uskuteční již 19. ročník soutěže v řezu révy vinné. V soutěži o hlavní trofej "zlaté nůžky" a řadu dalších praktických cen se utkají ženy a muži. Během dne bude připravený pro přítomné vinaře i diváky bohatý doprovodný program.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Brno pro mladé: 30 tipů na zábavná místa moravské metropole

V Brně je spousta velmi zajímavých míst, která se těší oblibě u kolemjdoucích. Zejména mladá generace ocení často bizarní turistické cíle, které se dají dobře sdílet na sociálních sítích. Například různé brněnské sochy spatřené ze zvláštních úhlů, získávají zcela jiný rozměr... Kromě památek v Brně objevíte ale také řadu skvělých kaváren, barů a míst, kde se určitě nebudete nudit.
Jihomoravský kraj | Památky

Oslavte Mezinárodní den průvodců zajímavými prohlídkami v Brně

Mezinárodní den průvodců můžete oslavit i vy! Samotní oslavenci totiž ani letos nezahálejí a na víkend 24. a 25. února 2024 připravují řadu zajímavých akcí. Město si zájemci projdou s profesionálními průvodci až na jednu výjimku za symbolické vstupné 30 korun.
Jihomoravský kraj | Zážitky