Úvod > Aktuality > V brněnské vile Stiassni se můžete seznámit s tím, jak se šermovalo v době první republiky
Brnenskou vilu Stiassni navrhl architekt Ernst Wiesner
"> Brnenskou vilu Stiassni navrhl architekt Ernst Wiesner "> Dum byl velmi úcelne propojen se zahradou "> V soucasnosti ve vile skoncila rekonstrukce, která ji uvedla do puvodní podoby "> Komplex vily v zahrade doplnil bazén a tenisový kurt
Památky

V brněnské vile Stiassni se můžete seznámit s tím, jak se šermovalo v době první republiky

  • Vydáno3. března 2017
Výstava nazvaná „En garde“ představuje šerm a šermíře jako sportovce provozující prestižní umění. Od 3. do 26. března bude instalovaná jako součást prohlídkové trasy. Chladné zbraně a další vybavení jsou zapůjčeny ze sbírek hradů a zámků, ale také ze soukromých sbírek. V sobotu 4. března bude součástí prohlídek (ve 13, 14, 15 a 16 hod.) šermířská exhibice. Návštěvníky čeká ukázka francouzské školy šermu pod vedením profesionálního šermířského mistra s titulem Maître tireur d'armes uděleného Francouzskou šermířskou akademií.
Vila Stiassni

Návštěvníci se mohou těšit na ukázku šermířského souboje a následně si budou moci sami vybrané akce vyzkoušet. Na tyto prohlídky je doporučena rezervace.

Zájemcům o svatbu je pak určena sobota 25. března. V tento den bude vila svátečně vyzdobena – na návštěvníky čeká svatební tabule s dorty, živá kapela, ukázky svatebních šatů, líčení, prstýnků či oznámení. V tento den bude pro všechny jednotná cena prohlídky 100 Kč. Každý 10. návštěvník získá publikaci Brněnské vilové kvarteto. Zájemci, kteří si v tento den dohodnou, že uspořádají svatbu ve vile Stiassni, dostanou slevu.

StiassniBrněnskou vilu v moderním stylu navrhl architekt Ernst Wiesner pro majetnou a finančně zajištěnou rodinu Stiassni, která v Brně vlastnila textilku. Rodina Stiassni si však, stejně jako Tugendhatovi, svoji vilu příliš dlouho neužila. V předválečném roce 1938 uprchli před nacisty do USA. Po druhé světové válce sloužila vila jako ubytovací zařízení pro  významné státní návštěvy.

Dům byl velmi účelně propojen se zahradou, ať již vchodem ze salónu, nebo velkou otevřenou lodžií ze sousední jídelny. V menším křídle se nacházely kuchyně a pokoje pro služebnictvo. Celý komplex vily pak v zahradě doplnil bazén a tenisový kurt, trakt garáží, domek zahradníka a stáje. Ve vile je zachována celá řada původního vybavení. Dodnes slouží svému účelu původní okna a dveře včetně kování a funkční je i větrací systém oken. Z minulých dob se dochovala např. originální umyvadla či kohoutky, které už dnes nejsou k dostání.


Ve vile nedávno skončila rozsáhlá rekonstrukce, která ji uvedla do původní podoby.
Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika