Úvod > Co chcete dělat? > Hrobka rodiny Stiassni
Památky

Hrobka rodiny Stiassni

Hrobka postavená v roce 1916 se nachází na židovském hřbitově v Brně. Stavba z bílého mramoru byla v roce 2019 zrekonstruována. Na hřbitově, kde se pohřbívá od roku 1852, jsou hroby další řady významných osobností.
V hrobce, která je postavená jako osmimístná, je uložen pouze zakladatel průmyslnického roku Josef Stiassni, otec Alfréda, který nechal postavit slavnou funkcionalistickou vilu podle návrhu Ernsta Wiesnera. Jméno manželky Josefa, Friedrike, je na hrobce dopsáno in memoriam ve zvláštním tvaru – jako Riki Stiassná. Riki totiž ze zdravotních důvodů s rodinou odejít nemohla a zemřela v koncentračním táboře Terezín v roce 1942.
 
Josef a Nathan Stiassni založili v Brně v roce 1968 textilní firmu Brüder Stiasni, kterou později převzali tři Josefovi synové Alfréd, Rudolf a Ernst. Po druhé světové válce se jejich továrna stala základem pro přádelny a tkalcovny vlny Vlněna. Josef Stiassni zemřel v roce 1916, většina členů této židovské rodiny uprchla na začátku 2. světové války před nacisty do Spojených států.

Na židovském hřbitově, kde se pohřbívá od roku 1852, jsou hroby řady významných osobností – například architekta Otto Eislera, Ernsta Wiesnera, obchodníka s vlnou Heinricha Gomperze nebo textilních průmyslníků Löw-Beerů a s nimi spřízněných Tugendhatů.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 16. 7. 2021
Paintball Delta – Team

Paintball Delta – Team

Brno, Jižní Morava
Brontosauří úterní kluby

Brontosauří úterní kluby

Brno, Jižní Morava
Židenický kopec v Brně

Židenický kopec v Brně

Brno-Židenice, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Industra Coffee v Brně

Industra Coffee v Brně

Brno, Jižní Morava
eFi Hotel Brno

eFi Hotel Brno

Brno, Jižní Morava