Úvod > Aktuality > Stiassni, Tugendhat, Löw-Beer a Jurkovič: čtyři brněnské vily zvou na prohlídky i akce
Stiassni, Tugendhat, Löw-Beer a Jurkovič: čtyři brněnské vily zvou na prohlídky i akce
"> "> "> ">
Památky

Stiassni, Tugendhat, Löw-Beer a Jurkovič: čtyři brněnské vily zvou na prohlídky i akce

  • Vydáno16. ledna 2020
Znáte brněnské vilové kvarteto? Ne, nejde o karetní hru ani hudební těleso, ale o volné sdružení čtyř slavných a nedávno obnovených vil v Brně – Jurkovičovy vily, vily Löw-Beer, vily Stiassni a vily Tugendhat. Všechny jsou otevřené celoročně, takže je můžete navštívit i v zimních měsících, a hlavně pořádají celou řadu akcí.

Zima ve Stiassni: Kostýmované prohlídky, květiny i procházka

Luxus a půvab první republiky Vila Stiassni, v Brně známá také jako vládní vila, zdařile skrývá. Textilní podnikatel Alfred Stiassni společně s manželkou Hermine sice svěřili stavbu svého domu do rukou populárního architekta Ernsta Wiesnera, ale do zařízení interiérů si mluvit nenechali. Za moderní fasádou se tak ukryl nábytek v historizujícím stylu, dřevěná obložení stěn, mramorové krby a bohaté štuky – zkrátka něco, co byste v podobně staré vile Tugendhat hledali marně.

Díky tomu, že vila dlouhá desetiletí sloužila jako luxusní hotel pro významné státní návštěvy, dochovala se tu řada dobových detailů, od původních oken a dveří včetně kování a větracího systému až po originální umyvadla či kohoutky. Pro veřejnost se dům otevřel v roce 2014 a podívat se sem můžete vždy v pátek, sobotu a neděli od 10 do 16 hodin, vstupné stojí 190/130 Kč, děti do šesti let mají vstup zdarma. Vstupenka zahrnuje i prohlídku zahrady a aktuální výstavy.

Od pátku 24. ledna do pondělí 3. února můžete navštívit Vilu Stiassni v hávu svatebním! Návštěvníci si mohou vychutnat krásné vilové interiéry v jedinečném spojení se stovkami květů, které vilu na několik dní doslova rozzáří. Nenechte si ujít příležitost vidět vilu v hávu svatebním a třeba se i nechat inspirovat pro svůj svatební den. Květinová výstava je nedílnou součástí prohlídkové trasy vily. Květiny tak zdobí jak reprezentativní salonky, tak i soukromé pokoje rodiny, které si  návštěvníci mohou prohlédnout společně s průvodcem.
V době konání výstavy je otevřeno denně od 9 do 17 hodin. Prohlídky vychází vždy v celou hodinu. Ve dnech 24. a 25. ledna si nenechte ujít kostýmované prohlídky s oživlými výjevy z minulosti. V neděli 26. ledna čeká zájemce procházka s průvodcem po významném okolí vily Stiassni, která se nachází v jedné z nejluxusnějších brněnských částí, tzv. Masarykově čtvrti.
 

Löw Beer: Vily textilních magnátů a svět podnikatelské elity

Nejstarší z trojice dalších vil je vila Löw-Beer. Na začátku 20. století ji nechal postavit továrník Moritz Fuhrmann, od roku 1913 až do roku 1939 tu však žila rodina Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Expozice Muzea Brněnska nabízí pohled do světa brněnské buržoazie, významných židovských rodin a zároveň textilních podnikatelů Löw-Beerů, Stiassnich a Tugendhatů. Otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin, vstupné stojí 160/80 Kč, pro děti do 18 let 35 Kč, děti do šesti let mají vstup zdarma. Expozici si můžete projít individuálně, každou celou hodinu připojí průvodce krátký výklad.

Industriální BrnoV galerii Celnice v areálu vily Löw-Beer je od 18. října 2019 do 26. ledna 2020 k vidění výstava s názvem Fabriky a fabrikanti, která přibližuje mikrosvět meziválečné podnikatelské elity nejen v Brně, ale třeba i v Ústí nad Labem či Ostravě. Přijďte se seznámit s textilními magnáty židovského původu z rodin Fuhrmannů, Himmelreichů, Löw-Beerů, Stiassni, Tugendhatů a Zwickerů. Galerie Celnice je bezbariérová, volně přístupná od úterý do neděle v čase 10 až 18 hodin.
 

Vila Tugendhat: na prohlídku se rezervujte včas

vila tugendhatSložitější je to s prohlídkou vily Tugendhat; o funkcionalistický skvost zařazený v roce 2001 mezi památky UNESCO je velký zájem a prohlídky je proto třeba rezervovat zhruba dva až tři měsíce předem, a to nejlépe telefonicky nebo e-mailem. Vila je otevřená od úterý do neděle od 9 do 17 hodin, ovšem vstupenky je třeb azakoupit předem.

Cena základního okruhu je 350 Kč, za rozšířenou prohlídku zaplatíte 400 Kč. Fotografování v interiérech vily (bez použití blesku a stativu) je možné pouze po zakoupení „foto-vstupenky“ za 300 Kč přímo na pokladně. Vstoupit lze také do zahrady, a to za příznivých klimatických podmínek a za 50 Kč.
 

Jurkovičova vila: prohlídky a výstava Evy Eisler

jurkovičova vilaPoslední z kvarteta je vila, kterou pro svou rodinu v roce 1906 postavil architekt Dušan JurkovičŽabovřeskách, dnešní městské části Brna ve svahu nad údolím řeky Svratky. Jurkovičova vila zde vyrostla jako vůbec první dům, samotné Žabovřesky se staly součástí Brna až v roce 1919. Vila, která patří k vrcholným dílům středoevropského secesního folklorismu, reprezentovala jak architektův osobitý styl, tak soudobé evropské trendy v bydlení. Po dokončení Jurkovič v domě uspořádal výstavu svých interiérových prací, dnes o vilu pečuje Moravská galerie a prohlídku s výkladem si můžete rezervovat předem.

Eva EislerV lednu a v únoru je otevřeno o víkendech od 10 do 12 a od 12.30 do 16 hodin, prohlídky začínají vždy v celou hodinu. Vstupné stojí 100 Kč pro dospělé a 50 Kč pro studenty a seniory, pro občany městské části Žabovřesky 20 Kč, děti do šesti let neplatí nic. Ve vile probíhá výstava Eva Eisler – Peter Demek, a to až do 1. 3. 2020. O umělkyni a výrazné osobnosti českého designu Evě Eisler je známo, že každou svou výstavou překvapí návštěvníky něčím novým. Ani v Jurkovičově vile tomu není jinak. Společně se sochařem Peterem Demkem představuje výběr prací převážně geometrických forem, jako protiklad k typickému ornamentalismu v tvorbě Dušana Jurkoviče.
Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Stěžejní dílo funkcionalistické architektury, Vilu Tugendhat, si prohlédnete v Brně – Černých Polích. Vznikla v letech 1929–1930 podle projektu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Ten vypracoval návrh stavby v roce 1928 na žádost manželů Tugendhatových.

Vila Löw-Beer v Brně

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.