Úvod > Co chcete dělat? > Arnoldova vila v Brně
Památky

Arnoldova vila v Brně

Secesní Arnoldova vila v Černých Polích u parku Lužánky v Brně pochází z roku 1862. Manželé Arnoldovi ji vlastnili 21 let. Vila bohužel chátrá a spolek Kulturní centrum Josefa Arnolda usiluje o její obnovu.
Vila stavitele Josefa Arnolda byla druhou stavbou, realizovanou v rámci nejstarší brněnské vilové kolonie nad Lužánkami. Dobou svého vzniku reprezentuje prvotní zástavbu na svazích Černých Polí. Úroveň architektury v duchu art deco s prvky secese a kvalita řemeslného provedení v rámci druhé stavební fáze (asi 1909 -1915) je velmi kvalitní. Neobvyklý na dnešní dobu je prakticky nedotčený autentický stav domu.

Do budoucna se uvažuje o tom, že vila bude sloužit jako komunitní centrum pro Černá Pole i Brno-střed a také by zde mělo vzniknout místo zaměřené na soudobou architekturu a umění Brna.

Vila se nachází nedaleko od vily Tugendhat a Löw-Beerovy vily.

Záchrana Arnoldovy vily
Muzeum města Brna totiž podepsalo partnerskou smlouvu s Národním muzeem architektury a designu v Oslo a stvrdilo tak spolupráci na projektu „Centrum dialogu – záchrana a rehabilitace Arnoldovy vily“. Tím se naplňuje jedna z podmínek k získání grantu z Finančních mechanismů EHP/Norsko.

Spolupráce obou partnerů na projektu rekonstrukce Arnoldovy vily navazuje na předchozí společné aktivity. Muzeum města Brna bude s norským partnerem konzultovat metodiku památkové obnovy Arnoldovy vily a současné aktuální přístupy k možnostem prezentace dějin architektury veřejnosti právě v domech, jejichž původní funkcí bylo privátní bydlení.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 2. 3. 2021

Ubytování a restaurace v okolí