Úvod > Aktuality > Výstava ve vile Stiassni představí moderní architekturu na seznamu UNESCO
Výstava ve vile Stiassni představí moderní architekturu na seznamu UNESCO
">
Kultura

Výstava ve vile Stiassni představí moderní architekturu na seznamu UNESCO

Vydáno 28. února 2019
Ve brněnské vile Stiassni bude od pátku 1. března 2019 otevřena nová výstava, která představí klenoty světové moderní architektury, mezi než patří například i vila Tugendhat. Výstava bude ve vile Stiassni k vidění vždy od pátku do neděle, až do 26. května 2019.
Vila TugendhatModerní architektura se na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO objevuje od roku 1987, kdy na něj bylo zapsáno dílo katalánského architekta Antonia Gaudího. A přestože je nejnovější architektura dosud zastoupena spíše okrajově, zápisů postupně přibývá. V roce 2001 se mezi klenoty světového dědictví objevila také brněnská vila Tugendhat – ikonické dílo architekta Ludwiga Miese van der Rohe, které navrhl pro manžele Gretu a Fritze Tugendhatovy. Jediná brněnská realizace významného architekta se tak ocitla v prestižní společnosti slavných staveb moderní architektury, jakými jsou budova Opery v australském Sydney, Hala století v polské Vratislavi nebo třeba obytný blok Unité d'habitation od Le Corbusiera v Marseille.

GaudíVýstava, která vznikla v Metodickém centru moderní architektury v Brně, představuje celkem 15 staveb a souborů, zástupců architektury 20. století, které byly svou jedinečnost vybrány a zapsány na Seznam světového dědictví. Průmyslové stavby byly z výběru staveb na výstavě ve vile Stiassni záměrně vynechány. Prezenrovány jsou tyto stavby: díla Antonia Gaudího; Brasilia; Bauhaus a jeho sídla ve Výmaru, Desavě a Bernau u Berlína; univerzitní město v Caracasu; vila Tugendhat; Bílé Město v Tel-Avivu – mezinárodní moderna; dům a ateliér Luise Barragána; Le Havre, město přestavěné Augustem Perretem; Hala století ve Vratislavi; univerzitní kampus Mexické národní autonomní univerzity; Opera v Sydney; Vila Stoclet; architektonické dílo Le Corbusiera, vynikající příspěvek k moderní architektuře a Asmara: modernistické město v Africe.
Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Stěžejní dílo funkcionalistické architektury, Vilu Tugendhat, si prohlédnete v Brně – Černých Polích. Vznikla v letech 1929–1930 podle projektu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Ten vypracoval návrh stavby v roce 1928 na žádost manželů Tugendhatových.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.