Úvod > Aktuality > Elegance, luxus a styl: návštěvy ve funkcionalistických vilách a bytech
Elegance, luxus a styl: návštěvy ve funkcionalistických vilách a bytech
">
Památky

Elegance, luxus a styl: návštěvy ve funkcionalistických vilách a bytech

Vydáno 14. dubna 2017
Chtěli jste se podívat do interiérů Winternitzovy vily v Praze a neměli jste štěstí? Teď ho máte, v dubnu se otevírá nastálo. Na prohlídky láká také slavná Millerova vila či vila Tugendhat, zapomenout nesmíme ani na Loosovy interiéry v Plzni.
Funkcionalismus se stal vedoucím slohem první republiky a přiřadil československou architekturu k evropské špičce. Pojďte s portálem Kudy z nudy na návštěvu tam, kde nás pustí dál a kde se na funkcionalistické skvosty nemusíme dívat jen z ulice. Některá jména – namátkou Adolf Loos, Ludwig Mies van der Rohe či Jože Plečnik – jsou všeobecně známá, s jinými se teprve postupně seznamujeme. Žhavou novinkou mezi přístupnými funkcionalistickými stavbami je Winternitzova vilaPraze. Dlouho sloužila jako mateřská školka, po roce 1989 ji potomci původních majitelů nechali opravit. Nahlédnout dovnitř se však dařilo jen výjimečně – až do letošního dubna, kdy se natrvalo otevírá pro veřejnost jako galerie.
 

Winternitzova vila

Návrh funkcionalistické vily v Praze-Košířích svěřil právník Josef Winternitz slavnému architektovi Adolfu Loosovi. Ten ovšem kvůli nemoci (zemřel o rok později) projekt předal kolegovi Karlu Lhotovi; jeho dílem jsou veškeré prvky v interiéru. Podobně jako brněnští Tugendhatovi si ani Winternitzovi vilu dlouho neužili, za druhé světové války putovali do Osvětimi. Winternitzova vila se nyní nastálo otevírá jako galerie, zastavit se tu můžete od neděle do středy vždy od 12 do 18 hodin. Základní vstupné stojí 180 Kč, snížené 100 Kč.
 

Müllerova vila

Winternitzova vila coby jedna z posledních Loosových zakázek má hodně shodných prvků se známější Müllerovou vilou, zejména pak pro Loose charakteristický styl členění interiérů, takzvaný raumplan. Autoři luxusní vily v Praze na Ořechovce jsou stejní, jiný byl investor: vilu si nechal postavit František Müller, zámožný spolumajitel stavitelské firmy Kapsa-Müller, když se chtěl s rodinou přestěhovat z Plzně do Prahy. O vilu pečuje Muzeum hlavního města Prahy, otevřená je celoročně a prohlídka stojí 300/200 Kč, vždy je nutná předchozí rezervace.
 

Jože Plečnik a Rothmayerova vila

Z dalších pražských funkcionalistických staveb je třeba zmínit dílo slovinského architekta Jože Plečnika. Podílel se na úpravách Pražského hradu a jeho dílem je rovněž kostel Nejsvětějšího srdce Páně na Vinohradech, považovaný za jednu z nejvýznamnějších českých sakrálních staveb 20. století. Plečnik v Praze vyučoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové a vychoval řadu vynikajících tvůrců včetně Otto Rothmayera, který se později stal jeho nejbližším spolupracovníkem. V Rothmayerově vile ve Střešovicích, kterou architekt navrhl a postavil pro svou rodinu, si můžete prohlédnout expozici o životě a díle obou architektů, kterou přichystalo Muzeum hlavního města Prahy. Otevřeno je v úterý, čtvrtek a o víkendech, prohlídky v ceně 180/120 Kč je třeba rezervovat předem.
 

Loosovy interiéry v Plzni

V Plzni můžete navštívit čtyři přístupné bytové interiéry od světoznámého architekta Adolfa Loose. Každý z nich je jiný, za návštěvu ale rozhodně stojí všechny. V bytě manželů Krausových v Bendově 10 se podíváte do podle odborníků nejkrásnějšího Loosova salónu s obkladem ze švýcarského mramoru Cipollino a stropem z mahagonových desek. Návštěva apartmánu Dr. Vogla v Klatovské 12 představí jako zázrakem dochovanou místnost, obývací salón s replikami původního nábytku a travertinovou jídelnu. Další prohlídková trasa nabízí Brummelův dům na Husově 58, Loosem přestavěný v dvougenerační bydlení, a poslední prohlídka míří do Semlerovy rezidence na Klatovské 110, jediného z plzeňských interiérů, ve kterém byl využit Loosův princip raumplanu. Interiéry navrhl pro Oskara a Janu Semlerovy Loosův žák a spolupracovník Heinrich Kulka. Prohlídky stojí od 140/90 do 240/150 Kč a kromě běžných prohlídek si můžete objednat i prohlídky komentované.
 

Vila Tugendhat

Skutečným skvostem mezi funkcionalistickými stavbami je vila Tugendhat v Brně – Černých Polích. Jako jediná památka moderní architektury v Česku je zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Vila manželů Grety a Fritze Tugendhatových vznikla podle projektu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe a před několika lety jí byla vrácena podoba, jakou měla v době svého dokončení roku 1930. V interiérech uvidíte repliky původního mobiliáře, prohlédnete si i technické zázemí vily a expozici věnovanou architektovi, stavebníkům a všednímu životu rodiny do roku 1938, kdy Tugendhatovi emigrovali. Vila je přístupná celoročně kromě pondělí, vzhledem k velkému zájmu je doporučená rezervace 2 až 3 měsíce předem. Vstupné stojí 300/180 Kč.

Z dalších brněnských funkcionalistických památek byste měli rozhodně poznat kavárnu Era, neopakovatelnou atmosféru pak mají staré pavilony brněnského výstaviště.
 

Vila Stiassni

Pro běžné návštěvníky se Vila StiassniBrně-Pisárkách, dlouhá léta známá spíše jako vládní vila, poprvé otevřela po rozsáhlé obnově na konci roku 2014. Vile, kterou pro rodinu textilního továrníka Alfreda Stiassniho v letech 1927–1929 postavil architekt Ernst Wiesner, vrátila obnova půvab první republiky. Stavba lehce klame tělem: zvenčí strohá a funkcionalistická budova uvnitř hýří luxusem, v době vzniku již poněkud zastaralým. Salonky zdobí bohaté štuky a vyřezávané dřevěné obložení, mramorové krby a historizující nábytek. Nenechte si ujít ani procházku zahradou s tenisovým kurtem či bazénem. Ve vile se pořádají výstavy, akce a kostýmové prohlídky; otevřeno je celý rok vždy v pátek, sobotu, neděli a o státních svátcích, prohlídka stojí 190/100 Kč, zahrada je přístupná za jednotnou cenu 20 Kč.
 
Vždy jednou měsíčně se navíc můžete s průvodci vydat na procházku Masarykovou čtvrtí a seznámit se s postupným zastavováním svahů nad Pisárkami i dalšími významnými vilami meziválečného období. Termíny vycházek jsou uvedeny na internetových stránkách vily, lístek stojí 90/60 Kč.
 
Brněnské architektonické stezky

Brněnské architektonické stezky

Naplánujte si procházku brněnskými architektonickými stezkami! Informace o 400 objektech z období funkcionalismu najdete na novém webu, kde je kromě audionahrávek ke stažení zachycena i stručná historie těchto staveb, okolnosti jejich vzniku, životní osudy majitelů i architektů.

BVV – Brněnské výstaviště

BVV – Brněnské výstaviště

Veletrhy Brno navazují ve svém podnikání na tradici, která byla zahájena v roce 1928 Výstavou soudobé kultury v Československu. Na začátku 20. století vznikl jeden z nejznámějších evropských výstavních areálů. Brněnské výstaviště bylo otevřeno v roce 1928 a patří ke skvostům funkcionalismu.

Funkcionalistická synagoga Agudas Achim v Brně

Funkcionalistická synagoga Agudas Achim v Brně

V Brně byste kdysi našli hned čtyři synagogy. Dodnes se však zachovala jen jediná. Navštívit ji můžete v ulici Skořepka nedaleko centra města.

Funkcionalistické krematorium v Semilech

Funkcionalistické krematorium v Semilech

V roce 1937 bylo v Semilech otevřeno první elektrické krematorium ve střední Evropě. Funkcionalistická stavba je v interiéru obohacena freskami, které vytvořil akademický malíř Alois Doležel z Prostějova, žák Maxe Švabinského.

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Kulturní stezka vás provede místy spojenými s životy nejvýznamnějších osobností evropské kulturní scény 1. poloviny 20. století. Vydejte se po stopách známých architektů, designérů a dalších umělců – můžete navštívit rodný dům Josefa Hoffmanna, Gustava Mahlera, Janáčkův domeček či Jurkovičovu vilu.

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Palác Alfa v Brně

Palác Alfa v Brně

Nenápadná funkcionalistická budova s pasáží a ochozovou galerií, která spojuje brněnské ulice Jánskou a Poštovskou s náměstím Svobody, vznikla dle návrhů českého architekta Bohuslava Fuchse. Nyní se stala chráněnou kulturní památkou.

Velká vila Löw-Beerů ve Svitávce

Velká vila Löw-Beerů ve Svitávce

V letech 1900 – 1902 byla vybudována firmou Moses Löw-Beer ve Svitávce tzv. Velká vila. Byla zde tehdy soustředěna podstatná část textilní výroby židovské průmyslnické rodiny Löw-Beerů, jejichž další významné sídlo se nacházelo v Brně.

Výstavní síň Mánes v Praze

Výstavní síň Mánes v Praze

Výstavní síň široké otevřené dramaturgie, zahrnuje výstavy význačných osobností českého i světového výtvarného umění, předních spolků a tvůrčích skupin, výstavy mladých umělců, tematické a retrospektivní výstavy.

Zemanova kavárna v Brně – replika funkcionalistické stavby

Zemanova kavárna v Brně – replika funkcionalistické stavby

Zemanova kavárna, to je unikátní replika významné funkcionalistické stavby Bohuslava Fuchse z roku 1925. Nabízí vynikající kuchyni, vlastní cukrářskou výrobu a široký sortiment nápojů.

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Přestavbu starého patrového domu a vybavení jeho interiéru projektoval Adolf Loos pro Jana a Janu Brummelovy na Husově třídě 58. Původní dům vystavěný v neorenesančním stylu mezi lety 1885–1886 později zakoupila rodina Liebsteinových, vlastnící obchod se dřevem.

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Adolf Loos patřil mezi nejvýznamnější architekty dvacátého století. Byt na Klatovské třídě navrhl ve dvacátých letech minulého století pro MUDr. Josefa Vogla, dětského lékaře, a jeho choť Štěpánku, která byla dcerou majitele domu. Do dnešních dní se zachovala i jídelna s obývacím pokojem.

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Prvorepublikový byt Viléma Krause se nachází v Bendově ulici 10. Navrhl jej světoznámý architekt Adolf Loos pro potřeby inženýra Viléma Krause a jeho ženy Gertrudy mezi lety 1930 – 1931. V bytě se dochovaly vzácné mramorové obklady, protilehlé zrcadlové stěny a komfortně řešený vestavěný nábytek.

Rothmayerova vila v pražských Střešovicích

Rothmayerova vila v pražských Střešovicích

Rothmayerova vila ve Střešovicích prošla rekonstrukcí a veřejnosti je nově zpřístupněna od 1. října 2015. Muzeum hlavního města Prahy zde otevřelo expozici o životě a dílu architekta Otto Rothmayera a jeho učitele Josipa Plečnika.

Bauerova vila – Muzeum Josefa Gočára v Libodřicích u Kolína

Bauerova vila – Muzeum Josefa Gočára v Libodřicích u Kolína

Muzeum Josefa Gočára a galerie kubistického designu v Bauerově vile v Libodřicích u Kolína nabízí návštěvníkům dobovou atmosféru počátku 20. století. Rekonstrukce uvedla vilu do její původní podoby. Od 1.1.2018 je muzeum z technických důvodů uzavřeno.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870 – 1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století. Na přelomu 20. a 30. let Adolf Loos v Plzni často pobýval. V Plzni Adolf Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu (Husova 58) a 13 bytových interiérů.

Dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Unikát mezi památkami architektury 20. století v ČR představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy na drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Přestože se Adolf Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce, lze interiér považovat za vrchol Loosovy činnosti v Plzni.

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Unikát mezi památkami architektury 20. století v České republice představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy produkující drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Nachází se na Klatovské třídě 19 a vydat se sem můžete v rámci komentovaných prohlídek.

Vila Löw-Beer v Brně

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Stěžejní dílo funkcionalistické architektury, Vilu Tugendhat, si prohlédnete v Brně – Černých Polích. Vznikla v letech 1929–1930 podle projektu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Ten vypracoval návrh stavby v roce 1928 na žádost manželů Tugendhatových.

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech

Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Vinohradech

Kostel stojí na náměstí Jiřího z Poděbrad a je dílem známého slovinského architekta Josipa Plečnika, realizovaným v letech 1928 až 1932. Velmi osobitá stavba je inspirována starokřesťanskými vzory. Jde o ojedinělý příklad meziválečné české architektury.

Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově

Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově

Winternitzova vila slavného funkcionalistického architekta Adolfa Loose na Smíchově se otevírá veřejnosti jako galerie. Stavitelem vily byl právník Josef Winternitz, který si život v půvabném domě dlouho neužil. Spolu s dalšími členy rodiny za 2. světové války zahynul v koncentračním táboře.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Jelení příkop pod Pražským hradem

Jelení příkop pod Pražským hradem

Jelení příkop je přírodní rokle, kterou teče potok Brusnice. Jméno "jelení" má příkop proto, že zde byla i v době vlády Rudolfa II. chována lovná zvěř. Jelení příkop (v r. 2019 uzavřen).

Müllerova vila – dílo světoznámého architekta Adolfa Loose

Müllerova vila – dílo světoznámého architekta Adolfa Loose

Během návštěvy máte možnost dovědět se více o unikátní památce moderní architektury, která svým významem a pozoruhodností nemá na území naší republiky obdoby, a ve světě patří mezi šest nejvýznamnějších vilových domů 20. století.