Úvod > Aktuality > Elegance, luxus a styl: návštěvy ve funkcionalistických vilách a bytech
Winternitzova vila
"> Winternitzova vila "> Winternitzova vila "> Winternitzova vila "> Vila Tugendhat "> Vila Tugendhat "> Loosovy interiéry v Plzni "> Loosovy interiéry v Plzni "> Rothmayerova vila "> Rothmayerova vila "> Müllerova vila "> Vila Stiassni "> Vila Stiassni
Památky

Elegance, luxus a styl: návštěvy ve funkcionalistických vilách a bytech

  • Vydáno6. října 2021
Patříte také k obdivovatelům prvorepublikových vil a domů, které již v minulém století poskytovaly luxus dnešního bydlení a mají i něco navíc? A co to je? Možná genius loci anebo něco, co by se dalo označit jako duše domu. Do světa účelných užitných staveb, originálních interiérů a velkých zahrad, v kterých mnohdy nechyběl bazén, se podíváte v pražské Winternitzově či Müllerově vile, k legendám patří brněnské vily Tugendhat, Löw-Beer a Stiassni. Zapomenout nesmíme ani na Loosovy interiéry v Plzni.
Villa stiassniFunkcionalismus se stal vedoucím slohem první republiky a přiřadil československou architekturu k evropské špičce. Pojďte s portálem Kudy z nudy na návštěvu tam, kde vás pustí dál a kde se na funkcionalistické skvosty nemusíte dívat jen z ulice.

Pojďte se dozvědět více o do detailů promyšlených stavbách 20. a 30. let minulého století a zajímavých osudech staveb samotných i jejich majitelů a stavitelů, ke kterým se řadí slavná jména, jako je Adolf Loos, Jože Plečnik nebo Ludwig Mies van der Rohe.

 

Winternitzova vila na pražském Smíchově

Winternitzova vilaNávrh funkcionalistické vily v Praze-Košířích svěřil právník Josef Winternitz slavnému architektovi Adolfu Loosovi. Ten ovšem kvůli nemoci (zemřel o rok později) projekt předal kolegovi Karlu Lhotovi; jeho dílem jsou veškeré prvky v interiéru. Rodina vilu obývala jen do roku 1941, kdy byla donucena pod tlakem rasové perzekuce vilu převést na Auswanderungsfond für Böhmen und Mähren (Vystěhovalecký fond). Od tohoto fondu koupila objekt obec pražská, která ve vile zřídila mateřskou školku. Po roce 1948 byla vila znárodněna a dlouhá desetiletí sloužila jako mateřská školka (až do roku 1997).

Winternitzova vilaCelá rodina byla roku 1943 transportována do Terezína a později do koncentračního tábora Osvětim. Vrátila se pouze Jenny Winternitzová a dcera Suzana, které však již vilu nikdy nespatřily.

Winternitzova vila je otevřena jako muzeum a galerie, zastavit se tu můžete od neděle do středy vždy od 12 do 18 hodin. Můžete zde strávit libovolně dlouhý čas, vyzkoušet dobová křesílka a pomocí tištěného průvodce si vychutnat architekturu vily i aktuální výstavy. Komentované prohlídky se konají ve vybrané soboty a neděle. Termíny najdete na webu vily a je na ně nutná rezervace přes prodejní portál goout. Základní vstupné do vily stojí 180 Kč, snížené 100 Kč.
 

Müllerova vila ve Střešovicích

mullerova vilaNejznámější Loosovou pražskou stavbou je Müllerova vila, kterou spravuje Muzeum hlavního města Prahy. Prohlédnete si zde pro Loose charakteristický styl členění interiérů, takzvaný raumplan. Interiér vily představuje luxusní obydlí připomínající prvorepublikový životní styl rodiny, která patřila do pražské vyšší společnosti. Veškeré zařízení vyniká svým kvalitním provedením. Adolf Loos vždy spolupracoval jen s těmi nejlepšími výrobci, na které kladl vysoké nároky. Spojení přepychu s jednoduchostí a funkčností potvrzuje Müllerovu vilu v roli jedinečného díla moderní architektury a designu.

Vilu si nechal postavit František Müller, zámožný spolumajitel stavitelské firmy Kapsa-Müller, když se chtěl s rodinou přestěhovat z Plzně do Prahy. Vila je otevřená celoročně a prohlídka stojí 400/250 Kč, vždy je však nutná předchozí rezervace.
 

Jože Plečnik a Rothmayerova vila

rothmayerova vilaZ dalších pražských funkcionalistických staveb je třeba zmínit dílo slovinského architekta Jože Plečnika. Podílel se na úpravách Pražského hradu a jeho dílem je rovněž kostel Nejsvětějšího srdce Páně na Vinohradech, považovaný za jednu z nejvýznamnějších českých sakrálních staveb 20. století.

Plečnik v Praze vyučoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové a vychoval řadu vynikajících tvůrců včetně Otto Rothmayera, který se později stal jeho nejbližším spolupracovníkem. V Rothmayerově vile ve Střešovicích, kterou architekt navrhl a postavil pro svou rodinu, si můžete prohlédnout expozici o životě a díle obou architektů, kterou přichystalo Muzeum hlavního města Prahy. Otevřeno je v úterý, čtvrtek a o víkendech, prohlídky v ceně 180/120 Kč je třeba rezervovat předem.
 

Loosovy interiéry v Plzni

Loosovy interiéryV Plzni můžete navštívit čtyři přístupné bytové interiéry od světoznámého architekta Adolfa Loose. Každý z nich je jiný, za návštěvu ale rozhodně stojí všechny. V bytě manželů Krausových v Bendově 10 se podíváte do podle odborníků nejkrásnějšího Loosova salónu s obkladem ze švýcarského mramoru Cipollino a stropem z mahagonových desek. Návštěva apartmánu Dr. Vogla v Klatovské 12 představí jako zázrakem dochovanou místnost, obývací salón s replikami původního nábytku a travertinovou jídelnu.

Další prohlídková trasa nabízí Brummelův dům na Husově 58, Loosem přestavěný v dvougenerační bydlení, a poslední prohlídka míří do Semlerovy rezidence na Klatovské 110, jediného z plzeňských interiérů, ve kterém byl využit Loosův princip raumplanu. Interiéry navrhl pro Oskara a Janu Semlerovy Loosův žák a spolupracovník Heinrich Kulka. Prohlídky stojí 240 Kč a kromě běžných prohlídek si můžete objednat i prohlídky komentované.
 

Legenda z Brna: Vila Tugendhat

Skutečným skvostem mezi funkcionalistickými stavbami je vila Tugendhat v Brně – Černých Polích. Jako jediná památka moderní architektury v Česku je zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Vila manželů Grety a Fritze Tugendhatových vznikla podle projektu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe a před několika lety jí byla vrácena podoba, jakou měla v době svého dokončení roku 1930.

V interiérech uvidíte repliky původního mobiliáře, prohlédnete si i technické zázemí vily a expozici věnovanou architektovi, stavebníkům a všednímu životu rodiny do roku 1938, kdy Tugendhatovi emigrovali. Vila je přístupná celoročně kromě pondělí, vzhledem k velkému zájmu je doporučená rezervace 2 až 3 měsíce předem. Vstupné stojí 350 Kč.
 

Vila Stiassni v Pisárkách

vila StiassniPro běžné návštěvníky se Vila StiassniBrně-Pisárkách, dlouhá léta známá spíše jako vládní vila, poprvé otevřela po rozsáhlé obnově na konci roku 2014. Vile, kterou pro rodinu textilního továrníka Alfreda Stiassniho v letech 1927–1929 postavil architekt Ernst Wiesner, vrátila obnova půvab první republiky. Stavba lehce klame tělem: zvenčí strohá a funkcionalistická budova uvnitř hýří luxusem, v době vzniku již poněkud zastaralým.

Salonky zdobí bohaté štuky a vyřezávané dřevěné obložení, mramorové krby a historizující nábytek. Nenechte si ujít ani procházku zahradou s tenisovým kurtem či bazénem. Každý pátek, sobotu, neděli, pondělí a o státních svátcích si můžete vybrat ze dvou prvních nabízených prohlídkových okruhů; třetí okruh má pevně stanovené termíny. Ve vile se pořádají výstavy, akce a kostýmové prohlídky; otevřeno je celý rok vždy v pondělí, pátek, sobotu a neděli (i o státních svátcích), prohlídka stojí 210 Kč, zahrada je přístupná za jednotnou cenu 30 Kč.
 

Vila Löw-Beer a další brněnské stavby

Vila Low BeerVila Löw-Beer obývala v letech 1913 až 1939 rodina Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodiče Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Vilu zakoupil roku 1903 továrník Moriz Fuhrmann. Podle obecního věstníku pro zemské hlavní město Brno byly v jednopatrové vile čtyři byty celkem se 14 pokoji a 7 kabinety, 3 kuchyněmi, 2 koupelnami a 6 záchody. Po Fuhrmannově smrti prodali v srpnu 1913 jeho dědicové vilu textilnímu podnikateli Alfredu Löw-Beerovi. Nový majitel nechal ve 30. letech dům částečně stavebně upravit. Autorem úprav byl vídeňský architekt Rudolf Baumfeld. V roce 1940 zabavili vilu Němci pro potřeby tajné státní policie (gestapa). Po roce 1948 byla vila znárodněna a v roce 1954 se stala majetkem československého státu. V současnosti je Löw-Beerova vila v majetku Jihomoravského kraje a ve správě Muzea Brněnska.

Z dalších brněnských funkcionalistických památek byste měli rozhodně poznat kavárnu Era, neopakovatelnou atmosféru pak mají staré pavilony brněnského výstaviště.
Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Rothmayerova vila v pražských Střešovicích

Rothmayerova vila v pražských Střešovicích

Rothmayerova vila ve Střešovicích prošla rekonstrukcí a veřejnosti je zpřístupněna od roku 2015. Muzeum hlavního města Prahy zde otevřelo expozici o životě a dílu architekta Otto Rothmayera a jeho učitele Josipa Plečnika.

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Stěžejní dílo funkcionalistické architektury, Vilu Tugendhat, si prohlédnete v Brně – Černých Polích. Vznikla v letech 1929–1930 podle projektu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Ten vypracoval návrh stavby v roce 1928 na žádost manželů Tugendhatových.

Bauerova vila v Hrušovanech u Brna

Bauerova vila v Hrušovanech u Brna

Pro významného brněnského průmyslníka Viktora Bauera navrhl Adolf Loos v roce 1914 vilu v Hrušovanech u Brna.

Dům Viktora Bauera – Loosova vila Hrušovany

Dům Viktora Bauera – Loosova vila Hrušovany

Dům Viktora Bauera z roku 1918 je nejstarším domem s plochou střechou v Česku a zároveň jediným větším dílem Adolfa Loose na jižní Moravě.

Brněnské architektonické stezky

Brněnské architektonické stezky

Naplánujte si procházku brněnskými architektonickými stezkami! Informace o 400 objektech z období funkcionalismu najdete na novém webu, kde je kromě audionahrávek ke stažení zachycena i stručná historie těchto staveb, okolnosti jejich vzniku, životní osudy majitelů i architektů.

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Přestavbu starého patrového domu a vybavení jeho interiéru projektoval Adolf Loos pro Jana a Janu Brummelovy na Husově třídě 58. Původní dům vystavěný v neorenesančním stylu mezi lety 1885–1886 později zakoupila rodina Liebsteinových, vlastnící obchod se dřevem.

Loosova dělnická kolonie v Náchodě

Loosova dělnická kolonie v Náchodě

K téměř zapomenutým projektům Adolfa Loose patří dochovaná a částečně pozměněná dělnická kolonie s jednoduchými a účelnými byty v Náchodě.

Velká vila Löw-Beerů ve Svitávce

Velká vila Löw-Beerů ve Svitávce

V letech 1900 – 1902 byla vybudována firmou Moses Löw-Beer ve Svitávce tzv. Velká vila. Byla zde tehdy soustředěna podstatná část textilní výroby židovské průmyslnické rodiny Löw-Beerů, jejichž další významné sídlo se nacházelo v Brně.

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Unikát mezi památkami architektury 20. století v České republice představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy produkující drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Nachází se na Klatovské třídě 19 a vydat se sem můžete v rámci komentovaných prohlídek.

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Prvorepublikový byt Viléma Krause se nachází v Bendově ulici 10. Navrhl jej světoznámý architekt Adolf Loos pro potřeby inženýra Viléma Krause a jeho ženy Gertrudy mezi lety 1930 – 1931. V bytě se dochovaly vzácné mramorové obklady, protilehlé zrcadlové stěny a komfortně řešený vestavěný nábytek.

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Adolf Loos patřil mezi nejvýznamnější architekty dvacátého století. Byt na Klatovské třídě navrhl ve dvacátých letech minulého století pro MUDr. Josefa Vogla, dětského lékaře, a jeho choť Štěpánku, která byla dcerou majitele domu. Do dnešních dní se zachovala i jídelna s obývacím pokojem.

Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově

Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově

Winternitzova vila slavného funkcionalistického architekta Adolfa Loose na Smíchově se otevírá veřejnosti jako galerie. Stavitelem vily byl právník Josef Winternitz, který si život v půvabném domě dlouho neužil. Spolu s dalšími členy rodiny za 2. světové války zahynul v koncentračním táboře.

Bauerův zámeček v Brně

Bauerův zámeček v Brně

Zámeček je nejstarší stavbou na brněnském výstavišti. Byl postaven na začátku 19. století. Interiéry upravoval na začátku 20. století architekt Adolf Loos. Zámek je veřejnosti přístupný pouze omezeně.

Apartmán pro Richarda Hirsche navržený Adolfem Loosem

Apartmán pro Richarda Hirsche navržený Adolfem Loosem

Adolf Loos vytvořil několik mistrovských děl v Čechách, v nichž je viditelné zjednodušení exteriéru a interiéru. Jednou z jeho prací byl i interiér pro Richarda Hirsche, který byl peripetií osudu přestěhován z Plzně do Prahy-Josefova. Po předchozí domluvě jej můžete navštívit.

BVV – Brněnské výstaviště

BVV – Brněnské výstaviště

Veletrhy Brno navazují ve svém podnikání na tradici, která byla zahájena v roce 1928 Výstavou soudobé kultury v Československu. Na začátku 20. století vznikl jeden z nejznámějších evropských výstavních areálů. Brněnské výstaviště bylo otevřeno v roce 1928 a patří ke skvostům funkcionalismu.

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni – cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870 – 1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století. Na přelomu 20. a 30. let Adolf Loos v Plzni často pobýval. V Plzni Adolf Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu (Husova 58) a 13 bytových interiérů.

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Kulturní stezka vás provede místy spojenými s životy nejvýznamnějších osobností evropské kulturní scény 1. poloviny 20. století. Vydejte se po stopách známých architektů, designérů a dalších umělců – můžete navštívit rodný dům Josefa Hoffmanna, Gustava Mahlera, Janáčkův domeček či Jurkovičovu vilu.

Zemanova kavárna v Brně – replika funkcionalistické stavby

Zemanova kavárna v Brně – replika funkcionalistické stavby

Zemanova kavárna, to je unikátní replika významné funkcionalistické stavby Bohuslava Fuchse z roku 1925. Nabízí vynikající kuchyni, vlastní cukrářskou výrobu a široký sortiment nápojů.

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Semlerova rezidence – dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Unikát mezi památkami architektury 20. století v ČR představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy na drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Přestože se Adolf Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce, lze interiér považovat za vrchol Loosovy činnosti v Plzni.

Vila Löw-Beer v Brně

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.

Müllerova vila – dílo světoznámého architekta Adolfa Loose

Müllerova vila – dílo světoznámého architekta Adolfa Loose

Během návštěvy máte možnost dovědět se více o unikátní památce moderní architektury, která svým významem a pozoruhodností nemá na území naší republiky obdoby, a ve světě patří mezi šest nejvýznamnějších vilových domů 20. století.