Úvod > Co chcete dělat? > Kavárna Era v Brně – funkcionalistická stavba s kavárnou
Kavárna Era v Brně – funkcionalistická stavba s kavárnou
"> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Gurmánská turistika

Kavárna Era v Brně – funkcionalistická stavba s kavárnou

Kavárna Era bývá přirovnávána k brněnské Vile Tugendhat. Funkcionalistická stavba v Černých Polích patřila k vyhlášeným místům setkávání brněnské smetánky. Dát si zde kávu můžete nyní i vy.
Funkcionalistická kavárna Era byla v Brně postavena v letech 1928 – 1929 podle návrhu architekta Josefa Kranze. V roce 1959 byla znárodněna a sloužila jako pivnice. V 70. letech se do kavárny přestěhovala Vysoká škola zemědělská. V 90. letech byla v restituci vrácena dědicům majitele, avšak byla poškozena necitlivými úpravami. Dnes je Era citlivě zrekonstruovaná do původní podoby a opět z ní čiší atmosféra let jejího vzniku, voní kávou a kuchyní z čerstvých a sezonních surovin.

Na první pohled nenápadná fasáda domu v Černých polích, nedaleko budov Mendelovy univerzity, je inspirována rotterdamskou kavárnou Café de Unie od J. J. P. Ouda. Uvnitř vás na první pohled zaujme dominantní schodiště ve tvaru šroubovice, které v ladných křivkách stoupá do horního patra kavárny. Podlaha svítící červeně je téměř přesnou kopií té původní, schodiště, které je vyvedeno v jasně modré, je zrekonstruováno podle původních barev omítky. Protože zachovalé fotografie byly samozřejmě černobílé, bylo potřeba hledat barevnou škálu ve zbytcích zdiva pomocí pinzety. Výrazná jsou v prostoru také velká okna vedoucí na zahradu domu, která je dnes využívána k posezení.

V roce 2021 kavárnu zakoupili manželé Maříkovi, kteří ji vracejí původní lesk a starají se i o prvotřídní nápoje a skvělou kuchyni. Do částečně odděleného salónku v patře nově vestavěli rumovou stěnu. V přízemí kavýrny Era se po renovaci objevil unikátní klavír, jenž byl vyroben ve stejném roce, kdy byla otevřena Era, a vlastnil jej jeden z žáků Leoše Janáčka. Šéfkuchař s bohatými zkušenostmi ze zahraničí každý den v týdnu nabízí vždy jednu polévku a dva hlavní chody, a to od 11. až do 21. hodiny.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

The Cat Cafe v Brně

The Cat Cafe v Brně

Brno, Jihomoravský kraj
Vinotéka Staré hory

Vinotéka Staré hory

Brno, Jihomoravský kraj
Hotel Cosmopolitan Bobycentrum

Hotel Cosmopolitan Bobycentrum

Brno, Jihomoravský kraj