!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Městský park Lužánky v Brně
Příroda

Městský park Lužánky v Brně

Nejstarší veřejný park u nás byl založen v roce 1786 v místě bývalé jezuitské zahrady. Dnes patří k nejvyhledávanějším zeleným plochám ve městě Brně.
Krajinný park Lužánky v Brně byl založen v roce 1786 jako jeden z prvních veřejných parků ve střední Evropě a vůbec první v zemích Koruny české. Uprostřed něj stojí novorenesanční Pavilon od vídeňského architekta Ludwiga Förstera z roku 1855, kde se konaly a dodnes konají plesy, koncerty, slavnosti i nejrůznější výstavy. Dnes plní Pavilon, známý také pod názvem Kasino, především funkci dětského centra volného času.

Současná podoba parku, rozkládajícího se na ploše 20 hektarů, pochází z roku 1840 a jejím autorem je městský zahradník Antonín Šebánek. Kromě vzácných stromů se návštěvníci parku mohou potěšit i pohledem na barevné ryby v potoce a roztomilá prasátka, která jsou oblíbenou atrakcí nejmenších návštěvníků. Ti se také mohou vyřádit třeba na dětském či dopravním hřišti.

Lužánky přejí i sportovním a společenským aktivitám, Brňané si sem chodí zacvičit jógu, trénovat slackline, tedy moderní provazochodectví, zaběhat, zahrát tenis, pétanque a volejbal, zacvičit ve venkovní posilovně nebo posedět v jednom z místních občerstvovacích zařízení či jen tak na trávě. 
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Vinná galerie v Brně

Vinná galerie v Brně

Brno, Jižní Morava
Pelíšek – kočičí kavárna

Pelíšek – kočičí kavárna

Brno, Jižní Morava
Buchta B Brno

Buchta B Brno

Brno, Jižní Morava
The Cat Cafe v Brně

The Cat Cafe v Brně

Brno, Jižní Morava