Úvod > Aktuality > Poznejte Brno z turistického minibusu
Poznejte Brno z turistického minibusu
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Poznejte Brno z turistického minibusu

  • Vydáno20. června 2022
I v letošním roce mají návštěvníci možnost poznat Brno a jeho památky v rámci vyhlídkových jízd turistickým minibusem. Od začátku června do konce řijna minibus pravidelně odjíždí ze zastávky uprostřed náměstí Svobody a turisté si mohou vybrat hned ze čtyř okruhů – Turistické centrum Brno totiž letos připravilo dva zcela nové okruhy.
Minibus brnoTaké v letošní turistické sezóně se mohou návštěvníci z České republiky i ze zahraničí těšit na komentované vyhlídkové jízdy minibusem. Turisté tak mají možnost lépe poznat atraktivní místa jihomoravské metropole, která nejsou při pěší prohlídce historického centra dostupná.

Návštěvníkům se nabízí okruhyPaláce průmyslové aristokracie, Legendární místa brněnského sportu, Funkcionalismus, Vyhlídky, Slavné brněnské vily a Dělnické kolonie.

Při jízdě minibusem doprovodí turisty průvodce a zkrátka nepřijdou ani zahraniční návštěvníci – jsou pro ně připraveny audioguidy s nahrávkou v anglickém a německém jazyce. Jízda minibusem má tu výhodu v tom, že zájemce přiblíží k památkám a zajímavostem Brna, které jsou mimo centrum města a nejsou dostupné pěšky. Cena za jízdu pro dospělého je 350 Kč. Jízdenky si zájemci mohou zakoupit v informačním centru v Radnické ulici nebo přímo v minibusu u průvodce těsně před odjezdem.
 

I. Paláce průmyslové aristokracie

vila Tugendhat11. 6., 25. 6., 9. 7., 23. 7., 6. 8., 20. 8.

Zajímá vás, jak bydleli brněnští podnikatelé? Většina lidí zná alespoň podle názvu vily brněnských textilních magnátů. Nejznámější z těchto vil jsou vila manželů Tugendhatových, rodiny Löw-Beerů a Stiassných. V rámci trasy průvodci zmíní a vy budete mít možnost poznat ale i ty méně známé objekty – například Hechtovu či Offermannovu vilu.
 

II. Legendární místa brněnského sportu

veslařský klub brno26. 6., 17. 7., 7. 8., 28. 8.

Tradice sportovních týmů a vzniku prvních sportovišť má v Brně více než stopadesátiletou historii. Stále aktuální, pomalu zanikající či již úplně zaniklá sportoviště jsou rozeseta po celém městě. Trasa turistického autobusu vám představí zlatou éru brněnského sportu a slavná místa, kde naši předkové slavili tituly, triumfy a zvedali nad hlavu poháry. Podíváte se do Sportovní ulice, na plavecký a fotbalový stadion za Lužánkami, k TJ Sokol, k veslařskému klubu, na start Moto GP i velodrom.
 

Trasa III: Funkcionalismus

turistky v buseOd června do srpna každou sobotu: 24. 6., 3. 7., 10. 7., 15. 7., 22. 7., 31. 7., 14. 8., 19. 8. a 21. 8.

Uvidíte to nejlepší z brněnského funkcionalismu – luxusní vily, nájemní domy, banky, výstaviště, kostel  či zastávka pouliční dráhy. Slavná jména a neméně slavné stavby v rámci jedné z vyhlídkových tras – Bohuslav Fuchs, Ernst Wiesner, Oskar Poříska, Bohumil Čermák, Emil Králík a další. Trasa autobuse vede z nám. Svobody přes Mendlovo náměstí na brněnské výstaviště, kolem vily Stiassni, kostela sv. Augustýna, Obilní trh (zastávka pouliční dráhy), Komenského náměstí, Milady Horákové, Černopolní s vilou Tugendhat a Rašínovou zpět na nám. Svobody.
 

Trasa IV: Vyhlídky

Minibus Brno 1. 7., 10. 7., 15. 7., 24. 7., 29. 7., 5. 8., 12. 8. a 26. 8.

Trasa určená pro milovníky nadhledu a krásných vyhlídek. V loňském roce jsme vám ukázali vyhlídkové body východní části Brna a letos jsme pro vás připravili výhled na nejkrásnější dominanty jeho západní části. Těšit se můžete na vyhlídky Špilberk, Kraví Hora, rozhledna Holedná, Mahenova stráň a další. Vyhlídková trasa je určena milovníkům krásných výhledů na Brno. V naší trase nebude chybět pohled ze Špilberku, Wilsonova lesa, Bílé hory, lomu Hády či od Kostelíčku v Líšni.
 

Trasa V: Slavné vily

turistický minibus brno24. 6., 1. 7., 3. 7., 8. 7., 22. 7., 29. 7., 5. 8., 14. 8., 19. 8. a 26. 8.

Tato vyhlídková trasa je ve znamení čtyř slavných vil. Všechny byly postavené v první třetině 20. století a přesto jsou tak rozdílné: secesní Löw-Beer (1904), Jurkovičova (1906), modernistická Stiassni (1929) a funkcionalistická Tugendhat (1930). Porovnejte je během dvouhodinové jízdy. Budete překvapeni!
 

Trasa VI: Dělnické kolonie

dělnická kolonie brno18. 6., 2. 7., 16. 7., 30. 7., 13. 8. a 27. 8.

Dělnické kolonie v Brně začaly vznikat ve druhé polovině 20. let minulého století. Důvodem jejich vzniku byla velká nezaměstnanost, kdy většina dělníků si nemohla dovolit platit výdaje za bydlení v bytech, které v té době zely prázdnotou. V roce 1935 žilo v Brně v koloniích až 7000 lidí v celkovém počtu 1100 domků. Těšit se můžete na historii kolonie Podstránská, Hamburg, kolonie U olší, Písečník, Šanghaj, Zárybec, Ruský vrch, Kamennou kolonii a další.
Turistický minibus v Brně – vyhlídkové jízdy Brnem

10.6.
30.9.
Turistický minibus v Brně – vyhlídkové jízdy Brnem

Poznejte Brno a jeho památky v rámci vyhlídkových jízd turistickým minibusem. V letošním roce pro vás TIC BRNO připravil šest vyhlídkových okruhů, na které se můžete těšit od června do konce září 2022.

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad a pevnost Špilberk v Brně

Hrad Špilberk vytváří už více než sedm staletí výraznou dominantu města Brna, kterému v minulosti poskytoval ochranu a pocit bezpečí. Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně.

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Moravská galerie v Brně – Jurkovičova vila

Jurkovičova vila v Brně – Žabovřeskách je dílem slovenského architekta Dušana Sama Jurkoviče a tvoří páteř jeho dochovaného díla v České republice. Tato pohádková architektonická památka má pro secesní Brno stejný význam jako Vila Tugendhat pro Brno funkcionalistické.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Vila Tugendhat – funkcionalistický skvost v Brně

Stěžejní dílo funkcionalistické architektury, Vilu Tugendhat, si prohlédnete v Brně – Černých Polích. Vznikla v letech 1929–1930 podle projektu německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Ten vypracoval návrh stavby v roce 1928 na žádost manželů Tugendhatových.

BVV – Brněnské výstaviště

BVV – Brněnské výstaviště

Veletrhy Brno navazují ve svém podnikání na tradici, která byla zahájena v roce 1928 Výstavou soudobé kultury v Československu. Na začátku 20. století vznikl jeden z nejznámějších evropských výstavních areálů. Brněnské výstaviště bylo otevřeno v roce 1928 a patří ke skvostům funkcionalismu.

Kostel sv. Jakuba v Brně

Kostel sv. Jakuba v Brně

Kostel svatého Jakuba – jedna z nejcennějších památek pozdní gotiky u nás, je pozoruhodným bodem střetu mnoha architektonických tradic, včetně osobitého vkladu Bohuslava Fuchse. Po rozsáhlé rekonstrukci nově nabízí muzeální expozice a výstup na věž kostela.

Mendelovo muzeum Brno

Mendelovo muzeum Brno

Posláním Mendelova muzea Masarykovy univerzity je šířit odkaz augustiniánského opata G. J. Mendela, který je znám studiemi prováděnými na rostlinách, především hrachu setém. Nelze však opomenout ani jeho bádání v oblasti meteorologie, či šlechtění včel.

Vila Löw-Beer v Brně

Vila Löw-Beer v Brně

Vila obývaná v letech 1913 až 1939 rodinou Alfreda a Marianny Löw-Beerových, rodičů Grety Tugendhat. Vila slouží jako muzeum s expozicí Svět brněnské buržoazie mezi Löw-Beer a Tugendhat, která přibližuje dějiny architektury i brněnských vyšších vrstev.