Úvod > Aktuality > #světovéČesko a vrch Svatobor: posvátné místo s Hadí stezkou nad Sušicí
Příroda

#světovéČesko a vrch Svatobor: posvátné místo s Hadí stezkou nad Sušicí

  • Vydáno23. července 2021
Sušice je jednou z bran Šumavy a o vyhlídky a kopce v okolí rozhodně není nouze. K těm nejlepším a nejznámějším patří vrch Svatobor (845 m), ráj houbařů i turistů, cyklistů i paraglidistů. Dobře ho znali už staří Slované: pod vrcholkem vyvěral zázračný pramen a jak jméno kopce prozrazuje, býval tu posvátný háj.
Dvě posvátná místa s háji, stezkami, svatyněmi a kopci, zahalenými mlhou: vrch Svatobor u Sušice a japonské Kumano
Svatobor
Kumano
Dnes po starých Slovanech zůstalo jen zvláštní jméno Svatobor: posvátný bor, tedy les, opředený legendou o prastarém obětišti. Háj vzrostlých dubů, kultovní místo, kde pod dohledem boha války a hromů Peruna probíhaly soudy. Zároveň ale háj byl místem, které konejšilo, léčilo a uzdravovalo. To dokáže i dnešní Svatobor. Pojďte s námi na procházku, kdy prozkoumáme kopec ze všech stran včetně rozhledny a dokonce i zevnitř!
 

Na Svatobor pěšky, na kole i autem



Kudy se pustíte nahoru na Svatobor? Všechny cesty ze Sušice pro pěší jsou téměř stejně dlouhé, pěšky můžete třeba vyrazit po modré značce (souběžně s ní vede cyklotrasa č. 2079, která ale dál pokračuje na Petrovice u Sušice), zastavit se u vyhlídky Stará vodárna aneb Faustinka a k rozhledně na vrcholku dojít z jižní strany kopce. Po východním úbočí se klikatí lesní asfaltka s červenou značkou a cyklotrasou 2031, která přes Scheinostovo zátiší vede téměř až na vrchol. Až nahoru se také dá vyjet autem, a to po odbočce ze silnice č. 187 mezi Sušicí a Hrádkem u Sušice. Cestou projedete přes Odolenov a kousek nad ním leží místo zvané Odolenka s kapličkou Panny Marie Pomocné. Kdysi tu bývaly malé, ale velmi oblíbené lázně se zázračným pramenem, opředené pověstmi o pohanské kněžně Vodolence. Legendy i lázničky odvál čas, ale pramen prýští dál.
 

Hadí stezka a kámen pro Národní divadlo

Podobně jako má Praha svou Hladovou zeď, tak SušiceHadí stezku. Nejkratší cesta od Scheinostova zátiší na vrcholek Svatoboru je pečlivě vyskládaná z kamene a za první republiky ji budovali místní nezaměstnaní. Během války a za minulého režimu klikatá stezka zmizela pod mechem a travou, obnovy se dočkala až v roce 2010.  Kousek pod vrcholem minete rampu, určenou pro starty paraglidistů. Kdysi tu stávala dřevěná útulna Klubu českých turistů, ale když v roce 1905 vyhořela, už ji neobnovili; v turistické chatě na Svatoboru si prohlédnete její fotografii.



Rozhlédněte se po okolí zaniklé útulny: podle starých kronik byl právě z blízkých skal vylomen jeden ze základních kamenů Národního divadla. Této pocty se Svatobor dočkal proto, že se během 19. století stal oblíbeným cílem obrozenců a prvních turistů.
 

Příběh rozhledny na Svatoboru

První rozhledna stávala na Svatoboru už na přelomu 19. a 20. století. Protože ale základy pětadvacet metrů vysoké kamenné věže s cimbuřím spočívaly zčásti na skále a zčásti na měkkém podloží, brzy se začala naklánět. V roce 1933 u ní naměřili odchylku 1,78 metru. Nakonec byla z bezpečnostních důvodů v květnu 1934 stržena.

Jak událost komentují dobové záznamy? „…Svatobor osiřel dne 8. května 1934. A tu teprve nejen turisté, ale veškeré sušické občanstvo si uvědomilo, že není možno nechati Svatobor bez typické rozhledny, která každému scházela. A budovatel nové rozhledny architekt pan Karel Hourá počal v háji Svatoborském a na temeni Svatoboru čarovati. Za necelé tři měsíce vykouzlil ve výši 839 m překrásnou bílou krasavici, která je vysoká 31 m, tedy o 3 m vyšší nežli původní rozhledna. Tato panna krasavice však není nijak subtilní, neboť si vyžádala: kamene ze staré rozhledny 165 metrů krychlových, žulového kamene z Odolenky 230 metrů krychlových, říčního písku 125 metrů krychlových…“

Pokud vystoupáte 182 točitých schodů, z vyhlídkového ochozu se nabídne fantastický výhled na Šumavu a Pošumaví. Uvidíte nejenom Sušici, ale i hrad Rabí a kopec Prácheň nad Horažďovicemi, hradiště Sedlo u Albrechtic s další rozhlednou, hrad Kašperk, masiv Javorníku s Klostermannovou rozhlednou, vrchy Ždánidla i Poledník s další rozhlednou a na jihozápadě Velký Javor, nejvyšší horu Šumavy. Za pěkného počasí bývají vidět hrady Přimda nebo Radyně.

O rok později rozhlednu doplnila turistická chata; k dispozici je tu restaurace a také ubytování ve tří- a dvoulůžkových pokojích.
 

Podzemí Svatoboru



Slíbili jsme, že se podíváme i do nitra hory, takže prosím, poslyšte pověst o Svatoborském pokladu: Někde ve svazích Svatoboru se prý mezi dvěma růžovými keři ukrývá vstup do tajemné jeskyně. Ta vede chodbou do velké síně, rozdělené velkými krásně zdobenými sloupy. Tam je podle pověsti svatoborský poklad, ze kterého by mohla být Sušice třikrát postavena znovu ve vší své kráse. Vchod do jeskyně kdysi náhodou objevil stařec z Dolejšího předměstí, ale protože podlahu pokrývala voda a on si svítil jen sirkami, rozhodl se, že se do jeskyně vrátí v létě, až voda opadne. Nikomu o svém nálezu neřekl. Jenže v zimě začal stonat, o tajemství řekl na smrtelné posteli svým přátelům, ale ke vchodu už je dovést nedokázal. Tajemství zůstalo navždy tajemstvím a tajnou chodbu už nikdo nikdy nenašel.
 

Víte, že…?

  • Posvátný háj, kde vzduchem povlávají útržky látek a mezi kořeny se tu a tam zaleskne mince, už na Svatoboru dávno nenajdete, ale malou stopou je historický pramen Wodolenky v Odolence. Potok či pramen, obdařený léčivou mocí, býval v každém posvátném slovanském háji.
  • Muzeu ŠumavySušici se přesvědčíte, že Svatobor byl zřejmě osídlený již před mnoha tisíci lety. Na jeho úpatí byly objeveny stopy po jednoduché polozahloubené chatě ze střední doby kamenné (10 000– 8 000 let před n.l.); v muzeu si prohlédnete její model.
  • Znáte Sušickou pavučinu? Jde o síť nejkrásnějších procházek po městě a okolí. Všechny trasy začínají u radnice, kde v informačním centru najdete potřebné mapky a brožurky a můžete se vydat na cestu – třeba jen tak po městě, ale také k Andělíčkovi, podél Otavy, na Svatobor anebo na místa nejhezčích vyhlídek. Cesty lemují informační tabule, panoramatické mapy i odpočinková místa s lavičkami.
  • Kombinace dávných náboženských obřadů, hor a svatyní zavedla seriál #světovéČesko až do Japonska, do města Kumano. Nachází se u bývalé poutní cesty Iseji, která spojovala svatyně Kumano s Ise. Stejně jako ostatní města v této oblasti je i Kumano proslulé jedinečnými skalními útvary: například skály Onigajo Rocks byly považovány za obydlí démonů. V okolí objevíte několik svatyní, skály, vodopády a další místa, která byla uctívána už v prehistorickém Japonsku, oblastí procházejí poutní stezky a chodníky, které na fotografiích připomínají úseky Hadí stezky.
Vintířova skála u Dobré Vody

Vintířova skála u Dobré Vody

Žulovou skálu s tesanými schody, vyhlídkou a kapličku sv. Vintíře pod ní, najdete na území Národního parku Šumava, nad osadou Dobrá Voda, 3 km jihozápadně od Hartmanic. Za své jméno vděčí sv. Vintíři, který v letech 1040 – 1045 pobýval ve zdejší poustevně.

Vrch Svatobor u Sušice – posvátné místo Slovanů

Vrch Svatobor u Sušice – posvátné místo Slovanů

Zalesněný vrchol Svatobor (845m) leží nad údolím Otavy a městem Sušice v Šumavském podhůří. Svým tvarem se stal typickou dominantou Sušicka. Krásy zdejší krajiny můžet sledovat z vrcholu vyhlídkové věže.

Sušická pavučina – nejkrásnější procházky po Sušici a okolí

Sušická pavučina – nejkrásnější procházky po Sušici a okolí

Sušická pavučina je síť 20 km pěších stezek a hippostezek v okolí Sušice, která vám představí město ze všech směrů – jako město královské s bohatou historií a celou řadou kulturních památek i jako město moderní a krásné architektury 20.století.

Klostermannova rozhledna na Javorníku u Vacova

Klostermannova rozhledna na Javorníku u Vacova

Vrch Javorník byl oblíbeným místem spisovatele Karla Klostermanna, který měl rád jeho tehdy hluboké lesy a samoty. Kamenná rozhledna, postavená roku 1938, poskytuje překrásné výhledy na šumavské hory i do vnitrozemí.

Rozhledna Svatobor u Sušice s horskou chatou

Rozhledna Svatobor u Sušice s horskou chatou

Kamenná rozhledna leží na mystické hoře Svatobor asi hodinu pěší chůze od Sušice. Ten, kdo vyšplhá nahoru bude odměněn krásným kruhovým výhledem na zříceninu hradu Rabí, Javorník, Boubín, Sušici a Velký Javor. Chata Svatobor s poctivou českou kuchyní je otevřena celoročně.

Na kole v dohledu hradu Rabí

Na kole v dohledu hradu Rabí

Cykloturistický výlet nádhernou pošumavskou krajinou s krásnými výhledy na zříceninu středověkého hradu Rabí.

Krásná vyhlídka nad Sušicí

Krásná vyhlídka nad Sušicí

Nedaleko vrchu Kalovy se nachází nádherné vyhlídkové místo, tzv. Krásná vyhlídka (727 m n. m.). Je zde postavená vyhlídková plošina, ze které budete mít nádherný výhled na Sušici, řeku Otavu a vrch Svatobor.

Sušice

Sušice

Malebné městečko Sušice, známé výrobou sirek, je často nazývané "Brána Šumavy". Bývalé královské město se rozprostírá po obou březích kdysi zlatonosné řeky Otavy. Slavnou sirkařskou, ale i sklářskou historii zde připomíná Muzeum Šumavy, milovníci sportu najdou vyžití v Offparku, největším outdoorovém centru na Šumavě.

Vyhlídkové místo Starý vodojem v Sušici

Vyhlídkové místo Starý vodojem v Sušici

Vyhlídkové místo Stará vodárna nebo také Faustinka pochází z roku 1931. Z vyhlídky je nádherný výhled na město a údolí řeky Otavy.

Javornické okruhy v Pošumaví pro cyklisty

Javornické okruhy v Pošumaví pro cyklisty

Javornické okruhy jsou síť mountainbikových a cykloturistických tras v nádherné a člověkem relativně málo dotčené oblasti Javornického masivu. Na své si u nás přijdou jak milovníci jízdy ve volném terénu s technickými pasážemi, tak i cykloturisté a rodiny s dětmi.

Rozhledna na Sedle u Albrechtic

Rozhledna na Sedle u Albrechtic

Na vrchu Sedlo nedaleko obce Albrechtice u Sušice, který býval keltským hradištěm, stojí rozhledna, která je svým půdorysným tvarem inspirována právě keltskými vzory. Z rozhledny je krásný výhled na Šumavu, hrad Kašperk, vrch Svatobor a českou kotlinu.

Sušické kulturní centrum

Sušické kulturní centrum

Sušické kulturní centrum sídlí v budově kina, kde najdete také předprodej vstupenek na kulturní akce pořádané Městskou knihovnou a dalšími organizátory, můžete si zde objednat pronájem prostor kulturního domu nebo kina, uspořádání společenských i kulturních akcí.

Další aktuality

V Plasích se otevře plaská část Cisterciácké cesty

Plaská krajina se stane od letošního jara součástí evropské sítě Cisterciáckých cest. Ve dnech 31. března a 1. dubna 2023 proběhne duchovní i světská promluva k otevření plaské části Cisterciácké cesty, v pátek bude na programu varhanní koncert, v sobotu se uskuteční komentovaná procházka po trase stezky.
Plzeňský kraj | Památky

Festival světla Blik Blik opět rozsvítí Plzeň!

Sedmý ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru Blik Blik proběhne v Plzni v pátek 24. a sobotu 25. března 2023 vždy od 19 hodin do půlnoci. Pod mottem „Urban Jungle“, které zdůrazňuje důležitost přírody v městském prostředí, provede návštěvníky 14 instalacemi umělců z České republiky, Itálie, Maďarska, Nizozemí, Slovenska a Arménie po trase podél řeky Radbuzy mezi areálem DEPO2015 a Plzeňským Prazdrojem.
Plzeňský kraj | Zážitky

Nechejte se zlákat na jarní Pivovarský brunch v Plzeňském Prazdroji

Hojné množství vytříbených chuťovek, ale také pečený filet z lososa, Vittello Tonnato nebo krevety na česneku. To vše čeká milovníky dobrého jídla už v neděli 19. března 2023, kdy se v areálu Plzeňského pivovaru bude konat brunch inspirovaný evropskou kuchyní! Že už se vám sbíhají sliny? Tak přijďte, bude veselo!
Plzeňský kraj | Zážitky

630 let od umučení sv. Jana Nepomuckého připomene svatojánská pouť v Nepomuku

Město Nepomuk čekají v březnu významné akce a výroční pouť. Připomene si totiž výročí 630 let od umučení celosvětově nejznámějšího českého světce, jednoho z hlavních patronů České republiky, hlavního patrona domu Habsburků, patrona kněžích, zpovědníků, vodních řemesel, velkého filantropa a místního rodáka sv. Jana Nepomuckého. Do Nepomuku navíc dorazí významná habsburská relikvie blahoslaveného Karla I. Rakouského. Do oslav se zapojí také Matice svatého Jana Nepomuckého, Římskokatolická farnost Arciděkanství Nepomuk a spolek Svatá Ludmila s projektem Naši světci, který představuje důležité postavy svatých v historických souvislostech.
Plzeňský kraj | Památky

Špičácká zimní sezona tento víkend vrcholí oblíbenou jízdou přes louži

Okolo půl metru sněhu leží na sjezdovkách šumavského Ski&Bike Špičák. V oblíbeném lyžařském středisku u Železné Rudy najdou aktuálně příležitost dobře si zalyžovat všechny skupiny lyžařů od začátečníků přes rodiny s dětmi až po lyžařské experty. V sobotu 11. března se ve skiareálu koná divácky oblíbená akce na konci zimní sezóny s názvem Jízda přes louži, kdy se jezdi na různých bezmotorových vozítkách snaží překonat zhruba 1,5 metru hluboký bazén napuštěný ledovou vodou z horského potoka (většinou marně). Další šanci dostanou letos.
Plzeňský kraj | Zimní sporty

Šumava si letos připomene 60 let od vyhlášení CHKO

Na konci letošního roku oslaví Chráněnná krajinná oblast Šumava své 60. narozeniny! CHKO Šumava byla vyhlášena Ministerstvem školství a kultury 27. prosince 1963 na rozloze 168 654 ha. V roce 1975 Ministerstvo kultury ČSR upravilo podmínky ochrany přírody v tomto území. V březnu roku 1991 vyhlásila vláda ČR Národní park Šumava uvnitř dosavadní CHKO. Jeho posláním je chránit a uchovat jedinečné a lidskou činností málo dotčené přírodní území, zajistit jeho další nerušený vývoj a přispět jeho výzkumem k obecnému poznání vývoje přírody.
Plzeňský kraj | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Plzeňského kraje

Jaké proměny prožil Plzeňský kraj během posledních třiceti let? Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli projít po Zlaté stezce, podívat se do Loosových interiérů, Techmanie a Muzea loutek v Plzni, do přírodního výběhu s vlky u Srní, na rozhlednu na Čerchově, do fascinující jízdárny ve Světcích anebo do kaolinových dolů u Nevřeně. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Plzeňským krajem, Chodskem a Českým lesem rok za rokem!
Plzeňský kraj | Zážitky

Šumava pro tuláky: 10 pěších, méně známých tras

Patříte mezi milovníky šumavské přírody, a navíc rádi chodíte po pěších trasách? Pak pro vás máme deset tipů na méně známé turistické trasy v mikroregionu Šumava – Západ, kam patří například Kvilda, Modrava, Prášily, Srní, Železná Ruda, Hamry, Čachrov nebo Borová Lada. Naše značené i neznačené trasy vás zavedou do neobjevených koutů Šumavy i Pošumaví.
Plzeňský kraj | Letní sporty