!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kam pojedete? > Šumava > Šumava > Sušice

Sušice

Malebné městečko Sušice, známé výrobou sirek, je často nazývané "Brána Šumavy". Bývalé královské město se rozprostírá po obou březích kdysi zlatonosné řeky Otavy. Slavnou sirkařskou, ale i sklářskou historii zde připomíná Muzeum Šumavy, milovníci sportu najdou vyžití v Offparku, největším outdoorovém centru na Šumavě.

Co musíte vidět v Sušici

Dominantou sušického náměstí je renesanční radnice s 31 m vysokou věží, která poskytuje neobyčejný výhled na město.

V gotickém domě na rohu náměstí sídlí Muzeum Šumavy, kde se dozvíte zajímavosti o historii města a také zdejší výrobě sirek v továrně Solo Sušice, která zde probíhala 169 let až do roku 2008. Je zde také umístěna největší sirka na světě měřící 3,6 m. 
 

Koho byste měli znát z betlémářů

Karel Tittl a Pavel Svoboda vyřezali jeden z největších mechanických betlémů v ČR s kopiemi významných budov ve městě i okolí a ukázkou starých tradičních šumavských řemesel. Zajímavostí je také expozice skla Dr. Ing. Bruno Schreibera, který muzeu v Sušici nezištně věnoval svou vzácnou sbírku historizujícího skla i exemplářů, které reprezentují nejrůznější sklářské techniky. 
 

Cestovatelská potěšení v okolí Sušice

Jedním z nejoblíbenějších míst v okolí Sušice patří rozhledna Svatobor s turistickou chatou. Z rozhledny se podíváte daleko na Šumavské vrcholy i do vnitrozemí. Na vrchu Stráž, zvaném Andělíček je výraznou dominantou kaple Anděla strážce s křížovou cestou. V Sušici si na své přijdou i sportovci, protože právě v Sušici sídlí Offpark, největší outdoorové centrum na Šumavě.Vyhledávaná je také Otavská cyklostezka s asfaltovým povrchem měřící necelých 11km. Část stezky je možné využít i pro jízdu na in-line bruslích.

Aktuality z města

11. březen 2021 11:00

Za tradicí výroby šumavského skla – poznejte šumavské sklárny a jejich výrobky

Sušice
Výroba skla na Šumavě má dlouhou tradici, skleněné produkty ze šumavských lesů dobíjely několik staletí evropský trh a byly vysoko hodnoceny na světových výstavách. První zmínky o šumavském sklářství pocházejí z 14. století. Koncem 17. století začalo české sklo vytlačovat ze světových trhů benátskou produkci. Nejslavnější šumavskou sklárnou byla huť Klášterský mlýn v Rejštejně, založená roku 1834 proslulou firmou Johann Lötz – zdejší duté sklo patřilo k nejlepším a nejžádanějším na světě. Slavná byla i sklářská huť v Anníně, která vyráběla od roku 1866 mimořádně kvalitní vrstvená a broušená skla neobvyklých odstínů, napodobující polodrahokamy. Ve výrobě tabulového, broušeného skla a litých zrcadel vynikali Abelové na Železnorudsku. Vydejte se na cestu po stopách šumavského skla do dob minulých i do současnosti.
2.5.
Enduro x race

Enduro x race

Sušice, Šumava
4.6.
Čechomor v Sušici

Čechomor v Sušici

Sušice, Šumava

Ubytování a restaurace

Pension u sovy

Pension u sovy

Sušice, Šumava
Hotel Gabreta Sušice

Hotel Gabreta Sušice

Sušice, Šumava