Úvod > Co chcete dělat? > Vintířova skála u Dobré Vody
Příroda

Vintířova skála u Dobré Vody

Žulovou skálu s tesanými schody, vyhlídkou a kapličku sv. Vintíře pod ní, najdete na území Národního parku Šumava, nad osadou Dobrá Voda, 3 km jihozápadně od Hartmanic. Za své jméno vděčí sv. Vintíři, který v letech 1040 – 1045 pobýval ve zdejší poustevně.
Benediktýnský mnich Vintíř (Gunther) se osvědčil jako prostředník v diplomatických misích mezi českými a německými panovníky a se svými druhy zřídil stezku, která spojovala Bavorsko a Čechy. Je nejstarším obyvatelem Šumavy, kterého známe jménem. Svatému Vintíři je, jako jediný na světě, zasvěcen kostel v nedaleké Dobré Vodě. Podle tradice měl pod vrcholem poustevnu a zemřel v přítomnosti knížete Břetislava a biskupa Šebíře dne 9.10.1045.

Z Vintířovy skály můžete směrem k státní hranici spatřit vrcholy Ždánidel, Dřevěné hole, Debrníku, Hůreckého vrchu, Polomu či blízkého Vysokého hřbetu. Naproti tomu Březnická vyhlídka s dřevěným přístřeškem (na cestě z parkoviště Rovina k Vintířově skále), umožňuje výhled do vnitrozemí. K vidění jsou vrchy Hamižná, Zámecký vrch, Sedlo a Svatobor, dále pak hrad Kašperk a města Hartmanice a Sušice i s kaplí Anděla Strážce (Andělíčkem).

Na skálu lze vyrazit po modré turistické značce z Dobré Vody u Hartmanic. Další možností je následovat zelené značení z Roviny nebo absolvovat celý okruh NS Hamižná.

Ubytování a restaurace v okolí