!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Vintířova skála u Dobré Vody
Příroda

Vintířova skála u Dobré Vody

Žulovou skálu s tesanými schody, vyhlídkou a kapličku sv. Vintíře pod ní, najdete na území Národního parku Šumava, nad osadou Dobrá Voda, 3 km jihozápadně od Hartmanic. Za své jméno vděčí sv. Vintíři, který v letech 1040 - 1045 pobýval ve zdejší poustevně.
Benediktýnský mnich Vintíř (Gunther) se osvědčil jako prostředník v diplomatických misích mezi českými a německými panovníky a se svými druhy zřídil stezku, která spojovala Bavorsko a Čechy. Je nejstarším obyvatelem Šumavy, kterého známe jménem. Svatému Vintíři je, jako jediný na světě, zasvěcen kostel v nedaleké Dobré Vodě. Podle tradice měl pod vrcholem poustevnu a zemřel v přítomnosti knížete Břetislava a biskupa Šebíře dne 9.10.1045.

Z Vintířovy skály můžete směrem k státní hranici spatřit vrcholy Ždánidel, Dřevěné hole, Debrníku, Hůreckého vrchu, Polomu či blízkého Vysokého hřbetu. Naproti tomu Březnická vyhlídka s dřevěným přístřeškem (na cestě z parkoviště Rovina k Vintířově skále), umožňuje výhled do vnitrozemí. K vidění jsou vrchy Hamižná, Zámecký vrch, Sedlo a Svatobor, dále pak hrad Kašperk a města Hartmanice a Sušice i s kaplí Anděla Strážce (Andělíčkem).

Na skálu lze vyrazit po modré turistické značce z Dobré Vody u Hartmanic. Další možností je následovat zelené značení z Roviny nebo absolvovat celý okruh NS Hamižná.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 30. 8. 2020
28.12.
1.1.
Zimní prohlídky hradu Kašperk

Zimní prohlídky hradu Kašperk

Kašperské Hory, Šumava
31.10.
Zamykání hradu Velhartice

Zamykání hradu Velhartice

Velhartice, Šumava
16.1.
17.1.
Zadovská 30

Zadovská 30

Stachy, Jižní Čechy