Úvod > Co chcete dělat? > Javornické okruhy v Pošumaví pro cyklisty
Letní sporty

Javornické okruhy v Pošumaví pro cyklisty

Javornické okruhy jsou síť mountainbikových a cykloturistických tras v nádherné a člověkem relativně málo dotčené oblasti Javornického masivu. Na své si u nás přijdou jak milovníci jízdy ve volném terénu s technickými pasážemi, tak i cykloturisté a rodiny s dětmi.
Javornická hornatina je nádherný kus (pod)horské přírody na okraji NP Šumava. Tento malebný horský masiv s několika tisícovkami a rozmanitým terénem tvoří v kombinaci se zachovalou pošumavskou lidovou architekturou unikátní lokalitu, kde si na své přijdou snad všichni vyznavači nejen horské cyklistiky.

Javornické okruhy tvoří ucelenou nabídku (zatím) neznačených mountainbikových a cykloturistických tras v nádherné a člověkem relativně málo dotčené oblasti Javornické hornatiny. Abychom předešli možnému nepochopení upozorňujeme, že Javornické okruhy nejsou singltrackovým resortem!
 

Krásné trasy v krásné přírodě

Jen málokde jinde na Šumavě na vás čeká tolik nádherných panoramatických výhledů na všechny světové strany. Ať už impozantní hřeben centrální Šumavy, jako mořská hladina zvlněné předhůří od Svatoboru až k Javorníku či malebnou, k Brdům a Plzni ubíhající krajinou kraje pod Šumavou.

Během jízdy po Javornických okruzích se můžete nechat okouzlovat majestátností hrdých středověkých hradů, tajemnou romantikou dávných zlatokopeckých štol, malebností lidové architektury pošumavských vesniček či prostou zbožnou krásou kapliček a božích muk v krajině kolem vás.

A to nejdůležitější na konec: adrenalinové enduro sjezdy v technicky zajímavém terénu, dávno zapomenuté lesní traily, po hřebenech tisícovek a úbočí hor vinoucí se hravé singltrailové pasáže, variabilní profily tratí a sofistikované flow. To vše a mnohem víc skrývají hluboké lesy mezi Javorníkem a Sušicí. Minimální doporučený typ kola je cross, optimální MTB (pevné, celoodpružené).
 

Orientace tras

Základní myšlenkou Javornických okruhů je okružní vedení tras. Tj. oficiální začátek a konec každé trasy je v obci Javorník u Klostermannova pomníku, a pak každé další nástupní místo na trase je zároveň i výstupní (např. cyklista může nastoupit např. v Nicově, kam se po projetí trasy opět vrátí.) Okruhy se dají navzájem kombinovat (i červení s modrým) a tím se počet možných variant dále zvyšuje a obohacuje. Javornické okruhy mají jednosměrnou logiku – tj. každá trasa má výrazně doporučený směr jízdy pro optimální projetí dané trasy.

Každý okruh má svůj příběh jako je např. lidová architektura, výhledy do kraje, jízda na horské dráze atd., který můžete jeho projetím "prožít" i vy.
 

Na okruhy pomocí GPS

Jelikož jsou trasy v tuto chvíli neznačené, tak jediným možným způsobem správné orientace je GPS s přednahranou trasou! Pokud GPS nevlastníte, je možné si jí zapůjčit v penzionu Jeřabina a hotelu Krásná vyhlídka na Javorníku. GPS si rezervujte nejpozději 2 dny předem mailem na javornickeokruhy@gmail.com. V mailu uveďte jméno, datum, přibližný čas vyzvednutí a potvrzená rezervace vám přijde do 24 hodin.
Cena za půjčení turistické GPS navigace (včetně držáku na řidítka) TEASI PRO či TEASI ONE 2 je 100 Kč/den, při převzetí se skládá vratná kauce 500 Kč + je nutné předložit platný průkaz totožnosti.

Ubytování a restaurace v okolí