Úvod > Aktuality > Muzea a galerie pro všechny – zábava a poučení v interaktivních expozicích
Muzea a galerie pro všechny – zábava a poučení v interaktivních expozicích
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Muzea a galerie pro všechny – zábava a poučení v interaktivních expozicích

  • Vydáno18. května 2022
Přísný zákaz "nedotýkati se" už v našich muzeích dávno neplatí! Naopak v mnoha expozicích je aktivní zapojení návštěvníků dokonce vyžadováno. Nechte se inspirovat našimi tipy a vyrazte na výlet plný zábavy a poučení pro celou rodinu. Experimentujte s elektřinou, zahrajte si divadlo, vyrobte své nanovlákno, dřevěnou lžíci nebo vlastní klobouk... neboť fantazii a kreativitě se na těchto místech meze nekladou.

Věda je zábava!

TechmaniaJedním z nejznámějších interaktivních expozic je Techmania Science CenterPlzni, kde si na více než 60 exponátech na vlastní kůži názorně vyzkoušíte nejrůznější fyzikální zákony, jako například co se stane, když okusíte 200 000 voltů nebo co se děje ve vzduchoprázdnu. Můžete si tu pohrát s barvami, světlem i stíny, objevit přitažlivost magnetů nebo se nechat oklamat optickými iluzemi. Nahlédnete zde také do mikrosvěta i vesmíru pomocí supermoderního 3D planetária. V Techmanii zkrátka poznáte, že fyzika a matematika jsou skryté v obyčejných věcech, se kterými se denně setkáváme.
 
iqlandiaŽe je věda zábava zjistíte také v liberecké iQlandii, kde je hlavním tahákem je humanoidní robot Thespian, první v České republice, a také špičkové Planetárium. Velký zájem je i o další interaktivní exponáty, kterých tu je více než ž čtyři stovky. Chcete-li si prohlédnout své tělo termokamerou, vyzkoušet princip televizního klíčování, zažít vichřici nebo zemětřesení či si zaexperimentovat s elektřinou, tak v iQparku to není žádný problém! Nananospinneru si můžete vlastnoručně vyrobit nanovlákna, ve speciálních laboratořích lze nahlédnout do nitra lidského těla či si vyrobit svůj parfém. Vedle demonstrace nejrůznějších přírodních jevů si můžete také vyzkoušet řešení desítek hlavolamů, jízdu na invalidním vozíku nebo výpočet vlastní ekologické stopy. Každou neděli jsou také připraveny speciální workshopy a velkolepá science show.

vodaBrněnský zábavní vědecký park VIDA! se nachází se v bývalém pavilonu D brněnského výstaviště. Na ploše přes šest tisíc metrů čtverečních je připraveno přes sto sedmdesát pět interaktivních exponátů, díky kterým mohou návštěvníci lépe porozumět světu kolem nás a které přibližují základní principy přírodních jevů. Zemětřesná deska, rentgenové oči, oceán v lahvi, kolo na laně, rotující místnost, simulátor povodně, model lidského srdce v nadživotní velikosti, společenství mravenců Atta, archeologické pískoviště, vodní tiskárna – to jsou ukázky exponátů Vida! science centra. Dotýkat se exponátů je tu více než doporučeno.

svět technikyPopulárně naučné centrum Velký svět techniky v Dolních Vítkovicích představuje hravou formou zajímavosti vědy a techniky. Na ploše 14 000 metrů čtverečních budou připraveny celkem čtyři světy s trvalými expozicemi a jeden svět určený pro výstavy dočasné. Stálicemi bude Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody. Ten bude rozlohou největší, zabere celé jedno patro a taky venkovní zahradu. Malí i velcí návštěvníci si tady tak budou moci hrát, objevovat i odpočívat. Nabídku nového centra rozšíří 3D kino a Divadlo vědy (Show & Demo) včetně zóny dočasných výstav. Návštěvníci Velkého světa techniky si mohou projít i výstavu Sexmania. Ta vás provede od zrození jedince až po dospělost. V objevování světa techniky můžete pokračovat také v Malém světě techniky, který odhaluje odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje po ultramoderní technologie.
 

Vyzkoušejte si tradiční řemesla

expozice kloboukůJestliže vás věda neláká a dáváte přednost spíše tradičním řemeslům, navštivte Městské muzeum v Horažďovicích. Ve zdejší dílně si vyzkoušíte kůži některé z běžných součástí života na vsi z doby před sto i více lety – výrobu dřevěné lžičky, předení na kolovrátku, paličkování krajky, česání ovčí vlny nebo tkaní látky na autentickém tkalcovském stavu.
 
Novém Jičíně objevíte unikátní expozici věnovanou technologickému procesu výroby klobouků. Při exkurzi v domě, kde roku 1790 zemřel slavný rakouský vojevůdce Gideon von Laudon, si můžete vyzkoušet nejen, jaký typ klobouku vám padne, ale také jeho samotnou výrobu. Součástí expozice totiž je zkoušírna klobouků, kde si návštěvníci mohou libovolně vybírat z mnoha druhů ten, který jim nejvíce sluší. Zároveň si můžete pořídit svou fotografii v klobouku a odeslat si ji do emailové pošty. V ateliéru si kreativní jedinci mohou vyzkoušet svou vlastní tvořivost a výtvarné nadání při výrobě vlastního mini kloboučku.
 
skanzen KrňovicePodorlický skanzen Krňovice na Královéhradecku ukáže zájemcům starobylá řemesla. Příkladem může být funkční žentour, stabilní benzínové a elektrické motory a mnoho dalších zemědělských strojů. V areálu jsou kolem vznikajících staveb vysazovány sady a zahrady z původních odrůd ovocných dřevin – zejména jabloní, hrušní, švestek a dalších druhů. V rámci prohlídkové trasy lze vidět nejen stavby samotné, ale i jejich interiér vybavený dobovými exponáty. Maximální důraz je kladen na funkčnost všech exponátů a mnohé z nich je možné si v rámci prohlídky vyzkoušet.

Sklárna HarrachovMuzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny Novosad v Harrahově. Sklárna byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou. A pokud jste někdy přemýšleli nad tím, jaké to je být foukač skla, v harrachovské sklárně si to můžete zkusit sami! Po předchozím objednání si sami můžete vyzkoušet práci zdejších sklářů pod jejich odborným dohledem.
 

Vydejte se za zážitky ze světa gastronomie

rettigováZajímáte se o gastronomii? Potom byste si neměli nechat ujít výlet do středočeské vesničky Všeradice, kde se nachází Muzeum galerie M. D. Rettigové. Během prohlídky se seznámíte s životem všeradické rodačky, buditelky a autorky slavné kuchařky. Na celkem osmi zastaveních vás však čekají různé zapeklité úkoly například správně pojmenovat druhy bylinek, rozuzlit staročeské výrazy pokrmů nebo prostřít hodovní stůl dle pravidel bontonu.

Olomoucké tvarůžkyDalší tip je poměrně voňavý – v Lošticích na Olomoucku objevíte Muzeum olomouckých tvarůžků. Najdete zde jedinečné doklady o výrobě tvarůžků, v každé místnosti lze načíst pomocí QR kódů základní informace o konkrétní expozici. Mezi exponáty uvidíte například staré formy (klapačky), které dělnice v loštické tvarůžkárně používaly před 120 lety. Za směnu pomocí nich dokázaly vyrobit 9 tisíc tvarůžků.

ČokoládaVše, co jste si kdy přáli vědět o čokoládě najdete v muzeu Chocotopia v centru Prahy. Ponoříte se zde do vzrušujícího světa čokolády a za pomoci všech smyslů se vydáte na cestu časem. Seznámíte se s neuvěřitelnou historií čokolády a zažijte nejsladší hodinu dějepisu! Věděli jste, že čokoláda je spojena s krví, násilím a snobstvím? Zabavte se interaktivními úkoly a aktivitami – pomozte archeologovi odhalit tajemství čokolády a podívejte se na film o její produkci čokolády v kinosále. Zastavte se v čokoládové dílně a sledujte, jak se vyrábí pravé belgické pralinky. Sbíhají se vám sliny? Ochutnávka různých druhů čokolády je zdarma!

čokoládaTi, kdo by si chtěli zkusit vyrobit vlastní čokoládu, mají takovou možnost v čokoládovně Rodas. Čokoládu můžete odlévat mléčnou nebo bílou a zdobit je, nebo malovat. Výroba a zdobení 2 kusů tabulek belgické čokolády, nebo 5 kusů lízátek, každá výroba cca 120 g se nabízí za cenu 130 Kč. Vyrábět můžete každý víkend od 10 do 18 hodin. Zdobit ji lze různými ingrediencemi – mořskou solí s rozmarýnem, kakaovými boby, pistáciemi, mandlemi, kokosem, sušeným ovocem, směsí oříšků...atp.
 

Mašinky, Lego, Merkur a další

muzeum merkurPro ty, kteří si rádi hrají, jsou jako stvořené stavebnicové expozice. Jednou z nich je Muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují. Uvidíte zde největší postavenou stavbu z této stavebnice "Ocelové Město" stavitele Jiřího Mládka inspirovaný stejnojmenným románem Julia Verna. Dále je v Muzeu postavené velké kolejiště Merkur "O" v měřítku 1:45 nebo Petřínská rozhledna a jiné zajímavé stavby. Připraven je také prostor pro vaši tvorbu – zapojíte svoji fantazii a budete si moci sestavit vlastní stroj!

Muzeum Lega PrahaPřímo v centru Prahy najdete první soukromé muzeum stavebnice Lego, které je svou velikostí a počtem vystavovaných exponátů největším nejen v ČR, ale i v Evropě. Na ploše 420 m² můžete vidět 20 tematických expozic, které jsou poskládány z více než 1 300 000 kostiček lega. V muzeu si můžete prohlédnout nejen nejstarší exponáty z roku 1958, ale také největší modely lega, které se skládají z více než 10 000 kostiček. Uvidíte např. 300 hvězdných modelů Star Wars, Lego city, Cosmos, Space policii, Racers, pohádkový svět, architekturu a mnoho dalších. Na konci prohlídky čeká na děti hrací koutek. Zde si může každý stavebnici Lego libovolně dlouho vyzkoušet a postavit si vše možné dle své fantazie.

Království železnicMáte rádi modelová kolejiště? To největší z nich, Království železnic najdete v Praze na Smíchově. Přijďte se podívat na úžasný malý svět, ve kterém uvidíte stovky metrů kolejí, desítky modelů vlaků, modely aut, které si dávají přednost na křižovatkách, modely významných staveb a míst České republiky a zažijete unikátní atmosféru střídání dne a noci. Vypravit se sem můžete kdykoliv, otevřeno je každý den včetně státních svátků a prázdnin. Další obří železniční kolejiště se spoustou doprovodných atrakcí Modelový světBrně má otevřeno denně kromě pondělí a úterý.

Cesty časemPosledním tipem budou Cesty časem v Třebíči – interaktivní expozice v třebíčském předzámčí je určena nejen dětem, ale i dospělým, kteří se rádi hravou formou dozvědí leccos zajímavého z historie města a řemesel. Zkusíte si postavit gotický oblouk, ovládat středověký jeřáb, práci na tiskařském lisu nebo tkaní na tkalcovském stavu. Výstava je rozdělena do třech částí –
Jak se staví bazilika, Jak vzniká město a Jaká byla řemesla. V místnostech je vystaveno množství starých nářadí, nástrojů a starobylých strojů či jejich modelů. Mnohé z nich si můžete vyzkoušet.
Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zábavní vědecký park Vida! v Brně

Zapomeňte na muzeum. V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se exponátů dotýkat prostě musíte. Ale pozor – možná pak nevyjdete z údivu. Objevujte, bavte se a učte se hrou.

Cesty časem v Třebíči – interaktivní expozice pro hravé návštěvníky

Cesty časem v Třebíči – interaktivní expozice pro hravé návštěvníky

Interaktivní expozice v třebíčském předzámčí je určena nejen dětem, ale i dospělým, kteří se rádi hravou formou dozvědí leccos zajímavého z historie města a řemesel. Zkusíte si postavit gotický oblouk, práci na tiskařském lisu nebo tkaní na tkalcovském stavu.

Modelový Svět v Brně

Modelový Svět v Brně

Obdivovat obří železniční kolejiště se 40 vláčky, ale i další zajímavosti v malém měřítku můžete v Modelovém Světě v Brně. Prohlédnete si tak modelové kolejiště s asi půl kilometrem kolejí, 140 výhybkami a 1500 postavičkami. S rozlohou 60 m² se jedná o největší trvale vystavené kolejiště na Moravě.

Muzeum Lega v Praze

Muzeum Lega v Praze

Přímo v centru Prahy najdete první soukromé muzeum stavebnice Lego, které je svou velikostí a počtem vystavovaných exponátů největším nejen v ČR, ale i v Evropě. Na ploše 420 m² můžete vidět 20 tematických expozic, které jsou poskládány z více než 1 300 000 kostiček lega.

Muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují

Muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují

Navštivte jedinečné muzeum, které mapuje historii a současnost nejznámější české hračky – stavebnice Merkur. V Muzeu jsou k vidění nejstarší stavebnice z roku 1920. Přijďte a pohrajte si!

Muzeum Olomouckých tvarůžků v Lošticích

Muzeum Olomouckých tvarůžků v Lošticích

Muzeum Olomouckých tvarůžků se v červnu 2014 přestěhovalo do nových prostor, které nabízejí řadu nových exponátů a širší pohled do dlouhé historie výroby. Najdete zde jedinečné doklady o výrobě tvarůžků, v každé místnosti lze načíst pomocí QR kódů základní informace o konkrétní expozici.

Zámecký dvůr Všeradice – Galerie a muzeum M. D. Rettigové

Zámecký dvůr Všeradice – Galerie a muzeum M. D. Rettigové

Poučný výlet do vesničky pod Brdy. Interaktivní expozice nabízí osm zastavení, při kterých se nebudete nudit. Nebo snad víte, co to znamená kapoun či kolník? Dokázali byste rozpoznat deset druhů bylinek našich prababiček? Nechybí tu ani expozice České vesnice či barokní kovárna.

Science centrum iQlandia s planetáriem

Science centrum iQlandia s planetáriem

Supermoderní science centrum otevřelo své brány prvním návštěvníkům v březnu roku 2014. Hlavním tahákem je humanoidní robot Thespian, první v České republice, a také špičkové Planetárium. Velký zájem je i o další interaktivní exponáty, kterých tu je více než ž čtyři stovky.

Sklárna Novosad v Harrachově – druhá nejstarší sklárna v Čechách

Sklárna Novosad v Harrachově – druhá nejstarší sklárna v Čechách

Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny Novosad. Sklárna byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou.

Muzeum čokolády Choco-Story Praha

Muzeum čokolády Choco-Story Praha

Vše, co jste si kdy přáli vědět o čokoládě. V muzeu se ponoříte do vzrušujícího světa čokolády a za pomoci všech smyslů se vydáte na cestu časem. Seznámíte se s neuvěřitelnou historií čokolády a zažijte nejsladší hodinu dějepisu! Věděli jste, že čokoláda je spojena s krví, násilím a snobstvím?

Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Velký Svět Techniky v Ostravě

Velký Svět Techniky v Ostravě

Populárně naučné centrum Velký Svět Techniky najdete v Dolních Vítkovicích. Hravou formou se zde představují zajímavosti vědy a techniky. Za charakteristickou zrcadlovou fasádou se skrývají čtyři stálé interaktivní expozice: Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody.

Malý Svět Techniky U6

Malý Svět Techniky U6

Jedinečná výstava odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po nejmodernější robotizovaná pracoviště a "superchytré" stroje. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě.

Království železnic v Praze na Smíchově – největší modelová železnice v ČR

Království železnic v Praze na Smíchově – největší modelová železnice v ČR

Přijďte se podívat na úžasný malý svět Království železnic! Uvidíte stovky metrů kolejí, desítky modelů vlaků, modely aut, které si dávají přednost na křižovatkách, modely významných staveb a míst České republiky a zažijete unikátní atmosféru střídání dne a noci. Součástí je i obří Model Prahy.

Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy

Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy

Čokoládovna Rodas v Šestajovicích u Prahy nabízí odlévání a zdobení belgické čokolády. Čokoládu můžete odlévat mléčnou nebo bílou a zdobit je různými ingrediencemi.

Modelové království železnic ve Žďáru nad Sázavou

Modelové království železnic ve Žďáru nad Sázavou

Jedno z největších modelových kolejišť v ČR má za svůj námět železniční a kulturní památky na Vysočině. Na ploše 50 m2 najdete žel. stanice Žďár nad Sázavou se strojírenskou firmou Žďas, hrad Pernštejn, viadukt v Dolních Loučkách a další detaily regionu.

Podorlický skanzen Krňovice – ukázky dobových řemesel

Podorlický skanzen Krňovice – ukázky dobových řemesel

V areálu jsou umístěny jak stavby lidové architektury přenesené z původních lokalit Královéhradecka a podhůří Orlických hor, tak i obnovené nedochované stavby. Nechybějí ukázky dobových řemesel, strojů a pracovních nástrojů potřebných k životu předešlých generací.

Venkovní expozice v zábavním vědeckém parku Vida! v Brně

Venkovní expozice v zábavním vědeckém parku Vida! v Brně

Zábavní vědecký park Vida! science centrum bude mít novou stálou venkovní expozici.

Městské muzeum Horažďovice

Městské muzeum Horažďovice

Na zámku v Horažďovicích můžete netradičně spojit prohlídku nejkrásnějších zámeckých prostor a muzejní expozice i se sezoními výstavami. Také stará část města Horažďovic stojí za procházku, a pokud vás nezajímají středověké památky, může vás zaujmout výhled na řeku Otavu a vrch Prácheň.

Expozice výroby klobouků v Novém Jičíně

Expozice výroby klobouků v Novém Jičíně

V historickém domě, kde v roce 1790 zemřel slavný rakouský vojevůdce Gideon von Laudon, vzniklo Návštěvnické centrum s interaktivní expozicí přibližující tradici kloboučnictví, ale i zkoušírna pokrývek hlavy a multifunkční ateliér s dětským koutkem.

Čokoládové zážitkové centrum v Průhonicích – Chocolate Experience Center

Čokoládové zážitkové centrum v Průhonicích – Chocolate Experience Center

V Průhonicích naleznete vzdělávací a zábavní Chocolate Experience Center, které návštěvníky provází procesem vzniku čokolády – od rostlinky po hotovou tabulku.