Úvod > Aktuality > Vydejte se do labyrintu chodeb v plzeňském podzemí a poznejte příběh piva v Pivovarském muzeu
Vydejte se do labyrintu chodeb v plzeňském podzemí a poznejte příběh piva v Pivovarském muzeu
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Vydejte se do labyrintu chodeb v plzeňském podzemí a poznejte příběh piva v Pivovarském muzeu

  • Vydáno3. července 2022
Poznejte labyrint chodeb, sklepů a studní, který byl pod městem Plzní budován od 13. století. Prohlídkový okruh Plzeňským podzemím nabízí nevšední procházku historickým jádrem města Plzeň. Podzemní prostory od středověku sloužily ke skladování potravin, výrobě piva nebo jako obranný systém během nepokojů. Okruh podzemím je dlouhý asi 800 metrů a prochází v hloubce 9 až 12 metrů pod historickým centrem Plzně.
Plzeňské historické podzemíLabyrint Plzeňského historického podzemí byl pod centrem města budován již od 13. století a je neodmyslitelně spojen s historií i současností Plzně. Dozvíte se, jak podzemí vznikalo, a poznáte rozmanitost jeho využití. Díky exponátům a vystaveným nálezům proniknete i do historie města a každodenního života středověkých obyvatel města.

Prohlídková trasa začíná v lednici, která byla součástí systému sklepů právovarečných domů. Odtud voda z tajícího ledu stékala do spilek a ležáckých sklepů. Během prohlídky spatří návštěvníci 20 studní a jímek, které sloužily jako důležitý zdroj vody, či vodárenskou věž z 16. století – nejlépe zachovaný objekt svého druhu v Čechách. A na závěr vás čeká příjemné zpestření v podobě „pivenky“, kterou můžete směnit za 0,3 l piva Pilsner Urquell v restauracích Na Spilce, U Salzmannů nebo v šenku Na Parkánu.
 

Za historií piva zajděte do muzea – letos zde slaví 180. výročí pivovaru Plzeňský Prazdroj!

Pivovarské muzeumPokud vás zajímá, z čeho se v minulosti pilo pivo a jak se připíjelo na zdraví nenechte si ujít prohlídku Pivovarského muzea, které odhaluje tajemství výroby a způsobu podávání a pití piva od věků dávno minulých. Expozice vás zavede starověku, kdy se pivo pilo rákosem, do středověkých sklepů právovárečného domu z 15. století i autentické pivnice z počátku 20. století. Určitě vás překvapí nejmenší džbánek na světě měřící 1 cm nebo obří korbel ze Sibiře. Milovníky techniky potěší modelem varny parního pivovaru, který je evropskou technickou zvláštností a je schopný produkovat třicet litrů piva v jedné várce. Plzeňské podzemí je otevřeno v únoru od pondělí do neděle, prohlídky v češtině se konají v 11:00, 14:00, 15:20 a 16:40 hodin. Pivovarské muzeum je otevřeno denně od 10 do 18 hodin. Vstup do podzemí je z budovy muzea (Veleslavínova ulice č. 6). Vstupné do podzemí stojí 50 korun, do muzea 100 Kč.

výstava pilsner urquellOd 24. 6. 2022 do 24. 2. 2023 máte jedinečnou možnost vidět v rámci vstupenky do Pivovarského muzea také výstavu věnovanou 180. výročí pivovaru Plzeňský Prazdroj! Ve vystavených exponátech i četných obrazových dokumentech je zachycen příběh od počátku společných projektů plzeňských právovárečných měšťanů po současnost. K vidění bude i sbírka luxusních reprezentačních předmětů, jako jsou například originální křišťálové pivní poháry, aukční lahve Pilsner Urquell či vzácné dary určené pro papeže v rámci obnovené tradice Velikonočního piva v roce 2011. Hlavní výstava je k vidění v Pivovarském muzeu. Druhou část výstavy bude možné spatřit od 4. 7.do 28. 7. 2022 před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje.
Plzeňské historické podzemí – poznejte život pod městem

Plzeňské historické podzemí – poznejte život pod městem

Rozmary počasí vás při návštěvě plzeňského podzemí nemusí zajímat – otevřeno je kromě ledna po celý rok. Fascinující cestu v labyrintu chodeb, sklepů a studní budovaných od 13. století obohacuje expozice knihtisku, funkční replika vodního kola nebo fragmenty ze zbouraných domů.

Výstava 180 let prazdroje v Pivovarském muzeu

24.6.
24.2.
Výstava 180 let prazdroje v Pivovarském muzeu

Srdečně vás zveme na výstavu věnovanou 180. výročí našeho pivovaru do Pivovarského muzea v Plzni, které oslavuje úctyhodné jubileum touto unikátní výstavou.

Pivovarské muzeum v Plzni

Pivovarské muzeum v Plzni

V Pivovarském muzeu vás pohltí atmosféra středověku, sídlí totiž ve starobylém právovárečném domě pocházejícím z 15. století, který se jako zázrakem zachoval ve své původní podobě.