!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Klostermannova rozhledna na Javorníku u Vacova
Příroda

Klostermannova rozhledna na Javorníku u Vacova

Vrch Javorník byl oblíbeným místem spisovatele Karla Klostermanna, který měl rád jeho tehdy hluboké lesy a samoty. Kamenná rozhledna, postavená roku 1938, poskytuje překrásné výhledy na šumavské hory i do vnitrozemí.
Kamenná rozhledna na Javorníku (1066 m), pojmenovaná po šumavském spisovateli Karlu Klostermannovi měří 39,6 m a na její vrchol vede 197 schodů. Výstup na vrchol však stojí za to - kruhový rozhled umožňuje spatřit celé pásmo šumavských vrcholků - Pancíř, Poledník, Svatobor, Libín, Boubín, Knížecí Stolec, za jasného počasí lze na jihozápadě dohlédnout i Alpy. Pohledem do vnitrozemí spatříte Písek, Rabí, Temelín i Brdy.
 
I Karel Klostermann se rád kochal pohledem na své milované hory. K Javorníku jako místu jedinečného rozhledu jej pojilo pouto tak silné, že vyústilo v přání, aby na jeho vrcholu byla postavena rozhledna. Pro svůj záměr získal na počátku 20. století několik svých šumavských přátel, kteří s velkým elánem připravovali realizaci tohoto nápadu. Ve spolupráci s Klubem českých turistů v Sušici byla uspořádána velká sbírková akce na stavbu nové rozhledny, přispěly obce, jejichž názvy jsou vytesány v dolní polovině rozhledny nad vstupem; kníže Schwarzenberg uvolnil bezplatně pozemek, kámen v lese a poskytl 50% slevu na stavební dřevo. Celou věž postavilo za dva měsíce osm zedníků s osmi pomocnými dělníky.  Slavnostně byla otevřena 28. srpna 1938.

Už v září stejného roku však došlo k odtržení Sudet a těsně za rozhlednou byla od října 1938 hranice Protektorátu Čechy a Morava, takže za německé okupace byl Javorník nejvyšší horou v Čechách. Po válce se Javorník stal oblíbeným turistický centrem.

K rozhledně se dostanete z obce Vacov (modrá značka) a Javorník (žlutá značka). Rozhledna bývá přístupná od května do listopadu, ale na aktuální stav je vhodné se předem informovat. Za nepříznivého počasí rozhledna uzavřena.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 3. 8. 2020
31.7.
Kolo pro život - Šumavský MTB maraton

Kolo pro život - Šumavský MTB maraton

Stachy, Jižní Čechy
15.5.
16.5.
Vltava Run 2021

Vltava Run 2021

Stachy, Jižní Čechy
13.3.
14.3.
Zadovská 30

Zadovská 30

Stachy, Jižní Čechy
27.2.
28.2.
Šumavský skimaraton na Kvildě

Šumavský skimaraton na Kvildě

Kvilda, Jižní Čechy