Úvod > Co chcete dělat? > Klostermannova rozhledna na Javorníku u Vacova

Klostermannova rozhledna na Javorníku u Vacova

Příroda
Vrch Javorník byl oblíbeným místem spisovatele Karla Klostermanna, který měl rád jeho tehdy hluboké lesy a samoty. Kamenná rozhledna, postavená roku 1938, poskytuje překrásné výhledy na šumavské hory i do vnitrozemí.
Kamenná rozhledna na Javorníku (1066 m), pojmenovaná po šumavském spisovateli Karlu Klostermannovi měří 39,6 m a na její vrchol vede 197 schodů. Výstup na vrchol však stojí za to - kruhový rozhled umožňuje spatřit celé pásmo šumavských vrcholků - Pancíř, Poledník, Svatobor, Libín, Boubín, Knížecí Stolec, za jasného počasí lze na jihozápadě dohlédnout i Alpy. Pohledem do vnitrozemí spatříte Písek, Rabí, Temelín i Brdy.
 
I Karel Klostermann se rád kochal pohledem na své milované hory. K Javorníku jako místu jedinečného rozhledu jej pojilo pouto tak silné, že vyústilo v přání, aby na jeho vrcholu byla postavena rozhledna. Pro svůj záměr získal na počátku 20. století několik svých šumavských přátel, kteří s velkým elánem připravovali realizaci tohoto nápadu. Ve spolupráci s Klubem českých turistů v Sušici byla uspořádána velká sbírková akce na stavbu nové rozhledny, přispěly obce, jejichž názvy jsou vytesány v dolní polovině rozhledny nad vstupem; kníže Schwarzenberg uvolnil bezplatně pozemek, kámen v lese a poskytl 50% slevu na stavební dřevo. Celou věž postavilo za dva měsíce osm zedníků s osmi pomocnými dělníky.  Slavnostně byla otevřena 28. srpna 1938.

Už v září stejného roku však došlo k odtržení Sudet a těsně za rozhlednou byla od října 1938 hranice Protektorátu Čechy a Morava, takže za německé okupace byl Javorník nejvyšší horou v Čechách. Po válce se Javorník stal oblíbeným turistický centrem.

K rozhledně se dostanete z obce Vacov (modrá značka) a Javorník (žlutá značka). Rozhledna bývá přístupná od května do listopadu, ale na aktuální stav je vhodné se předem informovat. Za nepříznivého počasí rozhledna uzavřena.
Celý popis
Naposledy změněno: 3. 8. 2020