Úvod > Kam pojedete? > Šumava > Šumava > Horažďovice
Horažďovice
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Horažďovice

Zámek s nevšedním muzeem, kostel sv. Petra a Pavla, pás středověkých hradeb s Pražskou a Prachatickou bránou a aqauapark – to je jen malý výběr z toho, co nabízejí Horažďovice. Díky řece Otavě je město oblíbenou zastávkou vodáků, místní zvláštností pak byl chov perlorodek v jednom z říčních ramen.

Hry a řemesla v horažďovickém zámku

Chov perlorodek a historii otavských perel dokumentuje v jedné z expozic Městské muzeum, sídlící v horažďovickém zámeckém areálu.

Můžete si také projít historickými interiéry a v interaktivní dílně si na vlastní kůži vyzkoušet některé z dávných řemesel či rukodělných technik. Pod dohledem lektorů a po názorném vysvětlení vás čeká třeba paličkování krajek, vyřezávání lžiček z připravených polotovarů, předení na kolovrátku nebo tkaní na tkalcovském stavu.
 

Ochutnejte nejlepší kaši podle krále Kaše

Každoročně v červnu se v Horažďovicích konají Slavnosti Kaše. Neobvyklý název vás vrátí do 14. století, kdy se město se odmítlo podrobit královskému majestátu a panovník Rudolf Habsburský, pro střídmost v jídle a vleklé trávicí neduhy přezdívaný král Kaše, to horažďovickým měšťanům přijel vytmavit osobně. Pro obě strany dopadl konflikt špatně – král zemřel 4. července 1307 na úplavici a Horažďovice se nakonec po ročním odolávání vzdaly. Slavnost provází řemeslné trhy, kašová bitva a soutěže.
 

Koupání, hradní zříceniny a řeka

Během posledních let víc než muzeum či kostel Horažďovice proslavil krytý aquapark. V okolí můžete navštívit také zříceninu hradu Prácheň, hrad Rabí či muzeum mapující vývoj mlynářského řemesla v Rosenauerově mlýně; nese jméno původního majitele Josefa Rosenauera, tvůrce důmyslných vodních děl, Schwarzenberského a Vchynicko-tetovského plavebního kanálu. Od jara do zimy je oblíbeným místem výletů také řeka Otava, zejména úsek ze Sušice do Písku, který zvládnou i úplní začátečníci.

Aktuality z města

1. červen 2021 10:00

Legiovlak vyjíždí do další sezóny, první zastávkou jsou Horažďovice

Horažďovice
Nádraží Horažďovice je první zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po městech České republiky. Široké veřejnosti bude Legiovlak v Horažďovicích přístupný zdarma od úterý 1. do neděle 6. června 2021. Ve všední dny od 8:00 do 18:00 hodin a o víkendu od 9:00 do 19:00 hodin. Legiovlak si klade za cíl oživit povědomí o čs. legiích, jejich zásluhách na vzniku Československa a posilovat národní hrdost.

Turistická informační centra