!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kam pojedete? > Šumava > Šumava > Horažďovice
Horažďovice
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Horažďovice

Zámek s nevšedním muzeem, kostel sv. Petra a Pavla, pás středověkých hradeb s Pražskou a Prachatickou bránou a aqauapark – to je jen malý výběr z toho, co nabízejí Horažďovice. Díky řece Otavě je město oblíbenou zastávkou vodáků, místní zvláštností pak byl chov perlorodek v jednom z říčních ramen.

Hry a řemesla v horažďovickém zámku

Chov perlorodek a historii otavských perel dokumentuje v jedné z expozic Městské muzeum, sídlící v horažďovickém zámeckém areálu.

Můžete si také projít historickými interiéry a v interaktivní dílně si na vlastní kůži vyzkoušet některé z dávných řemesel či rukodělných technik. Pod dohledem lektorů a po názorném vysvětlení vás čeká třeba paličkování krajek, vyřezávání lžiček z připravených polotovarů, předení na kolovrátku nebo tkaní na tkalcovském stavu.
 

Ochutnejte nejlepší kaši podle krále Kaše

Každoročně v červnu se v Horažďovicích konají Slavnosti Kaše. Neobvyklý název vás vrátí do 14. století, kdy se město se odmítlo podrobit královskému majestátu a panovník Rudolf Habsburský, pro střídmost v jídle a vleklé trávicí neduhy přezdívaný král Kaše, to horažďovickým měšťanům přijel vytmavit osobně. Pro obě strany dopadl konflikt špatně – král zemřel 4. července 1307 na úplavici a Horažďovice se nakonec po ročním odolávání vzdaly. Slavnost provází řemeslné trhy, kašová bitva a soutěže.
 

Koupání, hradní zříceniny a řeka

Během posledních let víc než muzeum či kostel Horažďovice proslavil krytý aquapark. V okolí můžete navštívit také zříceninu hradu Prácheň, hrad Rabí či muzeum mapující vývoj mlynářského řemesla v Rosenauerově mlýně; nese jméno původního majitele Josefa Rosenauera, tvůrce důmyslných vodních děl, Schwarzenberského a Vchynicko-tetovského plavebního kanálu. Od jara do zimy je oblíbeným místem výletů také řeka Otava, zejména úsek ze Sušice do Písku, který zvládnou i úplní začátečníci.

Aktuality z města

24. červen 2019 7:55

Slavnosti Kaše ožijí opět ve středověkém duchu v Horažďovicích

Horažďovice
Poslední červnový víkend, letos 29. 6. 2019, se v Horažďovicích konají slavnosti Kaše. Proč zrovna Kaše? Protože dne 4. 7. 1307 zemřel při obléhání Horažďovic Rudolf Habsburský přezdívaný pro svou střídmost v jídle, v tehdejších dobách u panovníků opravdu nezvyklou, "král Kaše", vévoda rakouský v letech 1298 – 1306 a český král v letech 1306 – 1307.

Turistická informační centra