Úvod > Kam pojedete? > Praha > Praha - Klánovice

Praha – Klánovice

Klánovice mají štěstí a výlučné postavení nejenom mezi ostatními pražskými čtvrtěmi. Postaral se o ně Klánovický les, zvaný též Vidrholec. Každý, kdo tu bydlí, to má do lesa a mezi stromy skutečně jen kousek, nemluvě o nejčistším ovzduší ze všech pražských čtvrtí a zdravém životním prostředí.

Co musíte vidět v Klánovicích

Klánovice jsou mladičké; vznikly po roce 1878, kdy Václav Klán ze Šestajovic skoupil lesní pozemky ve Vidrholci a nabídl je jako parcely pro letní vily. Za první republiky už byly Klánovice známé mondénní středisko pražské smetánky, kde vedle řady domů v historizujících i moderních stylech vznikly slavné Klánovické lázně, moderní rekreační komplex. Dnes na jejich místě stojí další domky, staré časy připomíná jen kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1911, původně vybudovaný jako kaple.
 

Klánovický les

Téměř celá městská čtvrť je chráněná jako přírodní park Klánovice-Čihadla, největší lesnatá plocha v Praze. Klánovický les tu býval už ve středověku, od roku 1840 jím prochází železnice. Hustá síť značených i neznačených stezek je vynikající pro cyklisty i pěší, navíc se můžete orientovat podle několika naučných stezek. Základem je stezka Klánovickým lesem, dvě naučné stezky Lesní galerie jsou určené hlavně dětem, popisky a obrázky na jednotlivých zastaveních vytvořili žáci základních škol.
 

Kam na výlet kolem Klánovic?

V Klánovickém lese objevíte několik dětských hřišť a sportovišť, navštívit můžete i místní koupaliště. Podobně výhodnou polohu jako Klánovice mají i další obce po obvodu lesa, například Újezd nad Lesy, Úvaly, Horoušánky, Jirny nebo Šestajovice. Při exkurzi ve svíčkárně Rodas si můžete vyzkoušet výrobu svíček, v Úvalech navštivte rozhlednu, vinice a projděte se přírodním parkem Škvorecká obora – Králičina, který navazuje na Klánovický les; naučná stezka vás dovede k několika pramenům a studánkám.
 
18.6.
Yvonne Sanchez Latin Quartet

Yvonne Sanchez Latin Quartet

Praha-Klánovice, Praha