ÚvodKam pojedete?PrahaPraha – Klánovice
Praha – Klánovice, Kudyznudy

Praha – Klánovice

Klánovice mají štěstí a výlučné postavení nejenom mezi ostatními pražskými čtvrtěmi. Postaral se o ně Klánovický les, zvaný též Vidrholec. Každý, kdo tu bydlí, to má do lesa a mezi stromy skutečně jen kousek, nemluvě o nejčistším ovzduší ze všech pražských čtvrtí a zdravém životním prostředí.

Co musíte vidět v Klánovicích

Klánovice jsou mladičké; vznikly po roce 1878, kdy Václav Klán ze Šestajovic skoupil lesní pozemky ve Vidrholci a nabídl je jako parcely pro letní vily. Za první republiky už byly Klánovice známé mondénní středisko pražské smetánky, kde vedle řady domů v historizujících i moderních stylech vznikly slavné Klánovické lázně, moderní rekreační komplex. Dnes na jejich místě stojí další domky, staré časy připomíná jen kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1911, původně vybudovaný jako kaple.
 

Klánovický les

Téměř celá městská čtvrť je chráněná jako přírodní park Klánovice-Čihadla, největší lesnatá plocha v Praze. Klánovický les tu býval už ve středověku, od roku 1840 jím prochází železnice. Hustá síť značených i neznačených stezek je vynikající pro cyklisty i pěší, navíc se můžete orientovat podle několika naučných stezek. Základem je stezka Klánovickým lesem, dvě naučné stezky Lesní galerie jsou určené hlavně dětem, popisky a obrázky na jednotlivých zastaveních vytvořili žáci základních škol.
 

Kam na výlet kolem Klánovic?

V Klánovickém lese objevíte několik dětských hřišť a sportovišť, navštívit můžete i místní koupaliště. Podobně výhodnou polohu jako Klánovice mají i další obce po obvodu lesa, například Újezd nad Lesy, Úvaly, Horoušánky, Jirny nebo Šestajovice. Při exkurzi ve svíčkárně Rodas si můžete vyzkoušet výrobu svíček, v Úvalech navštivte rozhlednu, vinice a projděte se přírodním parkem Škvorecká obora – Králičina, který navazuje na Klánovický les; naučná stezka vás dovede k několika pramenům a studánkám.
 

Aktivity v obci Praha – Klánovice

Póly metropole – nejvzdálenější body hlavního města

Víte, kde hledat póly Prahy, tedy nejvzdálenější body hlavního města? Označení těchto kót provedl Magistrátní Institut plánování a rozvoje (IPR Praha). Vydejte se za nimi na sever, jih, východ a západ.
Praha-Klánovice, Praha

Kulturní centrum Beseda Klánovice

Kulturní centrum a kino v Klánovicích – divadelní představení, koncerty, přednášky, narozeninové oslavy, jarmarky nebo zábavné akce.
Praha-Klánovice, Praha

Inspirace na výlety z oblasti


Na kole z Chodova kolem Hostivařské nádrže k Podleskému rybníku

Jihovýchodní strana Prahy nabízí řadu zajímavých cyklostezek v okolí řek, nádrží i rybníků, kam se lze vydat nejen na kratší projížďky po práci, ale třeba i na celodenní výlet o víkendu s rodinou. Zkuste si udělat výlet okolo přehrady Hostivař k Podleskému rybníku v Uhříněvsi.
Praha Hostivař, Na kole po Česku

Nejhezčí pražské procházky: z Hradčan od vily k vile přes Bubeneč do Stromovky

Tajný tip Pražanů zní: nechte stranou nejznámější místa historického centra, vyhněte se stovkám či tisícům dalších návštěvníků i místních a pojďte prozkoumávat město jinak. Třeba na trase z Hradčan do Bubenče – a nemějte obavy, ač se občas dostanete do blízkosti turisticky frekventovaných míst, pohodlně se jim vyhnete.

Procházka Prahou barokní

V době baroka byla Praha jedno obrovské staveniště. Město se proměnilo téměř k nepoznání. Potkávali se tu nejslavnější architekti z celé Evropy, rostly kostely, paláce se zahradami, měšťanské domy i brány, byly přestavovány kláštery, vše nádherně zdobeno sochami… Dodnes se dá bez nadsázky říci, že Praha je barokním srdcem Evropy.

Zahrady, hrad a kostel: pražské stopy Jože Plečnika

Když si mezi přáteli zděláte malou anketu o místech s nejhezčím výhledem na Prahu, určitě vám někdo doporučí Jižní zahrady Pražského hradu. Od roku 2016 je můžete vidět v podobě, kterou jim vtiskl slovinský architekt Josip Plečnik. Vydejte se s portálem Kudy z nudy po jeho stopách.