Úvod > Aktuality > Přijeďte lyžovat do Bílé stopy na Šumavu

Přijeďte lyžovat do Bílé stopy na Šumavu

Vydáno 18. ledna 2019 Zimní sporty
Azurová obloha, jiskřivý vzduch s poletujícími přemrzlými vločkami, dokonale vysoustružená stopa, jemný svistot lyží a všude kolem nádherná ztichlá šumavská krajina. Možná takhle si většina milovníků lyžařské turistiky představuje svoji vysněnou návštěvu zimní Šumavy. Aktuálně je na Šumavě 40 až 150 cm sněhu a většina stop se upravuje.
Šumava Horská KvildaŠumava nabízí ideální podmínky pro zimní turistiku na běžkách. Pozvolná stoupání a mírné sjezdy jsou charakteristická pro rozsáhlé Šumavské Pláně. Nadmořská výška se téměř stále pohybuje nad 1 000 m, a proto jsou zde i sněhové podmínky po většinu zimy dostatečné. Trasy vedené podél plavebních kanálů jsou velmi zajímavé a vůbec ne náročné.

Na Šumavě je proznačena síť lyžařských tras o celkové délce 450 km (z toho 250 km v NP), rolbou se udržuje 320 km (v NP 200 km). Lyžařské trasy jsou udržovány od 15.12. do 31.3. podle sněhových podmínek. 
 

Modravsko

ModravaNa Modravsku byla 18.1. ráno teplota -5°C a zataženo se slabým sněžením. U Modravy leží cca 85 cm sněhu, na hřebenech až 140 cm. Trasy se budou upravovat v pátek večer, a to v plném rozsahu pro klasické lyžování. Pro bruslení nejsou stopy určeny.

Do stopy můžete na tyto trasy:
Modrava - Rybárna-Tříjezerní slať - Javoří pila - Modrava (12 km).
Modrava - Březník (7,5 km).
Na Ztraceném - Ptačí nádrž - Černá hora - Pramen Vltavy (7 km).
Ptačí nádrž - Filipova Huť (5 km).
Filipova Huť - Modrava (2 km) a spojnice Modravský most - Černohorská nádrž (2 km).
 

Kvilda a Horská Kvilda

BěžkyNa Kvildě je 18. 1.  zataženo se sněžením, teplota -5°C, výška sněhu 60 – 100 cm, připadly 4 cm nového sněhu. Všechny trasy v okolí Kvildy budou upraveny na sobotu, v lesních úsecích jsou celkem dobré, na otevřených místech jsou zaváté. Veškerá zařízení ski areálu jsou v provozu, sněhové podmínky jsou výborné.

Pro běžkaře je v pátek v předpovědi počasí výstraha pro silný nárazový vítr, proto buďte opatrní, obzvlášť v místech, kde trasy vedou lesem.

Tratě byly upraveny ve středu 16. 1. a ve čtvrtek 17.1. Jedná se o populární úseky:
KvildaHorská Kvilda
KvildaFilipova Huť
KvildaPrameny VltavyBučinaKvilda


Běžky Horská KvildaNa Horské Kvildě je oblačno, občasné sněžení, teplota -5°CSněhu je do 100 cm (nepravidelně), z toho větší část nového prašanu. Včera (17. 1.) byly upraveny následující trasy: Horská KvildaKvilda, Horská Kvilda – Zlatá Studna (rozc.) – Zhůří, Horská Kvilda – Zhůří (napřímo), Horská Kvilda – Filipova Huť a okruhy na loukách Horské Kvildy. Tyto trasy se upravují v širokém režimu – vhodné k bruslení.
 

Srní a okolí

ŠumavaU Srní konečně připadl sníh a trasy s e mohou upravit pro klasiku. Ráno 18. 1. zde bylo okolo -3°C, zataženo, se slabým sněžením. V noci připadlo cca 5 cm nového sněhu. V průběhu pátku bude upravena trasa pro klasiku:

Srní (nástupní místo u hasičské zbrojnice) - plavební kanál – Hakešická cesta – Pod Oblíkem – Rybárna – Modrava u Skiklubu – Vchynice – Tetov – Rokyta –
Skluz kanál.

Úsek mezi Rokytou a Plavebním kanálem pod skluzem je udržovaný pluhováním.
 

Železnorudsko

Šumava běžkyNa Železnorudsku je sněhu opravdu požehnaně, leží tam 90 - 130 cm sněhu dle polohy. Obloha u Železné Rudu je zatažená, místy občas sněží. Teploty jsou -2,7 °C Železná Ruda a -6,2 °C na Pancíři.

Vzhledem k tomu, že na trasách jsou popadané stromy a stále další padají, budou se na víkend upravovat pouze následující úseky:

Belvedér – Hofmanky – Prameniště Řezné – Pod Pancířem.

Špičácké sedlo – Pod Pancířskou  sjezdovkou – Nad silnicí rozcestí.

Belvedér – lesní běžecký areál
 

Stožecko, Strážensko a Novopecko

Šumava bílá stopaStožec 18. 1. 2019 hlásí zataženo, sněžení s teplotami okolo - 1°C-3 °C, v Nové Peci je -2,9°C a v Hliništi - 3°C. Sněhová pokrývka dosahuje cca 40 cm, Plechý má cca 155 cm, nový sníh cca 5 cm. Sníh je zde převážně mokrý. Vzhledem k nebezpečí pádu stromů, větví nebo špiček stromů, nedoporučujeme v současné době vstup do lesních porostů.

Z důvodu sněžení mohou být uparvené stopy zapadané novým sněhem.

Ve středu (16. 1.) a čtvrtek (17. 1.) byly upraveny tyto trasy:
stožecko běžkyKlápa – Raškov – Říjiště – U Stříšky – Plešné jezeroJelení VrchySchwarzenberský plavební kanál – Rossbach – Nová Pec/Láz.

Strážný – Žďárecké sedýlko – Nová Polka – Polka – Strážný.

Klápa – Huťský Dvůr – Zadní Zvonková – Pestřice – Josefův důl – Seitzova cesta – Klápa

Okruh na Stožeckých lukách.

Stožecký okruh: Stožec – Tovární cesta – Bonarova cesta.

České Žleby – Kamenná Hlava – Krásná Hora – Nové Údolí (a zpět) – Horní Krásnohorská cesta – Travní cesta – Stožecká luka – Lenorská cesta – České Žleby.
 

Frymburk – Lipensko

Na frymburských loukách za fotbalovým hřištěm je upraveno 15 km stop.

Pozor – v lese nadále platí riziko padajících stromů! Vstup na okruh mezi Frymburkem a Lipnem nad Vltavou (Kramolín) je uzavřen.


Borová Lada a okolí

knížecí pláně běžkyNa Borové Ladě je oblačno s teplotou -3°C. Výška sněhové pokrývky cca 80cm, na hřebenech více. Cesta Svinná Lada-Studený potok je po zelené turistické značce propluhován. Všechny trasy jsou všechny dobře sjízdné.

Úprava lyžařských tras proběhla 16.1. odpoledne:
Borová LadaKnížecí Pláně – Židovská cesta – Bučina – Furik – Knížecí Pláně

Borová Lada – Vlasatá cesta- Kvilda

Knížecí Pláně – Žďárské jezírko.

Borová Lada – Svinná Lada – Studený Potok – Šindlov – Nový Svět – Borová Lada.
 

Prášilsko

Šumava běžkyV Prášilech je oblačno se sněhovými přeháňkami, teplota se drží okolo 0°C. Sněhové pokrývky je od 70 do 130 cm. V pátek (18 .1.) ráno byl upraven okruh Poledník (včetně Velkého Boru), Prášilský okruh a úsek Prášily – Skelná. V sobotu ráno bude upraven okruh Laka a okruh Gsenget. Lyžařské trasy jsou upravovány na klasiku. V místech, kde je upravena jedna stopa, lze vedle ní bruslit (kde jsou vyříznuty dvě stopy, tam bruslit nelze!). Prosíme nechte své psí kamarády doma.

Okruh Laka: Prášily – Formberg – Hůrka – jezero Laka – Zlatý stoleček – Gsenget – Frantův most – Prášily.

Okruh Poledník: Prášily – Slunečná – Liščí díry – Předěl – Poledník – Bavorská cesta (plus Javoří Pila) – Nová Studnice – Velký Bor – Prášily.

Okruh Gsenget: Prášily – Frantův most – Gsenget – Prášily.

Prášilský okruh: Okruh v blízkosti Prášil – začátek cca 100 m za cedulí Prášily ve směru na Slunečnou. V terénu vyznačeno cedulkami.
Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál - za historií plavení dřeva

Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál - za historií plavení dřeva

Projít se podél vodního toku, který v minulosti sloužil pro plavení hojného šumavského dřeva, můžete nedaleko Antýglu na Šumavě. Vchynico-tetovský plavební kanál obchází nesplavný úsek Vydry pod Antýglem. Vodní cesta o celkové délce 13,6 km spojovala řečiště Vydry s říčkou Křemelná.

Z Modravy k samotě Březník na běžkách

Z Modravy k samotě Březník na běžkách

Nenáročný výlet je vedený výhradně po strojově udržovaných cestách v centrální části Národního parku Šumava. Cestou si prohlédnete Modravské slatě, samotu Březník a navštívíte bývalou sklářskou osadu Filipovu Huť.

Tříjezerní slať - naučná stezka po Tříjezerní slati na Šumavě

Tříjezerní slať - naučná stezka po Tříjezerní slati na Šumavě

Pod jihovýchodním svahem Oblíku asi 3 km od Modravy v I. zóně Národního parku Šumava leží malé vrchovištní rašeliniště Tříjezerní slať. Rašeliniště je pojmenované podle tří rašelinných jezírek a je nejlépe dostupné od geoparku a informačního centra NP Šumava na Rokytě.

Hora Plechý - nejvyšší vrchol české části Šumavy

Hora Plechý - nejvyšší vrchol české části Šumavy

Nejvyšší hora české části Šumavy Plechý 1378 m, leží asi 14 km západně od Horní Plané a asi 8 km jihozápadně od Nové Pece na státní hranici ČR s Rakouskem.

Klostermannova chata na Modravě

Klostermannova chata na Modravě

Kulturní památka Klostermannova chata byla postavena roku 1924 Klubem československých turistů. Chata dostala název po spisovateli Karlu Klostermannovi, který údajně poklepal na základní kámen. Nově zrekonstruovaný objekt nabízí skvělou kuchyni, relaxaci i zábavu.

Šumavou na běžkách - ze Zadova na Kvildu

Šumavou na běžkách - ze Zadova na Kvildu

Celodenní výlet ze Zadova na Kvildu v bílé stopě patří ke klasice běžeckého lyžování na Šumavě. Trasa vede centrální a nejvyšší částí šumavských plání, kde často trénovala česká běžecká jednička Kateřina Neumannová. Trasa vede v dobře udržované stopě, kde nadjete také dost místa pro bruslení.

Rozhledna na vrcholu Pancíř

Rozhledna na vrcholu Pancíř

Jeden z nejkrásnějších šumavských výhledů naleznete na vrcholu Pancíř (1214 m), odkud se naskýtá pohled daleko do Bavorska, na Velký Javor s horskou chatou Arberschutzhaus a za jasného počasí jsou vidět také Alpy.

Šumavská magistrála - bílou stopou Šumavou

Šumavská magistrála - bílou stopou Šumavou

Lyžařská Šumavská magistrála protíná napříč celou Šumavu. Propojuje Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu a vede nejznámějšími a nejkrásnějšími kouty Šumavy. Celkem lze po ní pohodlně ujet až 140 km.

Skialpinistické trasy na Šumavě - alpský zážitek v Česku

Skialpinistické trasy na Šumavě - alpský zážitek v Česku

Od zimní sezóny 2011/2012 můžete na Špičáku a blízkém okolí vyrazit na skitouringové trasy. Tyto trasy navrhla a vytyčila horská služba. V současné době je na Železnorudsku vytyčeno celkem 7 tras různých délek a obtížností.

Šumavou na běžkách - z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Šumavou na běžkách - z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Trasa v oblasti Železnorudska vede přes Hůrecké slatě do údolí Křemelné, odkud přes zasněžené pláně vystoupáte na horský hřeben k vrcholům Můstek, Habr a Pancíř.

Šumavou na běžkách - kolem Prášilského jezera na Poledník

Šumavou na běžkách - kolem Prášilského jezera na Poledník

Výlet v těžším terénu zahrnuje výrazné převýšení, které je třeba překonat při výstupu na Poledník. Odměnou za námahu je výjimečný kruhový výhled z rozhledny na Poledníku. Dalšími zajímavostmi na trase jsou Prášilské jezero a Vchýnicko-Tetovský plavební kanál.

Bučina - bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina - bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala - jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek.

Bývalá obec Knížecí Pláně na Šumavě

Bývalá obec Knížecí Pláně na Šumavě

Zaniklá ves Fürstenhut na Šumavě je působivou připomínkou tragických událostí moderních českých dějin. Knížecí Pláně v blízkosti státní hranice s převážně německým obyvatelstvem čítaly v době svého rozmachu na 60 domů. V 50. letech minulého století byla obec na státní hranici srovnána se zemí.

Jezero Laka - nejmenší a nejvýše položené šumavské jezero

Jezero Laka - nejmenší a nejvýše položené šumavské jezero

Nejmenší a nejvýše položené jezero české části Šumavy bylo na dlouhou dobu veřejnosti nepřístupné. O to víc se vyplatí se k tomuto krásnému jezeru ledovcového původu podívat.

Prášilské jezero

Prášilské jezero

Vydejte se poznat jedno z pěti šumavských jezer ledovcového původu, Prášilské jezero. Jezero leží v nadmořské výšce 1080 m n.m. asi 5 km od Prášil, které bývá výchozím místem pro turisty. Příroda kolem jezera nabízí odpočinek a příjemnou nenáročnou procházku.