!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Přijeďte lyžovat do Bílé stopy na Šumavu
Přijeďte lyžovat do Bílé stopy na Šumavu
"> "> "> Šumavská magistrála zacíná v Železné Rude "> "> Pro vstup do lyžarských stop platí dobrovolný systém "> Šumave je 579 kilometru udržovaných bežeckých stop
Zimní sporty

Přijeďte lyžovat do Bílé stopy na Šumavu

Vydáno 22. ledna 2021
Azurová obloha, jiskřivý vzduch s poletujícími přemrzlými vločkami, dokonale vysoustružená stopa, jemný svistot lyží a všude kolem nádherná ztichlá šumavská krajina. Možná takhle si většina milovníků lyžařské turistiky představuje svoji vysněnou návštěvu zimní Šumavy. Aktuálně je na Šumavě 20 až 60 cm sněhu a velká většina stop se upravuje.
Šumava Horská KvildaŠumava nyní nabízí ideální podmínky pro zimní turistiku na běžkách. Pozvolná stoupání a mírné sjezdy jsou charakteristická pro rozsáhlé Šumavské Pláně. Nadmořská výška se téměř stále pohybuje nad 1 000 m, a proto jsou zde i sněhové podmínky po většinu zimy dostatečné. Trasy vedené podél plavebních kanálů jsou velmi zajímavé a vůbec ne náročné.

Na Šumavě je proznačena síť lyžařských tras o celkové délce 450 km (z toho 250 km v NP), rolbou se udržuje 320 km (v NP 200 km). Lyžařské trasy jsou zde udržovány od prosince do konce března, podle sněhových podmínek. 
 

Modravsko

ModravaNa Modravsku byla 22.1. ráno teplota 5°C a zataženo s přeháňkami. U Modravy leží cca 38 cm mokrého sněhu. Trasy byly naposledy upraveny ve středu, kvalita stop je zhoršená díky výraznému oteplení.

Do stopy můžete na tyto trasy:  

Kvilda a Horská Kvilda

BěžkyNa Kvildě je 22. 1. oblačno, teplota 4°C, výška sněhu kolem 30 cm. Stopy bývají k ránu zledovatělé, přes den sníh povolí.

Upraveny jsou tyto trasy:


Běžky Horská KvildaNa Horské Kvildě je oblačno, větrno, teplota +5°C. Výška sněhu dosahuje kolem 30 cm. Stopy v okolí byly upraveny 21. ledna 2021, jsou zledovatělé, v lesních úsecích znečištěné.

Jedná se o populární úseky:

Stopy jsou upravovány v širokém profilu, jsou vhodné i na bruslení.
 

Churáňov a Zadov

běžky churáňovBěžkařské stopy se upravijí také v okolí Churáňova a v lyžařském středisku Zadov. Je zde polojasno, cca +6°C, avšak v příštích dnech teploty opět spadnou pod nulu. Skiareál Zadov upravuje množství stop:

 • Zadov - Zlatá Studna (3 km)
 • Zlatá Studna - Zhůří (6 km)
 • Zlatá Studna - V sedle Přilby (3 km)
 • V sedle Přilby - Přilba - U Starých Hutí - Pláně (7 km)
 • Zadov - Pláně (3 km)
 • Pláně - Nové Hutě (4 km)
 • Zadov - Roviny - Popelná - Německý most - Malý most - Zadov (14 km)
 • U žebříku - U Matesa - Zlatá Studna (3 km)
 • Malý most - U Matesa - U tří jedlí (2 km)
 • Churáňovský okruh (2 km)
 • Závodní tratě (5 km)
   

Srní a okolí

ŠumavaU Srní konečně připadl sníh a trasy se mohou upravit pro klasiku. Ráno 20. 1. zde bylo okolo 4°C, oblačno. Děti potěší upravený kopec na sáňkování naproti čerpací stanici. Dvě stopy pro běžky byly upraveny sněžným skútrem:
 • Srníokruh Na Vrchách je upravený pro techniku bruslení
 • Velký Bor – Srní/Mechov

Minulý pátek 15. 1. byl upraven okruh Srní (nástupní místo u hasičské zbrojnice) – plavební kanál – Hakešická cesta – Pod Oblíkem – Rybárna – Modrava u Skiklubu – Vchynice – Tetov – Rokyta –
Skluz kanál. Úsek mezi Rokytou a Plavebním kanálem pod skluzem je udržovaný pluhováním.
 

Železnorudsko

Šumava běžkyV pátek 22. ledna bylo na Železnorudsku polojasno. Teploty se drží okolo +5,5 °C v Železné Rudě+3 °C na Pancíři. V oblasti leží aktuálně cca 30–45 cm sněhu dle polohy.

Trasy byly naposled upraveny 20. ledna. V upravených lyžařských stopách prosíme o dodržování zákazu pěší chůze, volného pobíhání psů, bruslení v klasických stopách, sáňkování, bobování, jízdy skútrů i čtyřkolek.
 

 • Belveder – Hofmanky – Prameniště Řezné – Nový Brunst – Gerlova Huť  (10 km, upraveno 20. 1.)
 • Nad Brunstem – U Obrázku – Jedlová – Můstek  (10 km, upraveno 20. 1. 2021)
 • Pod Pancířem – Pancíř – Tomandlův kříž – Pod Habrem – Pod Můstkem rozcestí – Nad silnicí rozcestí (7 km upraveno 21. 1.)
 • Hora PancířNad silnicí rozcestí – Na sjezdovce – Můstek rozcestí – Můstek (6 km upraveno 15. 1.)
 • Špičácké sedlo – Pod Pancířskou sjezdovkou – Nad silnicí rozcestí – Hojsova Stráž  (7,5 km upraveno 21. 1.)
 • Zámecký les – Nad Samotami – Pod Sklářským vrchem/ Šumavská magistrála/ Hůrecká silnice/ Gerlova Huť/ – Nad Pošťákem – Horní Grádelská – Grádl – Spodní Grádelská  (12 km upraveno 20. 1.)
 • Debrník – Zámecký les – Pod Polomem – V zátočině – Rudská křižovatka – Popelní domky /Ašerlák/ – Hůrka – Nová Hůrka – Hůrecká silnice – Gerlova Huť (15,5 km upraveno 20.1.)
 • Dále je upraven cca 1 km dlouhý okruh na louce u Belvederu
 

Stožecko, Strážensko a Novopecko

Šumava bílá stopaStožec 22. 1. 2021 hlásí polojasno, teplotu -2°C, Nová Pec 1°C,  Hliniště -4,1°C a sněhová pokrývka je cca 30 cm, v lesních úsecích 15-20 cm, na Plechém až 70 cm.
Stopy na Nové Údolí a Krásnou Horu se v pátek 22. ledna z technických důvodů nebudou upravovat.

Stopy byly upraveny ve čtvrtek 21. ledna:
 • Stožec – Stožecký luka (vč. okruhu „stadionu“) – Dobrá – Lenorská cesta (10, 5 km)
 • Klápa – Raškov – Říjiště – Pod Raškovem – U Stříšky – Plešné jezero – Hučina – Jelení Vrchy – Jezerní skluz – Rosenauerova kaplička (plavební kanál) – Rossbach – Raškov/pastviny – Nová Pec/Láz – Klápa (34 km)

Úprava stop 15. 1. 2020:  

Frymburk – Lipensko

frymburk stopyU Frymburku je polojasno s teplotami okolo 2°C. Sníh ve stopách se drží na 10 – 20 cm, ale je mokrý. Stopy byly upraveny naposled ve středu 20.1. v kompletní délce 18 km (2 stopy na klasiku + široký pás na bruslení).

Kvůli oblevě je stav stop zhoršený (na horních loukách jsou podmínky lepší). Vstup do stop je zdarma – nástup na fotbalovém stadionu, vedle kterého se nachází bezplatné parkoviště.


Hamry a okolí

knížecí pláně běžkyV pátek 22.1. jsou + 4,0°C, polojasno, sněhová pokrývka se drží mezi 20 – 40 cm. Sníh je mokrý. Ve čtvrtek odpoledne byla provedena úprava Hamerského okruhu stopovačem. Podmínky jsou velmi dobré. Dále byla projeta i trasa od křižovatky pod Statečkem k Bílému potoku.
 • Hamry – Bílý potok – Černé jezero – Stateček – Hamry  (14 km)
 • Křižovatka pod Statečkem – Bílý potok
 • Černé jezero – parkoviště Špičácké sedlo (neupraveno, vyšlapáno od pěších turistů)
 • Stateček – Rittsteig (neupraveno)
 

Prášilsko

Šumava běžkyV Prášilech je polojasno, +4 °C, sníh se drží okolo 30 cm – 50 cm (na hřebenech). Ve středu 20. ledna byly strojově upraveny všechny prášilské okruhy (kromě části Prášilského okruhu):
 • Poledník: Prášily – Slunečná – Liščí díry – Předěl – Poledník – Bavorská cesta (plus Javoří Pila) – Nová Studnice – Velký Bor – Prášily (19,5 km)
 • Prášily – Formberg – Hůrka – jezero Laka – Zlatý stoleček – Gsenget – Frantův most – Prášily
 • Gsenget: Prášily – Frantův most – Gsenget – Prášily (17,5 km)
 • Prášilský okruh: cca 3 km okruh mezi Prášily a Slunečnou, začátek 100 m za cedulí Prášily směrem na Srní
 • Úsek Prášily – Skelná (7 km)
Skialpinistické trasy na Šumavě - alpský zážitek v Česku

Skialpinistické trasy na Šumavě - alpský zážitek v Česku

Od zimní sezóny 2011/2012 můžete na Špičáku a blízkém okolí vyrazit na skitouringové trasy. Tyto trasy navrhla a vytyčila horská služba. V současné době je na Železnorudsku vytyčeno celkem 7 tras různých délek a obtížností.

Bývalá obec Knížecí Pláně na Šumavě

Bývalá obec Knížecí Pláně na Šumavě

Zaniklá ves Fürstenhut na Šumavě je působivou připomínkou tragických událostí moderních českých dějin. Knížecí Pláně v blízkosti státní hranice s převážně německým obyvatelstvem čítaly v době svého rozmachu na 60 domů. V 50. letech minulého století byla obec na státní hranici srovnána se zemí.

Jezero Laka - nejmenší a nejvýše položené šumavské jezero

Jezero Laka - nejmenší a nejvýše položené šumavské jezero

Nejmenší a nejvýše položené jezero české části Šumavy bylo na dlouhou dobu veřejnosti nepřístupné. O to víc se vyplatí se k tomuto krásnému jezeru ledovcového původu podívat.

Tříjezerní slať - naučná stezka po Tříjezerní slati na Šumavě

Tříjezerní slať - naučná stezka po Tříjezerní slati na Šumavě

Pod jihovýchodním svahem Oblíku asi 3 km od Modravy v I. zóně Národního parku Šumava leží malé vrchovištní rašeliniště Tříjezerní slať. Rašeliniště je pojmenované podle tří rašelinných jezírek a je nejlépe dostupné od geoparku a informačního centra NP Šumava na Rokytě.

Rozhledna na vrcholu Pancíř

Rozhledna na vrcholu Pancíř

Jeden z nejkrásnějších šumavských výhledů naleznete na vrcholu Pancíř (1214 m), odkud se naskýtá pohled daleko do Bavorska, na Velký Javor s horskou chatou Arberschutzhaus a za jasného počasí jsou vidět také Alpy.

Šumava na běžkách – lyžování v okolí Frymburku a Lipna

Šumava na běžkách – lyžování v okolí Frymburku a Lipna

Okolí Frymburku a Lipna nad Vltavou je k běžkařům velmi vstřícné. Když se zima vydaří a napadne dostatek sněhu, upravují se v této části Šumavy desítky kilometrů tras pro běžky.

Hora Plechý - nejvyšší vrchol české části Šumavy

Hora Plechý - nejvyšší vrchol české části Šumavy

Nejvyšší hora české části Šumavy Plechý 1378 m, leží asi 14 km západně od Horní Plané a asi 8 km jihozápadně od Nové Pece na státní hranici ČR s Rakouskem.

Bučina - bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina - bývalá nejvýše položená osada na Šumavě

Bučina je dnes zaniklá osada, která však bývala nejvýše položenou osadou na celé Šumavě (1162 m). Přesto si však jedno prvenství uchovala - jedná se totiž o nejdeštivější šumavské místo, ročně tady spadne 1600 mm srážek.

Šumavská magistrála - bílou stopou Šumavou

Šumavská magistrála - bílou stopou Šumavou

Lyžařská Šumavská magistrála protíná napříč celou Šumavu. Propojuje Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu a vede nejznámějšími a nejkrásnějšími kouty Šumavy. Celkem lze po ní pohodlně ujet až 140 km.

Z Modravy k samotě Březník na běžkách

Z Modravy k samotě Březník na běžkách

Nenáročný výlet je vedený výhradně po strojově udržovaných cestách v centrální části Národního parku Šumava. Cestou si prohlédnete Modravské slatě, samotu Březník a navštívíte bývalou sklářskou osadu Filipovu Huť.

Šumavou na běžkách - ze Zadova na Kvildu

Šumavou na běžkách - ze Zadova na Kvildu

Celodenní výlet ze Zadova na Kvildu v bílé stopě patří ke klasice běžeckého lyžování na Šumavě. Trasa vede centrální a nejvyšší částí šumavských plání, kde často trénovala česká běžecká jednička Kateřina Neumannová. Trasa vede v dobře udržované stopě, kde nadjete také dost místa pro bruslení.

Prášilské jezero

Prášilské jezero

Vydejte se poznat jedno z pěti šumavských jezer ledovcového původu, Prášilské jezero. Jezero leží v nadmořské výšce 1080 m n.m. asi 5 km od Prášil, které bývá výchozím místem pro turisty. Příroda kolem jezera nabízí odpočinek a příjemnou nenáročnou procházku.

Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál - za historií plavení dřeva

Naučná stezka Vchynicko-tetovský plavební kanál - za historií plavení dřeva

Projít se podél vodního toku, který v minulosti sloužil pro plavení hojného šumavského dřeva, můžete nedaleko Antýglu na Šumavě. Vchynico-tetovský plavební kanál obchází nesplavný úsek Vydry pod Antýglem. Vodní cesta o celkové délce 13,6 km spojovala řečiště Vydry s říčkou Křemelná.

Šumavou na běžkách - z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Šumavou na běžkách - z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Trasa v oblasti Železnorudska vede přes Hůrecké slatě do údolí Křemelné, odkud přes zasněžené pláně vystoupáte na horský hřeben k vrcholům Můstek, Habr a Pancíř.

Šumavou na běžkách - kolem Prášilského jezera na Poledník

Šumavou na běžkách - kolem Prášilského jezera na Poledník

Výlet v těžším terénu zahrnuje výrazné převýšení, které je třeba překonat při výstupu na Poledník. Odměnou za námahu je výjimečný kruhový výhled z rozhledny na Poledníku. Dalšími zajímavostmi na trase jsou Prášilské jezero a Vchýnicko-Tetovský plavební kanál.

Klostermannova chata na Modravě

Klostermannova chata na Modravě

Kulturní památka Klostermannova chata byla postavena roku 1924 Klubem československých turistů. Chata dostala název po spisovateli Karlu Klostermannovi, který údajně poklepal na základní kámen. Nově zrekonstruovaný objekt nabízí skvělou kuchyni, relaxaci i zábavu.