ÚvodCo chcete dělat?Zimní sportyŠumavou na běžkách – z malebných údolí až na Pancířský hřbet
Zimní sporty

Šumavou na běžkách – z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Trasa v oblasti Železnorudska vede přes Hůrecké slatě do údolí Křemelné, odkud přes zasněžené pláně vystoupáte na horský hřeben k vrcholům Můstek, Habr a Pancíř.
Nejvhodnějším výchozím bodem výletu je parkoviště v Nové Hůrce. Ještě v minulém století zde bývala sklárna, brusírna zrcadel, pila i mlýn a žilo zde 228 obyvatel. Po modré se odtut vydejte směrem na Slatinný potok. Po pravé straně silnice najdete v lese stopu, ze které asi po 1,5 km odbočte vlevo, přejděte silnici a pokračujte dále po modré značce. Projedete přes Hůrecké slatě spadající do I. zóny NP, kde se u rozcestí Slatinný potok slévá několik potůčků v jeden.

Cesta začne postupně stoupat do sedla pod Gerlovou pasekou, odkud se naskýtá pěkný výhled. Po zasněžené pláni sjeďte do malebného údolí Křemelné, kde se kdysi rozprostírala obec Zhůří. Zaniklou obec dnes připomíná kaplička. Z údolí následuje prudké stoupání na Hadí vrch po stopě, která může vést i mimo modrou značku. S přibývající nadmořskou výškou se odkrývá stále širší výhled na Pancířský hřbet, kam směřuje naše trasa. U rozcestí Pod Hadím vrchem odbočte na zelenou směr Můstek. Z Hadího vrchu následuje sjezd po louce a kolem ohrady a březového háje k silnici č. E 53. Za silnicí pokračujte rovně po odplužené cestě přes sedlo pod vrchem Sup ke křižovatce U obrázku. Následující vytrvalé stoupání se před rozcestím Na Suchých studánkách změní v krátký akční sjezd. Tím se ocitnete v sedle pod mohutným Pancířským hřbetem táhnoucím se v délce 9 km z Prenetu až na Pancíř. Následuje kratší sjezd kolem kapličky přes přírodní rezervaci Městišťské rokle zahrnující prameniště a rašeliniště potoka Jelenky, roklinové lesy a komplex luk a pastvin. Zdánlivý klid, který se dostavil během sjezdu, je záhy přerušen a následuje opravdu mohutný výšlap na nejvyšší bod celé trasy. Těsně pod zalesněným vrcholem Můstek 1234,5 m si můžete po náročném stoupání vydechnout v roubeném odpočívadle.

Dál už vás čeká jen pohodová hřebenovka kolem vrcholu Habr 1175 m až pod Pancíř. Závěrečný výstup v délce 0,5 km už vás nevyvede z míry. Pancíř je díky nově opravené horské chatě s rozhlednou a snadné dostupnosti lanovkou jendím z nejnavštěvovanějších šumavských vrcholů. Za dobré viditelnosti jsou odtud vinět i vrcholky Alp. Od turistické chaty následuje ostřejší sjezd pod lanovkou. Poblíž hotelu Hofmanky se naskýtá pěkný výhled na pohraniční hory. Po 300 metrech od hotelu se napojíte na zimní lyžařskou trasu směr Nový Brunst – háj a odtud traverzem pokračujte přes prameniště Řezné. Od rozcestí Nový Brunst – zadní hájovna vás čeká sjezd přes horské louky, kde pramení Slatinný potok k hájovně, odkud už po rovince dorazíte poetickým údolím k bývalé Gerlově Huti. Naše trasa pokračuje za silnicí E 53 podél Hůrecké silnice, kterou věrně kopíruje. U rozcestí Popelní domky stávaly dva domy, ve kterých se vyráběla z dřevěného popele potaž pro okolní sklárny. Závěrečný dojezd se nese již v duchu převažujícího klesání po bílé běžkařské trase.

Celá poměrně nároční trasa měří 33 km a není vhodná pro začínající běžkaře.

Aktuality

Velká putovní exkurze napříč národním parkem Bavorský les

Vypravte se s námi za jedinečným zážitkem do NP Bavorský les, který je legendou a vzorem v ochraně divočiny! Na vlastní oči i kůži poznáte, v čem je nedocenitelná hodnota divoké přírody. A to doslova – několik dní budeme putovat těmito vzácnými místy s veškerým vybavením na zádech.
Prášily, Plzeňský kraj

Svět železnice v Železné Rudě

Muzeum Šumavy v Železné Rudě zve na výstavu SVĚT ŽELEZNICE, kde uvidíte vláčky různých barev i velikostí, zvukové i kouřové efekty mašinek, mobilní zahradní železnici a mnoho dalšího....
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Folkování pod tratí – folkový festival na Šumavě

2. ročník folkového festivalu v Železné Rudě.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

iXS European Downhill Cup na šumavském Špičáku

V první polovině července – 5. až 7. 7. se po tříleté odmlce vrací na Špičák iXC European Downhill Cup (Evropský pohár ve sjezdu horských kol). V ČR se v této disciplíně nejede lepší podnik s tak bohatou mezinárodní účastí.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Motýla jsem tu neviděl

Výstava kreseb dětí z terezínského ghetta.
Hartmanice, Plzeňský kraj

Průvodci divočinou 2024 v Národním parku Šumava

Při „výpravách za divočinou“ budete mít možnost nahlédnout do domova vzácných divokých zvířat a rostlin, do míst, která jinak žijí svým životem bez přítomnosti člověka. Doprovázet vás budou vyškolení šumavští průvodci.
Čachrov, Plzeňský kraj

Průvodci divočinou 2024 v Národním parku Šumava

Při „výpravách za divočinou“ budete mít možnost nahlédnout do domova vzácných divokých zvířat a rostlin, do míst, která jinak žijí svým životem bez přítomnosti člověka. Doprovázet vás budou vyškolení šumavští průvodci.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Antonín Dvořák – koncert na zámku

Koncert v sobotu 22. června 2024 v 16 hodin. Vstup již od 15:30 hodin – welcome Prosecco v hale zámku.
Petrovice u Sušice, Plzeňský kraj

Šumavská magistrála – bílou stopou Šumavou

Lyžařská Šumavská magistrála protíná napříč celou Šumavu. Propojuje Šumavu od Železné Rudy až k Lipnu a vede nejznámějšími a nejkrásnějšími kouty Šumavy. Celkem lze po ní pohodlně ujet až 140 km.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Hřbitovní kaple sv. Kříže v Hůrce u Prášil

Bývalá hřbitovní kaple sv. Kříže, jediná stavba, která se zachovala z někdejší obce Hůrka nedaleko Prášil, proslavené kdysi v celosvětovém měřítku výrobou skla, zejména benátských zrcadel.
Prášily, Plzeňský kraj

Bývalá osada Hůrka u Prášil

Hůrka je zaniklá šumavská osada, asi 7 km východně od Železné Rudy. Založil ji roku 1732 majitel skláren Georg Christoph Abele. Místu se také říkalo Česká Huť. Přibližně o 30 let později byla nedaleko založena nová sklárna – Nová Hůrka. Původní obec dostala označení Stará Hůrka (Althurkenthal).
Prášily, Plzeňský kraj

Jezero Laka – nejmenší a nejvýše položené šumavské jezero

Nejmenší a nejvýše položené jezero české části Šumavy bylo na dlouhou dobu veřejnosti nepřístupné. O to víc se vyplatí se k tomuto krásnému jezeru ledovcového původu podívat.
Prášily, Plzeňský kraj

Bývalá obec Kepelské Zhůří u Javorné

Mezi Železnou Rudou a Hartmanicemi se na svahu hory Javorná nachází bývalá obec Zhůří, nazývaná též Kepelské Zhůří či po německu Haidl am Ahornberg. Osadu založili dřevorubci a uhlíři, kteří pálili dřevěné uhlí pro sklárny a hamry v okolí.
Čachrov, Plzeňský kraj

Památník amerických vojáků v šumavském Zhůří

V bývalé šumavské obci Zhůří, na odlehlém místě mezi Hartmanicemi a Železnou Rudou, se odehrál jeden z posledních bojů II. světové války. Američtí vojáci 357. pluku 90. pěší divize se zde střetli v krvavé bitce s mladými kadety a příslušníky Hitlerjugend. Ve vsi shořelo 7 stavení a střecha kostela.
Čachrov, Plzeňský kraj

Gerlova Huť u Železné Rudy

Bývalá sklářská osada Gerlova Huť je jednou z několika dřívějších sklářských lokalit v okolí Železné Rudy. Nedaleká křižovatka cest s rozcestníkem je významným turistickým bodem západní Šumavy.
Čachrov, Plzeňský kraj

Přírodní rezervace Zhůřská hnízdiště

Bývalé horské pastviny jsou chráněné především jako hnízdiště a teritorium ptáků. Když budete mít štěstí, třeba zahlédnete nebo uslyšíte i některého z ohrožených druhů – krkavce velkého, čápa černého, křepelku polní, chřástala polního, bekasinu otavní, hýla rudého.
Čachrov, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Chalupa Dvorec Nová Hůrka

Naše šumavská chalupa se nachází u lesa v nadmořské výšce 900 m n.m. mezi obcemi Prášily a Železnou Rudou.
Sušice, Plzeňský kraj

Hotel Grádl v Železné Rudě

Hotel Grádl v Železné Rudě stojí na pohádkově klidném místě uprostřed zádumčivých šumavských lesů. Hotel Grádl je otevřen po celý rok a nabízí široké spektrum služeb a sportovního vyžití.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Veřejné tábořiště Prášily

Veřejné tábořiště se nachází na okraji Prášil mimo zástavbu cca 400 m od restaurace a obchodu. Jedná se o malé obecní tábořiště s nezbytným zázemím, kde vládne klid a pohoda.
Prášily, Plzeňský kraj

Camping Železná Ruda – celoroční kemp na Šumavě

Kemp Železná Ruda je sportovní autocamp na Šumavě s letním i zimním provozem. Kemp prošel v roce 2023 kompletní rekonstrukcí a nabízí hostům moderní zázemí a vybavení, kvalitní služby a širokou nabídku sportovního vyžití po celý rok.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Cukrárna Pampeliška Prášily

Cukrárna Pampeliška nabízí zákusky domácí výroby od šumavských cukrářů. Dále si pochutnáte na vynikající kávě, ledové tříšti nebo italské zmrzlině.
Prášily, Plzeňský kraj

Hostinec u Michala v Prášilech

Prášilský Hostinec u Michala nabízí pokrmy staročeských receptur bez jakýchkoliv dochucovadel a umělých přísad, sezonní suroviny, hovězí maso z vlastního chovu a plzeňská piva. Vaří zde kuchaři proškolení Pražským kulinářským institutem.
Prášily, Plzeňský kraj

Penzion Alpský dům v Železné Rudě

Penzion Alpský dům se nachází v hezké vilkové čtvrti na okraji Železné Rudy. Najdete tu klid, protože komunikace u penzionu končí a není tu žádný provoz.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Resort Horizont Šumava

Zrekonstruovaný OREA Resort Horizont**** Šumava je ideálním místem pro dovolenou se zaměřením na turistiku, cykloturistiku, nordic walking a další aktivity spojené s procházkami v přírodě. Nachází se v chráněné krajinné oblasti Šumava v Železné Rudě na jižním svahu vrchu Pancíř jen 3 km od Špičáku.
Železná Ruda, Plzeňský kraj