Úvod > Co chcete dělat? > Zimní sporty > Šumavou na běžkách – z malebných údolí až na Pancířský hřbet
Zimní sporty

Šumavou na běžkách – z malebných údolí až na Pancířský hřbet

Trasa v oblasti Železnorudska vede přes Hůrecké slatě do údolí Křemelné, odkud přes zasněžené pláně vystoupáte na horský hřeben k vrcholům Můstek, Habr a Pancíř.
Nejvhodnějším výchozím bodem výletu je parkoviště v Nové Hůrce. Ještě v minulém století zde bývala sklárna, brusírna zrcadel, pila i mlýn a žilo zde 228 obyvatel. Po modré se odtut vydejte směrem na Slatinný potok. Po pravé straně silnice najdete v lese stopu, ze které asi po 1,5 km odbočte vlevo, přejděte silnici a pokračujte dále po modré značce. Projedete přes Hůrecké slatě spadající do I. zóny NP, kde se u rozcestí Slatinný potok slévá několik potůčků v jeden.

Cesta začne postupně stoupat do sedla pod Gerlovou pasekou, odkud se naskýtá pěkný výhled. Po zasněžené pláni sjeďte do malebného údolí Křemelné, kde se kdysi rozprostírala obec Zhůří. Zaniklou obec dnes připomíná kaplička. Z údolí následuje prudké stoupání na Hadí vrch po stopě, která může vést i mimo modrou značku. S přibývající nadmořskou výškou se odkrývá stále širší výhled na Pancířský hřbet, kam směřuje naše trasa. U rozcestí Pod Hadím vrchem odbočte na zelenou směr Můstek. Z Hadího vrchu následuje sjezd po louce a kolem ohrady a březového háje k silnici č. E 53. Za silnicí pokračujte rovně po odplužené cestě přes sedlo pod vrchem Sup ke křižovatce U obrázku. Následující vytrvalé stoupání se před rozcestím Na Suchých studánkách změní v krátký akční sjezd. Tím se ocitnete v sedle pod mohutným Pancířským hřbetem táhnoucím se v délce 9 km z Prenetu až na Pancíř. Následuje kratší sjezd kolem kapličky přes přírodní rezervaci Městišťské rokle zahrnující prameniště a rašeliniště potoka Jelenky, roklinové lesy a komplex luk a pastvin. Zdánlivý klid, který se dostavil během sjezdu, je záhy přerušen a následuje opravdu mohutný výšlap na nejvyšší bod celé trasy. Těsně pod zalesněným vrcholem Můstek 1234,5 m si můžete po náročném stoupání vydechnout v roubeném odpočívadle.

Dál už vás čeká jen pohodová hřebenovka kolem vrcholu Habr 1175 m až pod Pancíř. Závěrečný výstup v délce 0,5 km už vás nevyvede z míry. Pancíř je díky nově opravené horské chatě s rozhlednou a snadné dostupnosti lanovkou jendím z nejnavštěvovanějších šumavských vrcholů. Za dobré viditelnosti jsou odtud vinět i vrcholky Alp. Od turistické chaty následuje ostřejší sjezd pod lanovkou. Poblíž hotelu Hofmanky se naskýtá pěkný výhled na pohraniční hory. Po 300 metrech od hotelu se napojíte na zimní lyžařskou trasu směr Nový Brunst – háj a odtud traverzem pokračujte přes prameniště Řezné. Od rozcestí Nový Brunst – zadní hájovna vás čeká sjezd přes horské louky, kde pramení Slatinný potok k hájovně, odkud už po rovince dorazíte poetickým údolím k bývalé Gerlově Huti. Naše trasa pokračuje za silnicí E 53 podél Hůrecké silnice, kterou věrně kopíruje. U rozcestí Popelní domky stávaly dva domy, ve kterých se vyráběla z dřevěného popele potaž pro okolní sklárny. Závěrečný dojezd se nese již v duchu převažujícího klesání po bílé běžkařské trase.

Celá poměrně nároční trasa měří 33 km a není vhodná pro začínající běžkaře.

Český pohár vodáků Otava 2023

Úvodní závod Českého poháru vodáků na Otavě by se měl uskutečnit 22. dubna 2022 v oblíbeném úseku Čeňkova Pila – Radešov a její organizací byl pověřen vodácký oddíl TJ Union Plzeň výborem Českého svazu kanoistiky. Vše však, jako obvykle, záleží na stavu vody.
Rejštejn, Plzeňský kraj

Den Národního parku Šumava na Rokytě

Zavítejte na největší letošní akci Správy NP Šumava, který se uskuteční v sobotu 1. července u informačního střediska Rokyta u Srní.
Srní, Plzeňský kraj

Minipárty s Karlem Šípem

Zábavná talk show s Karlem Šípem v Kašperských Horách.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Velikonoční Kašperské Hory

Velikonoční trhy s doprovodným programem.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Kašperskohorská pouť – pouť Panny Marie Sněžné

O prvním srpnovém víkendu se uskuteční pouť Panny Marie Sněžné.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Šumavské Kašperské Hory

Zpět v čase se vrátíme opět při tradičních slavnostech města.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Filmové Kašperské Hory

Pozvánka na další ročník filmového festivalu do Kašperských Hor.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Hřbitovní kaple sv. Kříže v Hůrce u Prášil

Bývalá hřbitovní kaple sv. Kříže, jediná stavba, která se zachovala z někdejší obce Hůrka nedaleko Prášil, proslavené kdysi v celosvětovém měřítku výrobou skla, zejména benátských zrcadel.
Prášily, Plzeňský kraj

Bývalá osada Stará Hůrka u Prášil

Hůrka je zaniklá šumavská osada, asi 7 km východně od Železné Rudy. Založil ji roku 1732 majitel skláren Georg Christoph Abele. Místu se také říkalo Česká Huť. Přibližně o 30 let později byla nedaleko založena nová sklárna – Nová Hůrka. Původní obec dostala označení Stará Hůrka (Althurkenthal).
Prášily, Plzeňský kraj

Jezero Laka – nejmenší a nejvýše položené šumavské jezero

Nejmenší a nejvýše položené jezero české části Šumavy bylo na dlouhou dobu veřejnosti nepřístupné. O to víc se vyplatí se k tomuto krásnému jezeru ledovcového původu podívat.
Prášily, Plzeňský kraj

Památník amerických vojáků v šumavském Zhůří

V bývalé šumavské obci Zhůří, na odlehlém místě mezi Hartmanicemi a Železnou Rudou, se odehrál jeden z posledních bojů II. světové války. Američtí vojáci 357. pluku 90. pěší divize se zde střetli v krvavé bitce s mladými kadety a příslušníky Hitlerjugend. Ve vsi shořelo 7 stavení a střecha kostela.
Čachrov, Plzeňský kraj

Gerlova Huť u Železné Rudy

Bývalá sklářská osada Gerlova Huť je jednou z několika dřívějších sklářských lokalit v okolí Železné Rudy. Nedaleká křižovatka cest s rozcestníkem je významným turistickým bodem západní Šumavy.
Čachrov, Plzeňský kraj

Hadí stezka na Pancíř

Naučná turistická stezka se věnuje především místním rostlinám a živočichům žijícím na území NP Šumava pod horou Pancíř na Železnorudsku. Zhruba 3 km dlouhá cesta vede z Gerlovy Hutě na vrchol Pancíře.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Bývalý kostel sv. Prokopa v Prášilech

Katolický, farní kostel postavený v letech 1802 – 1803 na místě dřevěné kaple z 1756.
Prášily, Plzeňský kraj

Lanové centrum Prášily

Chcete si užít opravdovou lesní zábavu? Tak proč nevyzkoušet přímo v Národním parku Šumava, na břehu Prášilského potoka lanovou cestu plnou dobrodružství na stoletých stromech ve výšce 5 až 10 metrů.
Prášily, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Chalupa Dvorec Nová Hůrka

Naše šumavská chalupa se nachází u lesa v nadmořské výšce 900 m n.m. mezi obcemi Prášily a Železnou Rudou.
Sušice, Plzeňský kraj

Hotel Grádl v Železné Rudě

Hotel Grádl v Železné Rudě stojí na pohádkově klidném místě uprostřed zádumčivých šumavských lesů. Hotel Grádl je otevřen po celý rok a nabízí široké spektrum služeb a sportovního vyžití.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Veřejné tábořiště Prášily

Veřejné tábořiště se nachází na okraji Prášil mimo zástavbu cca 400 m od restaurace a obchodu. Jedná se o malé obecní tábořiště s nezbytným zázemím, kde vládne klid a pohoda.
Prášily, Plzeňský kraj

Autocamp Železná Ruda – jediný zimní kemp na Šumavě

Kemp Železná Ruda je sportovní autocamp na Šumavě s letním i zimním provozem. To nejlepší zázemí zde naleznou sportovci, rodiny s dětmi, příznivci outdooru, cyklisté a lyžaři.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Cukrárna Pampeliška Prášily

Cukrárna Pampeliška nabízí zákusky domácí výroby od šumavských cukrářů. Dále si pochutnáte na vynikající kávě, ledové tříšti nebo italské zmrzlině.
Prášily, Plzeňský kraj

Hostinec u Michala v Prášilech

Prášilský Hostinec u Michala nabízí pokrmy staročeských receptur bez jakýchkoliv dochucovadel a umělých přísad, sezonní suroviny, hovězí maso z vlastního chovu a plzeňská piva. Vaří zde kuchaři proškolení Pražským kulinářským institutem.
Prášily, Plzeňský kraj

Resort Horizont Šumava

Zrekonstruovaný OREA Resort Horizont**** Šumava je ideálním místem pro dovolenou se zaměřením na turistiku, cykloturistiku, nordic walking a další aktivity spojené s procházkami v přírodě. Nachází se v chráněné krajinné oblasti Šumava v Železné Rudě na jižním svahu vrchu Pancíř jen 3 km od Špičáku.
Železná Ruda, Plzeňský kraj

Café Charlotte v Železné Rudě

Cukrárna s kavárnou Café Charlotte patří k nejvyhlášenějším šumavským cukrárnám se skvělými zákusky a vynikajícími zmrzlinovými a ovocnými poháry s pravou šlehačkou. Veškerý sortiment dortů a zmrzliny si zde vyrábí sami, podle vlastních receptur a z prvotřídních surovin.
Železná Ruda, Plzeňský kraj