ÚvodCo chcete dělat?PřírodaZaniklá obec Zhůří na Šumavě u Rejštejna
Příroda

Zaniklá obec Zhůří na Šumavě u Rejštejna

Vesničku Zhůří dnes připomíná už jen kaplička a pomník, kolem jsou romantické pláně a louky s osamocenými stromy. Obec stála na trase Zlaté stezky z Kašperských Hor do Pasova, po roce 1945 se jí stal osudným poválečný odsun sudetských Němců.
Zaniklá obec Zhůří u Rejštejna (německy Haidl) se nachází při silnici z Rejštejna do Horské Kvildy. Území je od roku 1961 součástí města Rejštejn. Místo se zvláštní atmosférou zaniklých obcí, tvořenou nelehkými osudy lidí, kteří se zde po staletí rodili, pachtili se za obživou a umírali. Turista je zde odměněn nádherným výhledem na hřebeny Šumavy i na dominantní Roklan v Bavorském lese.

V roce 1900 v obci stálo 20 domů, kaple sv. Václava a žilo zde celkem 168 obyvatel německé národnosti. V předválečném čase, v roce 1937 se na Štedrý den večer (17:37 hod.) odehrála poblíž obce tragická a záhadami opředená letecká nehoda, kdy ve výšce 1080 metrů nad mořem narazilo dopravní letadlo linky Bukurešť – Vídeň – Praha – Paříž do severovýchodního svahu Huťské hory. Oba členové posádky a jediný cestující JUDr. Fladerka při nehodě zahynuli. Šířily se pověsti o existenci tajných materiálů, které Dr. Flanderka údajně převážel a které měly kompromitovat samotného Hitlera.

Obyvatelé odsud byli vyhnáni v letech 1945 až 1947. V roce 1952 byla vesnice zabrána vojskem a armáda všechny domy postupně zbořila. V částečně zbořené kapli sv. Václava pak vojáci údajně po několik let chovali prasata pro vojenskou kuchyni. Byly postaveny nová kasárna a nedaleko nainstalovány dva sovětské radary. V osmdesátých letech zde fungovala vrtulníková základna k ochraně státních hranic. Kasárna byla opuštěna v roce 1990 a chátrající budovy byly v roce 2009 zbourány. Ze čtyř důstojnických domků se staly rekreační objekty.

Aktuality

Zimní pozorování jelenů na Kvildě

Pozorování jelenů je od roku 2020 možné pouze v pozorovacím výběhu nedaleko Kvildy. Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Zvěř lze pozorovat také ze 7metrové vyhlídkové věže.
Kvilda, Jihočeský kraj

Jógová inspirace na Kašperkách

Zveme vás na podzimní jógového setkání na Kašperských Horách. Tématem letošního setkání bude Jóga jako návrat k přirozenosti pohybu a dechu.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Za šumavskými skřítky na Kašperk

Vydejte se do osvětleného hradu, poznejte příběhy a pověsti šumavských skřítků, plňte úkoly a vyslužte si odměnu.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Samostatné říjnové prohlídky na hradě Kašperk

Měsíc říjen už tradičně patří samostatným prohlídkám, jež umožňují si hrad projít bez průvodce a bez časového limitu (v rámci otevírací doby památky).
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Novoroční výstup na Javorník

Tělovýchovný spolek Javorník pořádá tradiční výstup na rozhlednu Karla Klostermanna na Javorníku. K poslechu zahrají Šumavští mazáci a Šumaři ze Stach.
Vacov, Jihočeský kraj

Eliáš & Eliáš: Dialog

Výstava na zámku Vimperk.
Vimperk, Jihočeský kraj

Staré vzpomínky – David Vávra, Marcela Burdová, Vítězslav Fejlek, Jitka Hilská

Výstava čtyř přátel, kteří spolu vystavují pro radost ze setkávání a společného pobývání, objevování nových míst a v neposlední řadě i vzpomínání na věci spoluprožité. A z posledně jmenovaného důvodu také vznikla myšlenka na výstavu zdejší, Dobršskou.
Drážov, Jihočeský kraj

Vepřové hody ve Vimperku

Zveme vás na druhý ročník Vepřových hodů pod širým nebem v městském parku ve Vimperku.
Vimperk, Jihočeský kraj

Kašperskohorská Zlatá stezka – z Kašperských hor na Kvildu

Horní (Kašperskohorská) Zlatá stezka je nejmladší trasou Zlaté stezky. Vede z Kašperských hor přes Horskou Kvildu, Kvildu, na Freyung a dále do Pasova. Byla vybudována z příkazu krále Karla IV v roce 1356 jako část zamýšlené dálkové obchodní cesty z Čech přes Salzburg až do Benátek.
Horská Kvilda, Plzeňský kraj

Socha Rankl Seppa – pověstného siláka na Horní Kvildě

Horskokvildský řezbář pan Pavel vytvořil podle fotografie dřevěnou sochu Rankla Seppa v životní velikosti, můžete ji vidět v Horské Kvildě na zahradě pana Ladislava Pavla.
Horská Kvilda, Plzeňský kraj

Bývalá obec Flusárna na Šumavě

V 1. polovině 19. století tvořilo Flusárnu pět domů. Osadě dominovalo velké patrové stavení s polovalbovou střechou ozdobenou klasickou šumavskou zvoničkou, uvnitř kombinující obytnou a hospodářskou část. K této usedlosti náležel ještě obytný domek v místech dnešního křížku.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Farma Highland na Horské Kvildě

Farma Highland na Horské Kvildě se zaměřujeme na ekologický chov skotského náhorního skotu a šumavky. Nabízí prodej samotných krav či hovězího masa z vlastních zdrojů . Dále jsou v nabídce mladí plemení býčci i jalovice.
Horská Kvilda, Plzeňský kraj

Hradiště Obří hrad na Šumavě

Asi 6 km jihovýchodně od Kašperských Hor se nachází pozůstatek pravěkého hradiště, kterému se říká Obří hrad. Údajně jde o zbytky keltského kultovního místa, které je opředené řadou záhad a tajemství.
Stachy, Jihočeský kraj

Šumavou na běžkách – krajinou Klostermannova románu v okolí Horské Kvildy

Vydejte se na nenáročnou trasu za krásami šumavské přírody, kterou v románu "V ráji šumavském" popisuje Karel Klostermann. Okružná trasa vede těmito místy: Horská Kvilda – Zlatá Studna – Ranklovská rovina – U Tří jedlí – Zhůří – U Potůčku – Horská Kvilda.
Horská Kvilda, Plzeňský kraj

Hamerský potok na Šumavě

Největší přítok řeky Vydry, patřící do povodí Otavy, je typickým šumavským horským potokem. Jeho délka je přibližně 7 km.
Horská Kvilda, Plzeňský kraj

Šumavské pláně

Šumavské pláně jsou součástí střední části Šumavy, kde se rozprostírají na ploše 670 km² a jsou tak nejrozsáhlejším geomorfologickým podcelkem Šumavy, protože zabírají 40% její celkové rozlohy. Průměrná nadmořská výška je 980 metrů.
Klatovy, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Rankl – původní Klostermannův Pollaufův hostinec

Hotel byl nově rekonstruován v roce 2004. Stojí na základech usedlosti se staletou historií, známé také jako Pollaufův hostinec.
Horská Kvilda, Plzeňský kraj

Pension Helena Honesová

Malý pension se nachází v obci Horská Kvilda mimo hlavní silnici, což zaručuje dokonalý klid pro Vaší dovolenou. Lokalita a samotné pokoje nabízejí krásný výhled do údolí Hamerského potoka a vrch Antýgl. Hosté mají možnost využít altánek s krbem pro večerní posezení a opékání buřtů.
Horská Kvilda, Plzeňský kraj

Turnerova chata na Šumavě

Turnerova chata je jedinou veřejně přístupnou chatou v I. zóně Národního parku Šumava. Nachází se v malebné oblasti Povydří, na břehu řeky Vydry mezi Antýglem a Čeňkovou Pilou.
Rejštejn, Plzeňský kraj

Rezidence Vogelsang u Kašperských Hor

Rezidence Vogelsang díky svému umístění v nádherné lesní lokalitě Národního parku Šumava s vyhlídkou na hrad Kašperk a obec Červená nabízí možnost nejen aktivní turistiky pro návštěvníky šumavských hor, ale také relaxace. Specializujeme se na pořádání svatebních obřadů, hostin a firemních akcí.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Antýgl – autocamping v historickém králováckém dvorci

Rozlehlý dvorec na pravém břehu řeky Vydry býval osídlen takzvanými Králováky – svobodnými šumavskými osadníky převážně německé národnosti, kteří byli podřízeni jen českému králi.
Srní, Plzeňský kraj

Sporthotel Olympia

Nový čtyřhvězdičkový hotel objevíte v centru šumavského lyžařského areálu Zadov-Churáňov přímo u nástupiště běžeckých lyžařských tras a poblíž sjezdového areálu Kobyla, téměř na vrcholu Churáňovského hřebene ve výšce 1080 m n. m.
Stachy, Jihočeský kraj

Hotel Zadov na Šumavě

Hotel se nachází v nádherné šumavské přírodě v nadmořské výšce 1050 m, s překrásným výhledem na podhůří centrální Šumavy. Jeho poloha na svahu pod Churáňovským vrchem je ideální pro letní i zimní výlety.
Stachy, Jihočeský kraj

Chalupa Kateřiny Neumannové na Zadově

Chalupa leží v srdci Šumavy ve výšce 1000 metrů nad mořem a je neodmyslitelně spojena se jménem Kateřiny Neumannové – olympijské vítězky a mistryně světa v běhu na lyžích. Nabízí pět rodinných apartmánů pro celoroční využití s neopakovatelnou atmosférou v šumavském stylu.
Stachy, Jihočeský kraj