Úvod > Aktuality > Šumavský Špičák zahajuje letní sezonu
Šumavský Špičák zahajuje letní sezonu
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Šumavský Špičák zahajuje letní sezonu

  • Vydáno15. června 2021
V úterý 15. června 2021 zahajuje největší horský areál v Plzeňském kraji – Ski&Bike Špičák, každodenní provoz. Prodlužuje se doba provozu lanovky ve všední dny od 9 do 17 hodin, o víkendech a svátcích pak až do 18 hodin. Pro pěší se nově otvírají cesty z vrcholu Špičáku na ledovcová jezera!
Bikepark ŠpičákŠumavský Špičák zahajuje letní denní provoz v úterý 16. června 2021. Otevřeny budou všechny tratě bikeparku, rozhledna a v provozu lanovka. Turisté mohou využívat také ostatní aktivity (dětské hřiště u chaty Hanička s tubingem, půjčovna vybavení a servis kol, komentované výlety na elektrokolech s průvodcem a občerstvení).

Bikeři mají k dispozici všech 6 tratí bikeparku a turisté pak lanovku na vrchol Špičáku, kde funguje i rozhledna. Letos byla mj. po třech letech dokončena modernizace oblíbeného trailu „Black Friday“, tentokrát v jeho dolním úseku. Bikery tam čekají nové atraktivní zatáčky a skoky.     

Středisko už znovu nabízí i své ubytovací kapacity (cca 90 míst v horských chatách Hanička, Blaženka a v objektu své tělocvičny). Zájem o tyto služby není před prázdninami velký, ale červenec a srpen se již rychle plnhí. Volná místa přesto zatím pořád jsou. V areálu kompletně zmodernizovali prostornou tělocvičnu a její vybavení, takže nyní nabízí optimální zázemí pro celoroční soustředění sportovních oddílů nebo mimoškolní akce.
 

Letošní „Evropák“ v downhillu a další závody

Bikepark ŠpičákOd července do září se v každém z těchto tří měsíců pojedou ve Ski&Bike Špičák významné cyklistické závody. Mistrovství České republiky (MČR) v downhillu je naplánováno na 10. až 11. července.

V druhé polovině srpna 20. až 22. 8. se po ročním odmlce způsobené pandemií vrací iXC European Downhill Cup (Evropský pohár ve sjezdu horských kol). V ČR se v této disciplíně nejede lepší podnik s tak bohatou mezinárodní účastí.

Září je už také několik let ve Ski&Bike Špičák časem pro další disciplínu spojenou s horskou cyklistikou – cyklistickým endurem: Enduro Race, který se letos koná 11. a 12. 9. 2021. V areálu a jeho okolí se pojede celkem pět rychlostních zkoušek.


Ze Špičáku na ledovcová jezera pouze pěšky

černé jezeroKromě dosud otevřené rozhledny, bikeparku a dalších aktivit střediska je od půlky června největším lákadlem pro veřejnost otevření jedněch z nejhezčích turistických tras z vrcholu Špičáku na nejznámější ledovcová jezera – Černé a Čertovo. Potrvá do 15. září, kdy se kvůli ochraně místní přírody (podmínky stanovené CHKO Šumava) vrací provozní režim opět jen na víkendy a svátky a obě cesty se zase pro turisty uzavřou.
 
Trasy představují zhruba čtyřkilometrové výšlapy (na kole se po nich jezdit nesmí) a obě jsou pro letní turistiku opět připravené jako naučné stezky. K Černému jezeru vede přes jedno z hlavních evropských rozvodí (místopisně Rozvodí) Datlíkova stezka, k Čertovu pak Zajícova. Optimální je vyjet lanovkou na vrchol Špičáku a přes mezi zastávku na rozhledně se pak vydat k jezerům.
Čertovo jezero – jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje

Čertovo jezero – jediné šumavské jezero náležící k povodí Dunaje

Pověstmi opředené Čertovo jezero ledovcového původu leží na jihovýchodním svahu Jezerní hory, poblíž Železné Rudy. Jako jediné ze šumavských jezer náleží k povodí Dunaje.

Černé jezero na Šumavě – největší přírodní jezero České republiky

Černé jezero na Šumavě – největší přírodní jezero České republiky

Podniknout výlet k Černému jezeru by měl každý, kdo se ocitne v krásném prostředí Šumavy. Největší české přírodní jezero ledovcového původu totiž poskytuje jeden z nejhezčích zážitků při toulkách šumavskou přírodou.

Datlíkova stezka – naučná stezka ze Špičáku k Černému jezeru

Datlíkova stezka – naučná stezka ze Špičáku k Černému jezeru

K Černému jezeru vede čtyřkilometrová trasa pro pěší, která kopíruje státní hranici. Doplňují ji kvízy pro děti, jimiž je provází zdejší živočich datlík tříprstý.

Lanovka na Špičák v Železné Rudě

Lanovka na Špičák v Železné Rudě

Lanovka vás přepraví ze Sport areálu Špičák až na vrchol Špičáku (1202 m). Přepraví zde bez problémů pěší i cykloturisty, paraglidisty a tělesně postižené turisty. Přeprava kol a kočárků je zde zdarma. V zimě lanovka přepravuje pouze lyžaře a běžkaře.

Rozhledna šumavský Špičák

Rozhledna šumavský Špičák

Rozhledna postavená roku 2014 na šumavském Špičáku měří 26,5 metru a na její vrchol vede celkem 135 schodů. Svou výškou převyšuje všechny okolní stromy a nabízí tak jedinečný výhled na Šumavu z obou stran, za jasného počasí lze dohlédnout i Dachsteinské Alpy.

Naučná stezka Špičák – Černé jezero

Naučná stezka Špičák – Černé jezero

Nenáročná trasa vás provede po zpevněné komunikaci z parkoviště Špičácké sedlo až k Černému jezeru se zaměřením na přírodovědu, využití vodní energie a historii.

Bikepark Špičák v Železné Rudě

Bikepark Špičák v Železné Rudě

Šumava nabízí stovky kilometrů tras pro horská kola. Bikepark Ski&bike Špičák – Železná Ruda se nachází v pohoří Šumavy ve Sport areálu Špičák, který je vzdálen 5 km od Rudy směrem na Nýrsko. Užít si můžete také společnou jízdenku s přeshraničním bikeparkem Geisskopf.

Naučná stezka Po stopách zajíce

Naučná stezka Po stopách zajíce

Naučná stezka v délce 4 km je určena dětem a vede z vrcholu Špičák přes Rozvodí k Čertovu jezeru a zpět k lanovce. Celkem 10 stanovišť s kvízem zahrnujícím zdejší rostliny, stromy, živočichy a jiné zajímavosti.