ÚvodAktualityŠumavský Špičák zahajuje letní sezonu
Zážitky

Šumavský Špičák zahajuje letní sezonu

  • 3. května 2024
První květnový víkend, konkrétně v sobotu 4. května 2024, zahájí šumavské horské středisko – Ski&Bike Špičák, letošní letní sezonu. Jako každoročně musí respektovat podmínky ochrany zdejší přírody (areál leží v CHKO Šumava), takže až do soboty 15. června se budou jeho brány otevírat jen o víkendech s jednou středeční výjimkou, a to 8. května 2024, kdy je státní svátek. Každodenní provoz pak zahájí od půlky června do půlky září.
Bikepark ŠpičákŠumavský Špičák zahajuje letní víkendový provoz již v sobotu 4. května 2024. Nyní bude v provozu lanovka na vrchol Špičáku a tam otevřená rozhledna od 10:00 do 16:00 hodin. K dispozici už budou prakticky všechny obvyklé trati bikeparku v celkové délce cca 10 km, které začali provozovatelé bikeparku na Špičáku vylepšovat díky slabé zimě hned v polovině února. Bikeři mohou hned první víkend počítat i s bikovou školou, půjčovnou kol a servisem. Všichni návštěvníci pak s otevřenou restaurací U Lanovky, horskou hospodou v chatě Blaženka a stánkem na vrcholu Špičáku.

Úplnou novinkou letošní letní sezony je rozšíření půjčovny o nabídku motocyklů, z toho dvou skútrů. Udělat si na nich výlet můžete do blízkého okolí, od Železné Rudy až po Sušici. Další novinkou především pro pěší turisty je nákup jízdenek na lanovku nebo vstupenek na rozhlednu přes e-shop, kdy se jim po potvrzení platby odešle QR kód, který pak jen přiloží ze svého mobilu ke čtečce u vstupních turniketů. Kdo si jízdenku či vstupenku zakoupí v e-shopu nejméně 5 dnů dopředu, bude je mít o 5 procent levnější.
 

Závod v downhillu a nový singl trail na léto

Bikepark ŠpičákNa šumavský Špičák se po třech letech také vrátí mezinárodní závody v downhillu (naposledy se jely v roce 2021). Konkrétně 5. až 7. července 2024 se tu pojede evropský Downhill Cup, kde mohou startovat i jezdci bez licence. Pořadatelé si od toho slibují vyšší účast startujících, než v předchozích cca 10 ročnících, kdy se závodů ve sjezdu/downhillu mohli účastnit jen licencovaní cyklisté.

Po zahájení každodenního provozu 15. června bude otevřena zbrusu nová trať na vrchol Špičáku vedoucí přes Rozvodí. Bude dlouhá asi 4 km a ve Ski&Bike Špičák ji nazvali „Uphill Špičák 1202“ (což naznačuje směr „do kopce“ a nadmořskou výšku Špičáku). Jde o trendovou záležitost, kdy si stále více cyklistů chce vyzkoušet i stoupání na vrcholy hor. Nemusí na to mít žádný speciál jako na sjezd, zvládnou to na klasickém horském kole. Nový singl trail v kombinaci s lesní cestou už je téměř hotový. S ohledem na to, že jde ale o sezónní cestu v rámci CHKO, může se otevřít právě až 15. 6. 2024. Stejně jako naučné stezky z vrcholu Špičáku od lanovky k ledovcovým jezerům – Černému a Čertově.
Bikepark Špičák v Železné Rudě Letní sporty

Bikepark Špičák v Železné Rudě

Šumava nabízí stovky kilometrů tras pro horská kola. Bikepark Ski&bike Špičák – Železná Ruda se nachází v pohoří Šumavy ve Sport areálu Špičák, který je vzdálen 5 km od Rudy směrem na Nýrsko.

Lanovka na Špičák v Železné Rudě Letní sporty

Lanovka na Špičák v Železné Rudě

Lanovka vás přepraví ze Sport areálu Špičák až na vrchol Špičáku (1202 m). Přepraví zde bez problémů pěší i cykloturisty, paraglidisty a tělesně postižené turisty. Přeprava kol a kočárků je zde zdarma. V zimě lanovka přepravuje pouze lyžaře a běžkaře.

Rozhledna šumavský Špičák Příroda

Rozhledna šumavský Špičák

Rozhledna postavená roku 2014 na šumavském Špičáku měří 26,5 metru a na její vrchol vede celkem 135 schodů. Svou výškou převyšuje všechny okolní stromy a nabízí tak jedinečný výhled na Šumavu z obou stran, za jasného počasí lze dohlédnout i Dachsteinské Alpy.

Bike škola Gravity Academy na Špičáku na Šumavě Letní sporty

Bike škola Gravity Academy na Špičáku na Šumavě

Biková škola na šumavském Špičáku zaměřená na osvojení základních i pokročilých technických dovedností jízdy na horském kole s tradicí od roku 2010.

Půjčovna koloběžek a elektrokol na Špičáku Zážitky

Půjčovna koloběžek a elektrokol na Špičáku

Zábava na Šumavě pro celou rodinu.

Další aktuality

Metalové kapely míří do Plzně

Lochotínský amfiteátr se o víkendu promění v dunící kotel všech druhů metalu a hard rocku. V průběhu největšího mezinárodního metalového festivalu v Čechách Metalfest OpenAir 2024 vás bude bavit na pětadvacet českých i zahraničních kapel. Tahákem letošního 13. ročníku Metalfestu, který se uskuteční od 31. května do 2. června v lochotínském amfiteátru, bude Five Finger Death Punch, Tarja, Dimmu Borgir, Eluveitie a další.
30. květen 2024 16:00
Kultura, Plzeňský kraj

10 tipů, jak si užít volný čas s dětmi v Plzeňském kraji

Chystáte se na příjemnou rodinnou dovolenou na Šumavu či do Plzně a hledáte tipy, kde si to společně užít? Pak se vám budou hodit naše tipy z Plzeňského kraje, které jsou ušity rodině přesně na míru! Je libo výlet do srdce národního parku za zvířaty, prohlídku interaktivní expozice a vědeckotechnické show anebo výlet za pohádkovými bytostmi? S Kudy z nudy se s dětmi nudit rozhodně nebudete.
29. květen 2024 7:15
Zážitky, Plzeňský kraj

Plzeň čeká Muzejní noc

Láká vás výlet do západočeské metropole a zároveň byste chtěli zažít něco netradičního? Naplánujte si návštěvu na konec května, kdy bude v Plzni probíhat Muzejní noc a své dveře návštěvníkům za tmy otevřou muzea, galerie nebo třeba Semlerova rezidence či Plzeňský Prazdroj. Muzejní noc v Plzni proběhne v pátek 31. května 2024.
28. květen 2024 12:00
Kultura, Plzeňský kraj

Cyklozávod Král Šumavy odstartuje již tuto sobotu

Závod s názvem Author Král Šumavy 2024 ze seriálu Author Marathon Tour se pojede již tuto sobotu, 25. května v okolí Klatov na Šumavě. Pro letošní rok si pro vás pořadatelé připravili trasy o délce 45 km, 70 km a 105 km. Těšit se můžete nejen na elitní jezdce českého poháru MTB, ale i na kvalitní zahraniční účast.
24. květen 2024 6:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu na Šumavě

Kdo by neměl rád Šumavu – nekonečné lesy, dravé řeky a říčky a idylickou krajinu pro turisty, vodáky, cyklisty i fotografy. Jestliže se plánujete na Šumavě zdržet na pár dnů či po celou dovolenou, možná vám přijdou vhod tipy, kde se ubytovat v pěkných kempech. Najdete je na březích lipenského jezera, podél Vltavy i na výchozích místech k nejvyšším šumavským vrcholům české strany rozsáhlého pohoří.
20. květen 2024 10:41
Ubytování, Plzeňský kraj

Hamernický den v Dobřívi ukáže kovářské řemeslo zblízka

Již tradiční akce regionálního muzea v Rokycanech s ukázkami kovářských prací na unikátním zařízení vodního hamru v Dobřívě se koná vždy třetí sobotu v květnu. Prezentace uměleckých kovářů, platnéřů, zbrojířů, podkovářů zpracovávajících železo a vyrábějících potřeby pro kováře se uskuteční již pojedenatřicáté v sobotu 18. května. Po celý den je připraven bohatý kulturní program.
14. květen 2024 14:00
Památky, Plzeňský kraj

Kudy chodil Karel Klostermann? Projděte si Šumavu podle jeho románů!

"Jsem synem svých domovských lesů, miluji jejich drsnou přírodu … a to celou silou své duše", vylíčil kdysi spisovatel Karel Klostermann svůj vztah k Šumavě, kde prožil šťastné dětství a čerpal inspiraci pro svou tvorbu. Jako nikdo jiný dokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám. Jeho jméno zůstane navěky spojeno s okolím Javorníku, Vacova, Stach, Kašperských Hor, Srní a Modravy. Se jménem tohoto "básníka Šumavy" se v těchto místech setkáte téměř na každém kroku.
12. květen 2024 15:00
Kultura, Plzeňský kraj

Kde vám načepují plnou vanu pohody? Pivní lázně a wellness s bílou čepicí pro milovníky piva

Nestihli jste zatím vyzkoušet pivní lázně? Anebo naopak už jste si koupání v pivu užili a chtěli byste si ho zopakovat? Pivní lázně jsou oblíbené a jejich počet se stále rozšiřuje. Zavedeme vás do osvědčených podniků i tam, kde se začalo pivo do van přidávat teprve nedávno.
11. květen 2024 15:00
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj