Úvod > Co chcete dělat? > Z Modravy k samotě Březník na běžkách
Zimní sporty

Z Modravy k samotě Březník na běžkách

Nenáročný výlet je vedený výhradně po strojově udržovaných cestách v centrální části Národního parku Šumava. Cestou si prohlédnete Modravské slatě, samotu Březník a navštívíte bývalou sklářskou osadu Filipovu Huť.
Výlet můžete zahájit v horské obci Modrava (985 m.n.m.) u stejnojmenného rozcestí. Dříve zde stávala pila a k této původní dřevorubecké osadě se váže několik románů Karla Klostermanna, který pro ni použil název Mádr. Od rozcestníku se vydejte na okraj obce po modré značce směr Březník. 7,5 km dlouhé mírné stoupání po strojově udržované stopě je samo o sobě slibným začátkem pro každý běžkařský výlet. Navíc trasa vede velmi pěknou krajinou modelovanou průzračně čistým Modravským potokem a okolními lesy.
 
Odpočinout si můžete u Modravského mostu. U rozcestí Na Ztraceném jeďte rovně podél Modravského potoka. Krajina se zde začne postupně měnit, lesy řídnou, až se před vámi otevře široké Luzenské údolí, jehož středem se klikatí modré vody Luzenského potoka. Údolí se rozkládá pod samotou Březník a je ukončeno mohutným vrcholem Luzného. Osudy obyvatel samoty Březník všrohodně zachytil Karel. Klostermann ve svém románu "Ze světa lesních samot".

Z Březníku se vraťte zpět k rozcestí Na Ztraceném, kde odbočíte vpravo po žluté značce. Čeká vás tu první výraznější stoupání v délce 2 km k rozcestí v místech bývalé Ptačí nádrže (1137 m). Pokračujte rovně směrem na Filipovu Huť, kde poběžíte v mírně zvlněném terénu po trase, která se klikatí v hustých smrkových lesích. Právě tady se ukrývají cenné Modravské slatě, kde se dochovaly smrkové porosty starší více než 160 let. Roste tu i špičkové rezonanční dřevo pro výrobu hudebních nástrojů ceněné nejen v Evropě.
 
Za Lovčí skálou sjedete až na okraj osady Filipova Huť. Malebná osada uprostřed pastvin a luk byla pojmenovaná po majiteli zdejší sklářské huti, Filipu Kinském. Poté co se pokocháte pěkným výhledem na Šumavské panorama vás čeká už pouze 2,5 km dlouhé klesání zpět do Modravy. Celá nenáročná trasa měří 17 km.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 3. 8. 2020