Úvod > Aktuality > Slavnosti svobody 2022 v Plzni: Užijte si unikátní atmosféru oslav osvobození
Slavnosti svobody 2022 v Plzni: Užijte si unikátní atmosféru oslav osvobození
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Slavnosti svobody 2022 v Plzni: Užijte si unikátní atmosféru oslav osvobození

  • Vydáno3. května 2022
První květnový týden si bude Plzeň opět připomínat osvobození americkou armádou. Právě květnovým osvobozením Československa roku 1945 skončila druhá světová válka pro celou Evropu. Zatímco většina České republiky byla osvobozena sovětskou armádou, jihozápadní Čechy spolu s Plzní byly vyproštěny ze spárů tehdejšího nacistického Německa 3. americkou armádou generála George Pattona. Neobyčejnou slavnostní atmosféru s všudypřítomnými americkými vlajkami a dobovými uniformami, historickými vozidly a mnoha kulturními akcemi zažijete pouze v Plzni, a to od 5. do 8. května 2022.
Slavnosti svobodyNejvětším lákadlem Slavností svobody zůstává přehlídka vojenské historické techniky Convoy of Liberty s dvěma sty kusy vojenské techniky, která se oproti minulým letům uskuteční v neděli 8. 5. 2022 dopoledne. Doprovodí jej přelet dobových letounů. Jedním z nich bude Hawker Hurricane Mk z Leteckého muzea Točná. Do Plzně také letos dorazí pětice amerických a belgických veteránů, kteří roku 1945 osvobozovali město. Příběhy těchto mužů se staly inspirací pro sobotní večerní program v režii Michala Cabana na náměstí Republiky.

Plzeňské Slavností svobody patří k největším oslavám osvobození v Evropě. Jsou pravidelným připomenutím všech, kteří bojovali a padli právě za naši svobodu. Ani letos tak nebudou chybět ukázky ze života vojáků v historických vojenských kempech, vozidla těžké i lehké obrněné techniky, dobové módní přehlídky ani promítání válečných týdeníků. Otevřené bude samozřejmě také muzeum Patton Memorial Pilsen.
 

Vojenská ležení a doprovodný program

Vojenský kempČást vojensko-historického programu se letos vzhledem k probíhající revitalizaci parku za Obchodním centrem Plzeň Plaza přesouvá do sadového okruhu. Šafaříkovy a Křižíkovy sady včetně Proluky obsadí Klub vojenské historie Tommy & Yankee, který se snaží co nejvěrněji přiblížit dobový život a poměry amerických vojáků prostřednictvím takzvané oživené historie, a Klub vojenské historie 16. obrněné divize s vojenskými ubikacemi jak pro mužstvo, tak pro velitelství, stanovištěm vojenské policie nebo ubikací důstojníků. K vidění tu budou vozidla těžké a lehké obrněné techniky, mezi nimi plně pojízdný střední tank Sherman M4A4 a průzkumné automobily Ford M8, polopásové halftracky nebo těžký tahač Diamond. Připravena je i stezka se soutěží pro rodiny s dětmi, která v sobotu 7. května propojí jednotlivé lokality Slavností svobody.

Díky AmerikoV nové lokalitě U Ježíška se představí Kombinovaný oddíl reprezentující odkaz Československé samostatné obrněné brigády se zahraničními účastníky z Holandska, Anglie a Slovenska, kteří přijedou s dobovou technikou. V premiéře tady návštěvníci uvidí zrekonstruovanou ambulanci Austin K2/Y. Právě tento typ sanitky řídila ve válce tehdy ještě princezna Alžběta. Své zázemí bude mít U Ježíška rovněž tábor RAF a WAAF, v jehož blízkosti bude usazena replika stíhacího letadla Spitfire 1:1 v markingu 312, československé stíhací perutě RAF (repliku poskytl Czech Spitfire Club, spolek letecké historie), a legendy Otty Smika, který by se letos v lednu dožil 100 let.


Armáda ČR v Lobzích

slavbosti svobodyArmádní střelecký stadion v Lobzích bude patřit prezentaci vzdušných a pozemních sil a speciálních složek Armády České republiky včetně vojenské policie a předvedení výcviku sebeobrany MUSADO. Po několika letech jsou opět připraveny ukázky různých typů bojové techniky, prostředků průzkumu vzdušného prostoru, logistiky a dalších schopností. Areál bude pro návštěvníky otevřen v pátek 6. května odpoledne a v sobotu 7. května po celý den. Množství techniky se pak v neděli 8. května zapojí do "Convoy of Liberty"“. V souvislosti s vývojem současné mezinárodní situace a plněním úkolů Armády České republiky může v programu prezentace dojít k určitým změnám.
 

Vzpomínkové akty i Convoy of Liberty

slavnost svobodyVzpomínkové akty se uskuteční ve čtvrtek 5. května a v pátek 6. května, vyvrcholí setkáním u pomníku „Díky, Ameriko!“. Populární Convoy of Liberty se zhruba dvěma sty vojensko-historickými vozidly a technikou a částí techniky Armády České republiky je naplánován na nedělní dopoledne. Doprovodí jej přelet dobových letounů. Jedním z nich bude Hawker Hurricane Mk . IV z Leteckého muzea Točná v denním zabarvení Mk. IIc Karla Miloslava Kuttelwaschera, leteckého esa britského královského letectva a nejúspěšnějšího českého pilota RAF, jediného československého dvojnásobného držitele britského Záslužného leteckého kříže. V Plzni se přestaví poprvé.


Kulturní program a speciální komponovaný večer Thank you, boys!

slavnost svobodyKulturní program na náměstí Republiky zahájí rozhlasový Big Band Gustava Broma s Danem Bártou. V dalších dnech tam vystoupí například Boogie Boys, Plzeňská filharmonie s programem The Best of America, Rudolf Křesťan & Druhá tráva, Samson a jeho parta, Taxmeni nebo folková a folkrocková skupina Epydemye. Část hudebního programu zaměřeného na folk a country se představí v prostoru před muzeem Patton Memorial Pilsen. Slavnostní večer Thank you, boys! v režii Michala Cabana se odehraje na náměstí Republiky v sobotu 7. května od 20 hodin a bude věnován vojákům – hrdinům, kteří bojovali a v současné době opět bojují za svobodu.
Velká synagoga v Plzni – třetí největší na světě

Velká synagoga v Plzni – třetí největší na světě

Velká synagoga je největší synagogou v České republice, druhou největší v Evropě a třetí největší na světě. Velkolepá stavba postavená v maursko-románském slohu se zajímavými interiéry slouží dnes i jako koncertní a výstavní sál.

Patton Memorial Pilsen – Památník generála Pattona v Plzni

Patton Memorial Pilsen – Památník generála Pattona v Plzni

Patton Memorial Pilsen jako jediné muzeum v Česku mapuje postup spojeneckých vojsk od vylodění v Normandii až po osvobození Plzně a západu Čech americkou armádou. V nově otevřené expozici uvidíte také řadu artefaktů z bojišť i osobních předmětů vojáků.

Radnice na náměstí Republiky v Plzni

Radnice na náměstí Republiky v Plzni

Renesanční radnice postavená podle plánů italského stavitele Giovanniho de Statia je jedním z klenotů města Plzně. Budova, která patří mezi dominanty plzeňského náměstí Republiky, byla postavena v letech 1554–1559.

Západočeská galerie v Plzni – výtvarné umění od gotiky po současnost

Západočeská galerie v Plzni – výtvarné umění od gotiky po současnost

Západočeská galerie v Plzni patří k významným galerijním institucím. Její sbírky pokrývají období od 14. století po současnost a vedle jednotlivých špičkových děl obsahují kvalitní soubory umění 19. století, umění přelomu století a české moderny, zahrnující zvláště hodnotnou sbírku kubismu.