Úvod > Aktuality > Praha láká na novinky: střecha Lucerny, zářící fontána, velryba, Invalidovna a slůňata
Zážitky

Praha láká na novinky: střecha Lucerny, zářící fontána, velryba, Invalidovna a slůňata

  • Vydáno24. května 2019
Střecha Lucerny a Invalidovna: dvě ikonická pražská místa byla dlouho nepřístupná (anebo přístupná jen výjimečně) a zahalená dráždivým tajemnem. Teď je můžete navštívit, a také se například podívat do Národního muzea do sálu se slavnou velrybou, na zářící fontánu před historickou budovou anebo na nové přírůstky v pražské zoologické zahradě.
Hledáte další důvod pro návštěvu Prahy? Mohlo by vás zajímat, že „město s bohémským půvabem a pohádkovými skvosty“ se i letos udrželo v žebříčku 25 nejlepších destinací světa, který každoročně sestavuje cestovatelský server TripAdvisor. Praze patří jedenáctá příčka, mezi evropskými destinacemi se umístila v první desítce.
 

Střecha Lucerny láká na výhledy i zážitky

Nevíte, kam dřív? Tak třeba na střechu: před pár dny se totiž otevřela střecha pražského paláce Lucerna. Kdo měl štěstí, mohl se sem podívat už v minulých letech, ale otevřená byla vždy pouhý týden. Letos historicky poprvé zahájila pravidelný režim: kavárník Ondřej Kobza a tým jeho spolupracovníků vás zve každou neděli a pondělí od 15 hodin až do setmění, a to až do konce října. Na co se můžete těšit? Třeba na výhled po centru Prahy, na výstavu o rodině Havlových, o budování Lucerny i její bohaté historii anebo na to, že si přivoníte k citrusovníkům, fíkovníkům a granátovým jablkům. Najdete tu totiž zahradu složenou z pěti částí: jedlá, hmyzí, ptačí, léčivá a party. Při prohlídce přijdete na to, jak vytvořit lepší podmínky pro život ve městě pro hmyz, ptáky i sami pro sebe. Na střechu vás vyveze výtah páternoster naproti vstupu do velkého sálu Lucerny, vstupné je 100 korun a děti do 15 let v doprovodu dospělých mají vstup zdarma.
 

Zářící fontána a plejtvák myšok v Národním muzeu

Do jednoho z výstavních sálů opravené historické budovy Národního muzea se vrátil jeden z muzejních maskotů: obrovská kostra plejtváka myšoka. V létě se dočká restaurace a nové konzervace, jako návštěvníci muzea můžete být svědky všech těchto prací.

První květnový den se také po rekonstrukci znovu rozzářila kašna u Národního muzea. Vznikla v roce 1890 na místě, kde měl původně stát jezdecký pomník svatého Václava. Pak se ale plány změnily, socha se přesunula níž na Václavské náměstí a uvolnil se tak prostor pro kašnu. Ta patří k nejhezčím v Praze a novinkou jsou především barevná světla, která umí předvést na 20 tisíc různých barevných kombinací. Tři minuty dlouhou barevnou show si užijete každou půlhodinu denně od 21 hodin do půlnoci, a to až do konce října, kdy bude nutné fontánu zazimovat. Navíc každý, kdo si koupí vstupenku do historické budovy, dostane zdarma vstupenku do osmi dalších pražských objektů Národního muzea. Lístek platí pět dní a podíváte se s ním do sousední nové budovy, Náprstkova muzea, Českého muzea hudby, Národopisného muzea, Národního památníku na Vítkově, lapidária na holešovickém Výstavišti a muzeí Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. Do všech devíti míst se tak podíváte za 260 korun; snížené vstupné vyjde na 170 Kč, rodinné na 440 Kč.
 

Invalidovna: poznejte tajemství obrovské budovy

Právě teď máte skvělou příležitost prohlédnout si dlouho nepřístupnou budovu Invalidovny v Karlíně. Rozlehlá barokní ubytovna pro válečné vysloužilce vznikla v první polovině 18. století a svému účelu sloužila dvě stě let. Jen těžko si dokážeme představit, že podle původních plánů měla být mnohem větší: postavila se pouze jedna devítina plánované stavby, na pokračování prací chyběly peníze.

O Invalidovnu, kterou znáte například z filmu Amadeus Miloše Formana, pečují památkáři a nyní budovu na půl roku půjčili neziskové organizaci Iniciativa pro Invalidovnu. Začala tu fungovat kavárna, přijít sem můžete na hudební, divadelní a taneční představení, přednášky nebo besedy. Kdykoli během dne se dostanete také do západního křídla a přilehlé zahrady, kde se počítá s letním programem pro děti. Kromě toho samozřejmě můžete přijít na komentované placené prohlídky, které probíhají každý týden od pátku do neděle od 10 do 16 hodin.
 

Příští rok se přijeďte podívat na sloní miminka

Víte, že lodní linky Pražské paroplavební společnosti letos proplouvají již 154. plavební sezónou? Skutečným zážitkem je cesta do pražské zoologické zahrady, kam v sezoně jezdí pravidelná linka z Rašínova nábřeží. A proč se právě teď vypravit do zoo? Třeba abyste se podívali na Lokiho a Móni, mláďata lemurů kata, která se letos na jaře v pražské zoo narodila po dlouhých pětadvaceti letech. Příští rok zoo nejspíš čeká velká událost, a to rovnou dvojnásobná: slonice Janita a Tamara, maminky slůňat Maxe a Rudiho, jsou totiž opět březí. Pokud se vše podaří, slůňata by se měla narodit na přelomu března a dubna 2020.

Film, jídlo a roboti aneb pět pražských překvapení

  • Ve Františkánské zahradě v centru Prahy se otevřelo první muzeum filmu v Česku. Interaktivní expozice Národního filmového muzea NaFilM nabízí dvě patra zábavy, kde můžete objevovat, jak film funguje, vyzkoušet virtuální realitu, stát se promítačem laterny magiky nebo animovat vlastní film. Otevřeno je denně kromě pondělí od 13 do 19 hodin.
  • V pražské mapě přibylo pár nových zastávek gurmánské turistiky. Kde? Například v Hendlově dvoře na Hanspaulce, kde šéfkuchař Jan Punčochář otevřel novou restauraci U Matěje; zaměřovat se bude na českou a rakouskou kuchyni, tradiční recepty s čerstvými sezónními surovinami, doplněné tankovou Plzní, domácími pálenkami a víny. V Revoluční třídě objevíte kousek pravé Neapole: pod záštitou Emanuela Ridi vznikl podnik Manú Praga. Třetí zastávkou jsou Holešovice a kavárna Osada: místo pro všechny milovníky výběrové kávy připravil hlavní barista Ambiente Ondřej Štökl.
  • U stanice metra Nové Butovice stojí dvoupatrové centrum Cyberdog, postavené podle návrhu sochaře Davida Černého. Podobá se sedícímu psovi a uvnitř objevíte roboticky obsluhovanou restauraci. S lidskou obsluhou se téměř nesetkáte; vše objednáte přes mobilní aplikaci, jídlo a pití vám naservíruje robotická ruka a objednávku doručí speciální vozíková dráha.
Interaktivní filmové muzeum NaFilM v Praze

Interaktivní filmové muzeum NaFilM v Praze

Národní filmové muzeum NaFilM přibližuje fascinující svět filmu a nabízí zážitek pro děti i dospělé. Během návštěvy budete objevovat, jak film funguje, a poznávat jeho historii zábavnou a interaktivní formou. Zažijte film jinak!

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Restaurace Jana Punčocháře U Matěje

Restaurace Jana Punčocháře U Matěje

Šéfkuchař Jan Punčochář, který působil mimo jiné i ve vyhlášených restauracích Le Terroir nebo Grand Cru, otevřel novou restauraci U Matěje v Praze 6, na Hanspaulce. V příjemném prostředí si vychutnáte vynikající speciality moderní i tradiční české kuchyně.

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Většina světových metropolí má bohémskou čtvrť, oblast zasvěcenou svobodné kreativitě a multižánrovému vyjádření uměleckého i názorového vidění světa. V Praze jsou takovou oblastí Holešovice – Art District 7.

Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

23. 3.27. 10.
Cyklohráček – neobyčejný výletní vlak z Prahy na Okoř a do Slaného

Speciální vlaková souprava Cyklohráčku vás letos doprovází již desátým rokem při vašich cestách za výlety. Jezdí z Prahy hl. n. do Slaného (Zlonic) opět každou sobotu, neděli a státní svátky od 23. března do 27. října 2024.

Černínský palác a zahrada v Praze

Černínský palác a zahrada v Praze

Zahrada Černínského paláce v Praze, kde sídlí ministerstvo zahraničí, bývá v hlasvní turistické sezoně přístupná veřejnosti. Původně barokní zahrada byla vybudována na konci 17. století významnými architekty tehdejší doby. V 19. století byla zahrada přeměněna do podoby anglického parku.

Otevřené zahrady Černínského paláce

4. 5.27. 10.
Otevřené zahrady Černínského paláce

Zahrada Černínského paláce bude v letošním roce zpřístupněna veřejnosti od 4. května do 27. října 2024, a to vždy o víkendech od 10:00 do 17:00 hodin. Vstup do zahrady je volný a možný pouze samostatným vchodem naproti Loretě.

Palác Lucerna – secesní srdce Prahy

Palác Lucerna – secesní srdce Prahy

Pasáž Lucerna, vzdálená jen několik málo metrů od Václavského náměstí, se dnes počítá k architektonickým pomníkům dřívější moderny. V pasáži se nachází kino v secesním stylu, několik obchodů a barů a také originální socha výtvarníka Davida Černého – parodie na rytířský pomník sv. Václava.

Střecha paláce Lucerna

Střecha paláce Lucerna

Každé město má emblematickou budovu. Paříž Eiffelovku, New York Empire State Building. Vyjadřují duši města. Kromě Pražského hradu je pro nás právě takovou ikonickou budovou Palác Lucerna.

Invalidovna v Karlíně

Invalidovna v Karlíně

Karlínská Invalidovna je jednou z nejstarších staveb této pražské městské části. Pro potřeby válečných veteránů ji začal stavět hrabě Petr Strozzi. Základní kámen Invalidovny byl položen za osobní účasti císaře Karla VI. dne 15. srpna 1732.

Další aktuality

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Praha | Památky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Pochod krajinou barona Ringhoffera, Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kalendář 2024: výstavy bonsají – kdy, kam a na jak dlouho?

Pěstitelé bonsají tvrdí, že v miniaturní verzi se dá vypěstovat téměř jakýkoliv strom. Jak se jim to daří, uvidíte na výstavách bonsají. V našem kalendáři najdete akce všech velikostí, od velkých přehlídek v Lysé nad Labem či Kroměříži přes zámecké výstavy až po menší setkání.
Praha | Příroda