Úvod > Aktuality > Praha láká na novinky: střecha Lucerny, zářící fontána, velryba, Invalidovna a slůňata

Praha láká na novinky: střecha Lucerny, zářící fontána, velryba, Invalidovna a slůňata

Vydáno 24. května 2019 Zážitky
Střecha Lucerny a Invalidovna: dvě ikonická pražská místa byla dlouho nepřístupná (anebo přístupná jen výjimečně) a zahalená dráždivým tajemnem. Teď je můžete navštívit, a také se například podívat do Národního muzea do sálu se slavnou velrybou, na zářící fontánu před historickou budovou anebo na nové přírůstky v pražské zoologické zahradě.
Hledáte další důvod pro návštěvu Prahy? Mohlo by vás zajímat, že „město s bohémským půvabem a pohádkovými skvosty“ se i letos udrželo v žebříčku 25 nejlepších destinací světa, který každoročně sestavuje cestovatelský server TripAdvisor. Praze patří jedenáctá příčka, mezi evropskými destinacemi se umístila v první desítce.
 

Střecha Lucerny láká na výhledy i zážitky

Nevíte, kam dřív? Tak třeba na střechu: před pár dny se totiž otevřela střecha pražského paláce Lucerna. Kdo měl štěstí, mohl se sem podívat už v minulých letech, ale otevřená byla vždy pouhý týden. Letos historicky poprvé zahájila pravidelný režim: kavárník Ondřej Kobza a tým jeho spolupracovníků vás zve každou neděli a pondělí od 15 hodin až do setmění, a to až do konce října. Na co se můžete těšit? Třeba na výhled po centru Prahy, na výstavu o rodině Havlových, o budování Lucerny i její bohaté historii anebo na to, že si přivoníte k citrusovníkům, fíkovníkům a granátovým jablkům. Najdete tu totiž zahradu složenou z pěti částí: jedlá, hmyzí, ptačí, léčivá a party. Při prohlídce přijdete na to, jak vytvořit lepší podmínky pro život ve městě pro hmyz, ptáky i sami pro sebe. Na střechu vás vyveze výtah páternoster naproti vstupu do velkého sálu Lucerny, vstupné je 100 korun a děti do 15 let v doprovodu dospělých mají vstup zdarma.
 

Zářící fontána a plejtvák myšok v Národním muzeu

Do jednoho z výstavních sálů opravené historické budovy Národního muzea se vrátil jeden z muzejních maskotů: obrovská kostra plejtváka myšoka. V létě se dočká restaurace a nové konzervace, jako návštěvníci muzea můžete být svědky všech těchto prací.

První květnový den se také po rekonstrukci znovu rozzářila kašna u Národního muzea. Vznikla v roce 1890 na místě, kde měl původně stát jezdecký pomník svatého Václava. Pak se ale plány změnily, socha se přesunula níž na Václavské náměstí a uvolnil se tak prostor pro kašnu. Ta patří k nejhezčím v Praze a novinkou jsou především barevná světla, která umí předvést na 20 tisíc různých barevných kombinací. Tři minuty dlouhou barevnou show si užijete každou půlhodinu denně od 21 hodin do půlnoci, a to až do konce října, kdy bude nutné fontánu zazimovat. Navíc každý, kdo si koupí vstupenku do historické budovy, dostane zdarma vstupenku do osmi dalších pražských objektů Národního muzea. Lístek platí pět dní a podíváte se s ním do sousední nové budovy, Náprstkova muzea, Českého muzea hudby, Národopisného muzea, Národního památníku na Vítkově, lapidária na holešovickém Výstavišti a muzeí Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany. Do všech devíti míst se tak podíváte za 260 korun; snížené vstupné vyjde na 170 Kč, rodinné na 440 Kč.
 

Invalidovna: poznejte tajemství obrovské budovy

Právě teď máte skvělou příležitost prohlédnout si dlouho nepřístupnou budovu Invalidovny v Karlíně. Rozlehlá barokní ubytovna pro válečné vysloužilce vznikla v první polovině 18. století a svému účelu sloužila dvě stě let. Jen těžko si dokážeme představit, že podle původních plánů měla být mnohem větší: postavila se pouze jedna devítina plánované stavby, na pokračování prací chyběly peníze.

O Invalidovnu, kterou znáte například z filmu Amadeus Miloše Formana, pečují památkáři a nyní budovu na půl roku půjčili neziskové organizaci Iniciativa pro Invalidovnu. Začala tu fungovat kavárna, přijít sem můžete na hudební, divadelní a taneční představení, přednášky nebo besedy. Kdykoli během dne se dostanete také do západního křídla a přilehlé zahrady, kde se počítá s letním programem pro děti. Kromě toho samozřejmě můžete přijít na komentované placené prohlídky, které probíhají každý týden od pátku do neděle od 10 do 16 hodin.
 

Příští rok se přijeďte podívat na sloní miminka

Víte, že lodní linky Pražské paroplavební společnosti letos proplouvají již 154. plavební sezónou? Skutečným zážitkem je cesta do pražské zoologické zahrady, kam v sezoně jezdí pravidelná linka z Rašínova nábřeží. A proč se právě teď vypravit do zoo? Třeba abyste se podívali na Lokiho a Móni, mláďata lemurů kata, která se letos na jaře v pražské zoo narodila po dlouhých pětadvaceti letech. Příští rok zoo nejspíš čeká velká událost, a to rovnou dvojnásobná: slonice Janita a Tamara, maminky slůňat Maxe a Rudiho, jsou totiž opět březí. Pokud se vše podaří, slůňata by se měla narodit na přelomu března a dubna 2020.

Film, jídlo a roboti aneb pět pražských překvapení

  • Ve Františkánské zahradě v centru Prahy se otevřelo první muzeum filmu v Česku. Interaktivní expozice Národního filmového muzea NaFilM nabízí dvě patra zábavy, kde můžete objevovat, jak film funguje, vyzkoušet virtuální realitu, stát se promítačem laterny magiky nebo animovat vlastní film. Otevřeno je denně kromě pondělí od 13 do 19 hodin.
  • V pražské mapě přibylo pár nových zastávek gurmánské turistiky. Kde? Například v Hendlově dvoře na Hanspaulce, kde šéfkuchař Jan Punčochář otevřel novou restauraci U Matěje; zaměřovat se bude na českou a rakouskou kuchyni, tradiční recepty s čerstvými sezónními surovinami, doplněné tankovou Plzní, domácími pálenkami a víny. V Revoluční třídě objevíte kousek pravé Neapole: pod záštitou Emanuela Ridi vznikl podnik Manú Praga. Třetí zastávkou jsou Holešovice a kavárna Osada: místo pro všechny milovníky výběrové kávy připravil hlavní barista Ambiente Ondřej Štökl.
  • U stanice metra Nové Butovice stojí dvoupatrové centrum Cyberdog, postavené podle návrhu sochaře Davida Černého. Podobá se sedícímu psovi a uvnitř objevíte roboticky obsluhovanou restauraci. S lidskou obsluhou se téměř nesetkáte; vše objednáte přes mobilní aplikaci, jídlo a pití vám naservíruje robotická ruka a objednávku doručí speciální vozíková dráha.
Invalidovna v Karlíně

Invalidovna v Karlíně

Karlínská Invalidovna je jednou z nejstarších staveb této pražské městské části. Pro potřeby válečných veteránů ji začal stavět hrabě Petr Strozzi. Základní kámen Invalidovny byl položen za osobní účasti císaře Karla VI. dne 15. srpna 1732.

Restaurace Jana Punčocháře U Matěje

Restaurace Jana Punčocháře U Matěje

Šéfkuchař Jan Punčochář, který působil mimo jiné i ve vyhlášených restauracích Le Terroir nebo Grand Cru, otevřel novou restauraci U Matěje v Praze 6, na Hanspaulce. V příjemném prostředí si vychutnáte vynikající speciality moderní i tradiční české kuchyně.

Interaktivní filmové muzeum NaFilM v Praze

Interaktivní filmové muzeum NaFilM v Praze

Národní filmové muzeum NaFilM přibližuje fascinující svět filmu a nabízí zážitek pro děti i dospělé. Během návštěvy budete objevovat, jak film funguje, a poznávat jeho historii zábavnou a interaktivní formou. Zažijte film jinak!

Český animovaný film

Český animovaný film

Dočasná výstava filmového muzea NaFilM se věnuje animovanému filmu - objevíte základní principy animace, československou animovanou tvorbu a nakonec si odnesete svůj vlastní animák!

Československá meziválečná avantgarda

Československá meziválečná avantgarda

Nechte instalace rozehrát vaši vlastní představivost – přesně tak, jak by si to avantgardisté přáli.

Střecha paláce Lucerna

Střecha paláce Lucerna

Každé město má emblematickou budovu. Paříž Eiffelovku, New York Empire State Building. Vyjadřují duši města. Kromě Pražského hradu je pro nás právě takovou ikonickou budovou Palác Lucerna.

Kupole Národního muzea v Praze

Kupole Národního muzea v Praze

Historická budova Národního muzea v Praze se na podzim roku 2019 otevřela po několikaleté rekonstrukci veřejnosti. Poprvé v historii je zpřístupněna i kupole, odkud si můžete vychutnat pohled na celou Prahu.

Pražská muzejní noc 2020

Pražská muzejní noc 2020

Unikátní akce je tradičně jednou z nejnavštěvovanějších v Praze a přináší možnost prozkoumat kulturní bohatství naší metropole ve zcela ojedinělé atmosféře. Každoročně ji navštíví desítky tisíc lidí. Muzejní noc představuje kulturní fenomén, který má svou tradici ve městech po celé Evropě.

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Art District 7 – industriální a bohémské Holešovice

Většina světových metropolí má bohémskou čtvrť, oblast zasvěcenou svobodné kreativitě a multižánrovému vyjádření uměleckého i názorového vidění světa. V Praze jsou takovou oblastí Holešovice – Art District 7.

Palác Lucerna - secesní srdce Prahy

Palác Lucerna - secesní srdce Prahy

Pasáž Lucerna, vzdálená jen několik málo metrů od Václavského náměstí, se dnes počítá k architektonickým pomníkům dřívější moderny. V pasáži se nachází kino v secesním stylu, několik obchodů a barů a také originální socha výtvarníka Davida Černého - parodie na rytířský pomník sv. Václava.

Černínský palác a zahrada v Praze

Černínský palác a zahrada v Praze

Zahrada Černínského paláce v Praze, kde sídlí ministerstvo zahraničí, bývá v hlasvní turistické sezoně přístupná veřejnosti. Původně barokní zahrada byla vybudována na konci 17. století významnými architekty tehdejší doby. V 19. století byla zahrada přeměněna do podoby anglického parku.