Úvod > Aktuality > Víkend otevřených zahrad v Praze odhalí krásná i tajemná zákoutí
Příroda

Víkend otevřených zahrad v Praze odhalí krásná i tajemná zákoutí

  • Vydáno6. června 2023
O víkendu 10. – 11. června nás opět uvítají běžně nepřístupné zahrady, ty známé i oblíbené budeme mít možnost poznat jiným způsobem. Díky komentovaným prohlídkám se můžeme seznámit s různými přístupy péče o zeleň, se zahradním uměním i zahradní architekturou. V Praze poznáme mnohá neobjevená zákoutí s jejich tajemstvím a příběhy. Otevřeny budou zahrady historické, moderní, přírodní, komunitní i soukromé. Vstupné je na každé zahradě, často je ale vstup volný.

Historické parky a zahrady pod Pražským hradem

Zahrady pod Pražským hrademZahrady pod Pražským hradem přivítají návštěvníky v otevírací době od 10.00 do 19.00 hodin. Po rozsáhlé obnově budou zpřístupněny Ledeburská a Malá Palffy zahrada, Sala Terrena s rekonstruovanými nástěnnými malbami. Zpřístupněny budou taky Velká Palffy zahrada a Malá Furstenberská zahrada. Návštěvníkům se nabídne pohled na pražské střechy a panorama Prahy v romantickém koloritu. Komentované prohlídky proběhnou v sobotu i v neděli ve 13:00 a 15:00 hodin. Při návštěvě zahrad je potřeba dodržovat všechna platná omezení a bezpečnostní pokyny a pohybovat se jen v částech zahrad určených pro pohyb návštěvníků.

Krásné výhledy a zážitky nabídne také prohlídka Vyšehradu. Podoba vyšehradských parků je dána především jeho vyvýšenou polohou na ostrohu Vyšehradské skály nad Vltavou a údolím Botiče a sestavou barokních opevnění. Za svou historii zažily zemědělskou i zahradnickou produkci, přechodný chov dobytka, velký požár, staly se útočištěm sportovních klubů i soch, které ztratily domov. Do současné podoby se parky Vyšehradu začaly přetvářet od 80. let 19. století, kdy klesal vojenský význam pevnosti, Vyšehradský hřbitov byl rozšířen a přebudován na národní pohřebiště, byly založeny první komponované parky a podél cest a hradebních valů byla vysazována stromořadí jírovců a trnovníků. Vycházka vyšehradskými parky s Helenou Pánkovou bude v sobotu i v neděli od 13:30 a 16:00 hodin.

Zahrada Zámku Troja zve u příležitosti Víkendu otevřených zahrad na první ze série hudebních performancí Sonic Garden v podání Morasten a Mikuláše Mrvy. V programu zazní série zhudebněných děl české poezie, od autorů jako např. Karel Hlaváček, Růžena Schwarzová nebo Jiří OrtenV neděli 11. 6. v eko-ateliéru, tedy v oranžerii a zahradě zámku probíhat výtvarné dílny realizované edukačním oddělením Galerie hlavního města Prahy. Během nich bude po formální a obsahové stránce výtvarně reflektována aktuální výstava v interiéru zámku, dlouhodobá výstava Kamenné poklady z pražských zahrad a prostředí zámku i zahrady. 

V sobotu od 10 do 16 hodin bude otevřena také kolonie rodinných zahrádek na Libeňském ostrově. Jedná se o jednu z nejstarších kolonií v republice, založena byla v roce 1927.
 

Moderní zahrada a zahrada Josefa Sudka v centru Prahy

Z historických zahrad se přeneseme do zahrady moderní, kterou je Letní ateliér zahradníků Jami GardensDolních Počerbicích. Zde nalezneme ukázkovou zahrádku plnou inspirace a pěstování rostlin nebo použití různých materiálů a zahradních prvků. K vidění jsou ukázkové záhony, které představují nejčastěji žádané a využívané kombinace rostlin na zahradách. Otevřeno zde bude v sobotu 10. června od 10 do 18 hodin.

V sobotu i v neděli bude od 12 do 18 hodin přístupný atelier Josefa Sudka na Újezdě. Ateliér měl pro Josefa Sudka veliký význam: sídlila zde kdysi firma, kde vytvářel většinu svých zakázek. Když firma ukončila svoji komerční činnost v prvních letech války, stal se ateliér pro Sudka nikoliv pouhým pracovištěm, nýbrž inspiračním zdrojem a fotografickým objektem pro volnou tvorbu. Zachycoval ho ve všech denních a ročních obdobích zevnitř i zvenku spolu se zahradou plnou bujné vegetace a se zvláštně pokrouceným stromem před slavným oknem.
 

Tropické zemědělství v Praze a pražské přírodní zahrady

Své brány otevírá v neděli 11. června od 9 do 15 hodin také Botanická zahrada Fakulty tropického zemědělství, ČZU v Praze Suchdole. Zahrada disponuje unikátní a nejkomplexnější sbírkou užitkových rostlin tropů a subtropů v České republice. Každou celou hodinu zde budou probíhat prohlídky s průvodcem (poslední ve 14h).

Stanice přírodovědců DDM hl.m.Prahy v Drtinově ulici na Praze 5 má otevřeno pouze o víkendu otevřených zahrad. Inspirující certifikovaná Přírodní zahrada nabízí expozici bylinek a léčivých rostlin, trvalkové a letničkové výsadby, tradiční i netradiční způsoby pěstování zeleniny, štěrkový záhon, hmyzí hotel. Zahrada bude otevřena po oba dny od 10 do 16 hodin, v sobotu budou také komentované prohlídky a otevřen skleník s tropickým teráriem.

Z přírodních zahrad bude také otevřeno středisko ekologické výchovy Toulcův dvůr. Během víkendu se zde uskuteční tři prohlídky běžně nepřístupných zahrad. Bude to Tajná zahrada Rodinného centra Mateřídouška, zahrada ekologické Mateřské školy Semínko, výuková zahrada Botiče a políčka sociálního podniku Envira s matečnicí.

Zcela unikátně pouze o tomto víkendu je možné navštívit Zahrádky u parku Zahrádky ve Vysočanech. V sobotu v 15 – 18 hodin, v neděli zavřeno, pouze výstava před vraty. Zde se dozvíte poutavou historii nejen zahrádek, ale celé lokality, její současný vývoj a úskalí moderního přístupu k zahušťování Prahy a důsledků, které to přináší. 

Svou přírodní zahradu, která je specifická svými požadavky na skloubení volnočasových aktivit, sportovních aktivit a výuky zpřístupní v neděli Základní škola Eden (Vladivostocká 1035/6).
 

I Praha otvírá zahrady komunitní i soukromé

Komunitní zahrady se stávají trendem a pár z nich se otvírá k inspiraci. Navštívit můžete nově založenou komunitní zahradu Pastvina V podskalí ve Vinoři, již zavedenou zahrádku Paletka na Praze 9 Pod Krocínkou (pouze v neděli ve 14 – 17h), Metro farm na Císařském ostrově či zahradu Bohdalec (Pod Bohdalcem I).

Do své soukromé zahrady Galerie Scarabeus (Jana Zajíce 7 ) zve výtvarnice a galeristka Kateřina Ebelová. Během dvaceti let se nehostinný prostor stal přírodní zahradou ve které je instalována Naučná stezka – příroda a umění na počest ornitologa a hrdiny Veleslava Wahla s panely věnované zdejší floře a fauně. Pražskému ptactvu je věnováno několik panelů s ilustracemi Jana Hoška. V zahradě jsou nainstalována umělecká díla a žijí zde také kachničky mandarínské i hrdličky chechtavé, proto je zde vstup bez psů.

Na samém kraji Prokopského údolí (Roblínská 126/5 ) bude otevřena zahrada v oáze klidu se sbírkou muškátů a hortenzií.

V neděli bude otevřena výjimečně při této příležitosti také Léčebná zahrada sv. Josefa u Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze. Slouží především pacientům nemocnice a jejich návštěvám. Ve 14 a 16 hodin komentovaná prohlídka, možnost aranžování květin pro rodiny s dětmi.

Zámek Troja

Zámek Troja

Trojský zámek je stavba pozoruhodná a výjimečná. Spíše než zámkem by se vlastně měl nazývat vilou, je totiž ozvěnou honosných římských předměstských vil, které na své dlouhé cestě viděl její stavebník, Václav Vojtěch hrabě ze Šternberka. Během sezóny zde Galerie hlavního města Prahy pořádá výstavy.

Zahrady pod Pražským hradem

Zahrady pod Pražským hradem

Na jižním svahu hradčanského návrší pod Pražským hradem se rozkládají Palácové zahrady, které jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Tvoří je celkem pět zahrad a Galerie Ledeburské zahrady. V současné době probíhá památková obnova některých zahrad.

Minizoo Stanice přírodovědců DDM na Smíchově

Minizoo Stanice přírodovědců DDM na Smíchově

Stanice přírodovědců DDM hl. m. Prahy je krásnou, klidnou oázou na Smíchově, v těsné blízkosti metra Anděl. V zahradě, která je součástí areálu, návštěvníci uvidí klokany, poníky, papoušky nebo mohou obdivovat krokodýly, varany či malé opičky v tropickém teráriu.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Vyšehrad – historické hradiště, hrad a pevnost v Praze

Pradávné hradiště Vyšehrad, skála nad řekou s temnou siluetou štíhlých věží, patří neodmyslitelně k pražské krajině. Tvoří jej především areál někdejšího hradiště, hradu a pevnosti, který je Národní kulturní památkou. Součástí Prahy je od roku 1883 a první písemné záznamy pocházejí z roku 1070.

Ledeburská zahrada pod Pražským hradem

Ledeburská zahrada pod Pražským hradem

Ledeburská zahrada je součástí komplexu Palácových zahrad na jižním svahu Pražského hradu. Jedná se o barokní zahradu italského typu, která prošla za dobu své existence řadou oprav a úprav. Výstavba zahrady započala přibližně v roce 1710 a nahradila starší, renesanční zahradu.

Muzeum kávy – Galerie Scarabeus

Muzeum kávy – Galerie Scarabeus

Expozice pražského Muzea kávy je poklonou tradici kávové kultury od jejích počátků přes cestu staletími kolem světa. Muzeum kávy, cukrárna a kavárna Alchymista tvoří společně s Galerií Scarabeus unikátní celek. Milovníci kávy si v muzeu přijdou na své!

Toulcův dvůr – farma s domácími zvířátky v Praze

Toulcův dvůr – farma s domácími zvířátky v Praze

Toulcův dvůr, středisko ekologické výchovy, tvoří komplex památkově chráněných budov (gotický špýchar, barokní stáje) a přírodní areál o rozloze 10 ha zahrnující sad, pole, louku, lužní les a také mokřad.

Ateliér Josefa Sudka v Praze na Újezdě

Ateliér Josefa Sudka v Praze na Újezdě

Na Újezdu v Praze navštivte ateliér Josef Sudka, známého českého fotografa, který v v jednoduchých podmínkách ateliéru žil, pracoval a současně ho až do smrti využíval jako laboratoř. Ateliér představuje jak díla mnohých autorů, tak se vrací také k rozsáhlému dílu Josefa Sudka.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (24.2. – 25.2.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Český ples v Obecním domě, Mezinárodní den průvodců 2024 v Praze, Matějská pouť 2024 v Praze, Mezinárodní den průvodců 2024 v Kutné Hoře, Duchové Starého Města – interaktivní procházka. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Znáte národní kulturní památky Prahy?

V Praze je památných staveb a míst více než dost. Většina z nich jsou notoricky známá, ale ruku na srdce – dovedli byste mezi nimi najít ty, které se honosí titulem Národní kulturní památka? Definice říká, že se jedná o kulturní památku celostátního významu. Pojďme se společně podívat, jaké Národní kulturní památky v Praze objevíte!
Praha | Památky

Gorilí samička Mobi ze Zoo Praha se ráda vozí mámě na hřbetě

Gorilí samička narozená 2. ledna 2024 v Rezervaci Dja v Zoo Praha dostala jméno Mobi. V dialektu badjoué, kterým se mluví v okolí kamerunské Biosférické rezervace Dja, znamená „dědička“ či „pokračovatelka“. Mládě a ostatní členy gorilí tlupy můžete pozorovat v oblíbeném pavilonu pojmenovaném právě po kamerunské rezervaci. Aktuálně zde uvidíte, jak se malá Mobi vozí na hřbetě své mámy Duni.
Praha | Příroda

Kam ven s dětmi v Praze? Tipy, kde si užít venkovní aktivity a přírodní lokality

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam ven, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu pod širým nebem od nejmenších, až po ty vzrostlejší děti. A mnohdy outdoorové aktivity pobaví i dospělé. Zajdete do zoo, na venkovní hřiště nebo za přírodními zajímavostmi?
Praha | Letní sporty

Kam za zvířátky v Praze?

Také rádi chodíte s dětmi pozorovat zvířátka třeba do zoo, různých minikoutků a jiných míst? Pokud vás zrovna nenapadá, kam se za zážitky s domácími mazlíčky nebo divokými živočichy vydat, nechejte se inspirovat – dnes vám totiž přinášíme tipy na to, kam se za zvířaty v Praze vypravit.
Praha | Příroda

Naplánujte si návštěvu unikátních technických památek Prahy

Viadukty a mosty, vodárenské věže, železniční tratě, industriální architektura, tunely a další technické stavby potkáváme v Praze na každém kroku. Mají své zvláštní kouzlo, zajímavou historii a nabízejí zpestření běžných pražských procházek. A hlavně jsme vybrali pár takových, kde nemusíte čekat na hlavní sezonu a můžete je navštívit hned.
Praha | Památky

Kde prožijete romantický i originální Valentýn v Praze?

Užijte si svátek sv. Valentýna jako jedinečný víkend snů, který je plný romantiky. Nechte se hýčkat a opravdu okouzlit Prahou! Portál Kudy z nudy má tipy pro ty, kteří jsou zamilovaní, ale i ty co by se teprve rádi zamilovali... každý má nějaké přání a každý by rád, aby se mu splnilo. Vypravte za nejlepšími zážitky v Praze.
Praha | Lázně a wellness

Poznejte Klementinum: nejkrásnější knihovnu světa, Astronomickou věž a miliony knih

Barokní knihovna, Astronomická věž s nádherným výhledem na historické centrum Prahy anebo Zrcadlová síň – to vše skrývá pražské Klementinum, jeden z největších stavebních komplexů v Evropě. Znáte je jako sídlo Národní knihovny, ale víte, že se tu pořádají prohlídky, výstavy a dokonce si můžete objednat romantické večery se soukromou prohlídkou a přípitkem na věži?
Praha | Památky