Úvod > Aktuality > U Semil se všem zdatným horolezcům opět otevřela via ferrata Vodní brána
Na skalním masívu Vodní brána jsou vybudovány dve trasy
"> Na skalním masívu Vodní brána jsou vybudovány dve trasy "> U Semil se všem zdatným horolezcum otevrela via ferrata Vodní brána "> Ferrata leží  leží nad nádherným údolím reky Jizery se známou Riegrovou stezkou
Letní sporty

U Semil se všem zdatným horolezcům opět otevřela via ferrata Vodní brána

  • Vydáno27. února 2014
Díky nezvykle teplému počasí byla již na konci února 2014, pro milovníky lehce adrenalinových zážitků, otevřena via ferrata Vodní brána. Ta se nachází u města Semily v Libereckém kraji, ve skalním masívu na levém břehu řeky Jizery.
Via ferrata Vodní bránaJedná se o lezecký výstup v náročném skalním terénu, kde však pohyb usnadňuje ocelové lano zakotvené v několikametrových intervalech pevně ve skále, na konci semilské části Podmoklice. Lano lezcům pomáhá překonat obtížná místa, ale hlavně slouží k jištění. První česká via ferrrata leží nad nádherným údolím řeky Jizery se známou Riegrovou stezkou, v oblasti přírodní rezervace Údolí Jizery a v lokalitě Natura 2000 Údolí Jizery a Kamenice.

Na skalním masívu Vodní brána jsou vybudovány dvě trasy, červená jednosměrná ferrata s obtížností C+, (v rakouské klasifikaci obtížnosti A – F snadné – extrémně náročné) je náročnější, dlouhá 110 metrů, čas lezení okolo 30 minut. Modrá ferrata, lehčí náročnosti (obtížnost B), vede po úbočí skalního masívu a je vhodná pro začátečníky. Zároveň slouží také jako sestupová trasa. Je dlouhá 90 metrů, čas lezení je do 20 minut.

Vzhledem k terénu, kterým via ferrata vede, je bezpodmínečně nutné dodržovat striktní zásady bezpečnosti. Výstup na ferratu lze doporučit pouze dostatečně zkušeným vysokohorským turistům a horolezcům vybaveným horolezeckou přilbou, úvazkem a ferratovým setem s tlumičem pádu. Začátečníci a děti by měli být jištěni zkušeným spolulezcem.
Jizera – řeka mnoha tváří

Jizera – řeka mnoha tváří

Řeka Jizera pramení v Jizerských horách, kde tvoří hranici Českou republikou a Polskem. Řeka propojuje území Krkonoš, Jizerských hor i Českého ráje, a je osou celého území. Soutěska Jizery od soutoku s Mumlavou do Horní Sytové je v jarních měsících rájem pro milovníky divoké vody a raftingu.

Via ferrata Vodní brána

Via ferrata Vodní brána

Veřejně a zdarma přístupná horolezecká stezka v náročném skalním terénu zajištěná ocelovým lanem tak jak to známe u moderních via ferrat v Rakousku a Itálii.

Riegrova stezka – Naučná stezka Údolím Jizery

Riegrova stezka – Naučná stezka Údolím Jizery

Riegrovou stezkou se můžete projít cestou ze Železného Brodu do Semil. Cesta vede skrz romantické údolí Jizery a skalnatým kaňonem Galerie Jizery. Své jméno má po slavném semilském rodákovi doktoru Františku Ladislavu Riegrovi.

Další aktuality