Úvod > Aktuality > U Semil se všem zdatným horolezcům opět otevřela via ferrata Vodní brána
Na skalním masívu Vodní brána jsou vybudovány dve trasy
"> Na skalním masívu Vodní brána jsou vybudovány dve trasy "> U Semil se všem zdatným horolezcum otevrela via ferrata Vodní brána "> Ferrata leží  leží nad nádherným údolím reky Jizery se známou Riegrovou stezkou

U Semil se všem zdatným horolezcům opět otevřela via ferrata Vodní brána

Vydáno 27. února 2014 Letní sporty
Díky nezvykle teplému počasí byla již na konci února 2014, pro milovníky lehce adrenalinových zážitků, otevřena via ferrata Vodní brána. Ta se nachází u města Semily v Libereckém kraji, ve skalním masívu na levém břehu řeky Jizery.
Via ferrata Vodní bránaJedná se o lezecký výstup v náročném skalním terénu, kde však pohyb usnadňuje ocelové lano zakotvené v několikametrových intervalech pevně ve skále, na konci semilské části Podmoklice. Lano lezcům pomáhá překonat obtížná místa, ale hlavně slouží k jištění. První česká via ferrrata leží nad nádherným údolím řeky Jizery se známou Riegrovou stezkou, v oblasti přírodní rezervace Údolí Jizery a v lokalitě Natura 2000 Údolí Jizery a Kamenice.

Na skalním masívu Vodní brána jsou vybudovány dvě trasy, červená jednosměrná ferrata s obtížností C+, (v rakouské klasifikaci obtížnosti A – F snadné - extrémně náročné) je náročnější, dlouhá 110 metrů, čas lezení okolo 30 minut. Modrá ferrata, lehčí náročnosti (obtížnost B), vede po úbočí skalního masívu a je vhodná pro začátečníky. Zároveň slouží také jako sestupová trasa. Je dlouhá 90 metrů, čas lezení je do 20 minut.

Vzhledem k terénu, kterým via ferrata vede, je bezpodmínečně nutné dodržovat striktní zásady bezpečnosti. Výstup na ferratu lze doporučit pouze dostatečně zkušeným vysokohorským turistům a horolezcům vybaveným horolezeckou přilbou, úvazkem a ferratovým setem s tlumičem pádu. Začátečníci a děti by měli být jištěni zkušeným spolulezcem.
Jizera – řeka mnoha tváří

Jizera – řeka mnoha tváří

Řeka Jizera pramení v Jizerských horách, kde tvoří hranici Českou republikou a Polskem. Řeka propojuje území Krkonoš, Jizerských hor i Českého ráje, a je osou celého území. Soutěska Jizery od soutoku s Mumlavou do Horní Sytové je v jarních měsících rájem pro milovníky divoké vody a raftingu.

Via ferrata Vodní brána.

Via ferrata Vodní brána.

Veřejně a zdarma přístupná horolezecká stezka v náročném skalním terénu zajištěná ocelovým lanem tak jak to známe u moderních via ferrat v Rakousku a Itálii.

Riegrova stezka - Naučná stezka Údolím Jizery

Riegrova stezka - Naučná stezka Údolím Jizery

Riegrovou stezkou se můžete projít cestou ze Železného Brodu do Semil. Cesta vede skrz romantické údolí Jizery a skalnatým kaňonem Galerie Jizery. Své jméno má po slavném semilském rodákovi doktoru Františku Ladislavu Riegrovi.