Úvod > Aktuality > Svátek všech lezců: na Letné proběhne Světový pohár v boulderingu
Letní sporty

Svátek všech lezců: na Letné proběhne Světový pohár v boulderingu

  • Vydáno29. května 2023
Na Letenské pláni v Praze se od 2. do 4. června 2023 sejde světová špička sportovního lezení. Praha zkraje června totiž hostí Světový pohár v boulderingu, a podmanivou atmosféru závodu na Letenské pláni si nenechá ujít ani nejlepší český lezec Adam Ondra.
boulderingNa první evropský podnik seriálu se do Prahy sjede kompletní světová lezecká špička včetně českého esa Adama Ondry a fenomenální Slovinky Janji Garnbretové. Ta v české metropoli bude na startu svého prvního závodu po vážném poranění nohy. V prostředí Letné již v minulosti proběhly boulderingové závody v rámci Českého poháru, světová elita se však na dohled Pražského hradu sejde poprvé.

boulderingPražská zastávka Světového poháru v boulderingu odstartuje kvalifikacemi v pátek 2. června 2023. Sobota je vyhrazná mužskému semifinále a finále, v neděli pak půjdou do boje o originální trofej ženy. Závodní stěna měří na šířku dvacet a na výšku 4,5 metru. Maximální sklon je podle regulí soutěže 40 stupňů s převisem 3,5 metru. K dispozici budou mít lezci kolem patnácti set chytů. Bouldering je poměrně "mladá" lezecká disciplína, která se postupně oddělila od tradičního skalního lezení. Jedná se o lezení po kamenech či masivech nižších výšek bez zajištění lanem. V případě pádu slouží jako záchrana tzv. „bouldermatka“, což je speciální měkké dopadiště, které si lezec umístí pod sebe. Jedná se o čistě sportovní disciplínu, kdy se lezec pokouší většinou v bezpečných podmínkách, o co nejnáročnější lezecký výkon. V boulderingu bývají přesně vytyčené linie výstupu, a to včetně přesného přikázání určitého směru výstupu. Často jsou i některé chyty zakázány a často se výstup začíná ze sedu.

Adam OndraSvětový pohár se vrací do Česka po čtrnácti letech, v roce 2009 se závodilo v Brně v lezení na obtížnost. Češi mohou mít jako pořadatelé šestičlenné týmy, takže šanci vedle obvyklých účastníků elitního seriálu dostanou i další. Mezi ženami mají největší naděje Eliška Adamovská a Michaela Smetanová. Adam Ondra – Mistr Evropy (2019), Mistr světa v boulderingu (2014), držitel Světového poháru (2009), Sportovec roku a dalšími oceněními ověnčený horolezec, který jako první na světě překonal cestu obtížnosti 9c, bude závodit v semifinále a finále soutěže během soboty.


Na cestě ke Světovému poháru pomohla úspěšná organizace „Evropy"

boulderingPraha dostala privilegium přivítat Světový pohár po loňské úspěšné organizaci Evropského poháru, který Ondra k radosti domácích fanoušků vyhrál. Podle Mezinárodní federace sportovního lezení IFSC byl hodnocen jako nejlepší pohár v seriálu, což spolu s atraktivitou Prahy pomohlo přidělení Světového poháru. Ten je samozřejmě organizačně náročnější, neboť musí splňovat vyšší standardy – na přípravách už půl roku předem pracoval dvanáctičlenný tým.

boulderingPro Adama Ondru půjde letos o první ostrý start. Vzhledem k začátku olympijské nominace si letos stanovil experimentálně tréninkovou sezonu. Vrcholem je pro něj jednoznačně srpnové MS v Bernu, kde bude první možnost získat kvalifikaci na olympijské hry v Paříži. Současně je ale důležité sbírat body ze světových podniků, a proto je i závod v Praze pro úspěšného horolezce velmi důležitý. Podle svách slov by si strašně zalezl ve finále před domácí finálovou kulisou. Na horolezecké stěně bude spolu s ním závodit také dalších jedenáct českých závodníků v čele s ženskou jedničkou Eliškou Adamovskou či legendárními bratry Stráníky.
Adam Ondra – český lezec a olympionik

Adam Ondra – český lezec a olympionik

Žiju, abych lezl, lezu, abych se cítil naživu, říká Adam Ondra (* 5. února 1993, Brno), profesionální český lezec a olympionik. V necelých třiceti letech vylezl více cest 9a a těžších než kdokoli jiný (nejméně 142 cest s hodnocením 5, 14d nebo těžší), včetně nejtěžší a jediné na světě 9c (5, 15d), Silence v norském Flatangeru. Stal se mnohonásobným medailistou z mistrovství světa ve sportovním lezení na lezení a boulderingu a několikrát vyhrál titul mistra světa.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním na víkend 7. a 8. října 2023.
Praha | Zážitky

České značky: mýdla, krémy, balzámy, svíčky a oleje značky Manufaktura

Manufaktura je kosmetika inspirovaná českou tradicí a přírodou, plná ruční práce a příběhů. Z lahviček s tělovými mléky, sprchovými gely, krémy, oleji, šampony a balzámy voní okvětní lístky růží, meruňky, sedmikrásky, lesní ovoce i pivo. Podobně to voní i v prodejnách Manufaktury, které lákají svou pohodovou atmosférou. I díky nim Manufaktura patří mezi nejoblíbenější české společnosti.
Praha | Zážitky

Trojská botanická zahrada připravuje oblíbenou výstavu dýní – návštěvníky zavede do Asie

Botanická zahrada hl. m. Prahy připravuje oblíbenou přehlídku dýní a dýňových aranžmá. Letošní výstava zavede návštěvníky na nezapomenutelnou cestu do Asie. Dýňové dekorace, které připraví studenti České zahradnické akademie Mělník, připomenou kulturu různých koutů tohoto kontinentu. Přehlídku plodů všech barev, velikostí a tvarů doprovodí interaktivní prvky a hry s dýněmi. Na výstavě, která se koná od 13. do 31. října, se představí i gigantická dýně.
Praha | Příroda

Zoo Praha slaví 92. narozeniny

Již 92 let uplyne ve čtvrtek 28. září od prvního otevření Zoo Praha. Zoologická zahrada zve na státní svátek své příznivce na komentovaná krmení, do Údolí slonů, Rezervace Dja, kde proběhne křest půlročního mláděte kočkodana Brazzova i na výstavu Významné odchovy Zoo Praha.
Praha | Příroda

Závod Přes tři pražské jezy nabídne atraktivní podívanou u Vyšehradu, Národního divadla i Karlova mostu

Již 80 let se každoročně na jeden jediný den otevírají vodákům hned 3 pražské jezy v rámci závodu "Napříč Prahou – přes tři jezy". Ve čtvrtek 28. 9. 2023 tak zaplní tok Vltavy v historickém centru Prahy pramice, kanoe či kajaky skautů, skautek a ostatních závodníků. Divácky atraktivní propustí Staroměstského jezu pod Karlovým mostem bude hlavní závod projíždět mezi 10:00 a 12:00 hodin. Trať závodu je dlouhá asi 6,5 říčních kilometrů se startem na Císařské louce (nad Železničním mostem) a s cílem na ostrově Štvanice. Letos se všichni vodáčtí nadšenci mohou těšit i na volné splutí.
Praha | Letní sporty

Úřad vlády ČR otevře Strakovu akademii – v zahradě si prohlédnete vládní vozy

Strakova akademie není po většinu roku přístupná veřejnosti. Prozkoumat její nejrůznější zákoutí je tak velmi vzácnou příležitostí. A právě takovou možnost budou mít návštěvníci ve čtvrtek 28. září 2023, kdy se uskuteční první letošní den otevřených dveří v sídle vlády. Ve stejný den dojde také k zahájení výstavy historických automobilů na zahradě Strakovy akademie, jimiž v minulosti jezdili ústavní činitelé.
Praha | Památky

Věda a historie není nuda: roky 1419, 1483 a 1618 a tři pražské defenestrace

Defenestrace neboli vyhození z okna: to je rychlý způsob, jak se zbavit nepohodlných osob i symbolický trest. Ve středověku a raném novověku nebyly v Evropě nijak výjimečné, přesto se překvapivě nejčastěji používaly v Praze. Pojďme si v seriálu Věda a historie není nuda udělat jasno v tom, kolik jich vlastně bylo, co bylo jejich příčinou a k čemu vedly.
Praha | Památky

Za Svatováclavským vinobraním se vydejte na Pražský hrad

Co víte o historii a současnosti vinařského řemesla v Praze? A která pražská vinice je ta vůbec nejstarší? Předposlední zářijovou sobotu 23. 9. 2023 přijdete všem těmto a i dalším otázkám na kloub v areálu Svatováclavské vinice a Richterovy vily na Pražském hradě.
Praha | Gurmánská turistika