Úvod > Aktuality > Pět míst, kde si prohlédnete nejdražší a nejvzácnější poklady v Česku
Pět míst, kde si prohlédnete nejdražší a nejvzácnější poklady v Česku
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Pět míst, kde si prohlédnete nejdražší a nejvzácnější poklady v Česku

  • Vydáno29. února 2020
Co spojuje zlato Inků, středověký medailonek, zlatý relikviář nebo neobyčejné církevní předměty? Je to jejich astronomická hodnota, někdy potvrzená aukční síní, častěji však jen odhadovaná a šeptaná bokem. Na přehlídku skutečných pokladů, které uvidíte na vlastní oči, se vydejte s portálem Kudy z nudy.

Největší poklad Inků v Brně

Zlatý poklad InkůVelmi úspěšná a populární výstava Poklad Inků je otevřena již jen do neděle 1. 3. 2020. Návštěvníci mají možnost zhlédnout jeden z největších pokladů světa, a to v pavilonu E brněnského výstaviště. Přijďte nahlédnout do předkolumbovských dob a obdivovat ohromný zlatý poklad nedozírné historické ceny, který kvůli světové výstavě poprvé opustil území Jižní Ameriky. K vidění jsou peruánské zlaté masky, šperky, obětní nože, modely rituálních staveb a dobové oblečení, část výstavy je rovněž věnována španělským kolonizátorům.

Vstup na výstavu je z Křížkovského ulice, vstupenky je třeba rezervovat předem a cena je tři 350 korun za dospělého návštěvníka.
 

Nejvzácnější církevní památka: Palladium země české

palladiumPalladium země české, mariánský reliéf, jemuž je připisována ochranná moc nad českými zeměmi je vystaveno v bazilice Nanebevzetí Panny Marie ve Staré Boleslavi. Jedná se o malý kovový reliéf ze 14. století, legendou spjatý se sv. Václavem.

Obrázek, který podle legendy darovala svatému Václavu jeho babička svatá Ludmila, se dosud vystavoval jen výjimečně o velkých svátcích. Od roku 2020 je vystaven v boční kapli mariánské baziliky vedle oltáře. S ohledem na cenu palladia, které je svým významem srovnáváno s korunovačními klenoty, je kaple zabezpečena, a přístupná pouze s průvodcem.
 

Největší klenot v Česku: relikviář sv. Maura

Románská památka z první třetiny 13. století obsadila druhou příčku žebříčku nejcennějších památek v Česku; nejvyšší místo samozřejmě patří korunovačním klenotům. Relikviář sv. Maura je 140 centimetrů dlouhý, 42 centimetrů široký a 65 centimetrů vysoký, má jádro z ořechového dřeva a zdobí jej soubor dvanácti reliéfů, čtrnácti sošek z pozlaceného stříbra, drahé kameny, polodrahokamy, antické gemy, filigrány a emaily.

Na hradě a zámku v Bečově nad Teplou je vzácnému předmětu věnována samostatná prohlídková trasa. Zimní prohlídky probíhají o jarních prázdninách 22. 2. – 8. 3. 2020 denně mimo pondělí, a to od 10:00 do 14:00 hodin.
 

Nejdražší obrazy: František Kupka

Rekord nejdražších, respektive nejdráže prodaných děl českých autorů, stále drží několik obrazů Františka Kupky. Rekordmanem je obraz Studie na červeném pozadí, který se v roce 2013 vydražil v Londýně v přepočtu za 60,7 milionu korun, za ním následují obrazy Tvar modré (55,75 milionu), Élévation (22,1 milionu) a Zhroucení vertikál (22 miliony).

Takřka nevyčíslitelnou cenu má kolekce 215 studií, kreseb a obrazů Františka Kupky, která patří k nejucelenějším svého druhu na světě a tvoří jeden ze základních pilířů sbírky Jana a Medy Mládkových. Kupkova díla můžete vidět denně po celý rok, a to ve výstavních sálech pražského Musea Kampa.
 

Největší chrámový poklad: Svatovítský poklad v kapli sv. Kříže

Svatovítský pokladVe zrekonstruované kapli sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu si prohlédnete Svatovítský poklad. Výstava představuje 139 předmětů vysoké historické a umělecké ceny. K nejvzácnějším patří půlmetrový zlatý relikviářový kříž, který se používal při korunovacích. Soubor předmětů sbírky je však nesmírně různorodý: obsahuje mnoho relikviářů včetně relikviářových bust, monstrancí, liturgického náčiní, klenotů z drahých kovů a drahokamů, ale i mešních rouch a různé další vzácné památky. Jedná se o největší chrámový poklad v Česku a jeden z největších v Evropě.

Nejznámějším dárcem byl český král a římský císař Karel IV. Již v roce 1333, ještě než se stal králem, postaral se mladý kralevic o rozšíření Svatovítského pokladu, později zavedl i bohoslužby, které umožňovaly prostému lidu pravidelně zhlédnout některé ostatky v pokladu shromážděné. Je zde například ostatek sv. Valentina v gotickém relikviáři. Ve skvostné schránce tu byla, již za dob sv. Václava vystavena na odiv zejména jedna relikvie - rameno svatého Víta, které obdržel svatý Václav od německého krále Jindřicha. Kosterní pozůstatky jsou uložené v pozlacené schránce.
Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Relikviář svatého Maura v Bečově nad Teplou

Mezi největší poklady v Česku patří zlatem, stříbrem a drahými kameny vykládaný relikviář svatého Maura, který si dnes můžete prohlédnout na zámku v Bečově nad Teplou. Jedno z nejvýznamnějších šperkařských děl nalezli za zvláštních okolností v roce 1985 kriminalisté.

Stálá expozice Svatovítského pokladu na Pražském hradě

Stálá expozice Svatovítského pokladu na Pražském hradě

Do zrekonstruované kaple sv. Kříže na II. nádvoří Pražského hradu se po 20 letech opět vrátil Svatovítský poklad. Výstava představuje 139 předmětů vysoké historické a umělecké ceny. K nejvzácnějším patří půlmetrový zlatý relikviářový kříž, který se používal při korunovacích.

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.