Úvod > Výlety > Cesty poznání > Výlet za zajímavostmi Olomouce

Výlet za zajímavostmi Olomouce

Barokní skvost, kulturní centrum, ale i poutní místo. Tím vším je stotisícová Olomouc, která je skvělým tipem na výlet pro celou rodinu. Jen samotný Svatý Kopeček, ležící na hranici města, skýtá hned několik zajímavých cílů. Nechte se pozvat na Hanou!
Svatý kopečekZačít výlet na Svatém Kopečku je rozhodně dobrý nápad. Pokud podniknete skutečný tří až čtyřgenerační rodinný výlet, těžko byste hledali lepší cíl. Přízvisko svatý získal tento pahorek již v 17. století, kdy návštěva zdejší kaple pomohla léčit nemocné. Dnes tady stojí bazilika Panny Marie, kterou věřící přezdívají Královnou Moravy. Krom rozměru duchovního je místo cennou barokní památkou, kterou stojí za to navštívit.

Co nabídnout na Svatém Kopečku dětem? Pochopitelně olomouckou ZOO. Je středně velká a vybavená tak, aby si návštěvu užili zejména nejmenší. Volné výběhy s makaky či kozami budou pro děti dozajista zážitkem, jen sem neberte kočárky, makakové se v nich chtějí vozit! Zajímavá jsou i mořská akvária nebo pavilony s exotickou zvěří. Raritou je zdejší 32 metrů vysoká vyhlídková věž, z níž je vidět nejen Olomouc, ale skoro celá Morava.

Po prohlédnutí ZOO se dá předpokládat, že vám všem vyhládne. V tom případě ale nezoufejte a nesnažte se zaplnit žaludky u rychlého občerstvení. Hned na dosah, u vchodu do ZOO je totiž restaurace, která se příznačně jmenuje Archa. Dokonce i trochu vypadá jako bájná loď a vejde se do ní opravdu hodně lidí, kteří se zde mohou zachránit před hladověním.
 

Krásy centra Olomouce

OlomoucKam po dobrém jídle? Na kávu se můžete vydat třeba rovnou do centra Olomouce, jejíž poklidná atmosféra přímo vybízí k procházkám v kteroukoli denní hodinu. Olomouc je druhou největší městskou památkovou rezervací v Česku a jejím zlatým hřebem je pak Sloup Nejsvětější trojice na Horním náměstí, který je dokonce zapsán na Seznam památek UNESCO. V Olomouci naleznete množství galerií a muzeí, takže o program na zbytek dne bude bezpečně postaráno.

Historické město Olomouc se může opravdu chlubit mnoha cennými památkami. Skutečné skvosty se, ale nenacházejí jen v jeho centru. Fortová pevnost Olomouc je součástí opevnění města a byla vytvořena postupně jako doplnění a rozšíření stávajícího opevnění Olomouce, tzv. barokní pevnosti. Je tvořena relativně samostatnými pevnůstkami (forty) v kruhu kolem města. V prostorách fortu XVII můžete navštívit vojenské muzeum se stálou expozicí, která je tematicky zaměřena na pevnostní stavitelství a vojenskou historii 19. století.