!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Výlety > Výlety pro děti > Zlatý poklad pod podlahou hradní kaple
Zlatý poklad pod podlahou hradní kaple
">

Zlatý poklad pod podlahou hradní kaple

Objevení relikviáře svatého Maura dodnes patří k nejkurióznějším případům bývalé československé kriminálky. Vše začalo v červenci 1984 telefonátem na vídeňský konzulát, a to rozhodně ne nevinným: obchodník z USA Danny Douglas nabídl Československu půl milionu dolarů za předmět, který neexistoval.
Obchodník nechtěl prozradit, oč přesně se jedná; uvedl pouze, že věc nemá přímou souvislost s československou státností ani historií země. Československým úřadům se obchod vcelku zamlouval, dolary byly v té době silně nedostatkové zboží, ale někoho napadlo, že by předmět mohl pocházet z trestné činnosti – a tak se k celé věci dostali kriminalisté. Dobrodružný příběh s detektivně-špionážní zápletkou se rozjel na plné obrátky.
 

Jděte tam, nevíme kam…

zámek BečovÚkol pro kriminálku zněl jako z pohádky: jděte tam, nevíme kam, hledejte něco, nevíme co. Vědělo se jen, že jde o předmět nedozírné historické hodnoty ze 13. století, že československé úřady o jeho existenci vůbec netuší, že byl kdesi ukryt na konci II. světové války, že ono místo leží přibližně 100 až 150 kilometrů od Norimberku, že k jeho vyzvednutí nebude potřeba žádná speciální technika a že předmět poputuje do soukromých sbírek.

Víc už obchodník prozradit nechtěl, a tak se kriminalisté na základě chatrných vstupních informací pustili do práce. Do map zabodli kružítko a zúžili okruh pátrání na okresy Plzeň, Klatovy, Cheb, Domažlice, Karlovy Vary a Tachov, a to především na hrady, zámky a kláštery – předmět s vysokou hodnotou zkrátka musel vlastnit někdo, kdo na něj měl. V hledáčku se ocitly tři rody: Beaufort-Spontin, Mensdorff-Pouilly a Metternichové, ale zdálo se, že nikomu nic nechybí.

Prohledávání hradu a zámku Bečov nad Teplou přišlo na řadu 4. listopadu 1985. Když se kastelán se při rozhovoru zmínil, že před několika lety zahlédl na zámku zetě posledního majitele, kriminalisté zpozorněli a jejich podezření vzápětí potvrdila pasová kontrola: muž si zjevně ověřil, že věc je stále na původním místě.
 

Zlatá horečka na Bečově

BečovKriminalisté s detektorem kovu usilovně prohledávali hradní pozemky i starou část hradu; soustředili se zejména na široké zdi, zazděná okna a další podezřelá místa. V gotické kapli přístroj opakovaně hlásil „cosi“ pod podlahou, přímo v místě pod rozbitými prkny. Se značně nedůvěřivým svolením kastelána a památkářů pak kriminalisté rozebrali podlahu, odstranili suť – a před jejich očima se zalesklo zlato. 5. listopadu 1985 tak byl relikviář svatého Maura opět na světě.

Pod podlahou hradní kaple, kam jej na sklonku druhé světové války ukryli Beaufortové, si vzácný předmět pobyl dlouhých čtyřicet let. Relikviář ze zlaceného stříbra a mědi, doplněný asi pěti sty drahokamy, byl vyroben na zakázku benediktýnského kláštera ve Florennes na území dnešní Belgie někdy během 13. století. Hodnotou je srovnatelný snad jedině s českými korunovačními klenoty, přestože je starší a větší. Relikviář byl rozebrán, očištěn, opraven a od roku 2002 je mu na zámku v Bečově nad Teplou věnována samostatná – a nesmírně zajímavá – prohlídková trasa. Jejím vyvrcholením je samozřejmě samotný originál, vystavený ve skleněné bezpečnostní schránce v prostorách bývalé modré jídelny.