Úvod > Aktuality > Open House Praha 2018: osm míst, která připomenou první republiku

Open House Praha 2018: osm míst, která připomenou první republiku

Vydáno 15. května 2018 Památky
O víkendu 19. a 20. května se v rámci festivalu Open House Praha otevře několik desítek budov a prostory, které jsou pro běžné návštěvníky tajemstvím. Mezi nimi budou i místa, dokumentující prvorepublikovou pestrost architektonických stylů i časy, které známe jen z filmů pro pamětníky.
Pokud chcete využít festival Open House Praha k návštěvě běžně nepřístupných a zajímavých budov či prostor z období první republiky, využijte festivalový tematický okruh. Ten představí dvacet prvorepublikových klenotů, a to od obytných domů přes banky a školy až po industriální budovy.
 

Palác Archa / Legiobanka

Budovu Legiobanky v ulici Na Poříčí navrhl architekt Josef Gočár v dříve vysmívaném, dnes však oceňovaném stylu rondokubismu. Říká se mu rovněž české art deco, národní styl, obloučkový kubismus anebo právě podle nejvýznamnější stavby styl legiobanky. Ke spolupráci si Gočár přizval své přátele a zároveň další vynikající umělce: Otto Gutfreund navrhl vlys s reliéfem vojáků odcházejících do války a opět se vracejících domů, Jan Štursa byl autorem plastik s motivem bojišť první světové války, interiéry včetně vitráží prosklené trojlisté klenby nad bankovní halou vyzdobil František Kysela. V letech 1937–38 nechala Legiobanka přistavět sousední budovu ve funkcionalistickém stylu, kde mimo jiné sídlí Divadlo Archa. Výzdoba ve druhém patře s motivem tepaného klasu podle návrhu Josefa Kaplického dala domu jméno Zlatý klas. Při prohlídce o víkendu 19. a 20. května nahlédnete do běžně nepřístupných bankovních prostor, které byly v době svého vzniku velmi moderní.
 

Dvě ministerstva

V době první republiky vznikla také dvě sídla dnešních ministerstev. Ministerstvo zemědělství na nábřeží poblíž bývalého nádraží Praha-Těšnov projektoval architekt František Roith, mimo jiné autor Městské knihovny na Mariánském náměstí nebo sídla České národní banky. Festivalová prohlídka, spojená se dnem otevřených dveří k příležitosti 90. výročí položení základního kamene vás zavede do reprezentačních sálů, knihovny, kabinetu a pracovny ministra i do bývalého reprezentativního ministerského bytu.

Druhým místem je Petschkův paláculici Politických vězňů kousek od Václavského náměstí, který využívá Ministerstvo průmyslu a obchodu. Budovu nechal v letech 1923–1929 podle návrhů architekta Maxe Spielmanna postavit bankéř Julius Petschek jako bankovní dům. Za druhé světové války zde gestapo zřídilo hlavní úřadovnu v Protektorátu Čechy a Morava. Věznění, výslechy a mučení českých vlastenců a odbojářů připomíná památník v suterénu budovy, kromě něj si projdete i sály a zachovalé prostory bývalých trezorů.
 

Roškotův dům v Bubenči

Neobvyklé jsou i pro akci jako je festival Open House Praha prohlídky soukromých domů a vil. Činžovní dům v Čechově ulici v Bubenči, kde dnes sídlí mezinárodní mateřská škola a rehabilitační klinika, je výjimečný hned z několika důvodů. Jeho architekt Kamil Roškot ho postavil v moderním duchu, který se značně vymykal tehdejšímu převažujícímu zdobnému stylu. V minulosti tu žila řada známých osobností, například Josef Gočár, a do klenutého sklípku s vinárnou, vymalovaného Františkem Kyselou, prý na večírky docházel Jan Masaryk. Své dětství tu prožil i architekt Zdeněk Lukeš, který vás v rámci jedné z komentovaných prohlídek domem provede, a to v sobotu 19. května v 15 hodin. Sraz zájemců je před hlavním vstupem do domu, ale pozor, prohlídka má omezenou kapacitu!
 

Další prvorepublikové klenoty

  • Ačkoli Grabova vila v libeňské ulici Na Košince pochází již z konce 19. století, má místo v seznamu prvorepublikových staveb: v letech 1928–1929 totiž prošla zásadní přestavbou. Dnes ji využívá Úřad městské části Praha 8 a v rámci festivalu Open House Praha si můžete volně prohlédnout reprezentační prostory.
  • Na nové využití čeká rozsáhlý areál nádraží Praha-Bubny, který dlouhých sto padesát let věrně sloužil výhradně železnici. Osudy tisíců židovských občanů Prahy, kteří tudy za druhé světové války prošli na své cestě do neznáma, by měl připomenout Památník ticha, moderní kulturní a vzdělávací centrum pro novodobou historii se stálou expozicí. K prohlídce láká nádražní hala, okolní technické prostory a peron.
  • Výjimečně přístupné budou též Tyršův dům a Michnův palác na Malé Straně, který po vzniku samostatné republiky citlivě zrekonstruovala a dobudovala Československá obec sokolská. Samotný palác pochází z 16. století, slavnostního otevření obnoveného areálu v roce 1925 se účastnil i prezident T. G. Masaryk. Pokud bude festivalu přát počasí, můžete vyšplhat až na střechu a užít si krásné výhledy po okolí, nachystána je též stálá výstava fotografií a artefaktů k historii budovy. Prohlídky se konají v 10, 12, 14 a 16 hodin.
  • Všechny prostory včetně kuchyně, prádelny, sklepů a kotelny otevře při festivalu Winternitzova vila ve smíchovské ulici Na Cihlářce, společně s Müllerovou vilou dílo věhlasného architekta Adolfa Loose. O rekonstrukci se zasloužili potomci původního majitele domu a díky nim je vila od loňského roku otevřená pro veřejnost. Speciálně v rámci festivalu ale máte jedinečnou příležitost nahlédnout tam, kam se ani při běžné prohlídce nepodíváte! Prohlídky začínají každou celou hodinu, a to pro skupiny nanejvýš 10 lidí.
Budova bývalé Legiobanky Na Poříčí v Praze

Budova bývalé Legiobanky Na Poříčí v Praze

V pražské ulici Na poříčí najdete budovu Legiobanky, která je prvotřídní ukázkou rondokubismu v Praze. Legiobanku musí milovníci architektury bezpodmínečně vidět. Budovu projektoval Josef Gočár a postavena byla mezi lety 1921 až 1923.

Grabova vila v Libni

Grabova vila v Libni

Reprezentační vila židovského velkoprůmyslníka Hermanna Graba byla postavena v polovině 90. let 19. století karlínským stavitelem a architektem Josefem Blechou, který se podílel na realizaci mnoha továrních i obytných budov v Libni.

Galerie Vrstvy paměti na nádraží Bubny

Galerie Vrstvy paměti na nádraží Bubny

Základní koncepce galerie se dotýká historického kontextu židovských transportů. Na padesát tisíc lidských bytostí vkročením do bubenského kolejiště ztratilo právo na budoucnost. Vědomí zániku, smrti nebo rozpadu životních hodnot je impulzem pro hlavní téma a galerijní záměr.

Památník Šoa Praha - revitalizace nádraží Bubny

Památník Šoa Praha - revitalizace nádraží Bubny

Památník ticha je projekt revitalizace nádraží Bubny v moderní prostor pro veřejný dialog o dědictví minulosti jako stigmatu dneška. Realizátorem je obecně prospěšná společnost Památník Šoa Praha o.p.s.

Trampolína na Kampě v Praze - Tyršův dům

Trampolína na Kampě v Praze - Tyršův dům

Skákání, stejně jako chůze, je jednou z přirozených lidských vlastností. U nás můžete vyzkoušet trénink s instruktorem na objednávku pro skupinu 1-10 lidí nebo kurzy skoků na trampolíně pro děti i dospělé. Nabízíme i exhibiční vystoupení a zábavná čísla.

Müllerova vila

Müllerova vila

Během návštěvy máte možnost dovědět se více o unikátní památce moderní architektury, která svým významem a pozoruhodností nemá na území naší republiky obdoby, a ve světě patří mezi šest nejvýznamnějších vilových domů 20. století.

Open House Praha 2019

Open House Praha 2019

Světoznámý festival architektury Open House, který probíhá veměstech Evropy, Ameriky a Austrálie proběhne opět také v České republice. Praha bude hostit pátý ročník festivalu.

Tyršův dům - Michnův palác v Praze

Tyršův dům - Michnův palác v Praze

Komplex budov obklopující bývalý Michnův palác s malou kašnou a atriem slouží v současné době nejen tělesné výchově, ale je také pronajímán k pořádání konferencí, školení, reprezentačních a společenských akcí.

Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově

Winternitzova vila od Adolfa Loose na pražském Smíchově

Winternitzova vila slavného funkcionalistického architekta Adolfa Loose na Smíchově se otevírá veřejnosti jako galerie. Stavitelem vily byl právník Josef Winternitz, který si život v půvabném domě dlouho neužil. Spolu s dalšími členy rodiny za 2. světové války zahynul v koncentračním táboře.