!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Sportovní stadion Strahov v Praze
Památky

Sportovní stadion Strahov v Praze

Vyjdete-li strmý kopec na Strahov, objeví se před vámi obrovský gigant, jehož nelze jen tak přehlédnout – sportovní stadion Strahov. Strahovský stadion patří díky své rozloze k největším stadionům na světě.
Už v roce 1913 vypracovala Česká obec sokolská návrh velkého sportovního parku v prostoru bývalých strahovských lomů, který měl obsahovat dětská hřiště, sportoviště a hřiště pro různé druhy nově se rozvíjejících sportů a také sokolský stadion. Strahovský stadion byl postaven roku 1926 pod vedením Aloise Dryáka, tehdy ovšem ještě jako stadion dřevěný, který v této podobě sloužil sportovcům po šest let. Stadion, jak jej známe dnes, vznikl díky rekonstrukci, které probíhala v letech 1948 a 1975. V této době se stadion proslavil především jako dějiště spartakiád - hromadných tělovýchovných vystoupení, které se konaly jednou za pět let. Cvičilo se v několika kategoriích, jako například rodiče s dětmi, mladší žáci, starší žáci, mladší žákyně, starší žákyně, dorostenci, dorostenky, ženy, muži. V rámci povinné vojenské služby zde cvičili také vojáci. Významné události s sebou přinesla také šedesátá léta, kdy byl stadion doplněn o novou závodní dráhu.

Po pádu komunistického režimu začal stadion chátrat, neboť přestal být využíván. Na počátku 21. století stadion rekonstruoval fotbalový klub AC Sparta Praha, který zde vytvořil sedm fotbalových hřišť běžných rozměrů. Pak byl sportovní areál Strahov majetkem Českého svazu tělesné výchovy.

V roce 2014 došlo k úpravám majetkových vztahů, které jsou zde velmi složité. Stadion dříve patřil ČSTV (dnes Česká unie sportu), pak jej chvíli spravovala Fotbalová asociace ČR (FAČR) a nyní patří stadion Magistrátu hlavního města Prahy. Uvnitř Velkého strahovského stadionu se nachází tréninkové centrum AC Sparta Praha. Pro veřejnost prostory již neslouží, aktuálně je zde k dispozici pouze Squashcentrum Strahov a Gym&Cafe fitness. Plavecký bazén České unie sportu již také není v provozu.
Zobrazit více