ÚvodAktualityNejlepší muzea soutěže Gloria musaealis 2019
Kultura

Nejlepší muzea soutěže Gloria musaealis 2019

  • 7. října 2020
Od 1. ledna 2019 do 28. února 2020 probíhal XVIII. ročník Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, do které přihlásilo 60 muzeí a galerií celkem 87 projektů. Nejpočetnější kategorií se stala Muzejní výstava roku 2019 (40 projektů), následovaná kategoriemi Muzejní publikace roku 2019 (30 projektů) a Muzejní počin. Některé oceněné výstavy už sice dávno skončily, ale vítězná muzea můžete zahrnout do svých tipů na výlet.

Vítězem v kategorii Muzejní výstava je Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Jihočeské muzeum v Českých BudějovicíchV úterý 6. října 2020 od 14:00 hodin ve Smetanově síni Obecního domu v Praze se uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků XVIII. ročníku, v rámci kterého získalo Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích 1. místo v kategorii Muzejní výstava roku 2019. Jihočeské muzeum zvítězilo s novou stálou expozicí, která byla veřejnosti zpřístupněna v lednu 2020 a představuje to nejlepší z oblasti přírodních věd, geologie, archeologie a národopisu.

Chudá PrahaDruhou příčku obsadilo Muzeum hlavního města Prahy za výstavu „Chudá Praha: Lidé – Místa – Instituce (1781–1948) / EPOS 257: Dýmová hora“, uspořádanou ve dnech 17. dubna – 29. prosince 2019. Projekt na téma chudoby a sociálního vyloučení propojil historické i současné reálie se zkušenostmi návštěvníků. Část prezentace přibliž ující formou uměleckého průzkumu fungování bezdomovecké komunity v Praze na Třebešíně vybízela k hlubší úvaze o našich životních postojích a hodnotách. Návštěvu muzea však odložte, od června 2020 do podzimu 2022 je uzavřeno z důvodu generální rekonstrukce.

V těžkých dobách: Boje o hraniceTřetí místo patří Technickému muzeu v Brně za výstavu „V těžkých dobách: Boje o hranice (1918–1919)“,uspořádanou ve dnech 30. října 2019 – 27. září 2020 Projekt upozornil na skutečnost, že vznik Československa doprovázela řada dramatických událostí. Nový stát si musel svoji existenci uhájit i v ozbrojených konfliktech, zejména s Maďarskem a Polskem. Pohraniční boje prakticky vymizely ze všeobecného povědomí, přestože byly projevem obětavého vlastenectví.

Muzeum dr. Aleše HrdličkyZvláštní ocenění získalo Muzeum dr. Aleše Hrdličky za „Antropologickou expozici“, zpřístupněnou dne 31. května 2019. U příležitosti 150. výročí narození slavného humpoleckého rodáka byla otevřena nová expozice věnovaná oboru antropologie a jeho využití v praxi. Instalace je koncipována velmi názorně a ilustrativní je i oddíl paleopatologie s viditelnými projevy zranění a nemocí našich dávných předků.
 

Muzejní publikace roku

Karel z Lichtensteinu-CastelcornaZe 30 projektů soutěžících v kategorii Muzejní publikace roku udělila odborná porota první místo Muzeu umění Olomouc za dvoudílnou publikaci „Karel z Lichtensteinu-Castelcorna (1624–1695)“ autorů Ondřeje Jakubce, Jiřího Kroupy, Martiny Potůčkové a Rostislava Šváchy. Rozsáhlá monografie prezentuje mimořádnou osobnost a dílo olomouckého biskupa, knížete, sběratele a mecenáše, jehož působení zasazuje do širokého kontextu středoevropských dějin. Reflektuje výsledky čtyřletého výzkumu a poukazuje na formování nové společnosti po skončení třicetileté války.

KomarekDruhé místo náleží Národnímu technickému muzeu za publikaci „Fenomén Ringhoffer: Rodina, podnikání, politika“ autorů Milana Hlavačky a Miloše Hořejše. Obsáhlá monografie přináší komplexní pohled na historii významné podnikatelské rodiny a její činnost v průmyslu, ale i v dalších oblastech veřejného a kulturního života. Mapuje také dosud neznámé či málo známé skutečnosti ze soukromí jednotlivých členů tohoto rodu.

Třetím oceněným je Muzeum města Brna za publikaci „Vize modernosti: Rudolf Sandalo 1899–1980“ autorů Dagmar Černouškové a Jindřicha Chatrného. Poutavě napsaná publikace v česko-anglické mutaci osvětluje vůbec poprvé životní příběh umělce, jehož dílo patří k zásadním hodnotám v dějinách fotografie 20. století. Především jeho snímky brněnské moderní architektury byly často publikovány u nás i v zahraničí.

Vojáci SkutečskaZvláštní ocenění v této kategorii udělila odborná porota Městskému muzeu Skuteč za publikaci „Vojáci Skutečska 1914–1920“ autorů Libora Akslera a Jiřího Junka. Kniha je pohledem do historie regionu a přibližuje osudy zdejších mužů, kteří působili v řadách legionářských vojsk i rakousko-uherské armády. Náročný průzkum, připomínající výročí 1. světové války, přinesl kompletní seznam legionářů a také přehled padlých z místních obcí.
 

Kategorie Muzejní počin roku 2019

Muzeum Českého ráje v TurnověNa první zlaté metě zazářilo Muzeum Českého ráje v Turnově, za projekt „Horolezectví: Z Českého ráje na vrcholy světa“. Architektonicky nápaditá rekonstrukce a dostavba budovy muzea vytvořila prostor pro mimořádně působivou expozici, která připomíná historii i současnost fenoménu českého horolezectví. V zásadě jednoduchý objekt se uvnitř proměnil v horskou krajinu, pracující s výraznou symbolikou.

Městské muzeum a galerie HořiceDruhou příčku obsadilo Městské muzeum a galerie Hořice za projekt „Rekonstrukce muzea a nová expozice Od kamene k soše“ Celková obnova budovy i její moderní přístavba umožnily vznik expozice,mapující pískovec jako umělecko-řemeslný materiál, který má ve zdejší oblasti bohatou tradici. Muzejní komplex se stal součástí architektonicky nově ztvárněného historického centra města.

nzm valticeDalším oceněným muzeem je Národní zemědělské muzeum za projekt „Modernizace areálu ve Valticích a nové expozice“. Renovací a dostavbou byl vytvořen objekt, který doslova od sklepa až po půdu splňuje náročné požadavky na ochranu a prezentaci muzejních sbírek. Součástí projektu bylo i vybudování scénograficky zajímavě řešených expozic krajinářství, sadovnictví a vinařství s využitím principů zážitkové pedagogiky.

Zvláštní ocenění patří Muzeu města Brna za projekt „Baron Trenck: Nová tvář legendy“. Antropologický, forenzní a historický výzkum mumifikovaného těla šlechtice Františka Trencka se stal zdrojem informací k poznání života elitního vojáka 18. století. Jedním z výstupů projektu byla výstava, která díky nejmodernějším technologiím představila jeho zrekonstruovanou postavu a tvář.
Muzeum Českého ráje v Turnově Kultura

Muzeum Českého ráje v Turnově

Nádhera a pestrost drahých kamenů, ale také muzeum plné zábavy, akce i poučení – to je Muzeum Českého ráje v Turnově. Muzeum v Turnově vám ukáže bohaté sbírky z archeologie, etnologie, mineralogie, historie, umění či horolezectví.

Muzeum umění Olomouc – tisíc let výtvarné kultury Kultura

Muzeum umění Olomouc – tisíc let výtvarné kultury

Dvě muzea a tisíc let výtvarné kultury za jednu vstupenku s rozdílným programem: Arcidiecézní muzeum Olomouc – umění 12. až 18. století a národní kulturní památka Přemyslovský hrad včetně románského biskupského paláce Jindřicha Zdíka, Muzeum moderního umění – výstavy současného umění.

Regionální muzeum Skuteč Kultura

Regionální muzeum Skuteč

Stálé expozice regionálního muzea přibližují historii i současnost tradičních řemesel Skutečska – kamenictví a obuvnictví.

Hlavní budova Muzea Prahy na Florenci Kultura

Hlavní budova Muzea Prahy na Florenci

Muzeum Prahy je od června 2020 do jara 2025 uzavřeno z důvodu generální rekonstrukce objektu. Po 120 letech fungování muzea je nezbytné komplexně obnovit interiéry, a to i s technickým a bezpečnostním zařízením. Ostatní budovy muzea jsou pro veřejnost otevřeny.

Muzeum města Brna Kultura

Muzeum města Brna

Muzeum města Brna je institucí s více než stoletou tradicí. Už při svém zrodu dostala do vínku péči o kulturní dědictví svého města, do něhož je v současnosti třeba počítat nejen takové skvosty jako hrad Špilberk, ale i památku UNESCO, vilu Tugendhat, Arnoldovu vilu, Měnínskou bránu či vilu Wittal.

Technické muzeum v Brně Památky

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích Kultura

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

K nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech patří Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Kromě stálých expozic přírody, pravěku a středověku, pořádá každoročně řadu krátkodobých tematických výstav, uskutečňuje přednášky a další kulturně vzdělávací programy a poskytuje odborné služby.

Národní zemědělské muzeum Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny Kultura

Národní zemědělské muzeum Valtice – Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny

Muzeum zve na interaktivní expozice Krajina Lednicko-valtického areálu, Národní expozice vinařství a Tajemný život v půdě. V letech 2017–19 prošlo rozsáhlou proměnou. Významnou je sbírka historických lisů. Na nádvoří muzea je venkovní posezení a pavilon se sezonními výstavami.

Muzeum dr. Aleše Hrdličky v Humpolci Kultura

Muzeum dr. Aleše Hrdličky v Humpolci

Nová antropologická expozice. Mimo jiné zde uvidíte postavu neandrtálce v životní velikosti.

Městské muzeum a galerie Hořice Kultura

Městské muzeum a galerie Hořice

Městské muzeum bylo založeno v roce 1887 jako Archeologický a musejní spolek. Během své 130 leté existence muzeum shromáždilo unikátní sbírku s více než 40 000 předměty. Od roku 1942 sídlí v novorenesančních prostorech domu s pískovcovou fasádou od stavitele Františka Karažeje z roku 1877.

Expozice horolezectví v Českém ráji – Z Českého ráje na vrcholy světa Kultura

Expozice horolezectví v Českém ráji – Z Českého ráje na vrcholy světa

Expozici horolezectví najdete v Muzeu Českého ráje v Turnově. Horolezectví je sport neodmyslitelně spjatý s Českým rájem, chcete-li se o něm dozvědět nejrůznější zajímavosti a projít si muzejní stezku "skalním městem", určitě se do muzea vypravte.

Další aktuality

Kalendář 2025: kam za vodníky v Čechách? Užijte si vodnické slavnosti, výstavy a procházky

„Vodník! A říká mi Fando!“ – vzpomínáte na scénku z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny? Pozveme vás na místa, kde se vodnické scénky natáčely, do jižních Čech na Čochtanovu Třeboň i na další vodnické kratochvíle, třeba výstavu, procházky a vodnické sochy.
27. květen 2025 11:21
Zážitky, Jihočeský kraj

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2025 – poznejte Černohorský močál, šumavský prales nebo Vltavský luh

Přes 120 výprav s průvodcem na 35 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá na tento rok Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již sedmnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat.
27. květen 2025 6:00
Příroda, Jihočeský kraj

Zahájení lázeňské sezony v Třeboni se chystá na sobotu

Otevírání lázeňské sezóny v Třeboni se koná v sobotu 31. května 2025. Pro návštěvníky je připravený celodenní program s atraktivními hosty. Jedná se o celodenní slavnosti, při níž se žehná léčebná slatina a otevírají se i oba třeboňské lázeňské domy Aurora a Berta nejširší veřejnosti. Vedle prezentací lázní na náměstí bývá připraven i bohatý kulturní program pro všechny věkové kategorie. Vstupné na všechny části programu je jako vždy zdarma.
26. květen 2025 12:00
Lázně a wellness, Jihočeský kraj

Zámek Kratochvíle provoní stovky květin

Skvostné květinové vazby vyzdobí a provoní od soboty 24. do neděle 1. června 2025 zámek Kratochvíle. Po roce budou opět zámek zkrášlovat stovky živých květů – název letošní výstavy zní "Harmonie květin". Prohlídku výstavy lze absolvovat v rámci běžných prohlídek zámku.
23. květen 2025 10:00
Památky, Jihočeský kraj

Na Lipně se budou o víkendu prohánět dračí lodě

Jaký by to byl start do nové letní sezóny na Lipně, kdyby na hladině vltavské přehrady chyběly dračí lodě? Letos se tohoto scénáře určitě bát nemusíte, naopak. Závod dračích lodí Lipno Dragon Boat Race 2025 se uskuteční od pátku 23. 5. do soboty 24. 5. a bude se jednat již o 18. ročník oblíbené akce na vodě!
21. květen 2025 12:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Přívozy na přehradě Lipno už zase jezdí

Přívozy přes Lipenskou přehradu zahájily od května provoz. Využít tak lze spoje mezi Horní Planou a Bližší Lhotou a mezi Frymburkem a Frýdavou. V tuto dobu již také jezdí oblíbený letní přívoz na trase Dolní Vltavice – Kyselov. Lodní doprava výrazně zkracuje cestu v oblasti turistům i obyvatelům, kteří jinak musí celou lipenskou nádrž objíždět.
20. květen 2025 14:00
Příroda, Jihočeský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – cisterciácký klášter Vyšší Brod, podzemní chodby v Týně nad Vltavou, zámek Bechyně, tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
18. květen 2025 9:57
Památky, Jihočeský kraj

Poznejte hrady, zámky a kláštery kolem Vltavy od Šumavy do Středního Povltaví

Jižní Čechy i Střední Povltaví nabízí k obdivu pomyslnou šňůru, kterou tvoří řeka Vltava. Na ní jsou navlečené jako zářivé perly nejkrásnější historické památky – hrady, zámky i kláštery. V létě vás tu čekají spousty zážitků, atraktivní prohlídky, výstavy a další kratochvíle.
18. květen 2025 9:00
Památky, Jihočeský kraj