Úvod > Aktuality > Muzeum Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci láká na nové expozice
Kultura

Muzeum Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci láká na nové expozice

  • Vydáno6. června 2019
Expozice Muzea Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci prošly nákladnou renovací a po dvou letech zvou návštěvníky na zbrusu nové exponáty. Mezi novinkami muzea je například obří model srdce, do kterého lze nahlížet, neandrtálec v životní velikosti nebo velký model šroubovice DNA.
Expozice Humpolec srdceOd června 2019 je v Muzeu Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci otevřena zcela nová antropologická expozice. Ta láká návštěvníky na velké množství interaktivních prvků, tedy exponáty, které můžete sami prozkoumat a vyzkoušet. Jedná se například obří modely srdce a ucha, které jsou rozkládací a vysoké cca jeden metr. Díky nim se podíváte hluboko dovnitř těchto ústrojí a navíc je zde možné sestavit si lidskou kostru. A u tématu genetiky si zase "osaháte" velký model šroubovice DNA.

V oblasti věnované antropologii jsou k vyzkoušení i některé antropometrické přístroje. Díky tomu si zájemci můžete změřit například obvod hlavy či hrudníku. Expozici zpestřují různé kvízy, hry, video či počítačové prezentace.
 

Neandrtálec v životní velikosti a lebka "hobití" ženy

Humpolecký neandrtálecNejobsáhlejší část výstavy je věnována vývoji člověka od nejstarších pralidí až do současnosti. Poznáte zde základní znaky lidí z jednotlivých období dějin a přiblížíte si je na bustách i kostrách. Velkou atrakci představuje model neandrtálce v životní velikosti. Postava představuje dospělého, asi čtyřicetiletého muže, který měří 182 centimetrů. V reálném životě by vážil přibližně 90 kilogramů, jako figurína je o 40 kilogramů lehčí. Tělo odpovídá kostře, která je také novým exponátem muzea. Silikonové části, které nekryje oděv, mají detailní propracování včetně cév. Realisticky působí i ochlupení, vousy a vlasy. Neandrtálci měli kratší končetiny, byli podsaditější a měli robustnější kostru. Socha nejenže působí živým dojmem, ale navíc je i cítit – výtvarníci jí dodali aroma jeskyně a ohně.

Humpolec odlitky antropoMimo to zdejší kolekci obohatil i odlitek lebky člověka floreského (Homo floresiensis) z doby asi 18 tisíc let před současností. Bude vám nejspíš připomínat "hobití" ženu. Žádné muzeum v České republice v současnosti tuto lebku nevystavuje.

Hrdličkovo muzeum začalo s revitalizací svých stálých výstav už v roce 2017, dokončit se vše podařilo v květnu 2019. Podívat se sem můžete kromě pondělí denně od 8 do 16 hodin, vstupné stojí 50 korun.
Muzeum Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci

Muzeum Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci

Obnovená antropologická expozice je od června 2019 otevřena. Mimo jiné zde uvidíte postavu neandrtálce v životní velikosti.

Další aktuality

Kraj Vysočina: tři památky UNESCO, mistr Santini a sklářské tradice

Rozhlédněte se po Vysočině, která po více než třech stoletích zůstává barokní krajinou. Dokonalou, malebnou a idylickou, kde se stačí vydat pěšky či na kole kousek za město a všude kolem sebe vidíte cibulové báně kostelů, kapličky, boží muka, předlouhé aleje podél cest i osamělé stromy. Nechte se okouzlit sakrálním dědictvím a sklářskými tradicemi kraje Vysočina!
Kraj Vysočina | Kultura

Jarní prázdniny 2023 – Kraj Vysočina

Kam na jarní prázdniny, když chcete udělat něco pro svou fyzičku? Týdenní volno je jako dělané pro zimní rodinnou dovolenou na Vysočině. Vyrazit na týden na čerstvý vzduch bude pro vás i vaše děti příjemná změna.
Kraj Vysočina | Zážitky

Užijte si zimní plavby po Dalešické přehradě, loď Horácko vypluje na Silvestra i Nový rok

Na Dalešickou přehradu vypluje 31. 12. 2022 ve 13:00 loď Horácko a ve stejný čas se od mola v Kramolíně odlepí i o den později, aby absolvovala Novoroční plavbu. Od ledna až do dubna si tak můžete každou neděli užít svou plavbu po Dalešické přehradě. Vždy ve 13:00 hodin zahajuje loď Horácko svou tradiční zimní plavbu z přístaviště Kramolín. Plavba trvá 1 hodinu. Dojedete zhruba na dohled stropešínského mostu a zase zpět. Cena lístku pro dospělého je 290 Kč a pro děti a seniory nad 75 let 190 Kč.
Kraj Vysočina | Zážitky

Betlémy v třešťských domácnostech se otvírají návštěvníkům

Od 26. 12. 2022, můžete využít příležitost užít si vánoční atmosféru v Třešti na Vysočině. Na Betlémské cestě lze až do 2. února 2023 zavítat do desítky domácností, kde lidé po několik generací staví betlémy. Tradice betlémářství v Třešti je zde živá už více než 200 let. Jeden z třešťských betlémů je vystaven také v Jindřišské věži v Praze. Celoročně je ke zhlédnutí také stálá expozice betlémů v prostorách Schumpeterova domu v Třešti.
Kraj Vysočina | Kultura