ÚvodAktualityMuzeum dr. Aleše Hrdličky v Humpolci láká na nové expozice
Kultura

Muzeum dr. Aleše Hrdličky v Humpolci láká na nové expozice

  • 6. června 2019
Expozice Muzea dr. Aleše Hrdličky v Humpolci prošly nákladnou renovací a po dvou letech zvou návštěvníky na zbrusu nové exponáty. Mezi novinkami muzea je například obří model srdce, do kterého lze nahlížet, neandrtálec v životní velikosti nebo velký model šroubovice DNA.
Expozice Humpolec srdceOd června 2019 je v Muzeu dr. Aleše Hrdličky v Humpolci otevřena zcela nová antropologická expozice. Ta láká návštěvníky na velké množství interaktivních prvků, tedy exponáty, které můžete sami prozkoumat a vyzkoušet. Jedná se například obří modely srdce a ucha, které jsou rozkládací a vysoké cca jeden metr. Díky nim se podíváte hluboko dovnitř těchto ústrojí a navíc je zde možné sestavit si lidskou kostru. A u tématu genetiky si zase "osaháte" velký model šroubovice DNA.

V oblasti věnované antropologii jsou k vyzkoušení i některé antropometrické přístroje. Díky tomu si zájemci můžete změřit například obvod hlavy či hrudníku. Expozici zpestřují různé kvízy, hry, video či počítačové prezentace.
 

Neandrtálec v životní velikosti a lebka "hobití" ženy

Humpolecký neandrtálecNejobsáhlejší část výstavy je věnována vývoji člověka od nejstarších pralidí až do současnosti. Poznáte zde základní znaky lidí z jednotlivých období dějin a přiblížíte si je na bustách i kostrách. Velkou atrakci představuje model neandrtálce v životní velikosti. Postava představuje dospělého, asi čtyřicetiletého muže, který měří 182 centimetrů. V reálném životě by vážil přibližně 90 kilogramů, jako figurína je o 40 kilogramů lehčí. Tělo odpovídá kostře, která je také novým exponátem muzea. Silikonové části, které nekryje oděv, mají detailní propracování včetně cév. Realisticky působí i ochlupení, vousy a vlasy. Neandrtálci měli kratší končetiny, byli podsaditější a měli robustnější kostru. Socha nejenže působí živým dojmem, ale navíc je i cítit – výtvarníci jí dodali aroma jeskyně a ohně.

Humpolec odlitky antropoMimo to zdejší kolekci obohatil i odlitek lebky člověka floreského (Homo floresiensis) z doby asi 18 tisíc let před současností. Bude vám nejspíš připomínat "hobití" ženu. Žádné muzeum v České republice v současnosti tuto lebku nevystavuje.

Hrdličkovo muzeum začalo s revitalizací svých stálých výstav už v roce 2017, dokončit se vše podařilo v květnu 2019. Podívat se sem můžete kromě pondělí denně od 8 do 16 hodin, vstupné stojí 50 korun.
Muzeum dr. Aleše Hrdličky v Humpolci Kultura

Muzeum dr. Aleše Hrdličky v Humpolci

Nová antropologická expozice. Mimo jiné zde uvidíte postavu neandrtálce v životní velikosti.

Další aktuality

Nenechte si ujít noční prohlídku hradu Lipnice

Pouze pár prázdninových večerů zažijete na hradě v Lipnici nad Sázavou neobyčejné noční prohlídky. Setkáte se na nich s majiteli panství, vojáky, žoldnéry, děvečkami, katem, pacholky i kavalíry. Nouze nebude ani o místní pověsti, strašidla a možná přijde i Jaroslav Hašek. Nejbližší prohlídky se konají už v pátek a sobotu 19. a 20. 7. 2024, vždy od 20:00 a 22:30 hodin.
17. červenec 2024 10:00
Památky, Kraj Vysočina

Zámek Žďár nad Sázavou zve na novou prohlídkovou trasu

Zámek Žďár nad Sázavou zve všechny příznivce památek a historie na novou trasu s názvem "Prohlídka Tam a zpátky klášterem a zámkem". Místo, které leží na hranicích Čech a Moravy dalo vzniknout unikátní stavbě kostela svatého Jana Nepomuckého dnes zapsaném na seznamu UNESCO. Zvídavým návštěvníkům odpoví na všechny otázky, například na to, proč si toto místo cisterciáčtí mniši vybrali k vybudování kláštera, co vedlo šlechtickou rodinu Bočka ze Zbraslavi k jeho založení anebo jak se podařilo v nehostinných lesích vytvořit důležité duchovní, hospodářské a společenské centrum?
16. červenec 2024 8:00
Památky, Kraj Vysočina

Mezinárodní festival současného tance KoresponDance okouzlí Žďár nad Sázavou

Polovina července na Vysočině už tradičně patří Žďáru nad Sázavou, festivalu KoresponDance a tamnějšímu zámku. Nejprve ožije nejdříve centrum města a následující tři dny festivalové centrum na zámku. Umělci z Portugalska, Francie, Německa, Česka, Španělska, Itálie, Slovenska, ale i Japonska už do srdce Vysočiny míří. Žďár nad Sázavou bude od 11. do 14. 2024 července patřit současnému tanci, pohybovému divadlu a novému cirkusu.
11. červenec 2024 15:00
Kultura, Kraj Vysočina

Blue Style Prima fest na Vysočině zabaví celou rodinu

Letní rodinný festival Blue Style Prima Fest přináší zábavu pro celou rodinu. Kromě nabitého hudebního programu se můžete osobně potkat se svými oblíbenými herci TV Prima ze seriálu Zoo. Dva dny plné skvělé zábavy i letního relaxu pro všechny bez rozdílu věku zažijete 12. a 13. července 2024 v největším zábavním parku Šikland na Vysočině.
11. červenec 2024 9:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na Vysočině

Hledáte místečko, kde se osvěžit v horkém počasí a najít příjemný stín? V našich tipech vás tentokrát zavedeme na Vysočinu, kde naleznete jak zatopené lomy uprostřed lesů, přehradní nádrže vybízející ke koupání, tak také příjemná koupaliště, moderní biotopy a oblíbené akvaparky.
10. červenec 2024 17:00
Letní sporty, Kraj Vysočina

Zámek v Kamenici nad Lipou láká tento týden na Hračkobraní nejen děti

Prázdninový festival pro celou rodinu na zámku v Kamenici nad Lipou nabízí od 10. do 14. 7. 2024 přehlídku hraček, jejich výrobců a také ukázky návrhářů hraček z přírodního materiálu. Festival je neformální setkání všech, kdo si ještě nezapomněli hrát, určené nejen těm, kdo se hračkou profesionálně zaobírají, ale hlavně těm, kterým se hračky líbí nebo chtějí strávit ve společnosti hračky příjemný prázdninový čas i těm, kteří chtějí svým ratolestem udělat radost nákupem nové hračky či získat inspiraci pro šikovné ruce.
9. červenec 2024 6:00
Zážitky, Kraj Vysočina

Výlety pro samotáře: Po stopách perleťových knoflíků krajinou mezi Žirovnicí a Počátky

Žirovnice bývala naše knoflíkářská velmoc a ještě na začátku 20. století tu pracovalo několik továren na výrobu perleťových knoflíků. Vydejte se s Kudy z nudy na Vysočinu, do krásných městeček a jejich neobjeveného okolí, do ráje krásných přírodních zákoutí, hojivých pramenů – a perleti.
8. červenec 2024 7:41
Kultura, Kraj Vysočina

Začátek prázdnin na památkách Vysočiny je nabitý zajímavými akcemi

Na začátek prázdnin připravily hrady a zámky na Vysočině pro své návštěvníky řadu zajímavých kulturních akcí. Můžete zavítat na neobvyklé prohlídky, ať už dětské, nebo pro dospělé noční, divadelní představení či historické slavnosti. Vyberte si z programu zámku Telč, Náměšť nad Oslavou, hradu Lipnice nebo Orlíka u Humpolce.
4. červenec 2024 12:00
Památky, Kraj Vysočina