Úvod > Aktuality > Muzeum Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci láká na nové expozice
Muzeum Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci láká na nové expozice
"> "> "> "> "> ">
Kultura

Muzeum Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci láká na nové expozice

  • Vydáno6. června 2019
Expozice Muzea Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci prošly nákladnou renovací a po dvou letech zvou návštěvníky na zbrusu nové exponáty. Mezi novinkami muzea je například obří model srdce, do kterého lze nahlížet, neandrtálec v životní velikosti nebo velký model šroubovice DNA.
Expozice Humpolec srdceOd června 2019 je v Muzeu Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci otevřena zcela nová antropologická expozice. Ta láká návštěvníky na velké množství interaktivních prvků, tedy exponáty, které můžete sami prozkoumat a vyzkoušet. Jedná se například obří modely srdce a ucha, které jsou rozkládací a vysoké cca jeden metr. Díky nim se podíváte hluboko dovnitř těchto ústrojí a navíc je zde možné sestavit si lidskou kostru. A u tématu genetiky si zase "osaháte" velký model šroubovice DNA.

V oblasti věnované antropologii jsou k vyzkoušení i některé antropometrické přístroje. Díky tomu si zájemci můžete změřit například obvod hlavy či hrudníku. Expozici zpestřují různé kvízy, hry, video či počítačové prezentace.
 

Neandrtálec v životní velikosti a lebka "hobití" ženy

Humpolecký neandrtálecNejobsáhlejší část výstavy je věnována vývoji člověka od nejstarších pralidí až do současnosti. Poznáte zde základní znaky lidí z jednotlivých období dějin a přiblížíte si je na bustách i kostrách. Velkou atrakci představuje model neandrtálce v životní velikosti. Postava představuje dospělého, asi čtyřicetiletého muže, který měří 182 centimetrů. V reálném životě by vážil přibližně 90 kilogramů, jako figurína je o 40 kilogramů lehčí. Tělo odpovídá kostře, která je také novým exponátem muzea. Silikonové části, které nekryje oděv, mají detailní propracování včetně cév. Realisticky působí i ochlupení, vousy a vlasy. Neandrtálci měli kratší končetiny, byli podsaditější a měli robustnější kostru. Socha nejenže působí živým dojmem, ale navíc je i cítit – výtvarníci jí dodali aroma jeskyně a ohně.

Humpolec odlitky antropoMimo to zdejší kolekci obohatil i odlitek lebky člověka floreského (Homo floresiensis) z doby asi 18 tisíc let před současností. Bude vám nejspíš připomínat "hobití" ženu. Žádné muzeum v České republice v současnosti tuto lebku nevystavuje.

Hrdličkovo muzeum začalo s revitalizací svých stálých výstav už v roce 2017, dokončit se vše podařilo v květnu 2019. Podívat se sem můžete kromě pondělí denně od 8 do 16 hodin, vstupné stojí 50 korun.
Muzeum Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci

Muzeum Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci

Obnovená antropologická expozice je od června 2019 otevřena. Mimo jiné zde uvidíte postavu neandrtálce v životní velikosti.