!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci
Kultura

Muzeum Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci

Obnovená antropologická expozice je od června 2019 otevřena. Mimo jiné zde uvidíte postavu neandrtálce v životní velikosti.

Antropologická expozice se po celkové rekostrukci otevřela pro veřejnost v červnu 2019. Součástí nové stálé výstavy o antropologii bude například obří model ucha či srdce, do kterého lze nahlížet, socha pravěkého člověka v životní velikosti včetně modelu jeho kostry nebo velký model šroubovice DNA.Velkým lákadlem se staly exponáty, které návštěvníci mohou sami prozkoumat a vyzkoušet. Kromě modelu srdce to je také asi metr veliký model ucha. V oblasti věnované antropologii příchozím nabídne k vyzkoušení i některé antropometrické přístroje. Díky tomu si změříte například hlavu či hrudník. Nejobsáhlejší část výstavy se věnuje vývoji člověka od nejstarších pralidí až do současnosti. Expozice je rozdělena do oddílů: genetika, evoluce, variabilita člověka, anatomie člověka, antropologie jako věda, paleopatologie, život Aleše Hrdličky a indiánská vesnička.

Hrdličkova expozice je věnovaná světově proslulému antropologovi, rodákovi z Humpolce, Dr. Aleši Hrdličkovi. Expozice je rozdělena do dvou částí: v první nahlédnete do antropologovy pracovny, kde jsou vystaveny jeho rukopisy a dopisy, které si vyměňoval se svými přáteli, drobné předměty z jeho osobního života a dokumenty z oblasti jeho výzkumu. Protože Dr. Aleš Hrdlička žil ve Spojených státech a většinu svého života věnoval výzkumu indiánských kmenů, je druhá část expozice věnována právě indiánům. Celoživotním krédem tohoto antropologa bylo heslo „Všechno lidstvo jednoho původu jest“.

Národopisná expozice: Jak se žilo na Humpolecku v první polovině 19. století. Najděte rozdíly mezi životem bohatých měšťanů a chudého lidu. Prohlédněte si sbírku starých hudebních nástrojů i historických zbraní. Žasněte nad supermoderním bicyklem této doby - historickým "kostitřasem".

Expozice loutek byla slavnostně otevřena 9. července 2009 a je zde vystaveno cca 80 loutek - 30 cm vysokých marionet. Po prohlédnutí expozice si můžete sami vyzkoušet, jak snadné či nesnadné je vodit loutku. Pohádkový zážitek pro děti i dospělé.

Expozice „Jak se žilo, jak se šilo“, byla otevřena 30. 5. 2014. Přibližuje práci švadlen a ševců v domácím prostředí. Ukazuje interiér místnosti běžné domácnosti z poloviny minulého století, kde kromě toho, že lidé žili, také provozovali své řemeslo.

Zobrazit více
Naposledy změněno: 13. 1. 2020
22.10.
Sto zvířat: koncert v Humpolci

Sto zvířat: koncert v Humpolci

Humpolec, Vysočina
22.7.
24.7.
Sázavafest 2021

Sázavafest 2021

Světlá nad Sázavou, Vysočina
19.4.
25.4.
Sklářské sympozium ve Světlé nad Sázavou

Sklářské sympozium ve Světlé nad Sázavou

Světlá nad Sázavou, Vysočina