Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci
Kultura

Muzeum Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci

Obnovená antropologická expozice je od června 2019 otevřena. Mimo jiné zde uvidíte postavu neandrtálce v životní velikosti.

Antropologická expozice se po celkové rekostrukci otevřela pro veřejnost v červnu 2019. Součástí nové stálé výstavy o antropologii bude například obří model ucha či srdce, do kterého lze nahlížet, socha pravěkého člověka v životní velikosti včetně modelu jeho kostry nebo velký model šroubovice DNA.Velkým lákadlem se staly exponáty, které návštěvníci mohou sami prozkoumat a vyzkoušet. Kromě modelu srdce to je také asi metr veliký model ucha. V oblasti věnované antropologii příchozím nabídne k vyzkoušení i některé antropometrické přístroje. Díky tomu si změříte například hlavu či hrudník. Nejobsáhlejší část výstavy se věnuje vývoji člověka od nejstarších pralidí až do současnosti. Expozice je rozdělena do oddílů: genetika, evoluce, variabilita člověka, anatomie člověka, antropologie jako věda, paleopatologie, život Aleše Hrdličky a indiánská vesnička.

Hrdličkova expozice je věnovaná světově proslulému antropologovi, rodákovi z Humpolce, Dr. Aleši Hrdličkovi. Expozice je rozdělena do dvou částí: v první nahlédnete do antropologovy pracovny, kde jsou vystaveny jeho rukopisy a dopisy, které si vyměňoval se svými přáteli, drobné předměty z jeho osobního života a dokumenty z oblasti jeho výzkumu. Protože Dr. Aleš Hrdlička žil ve Spojených státech a většinu svého života věnoval výzkumu indiánských kmenů, je druhá část expozice věnována právě indiánům. Celoživotním krédem tohoto antropologa bylo heslo „Všechno lidstvo jednoho původu jest“.

Národopisná expozice: Jak se žilo na Humpolecku v první polovině 19. století. Najděte rozdíly mezi životem bohatých měšťanů a chudého lidu. Prohlédněte si sbírku starých hudebních nástrojů i historických zbraní. Žasněte nad supermoderním bicyklem této doby – historickým "kostitřasem".

Expozice loutek byla slavnostně otevřena 9. července 2009 a je zde vystaveno cca 80 loutek – 30 cm vysokých marionet. Po prohlédnutí expozice si můžete sami vyzkoušet, jak snadné či nesnadné je vodit loutku. Pohádkový zážitek pro děti i dospělé.

Expozice „Jak se žilo, jak se šilo“, byla otevřena 30. 5. 2014. Přibližuje práci švadlen a ševců v domácím prostředí. Ukazuje interiér místnosti běžné domácnosti z poloviny minulého století, kde kromě toho, že lidé žili, také provozovali své řemeslo.

Ubytování a restaurace v okolí

Cafe 8smička

Cafe 8smička

Humpolec, Kraj Vysočina
Restaurace Mahler Penzion

Restaurace Mahler Penzion

Kaliště, Kraj Vysočina