ÚvodAktualityNa skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Novohradsko
Příroda

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Novohradsko

Zelená náruč jižních Čech, krajina lesních pramenů a dobrých vod: to je Novohradsko, oblast na rozhraní Čech a Rakouska. Je tu co objevovat, ať už máte rádi hrady a tvrze, rozhledny, nekonečné velebné ticho lesů anebo místa, která běžným turistům zůstávají skryta a objevují je jen zvídaví milovníci neporušené přírody a skrytých památek.
Krajina na pomezí jihočeského Novohradska a Třeboňska a dolnorakouského Waldviertelu má zvláštní minulost i jméno. Slyšeli jste už někdy o Vitorazsku? Tak právě tam vás tentokrát zveme. V létě 1920 bylo rozděleno mezi tehdejší Československo a Rakousko a jako celek přestalo existovat. Jak název napovídá, původním centrem území bylo dolnorakouské město Weitra, známé pod českým jménem Vitoraz. Tam se na konci článku podíváme „na skok přes hranice“.
 

1. Nové Hrady jako centrum Novohradska

Od Vitorazi převzalo roli centra oblasti na české straně hranice městečko Nové Hrady. Má pouhé tři tisíce obyvatel, ale zajímavostí tolik, že by strčilo do kapsy kdekteré větší město. V centru se rozkládá náměstí s renesanční radnicí a kašnou obklopenou stromy, kde je v létě příjemné posezení, a také starý gotický hrad. Expozice připomíná historii rodu Buquoyů od příchodu zakladatele rodové větve v Čechách Karla Bonaventury Buquoye až po výstavbu nového zámku a založení nedalekého parku v Terčině údolí. Objevíte tu i zámek s wellness hotelem, klášter s kostelem, starou kovárnu a galerii Koželužna, barokní kavárnu Apatyka Café, Zevlův mlýn, spousty cukráren, penzionů a restaurací. Pokud se v Nových Hradech nebo v jejich okolí ubytujete, můžete odtud podnikat hvězdicovité výlety do okolí a užít si Novohradsko všemi smysly. Mimochodem, zdejší hrad si výletníci občas pletou s jinými Novými Hrady, rokokovým zámkem v Pardubickém kraji. Takže ne, vy míříte do jihočeských Nových Hradů za nefalšovanou gotikou.
 

2. Terčino údolí: romantika, vodopád a brouzdání vodou

Navštívit Nové Hrady a nevydat se na výlet do Terčina údolí? Nemožné! V polovině 18. století tu hrabě Buqoy založil půvabný park s řadou okrasných stromů a keřů, upravenými cestami, lavičkami a rozsáhlými zahradami. Na počest své ženy je pojmenoval Tereziino údolí, dnes se spíš používá lidovější název Terčino údolí. Postupně přibyl empírový lázeňský dům zvaný Lázničky, klasicistní Modrý dům, mlýn sloužící jako penzion s výletní restaurací či umělý vodopád, napájený náhonem z říčky Stropnice. Údolím vede naučná stezka, udělt si můžete také zastávku u prastarého Stromu svatebčanů a zábavou bude hledání pokladu na konci údolí. Prozradíme vám, že má podobu středověké tvrzi Cuknštejn a že se tu natáčelo už několik filmových pohádek.
 

3. Koleda s meči a malovaný nábytek z Doudlebska

Nejjižnější český etnografický region Doudlebsko má jméno podle kmene Doudlebů či Dudlebů. Žili tu společně s dalšími slovanskými kmeny v 5. až 6. století našeho letopočtu, jméno se uchovalo také v názvu vesničky Doudleby jižně od Českých Budějovic. Z Doudleb pochází jeden ze základních kamenů Národního divadla v Praze, v kraji se také dodnes udržují zajímavé lidové zvyky – namátkou štveranec aneb koleda s meči, která vychází z tradice středověkých cechovních tanců nožířů, řezníků, kožešníků a bednářů. Pro Doudlebsko je typická také originální a něžná tradice malovaných skříní a truhel s motivy velkých tulipánů na bleděmodrém podkladu. Malovaný nábytek si na vlastní oči prohlédnete ve staré tvrzi v Žumberku nedaleko Trhových Svin – a mimochodem, v maličké obci objevíte také skvělý minipivovar.
 

4. Dobrá Voda (…ta u Nových Hradů…)

Turistická oblast Novohradsko je krajina dobrých vod: z hlubokých lesů Novohradských hor, protkaných žilkami potoků a řek, se životodárná voda vydává na pouť do jihočeských nížin. Vášniví cestovatelé dobře ví, že Dobrých Vod je v Česku i u nás na portálu Kudy z nudy celá řada. Ty v Jihočeském kraji patří k nejznámějším, tedy Dobrá Voda u Českých Budějovic s poutním kostelem Panny Marie Bolestné a Dobrá Voda u Nových Hradů s poutním kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Přímo před kostelem prýští silný pramen vynikající pitné vody, která osvěží zejména v letních vedrech – a právě z dobrovodských pramenů, hanáckých sladů a Žateckého hlávkového chmele v minipivovaru Žumberk vaří své řemeslné rukodělné pivo.
 

5. Hojnovodský a Žofínský prales

Jen kousek od poutního kostela v Dobré Vodě najdete nejstarší přírodní rezervace ve střední Evropě, Žofínský a Hojnovodský prales. O jejich vznik se zasloužil hrabě Jiří František August Buquoy (1781–1851), který se v létě 1838 vypravil do revíru Lužnice. Tam objevil prales, vzbuzující obdiv a úctu svým stavem, a rozhodl se ho zachovat jako „…památník dob dávno minulých názornému požitku pravých přátel přírody a vzdáti se v ní veškerého lesohospodářského těžení.“ Jak se k nim dostanete? Nejlépe pěšky nebo na kole: Hojnovodský prales leží asi 4 km od obce Hojná Voda na svahu hory Vysoká (1 034 m) blízko česko-rakouských hranic a prochází jím naučná stezka. Žofínský prales najdete jižněji, na severních svazích Stříbrného vrchu.
 

6. Zřícený kostel v Pohoří na Šumavě

Ikonickým místem Novohradských hor je bývalá sklářská osada Pohoří na Šumavě, která vznikla na zemské hranici mezi Čechami, Horním a Dolním Rakouskem roku 1758. Barokní kostel po odsunu původních obyvatel po druhé světové válce chátral, v květnu 1999 se krátce před zahájením rekonstrukce zřítila věž i klenby. Stát zůstaly pouze obvodové zdi a presbytář. Vede sem jediná silnička, a to z Pohorské Vsi kolem penzionu Baronův most. Z Pohoří na Šumavě se také na kole celkem snadno dostanete k Žofínskému pralesu, a to přes bývalou Terčí huť a kolem malebného Huťského rybníku.
 

7. Pravý i falešný pramen Lužnice

Legendární vodácká řeka, při jejímž splouvání se dají poznat všechny tváře jižních Čech: to je Lužnice. Vypravit se můžete jak na vodu, tak tam, kde slavná řeka začíná, tedy k pramenům Novohradských horách. Množné číslo je v pořádku, Lužnice má totiž prameny dva, pravý a falešný. Pramení pod jménem Laisnitz na úbočí Helbergsteinu (1050 m) na rakouské straně hranic, ovšem po necelém kilometru vtéká na naše území a stává se z ní Lužnice. Zanedlouho se do ní také vlévá další drobný potůček, jehož pramen na hranicích kousek za Pohořím na Šumavě je v mapách označený jako český nebo falešný pramen Lužnice. Řeka se u nás ale dlouho nezdrží, asi po pěti kilometrech obkrouží zaniklou osadu Stříbrné Hutě a znovu vtéká do Rakouska, aby se na naše území znovu vrátila až u Českých Velenic.
 

8. Kostel sv. Mikuláše v Horní Stropnici

Jednou z nejstarších památek Novohradska je kostel sv. Mikuláše v Horní Stropnici. Řada prvků včetně typické věže prozrazuje, že byl postaven v románském slohu někdy na začátku 13. století. Později byl opakovaně upravován, ale celková koncepce zůstala románská; z nejstarších dob pochází věž s románsko-gotickými podvojnými okénky, kruchta a obvodové zdivo lodi. Na Novohradsku jde o jedinou dochovanou církevní památku tohoto slohu.
 

9. Novohradskými horami po Via Verde

Na toulky po Novohradsku si rozhodně vezměte anebo půjčte kolo: spousta zpevněných lesních cest bez silničního provozu a náročnějších výstupů a sjezdů je ideální pro dlouhé rodinné výlety. Z řady cyklostezek si můžete vybrat třeba 33 km dlouhou trasu Via Verde, kterou společně připravily obce Horní Stropnice a Moorbad Harbach. Začíná u kamenné symbolické spirály na hraničním přechodu Harbach–Šejby a vede přes Harbach a Lauterbach se Zahradou lidských práv k překážkové dráze zdraví v Hirschenwiesu a dál na stejnojmenný hraniční přechod. Na naší straně pak přes Hojnou Vodu a Dobrou Vodu míří do Horní Stropnice a kolem místního přírodního koupaliště zpět na hranice.
 

10. Rozhledna Kraví hora a symbolické zvonění

Chcete-li vidět Novohradské hory a Novohradsko jako na dlani, musíte zamířit na Kraví horu (953 m), kde objevíte volně přístupnou rozhlednu. Nejlépe se sem dostanete z Hojné Vody, cestou nesmíte minout skalní útvar Napoleonova hlava a Zvon setkávání. Můžete si na něj zazvonit a užít si pohádkový konec výletu – zazvonil zvonec, pohádky je konec a jede se domů.
 

Na skok za hranice

  • Městečko Weitra je bránou rakouského turistického regionu Waldviertel. Weitra si zachovala svůj historický ráz: prohlédněte si téměř kompletně dochované hradby z konce 13. století s jednou ze dvou původních městských bran i malebné náměstí s radnicí a řadou renesančních měšťanských domů zdobených sgrafity.
  • Weitra je nejstarším pivovarnickým městem Rakouska, v polovině 17. století tu fungovalo 33 pivovarů a navíc ještě majestátní měšťanský pivovar. Ve sklepech renesančního zámku je k vidění pivní muzeum, na arkádovém nádvoří se konají letní koncerty.
  • Velkou atrakcí zejména pro rodiny s dětmi je výlet po nostalgické Waldviertelské železnici / Waldviertelbahn. Síť tří úzkorozchodných železničních drah má výchozí bod v dolnorakouském Gmündu, vlaky do Litschau, Heidenreichsteinu a Groß Gerungsu jezdí zejména během letních prázdnin.
Strom svatebčanů v Terezině údolí Příroda

Strom svatebčanů v Terezině údolí

Statný dub vévodí loukám nad Lázničkami v Terezině údolí, které získalo svůj název po hraběnce Terezii Buquoyové. Strom je více než 500 let starý a jeho mohutný kmen obejme osm menších dětí.

Stropnický vodopád v Terčině údolí Příroda

Stropnický vodopád v Terčině údolí

Umělý vodopád v Terčině údolí byl vybudován v roce 1817 na řece Stropnici. Na vodopád je krásný pohled v každém ročním období.

Muzeum Roubenka v Římově – od koněspřežky k železnici Kultura

Muzeum Roubenka v Římově – od koněspřežky k železnici

V jihočeském Římově objevíte v původní roubené budově, která je jednou z nejstarších v obci, expozici modelů vláčků. Má připomínat bývalou koněspřežní železnici z Českých Budějovic do Lince a jejího projektanta Františka Antonína Gerstnera, který míval na římovském zámku projekční kancelář.

Hrad Pořešín s expozicí hradního muzea Kultura

Hrad Pořešín s expozicí hradního muzea

Zřícenina Pořešína se nachází na úzkém zalesněném ostrohu levého břehu Malše, asi 7 km severně od města Kaplice. Hrad je zajímavou raritou v jihočeské hradní architektuře. Narozdíl od jiných hradů se klíčovým bodem obranných prvků Pořešína stala plášťová hradba, příznačná zejména pro moravské hrady.

Archeoskanzen Trocnov – ukázka středověkého vesnického života Památky

Archeoskanzen Trocnov – ukázka středověkého vesnického života

V areálu Památníku Jana Žižky v Trocnově vzniká od roku 2020 archeoskanzen, který je zaměřen na život v období vrcholného středověku, stavby a stavební postupy této doby. Zcela dokončený má být do konce roku 2024.

Technická památka Buškův hamr Památky

Technická památka Buškův hamr

Hamr je jedním se tří zachovalých funkčních hamrů na území České republiky. Dnes je v objektu instalována stálá muzejní expozice hamernictví s jedinečnou kolekcí nářadí hamerníka. Konají se zde i příležitostné akce.

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla Památky

Hrad Nové Hrady – jihočeská perla

Historický hrad z 13. století vítá své návštěvníky v obci Nové Hrady u Českých Budějovic. Hrad nabízí tři prohlídkové trasy v letním období a jednu v zimě.

Nejstarší přírodní rezervace v Česku – Žofínský prales v Novohradských horách

Nejstarší přírodní rezervace v Česku – Žofínský prales v Novohradských horách

Ve střední části Novohradských hor v nadmořské výšce 735-825 m, se nachází Žofínský prales o rozloze 102 ha. Rezervaci Žofínský prales založil roku 1838 hrabě Buquoy. Společně s pralesem Hojná Voda je nejstarší rezervací ve střední Evropě.

Nové Hrady

Nové Hrady

Město v nejjižnějším cípu na jihu Čech je vstupní bránou do Novohradských hor. Jeho dominantou je mohutný opevněný hrad, ale vaší pozornosti by neměla uniknout ani obnovená historická kovárna a romantické Terčino údolí, anglický park s řadou drobných staveb, ležící na západním okraji města.

Výlet na kole krajinou Buquoyů

Výlet na kole krajinou Buquoyů

Poznejte tak trochu jinak francouzské a francouzsko-belgické šlechtické rody, které se v minulosti usadily v českých zemích. Patřili k nim i Buquoyové, kteří do českých zemí přišli v 17. století. Občas se můžete setkat i se jménem "Buquoy de Longueval" – to podle rodového sídla v severofrancouzské Picardii.

Přírodní park Písecké hory Příroda

Přírodní park Písecké hory

Písecké hory představují zalesněný hřeben, který se rozléhá v délce asi 20 km na jihovýchod od města Písku až k údolím řeky Vltavy. Samotné označení "hory" nesouvisí s výškou zdejších vrchů, ale s hornickou minulostí, která je s Píseckými horami spjata.

Rašeliniště Červené blato – zajímavá přírodní rezervace jižních Čech Příroda

Rašeliniště Červené blato – zajímavá přírodní rezervace jižních Čech

Na okraji CHKO Třeboňsko leží unikátní přírodní rezervace Červené blato, která patří k nejzajímavějším přírodním rezervacím v České republice. Rezervaci mohou návštěvníci blíže poznat pomocí naučné stezky, která vede z části po lesních cestách, z části pak po dřevěných chodníčcích.

Naučná stezka Buquoyská krajina Příroda

Naučná stezka Buquoyská krajina

Smyslem naučné stezky je připomenout obyvatelům i návštěvníkům Nových Hradů historii a význam jak dochovaných architektonických a krajinných památek, včetně tehdejších obyvatel či správců dotyčných objektů.

Kuřata – skalní městečko na vrcholu Slepice Příroda

Kuřata – skalní městečko na vrcholu Slepice

Zeptejte se někoho, kde leží Slepičí hory a v lepším případě bude přemýšlet, ve kterém státě by to mohlo být. V tom horším si bude myslet, že si z něj tropíte blázny. A jen opravdu skalní turisté nebo odborníci na vlastivědu bez zaváhání odpoví.

Lesnická naučná stezka v Terčině údolí Příroda

Lesnická naučná stezka v Terčině údolí

Naučná stezka zaměřená na les a hospodaření vede po části Terčina údolí nedaleko Nových Hradů.

Zřícenina Modrého domu v Terčině údolí Památky

Zřícenina Modrého domu v Terčině údolí

Modrý dům vznikl na přelomu 60. a 70. let 18. století jako sezónní panské sídlo Terezie Buquoyové. Byl poničen povodní v roce 1936 a od té doby chátrá.

Hamerský mlýn v Terčině údolí u Nových Hradů Ubytování

Hamerský mlýn v Terčině údolí u Nových Hradů

Hamerský mlýn se nachází na začátku Terčina údolí. Budova pochází z 18. století, v současné době se zde nachází pension.

Douchův háj a skalní útvar Vandlička u Besednice Příroda

Douchův háj a skalní útvar Vandlička u Besednice

Jde o místo významné z hlediska kulturní historie. Douchův háj je uváděn jako svaté místo předkřesťanských kultur. Na kopečku stojí skupina bochníkovitých žulových balvanů, z nichž jeden má vodní mísu, ve které se neustále udržuje dešťová voda. Tomu kameni se lidově říká vandlička.

Přírodní památka Besednické vltavíny Příroda

Přírodní památka Besednické vltavíny

Jedná se o zemědělské a lesní kultury na vltavínonosných štěrcích a bohaté naleziště vltavínů, které jsou součástí tradičně využívané krajiny.

Rozhledna Kraví hora u Horní Stropnice Příroda

Rozhledna Kraví hora u Horní Stropnice

Bývalá vojenská hláska na vrcholu Kraví hory přebudována na telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou pro veřejnost.

Skalní útvar Napoleonova hlava u Horní Stropnice Příroda

Skalní útvar Napoleonova hlava u Horní Stropnice

Napoleonova hlava je žulový skalní hřib, nacházející se nedaleko rozhledny Kraví hora u obce Hojná Voda v přírodním parku Novohradské hory.

Kapelníkův rybník u Pohoří na Šumavě Příroda

Kapelníkův rybník u Pohoří na Šumavě

Kapelníkův rybník nebo také Kapelunk (něm. Kapelung) bývá považován za jednu z nejkrásnějších novohradskohorských plavebních klauzur.

Naučná stezka Trhovosvinsko Příroda

Naučná stezka Trhovosvinsko

Stezka vede starou poutní cestou k baroknímu kostelíku ve Svaté Trojici, dále lesem a údolím Klenského potoka k technické památce Buškův hamr a zpět do Svinů. Naučná stezka měří téměř 6 km.

Rozhledna Dobrá voda v Horní Plané Příroda

Rozhledna Dobrá voda v Horní Plané

Železná rozhledna je vysoká 36 m a byla postavena v rámci postupné obnovy Stifterova parku. Její tvar má symbolizovat sklářskou historii v okolí. Rozhledna má dvě podlaží, horní ve výšce 32 m a spodní ve výšce 26 m.

Hojná Voda se studánkou svaté Anny Památky

Hojná Voda se studánkou svaté Anny

Hojná Voda v Novohradských horách bývalo oblíbeným lázeňským místem s léčivou vodou. Po druhé světové válce bylo zdejší obyvatelstvo však vystěhováno a více než polovina domů byla zbořena. Navíc zde vzniklo pohraniční pásmo.

Přírodní koupaliště Lazna v Borovanech Letní sporty

Přírodní koupaliště Lazna v Borovanech

Koupaliště Lazna v Borovanech, ve kterém se voda čistí pomocí speciálních lagun, je jediné svého druhu v Jihočeském kraji. Díky zcela přírodnímu čištění je zde koupání vhodné i pro alergiky.

Terčino údolí u Nových Hradů Příroda

Terčino údolí u Nových Hradů

Kdysi to bylo docela obyčejné údolí řeky Stropnice západně od Nových Hradů, než tu hrabě Buqoy na přání své manželky Terezie založil v polovině 18. století přírodní park s řadou okrasných stromů a keřů.

Skanzen ochrany státní hranice a železné opony Nové Hrady Památky

Skanzen ochrany státní hranice a železné opony Nové Hrady

V roce 2013 byl v těsné blízkosti bývalé celnice na hraničním přechodu Nové Hrady – Pyhrabruck vybudován skanzen ochrany státní hranice, který je součástí Novohradského muzea. Základ skanzenu tvoří exponáty z bývalého soukromého pohraničního skanzenu v Borovanech, který vybudoval pan Radomil Marek.

Hrad Louzek Památky

Hrad Louzek

Hrad Louzek byl vystavěn asi na přelomu 13. a 14. století na ostrohu mezi řekou Malší a potokem, kdysi zvaným Katzbach, na ochranu staré zemské stezky vedoucí z Budějovic do Rakous.

Zvonice Hojná Voda Ubytování

Zvonice Hojná Voda

V Hojné Vodě v Novohradských horách naleznete zrekonstruovanou budovu původně německé školy s malým parkem a renesanční zvonicí. Objekt nabízí možnost ubytování je ve dvoulůžkových, třílůžkových, čtyřlůžkových pokojích či v rodinném apartmá.

Hora Kleť – nejvyšší hora Blanského lesa Příroda

Hora Kleť – nejvyšší hora Blanského lesa

Kleť, královna jihočeských hor a kopců, je nejvyšší horou Blanského lesa (1083,2 m n. m.). Je viditelná ze značné části jižních Čech jako táhlý hřeben s typickou siluetou známé rozhledny a televizního vysílače.

Muzeum vysídlených obcí Novohradska Kultura

Muzeum vysídlených obcí Novohradska

Stálá expozice o dramatických událostech Novohradska, odsunu, vysidlování, ale i dávné historii sahající až do středověku.

Muzeum zemědělské techniky a venkova Ličov Kultura

Muzeum zemědělské techniky a venkova Ličov

Muzeum zemědělské techniky a venkova se nachází v Ličově, malé obci spadající pod Benešov nad Černou v okrese Český Krumlov.

Klášter servitů s kostelem sv. Petra a Pavla v Nových Hradech  Památky

Klášter servitů s kostelem sv. Petra a Pavla v Nových Hradech

Klášter Božího Milosrdenství v Nových Hradech, dříve Klášter sv. Petra a Pavla řádu servitů, plní funkci duchovního a kulturního centra novohradského regionu. Klášter byl zbudován v sousedství novohradského kostela sv. Petra a Pavla z iniciativy místní šlechtické rodiny Buquoy.

Nejvýše položený hrad v České republice – hrad Vítkův kámen (Vítkův hrádek)

Nejvýše položený hrad v České republice – hrad Vítkův kámen (Vítkův hrádek)

Zřícenina nejvýše položeného hradu v Čechách se nachází na Svatotomášském pohoří v nadmořské výšce 1053 metrů. Lidé se mohou potěšit výhledem z rozhledny, odkud uvidí Novohradské hory, Šumavu, za dobrého počasí Alpy.

Další aktuality

Ve mlýně v Hoslovicích se chystá tradiční ukončení sezóny

Zajímá vás, jak se dříve žilo na mlýně a jak se zde starali o živobytí? To vše máte možnost poznat tento víkend, v sobotu 19. října 2024, na vodním mlýně v Hoslovicích v jižních Čechách, kdy se zároveň bude konat tradiční podzimní řemeslná akce s názvem " Podzim na vsi". Stavením zavoní čerstvý chléb a chlebové placky, které budete moci ochutnat.
15. říjen 2024 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Krumlovský vodácký maraton opět rozveselí centrum Českého Krumlova

Každoroční soutěž vodáků na kajacích, kánoích, ale i raftech, pramicích nebo paddleboardech, to je Krumlovský vodácký maraton, jeden z nejnavštěvovanějších říčních maratonů v České republice, který každoročně přiláká do města a jeho okolí stovky milovníků vodáckého sportu, od ryzích amatérů až po profesionály z různých koutů Evropy. Letošní ročník proběhne v sobotu 12. října 2024.
9. říjen 2024 14:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Podzimní výlovy lákají nejen do jižních Čech

Na jihu Čech začaly podzimní výlovy, které potrvají až do listopadu. Rybářství Třeboň, největší producent sladkovodních ryb v Evropě, plánuje na podzim vylovit asi 250 rybníků . Společnost hospodaří hospodaří na 440 rybnících o celkové výměře 8000 ha. Roční produkce ryb činí cca 3 200 t, z toho 90 % kapra a 10 % vedlejších druhů ryb (lín, candát, štika, sumec, amur, tolstolobik, bílá ryba a okoun). V roce 2024 budou výlovy probíhat na rybnících Ponědražský, Záblatský, Velký Tisý.
9. říjen 2024 6:43
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Podzimní cyklovýlety na Třeboňsku můžete spojit s návštěvou výlovů

Třeboňsko je místem jako stvořeným pro podzimní dovolenou. Zdejší rovinatá krajina protkaná světově unikátní rybniční sítí je skutečným rájem všech milovníků pěších a cyklistických výletů. U hrází rybníků současně startují hlavní výlovy, které jsou v této oblasti každoročně mimořádně oblíbenou a atraktivní událostí. A to už je důvod k návštěvě. Naplánujte si pěkný podzimní výlet ozvláštněný rybími pochoutkami! A kdyby se vám žádný z termínu výlovů nehodil, zkuste některou z vyhlášených rybích restaurací.
9. říjen 2024 5:47
Letní sporty, Jihočeský kraj

Podzim je nejlepším obdobím k návštěvě Ďáblovy prdele v České Kanadě

Podzim je nejlepším obdobím k návštěvě Ďáblovy prdele. Ano. Čtete správně. Přesně tak je, mimochodem velmi trefně, pojmenován jeden z nejbizarnějších skalních útvarů České Kanady. Cesty k této přírodní kuriozitě, nacházející se mezi obcemi Terezín, Nový Svět a Valtínov východně od Jindřichova Hradce, rozhodně nikdo nikdy nelitoval. Bez vlastního snímku pak odtud odchází jen málokdo.
8. říjen 2024 6:00
Příroda, Jihočeský kraj

Kalendář 2024: Podzimní výlovy rybníků 2024

Tak jako slunce a voda patří k létu, sníh a mráz k zimě, tak vypouštění a výlovy rybníků patří k podzimu. Vůně bahna, grogu či svařeného vína, rybářské sítě plné ryb a praktické ukázky rybářského řemesla dělají z výlovů vděčný divácký zážitek.
7. říjen 2024 14:19
Gurmánská turistika, Jihočeský kraj

Podzimní Švestkové trhy opět provoní České Budějovice

Vydejte se do Českých Budějovic, kde budou ve čtvrtek 10. října 2024 zahájeny Švestkové trhy. Můžete se těšit nejen na nejrůznější švestkové dobroty, ale i tradiční české výrobky. Trhy budou navíc probíhat až do sobotního podvečera 12. října 2024.
6. říjen 2024 11:13
Kultura, Jihočeský kraj

Lesnický den si užijete na zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou

Víte, že Hluboké nad Vltavou jsou hned dva zámky? Ten slavnější byl letním sídlem aristokratů, na začátku 18. století ale chtěl kníže Adolf František Schwarzenberg postavit psinec pro svou smečku. Nakonec se rozhodl vytvořit rovnou zázemí pro podzimní hony. Dnes na zámku Ohrada najdete pobočku Národního zemědělského muzea v Praze zaměřenou na lesnictví, myslivost a rybářství. V sobotu 5. října 2024 od 10 do 15 hodin pořádá Národní zemědělské muzeum Ohrada tradiční podzimní Lesnický den. Chce připomenout práci lesníků a význam lesa pro společnost.
29. září 2024 8:58
Příroda, Jihočeský kraj