ÚvodCo chcete dělat?PamátkyHojná Voda se studánkou svaté Anny
Památky

Hojná Voda se studánkou svaté Anny

Hojná Voda v Novohradských horách bývalo oblíbeným lázeňským místem s léčivou vodou. Po druhé světové válce bylo zdejší obyvatelstvo však vystěhováno a více než polovina domů byla zbořena. Navíc zde vzniklo pohraniční pásmo.
Nedaleko Nových Hradů v sedle mezi horami Vysokou a Kraví se malebně rozkládá Hojná Voda, kdysi známé, dnes znovu objevované letovisko. V dávné minulosti zde stávala osada Lugek ("Výhled"), v roce 1553 sem povolal Vilém z Rožmberka nové obyvatele, dřevaře. Podle pověsti z roku 1556 si vyléčil jeden dřevorubec ránu na noze koupáním ve studánce, nad kterou byl obraz sv. Anny. Pověst se rychle rozšířila a pomohla k pozdějšímu rychlému rozkvětu obce. Již v roce 1564 je v novohradském archívu zmínka o léčivém zřídlu "Dobrá voda na Vilémově Hoře". Nad studánkou pak byla postavena kaplička. Studánkou s léčivou vodou se můžete osvěžit i dnes, kaplička sv. Anny blízko hojnovodského kostela se nachází mezi stromy v zatáčce. Pod kapličkou je studánka sv. Anny. Voda pramení ve studnici, která se otevírá jako kotec.

Za hojivou vodou přichází nejen mnoho prostých lidí, ale i vznešení hosté jako španělský vyslanec u dvora Rudolfa II. generál Octavio Spinola nebo Jan ze Zriny, syn vítěze nad Turky Mikuláše Zrinského. Dvakrát se tu léčil i Petr Vok. V minulosti stál nad léčivým pramenem jednolodní renesanční kostel sv. Anny postavený Vilémem z Rožmberka ve 2. polovině 16. stol. nad léčivým pramenem. Bohužel, v 60. letech 20. století došlo k jeho demolici a nic se po něm nedochovalo.
 

Konec Hojné Vody

V letech 1708 – 1715 postavili Buquoyové nádherný barokní kostel nedaleko odtud, na Dobré Vodě. Tím skončila sláva Hojné Vody, neboť chudý kostelík již nemohl konkurovat perle vrcholného baroka. Na zázračný pramen U sv. Anny se zapomnělo a zázračnou se stala voda ze dvou kašniček před novým kostelem. Kolem kostela vznikla a rychle se rozrůstala nová obec nazvaná Brunnel – Dobrá Voda. Stala se brzy proslulým poutním místem a cílem četných procesí z Čech a Rakouska. Koncem 16. století sem přicházelo na 60 000 poutníků ročně.

Ještě v roce 1938 žilo v Hojné Vodě 600 obyvatel, z toho 15 Čechů. Po válce, z níž se větší část mužů nevrátila, byla většina německého obyvatelstva vystěhována (cca 100 mužů, 200 žen a 230 dětí). Víc než polovina jejich domů byla zbořena a od roku 1949 tudy vedlo hraniční pásmo, kam byl přístup zakázán až do roku 1989.
 

Aktuality

Dřevorubecké slavnosti v Hojné Vodě

Ve Sportklubu Hojná Voda se v sobotu 20. července uskuteční Dřevorubecké slavnosti se soutěží o Krále dřevorubců.
Horní Stropnice, Jihočeský kraj

Hradozámecká noc –⁠ Cesta staletími na Nových Hradech

Večerní hrané prohlídky s názvem Cesta staletími. 
Nové Hrady, Jihočeský kraj

Obory a bažantnice na Nových Hradech

Zveme vás na výstavu Obory a bažantnice – opomíjená hodnota kulturního dědictví, která je k vidění na Nových Hradech.
Nové Hrady, Jihočeský kraj

Novohradské podzimní slavnosti

Každoročně na konci hlavní návštěvnické sezóny pořádá správa hradu Nové Hrady slavnosti, jež jsou věnovány některé významné osobnosti, která má souvislost s bohatými dějinami novohradského hradu, či na hradě přímo žila.
Nové Hrady, Jihočeský kraj

Kovářský den na Buškově hamru

Užijte si kovářský den na Buškově hamru aneb Kuj železo, dokud je žhavé.
Trhové Sviny, Jihočeský kraj

Kuželkářský maraton

Úkolem účastníků je během více než 24 hodin udržet v plynulém provozu všechny dráhy a současně uhrát minimálně 1 000 her, přičemž každá hra znamená 15 hodů do plných.
Trhové Sviny, Jihočeský kraj

Kaplické městské slavnosti

Kaplické slavnosti 2024 se uskuteční 23. – 24. srpna.
Kaplice, Jihočeský kraj

Středověký týden na tvrzi Tichá

Páni z Raziberka se letos vypraví na překrásnou tvrz Tichá, kde se můžete společně s námi přenést v čase až na počátek 14. století. Jak se střílí z luku, kolik váží kladivo mistra mincíře či jak dlouho trvá vyrobit mouku na kamenném mlýnku? To vše a mnohem víc se dozvíte na tvrzi Tichá.
Dolní Dvořiště, Jihočeský kraj

Meditační Zvon Setkávání v Hojné Vodě

Meditační zvon – Zvon Setkávání v Hojné Vodě připomíná světu, že tu žili a žijí, pracovali a pracují, tvořili a tvoří lidé dávných časů, nedávné minulosti a současnosti; někteří tu zemřeli, jiní byli vyhnáni.
Horní Stropnice, Jihočeský kraj

Novohradské hory na běžkách: Hojnovodská bíla stopa

Hojnovodská bíla stopa – to jsou tři upravené okruhy v nenáročném terénu chráněném třemi vrcholy Novohradských hor.
Horní Stropnice, Jihočeský kraj

Rozhledna Kraví hora u Hojné Vody – Kühberg

Věž na vrchu Kraví hory v Hojné Vodě dnes slouží jako vysílač i jako rozhledna. Výstupem po ocelovém schodišti na vyhlídkovou plošinu ve výšce 32 metrů se vám naskytne výhled na okolní Novohradské hory, část Šumavy a za dobrého počasi i na Alpy.
Horní Stropnice, Jihočeský kraj

Rozhledna Kraví hora u Horní Stropnice

Bývalá vojenská hláska na vrcholu Kraví hory přebudována na telekomunikační věž s vyhlídkovou plošinou pro veřejnost.
Horní Stropnice, Jihočeský kraj

Skalní útvar Napoleonova hlava u Horní Stropnice

Napoleonova hlava je žulový skalní hřib, nacházející se nedaleko rozhledny Kraví hora u obce Hojná Voda v přírodním parku Novohradské hory.
Horní Stropnice, Jihočeský kraj

Poutní i lázeňské místo Dobrá Voda na Novohradsku

V Novohradských horách najdete na jihozápadním svahu dominantu lokality, poutní kostel Panny Marie Těšitelky v Dobré Vodě u Nových Hradů, která je viditelná za jasného počasí až z Budějovicka či Třeboňska. Místní prostředí je vyhledávané pro svůj klid i přírodní scenérie.
Horní Stropnice, Jihočeský kraj

Greenway Rožmberského dědictví

Greenway Rožmberského dědictví vás provede krajinou rybníků, honosných zámků či hradů, ale i malebných vesniček s rysy venkova. Trasa se odděluje od Greenway Praha–Vídeň kousek za Táborem, v Lomu u Tábora, a zavede vás do měst, která lákají svou kulturou.
Horní Stropnice, Jihočeský kraj

Letní plovárna Horní Stropnice

Plovárna Horní Stropnice se nachází v malebném prostředí Novohradských hor. Součástí areálu je přilehlá restaurace s letní zahrádkou. Samozřejmostí jsou sprchy a WC pro hosty areálu. Dále je možno v areálu stanovat za přijatelné ceny.
Horní Stropnice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Zvonice Hojná Voda

V Hojné Vodě v Novohradských horách naleznete zrekonstruovanou budovu původně německé školy s malým parkem a renesanční zvonicí. Objekt nabízí možnost ubytování je ve dvoulůžkových, třílůžkových, čtyřlůžkových pokojích či v rodinném apartmá.
Horní Stropnice, Jihočeský kraj

TřiStany – ubytování v týpí v Novohradských horách

Láká vás vyzkoušet spaní v týpí, chcete zažít trochu toho dobrodružství, ale nechcete usínat na tvrdé zemi a v zimě? Pokud ano, pak naše 2 týpí vylepšená o dřevěné podlážky pro vás budou skvělá příležitost, jak si přespání užít.
Horní Stropnice, Jihočeský kraj

Chalupa v Meziluží

Chalupa v Meziluží se nachází na samotě poblíž obce Horní Stropnice a turistické křižovatky Dobrá Voda.
Horní Stropnice, Jihočeský kraj

Penzion Tereziiny Lázničky u Nových Hradů

Penzion Tereziiny Lázničky naleznete na romantickém místě uprostřed lesů a luk, v obci Nové Hrady v Novohradských horách.
Trhové Sviny, Jihočeský kraj

Hamerský mlýn v Terčině údolí u Nových Hradů

Hamerský mlýn se nachází na začátku Terčina údolí. Budova pochází z 18. století, v současné době se zde nachází pension.
Nové Hrady, Jihočeský kraj

Residence Terčino údolí

Objevte nevšední klid a krásu v našich 4 apartmánech s historickým posláním šlechtického rodu Buquoyů.
Nové Hrady, Jihočeský kraj

Kavárna Kousek v Nových Hradech

Cafe kousek v Nových Hradech je kavárna s terasou, cukrárna, zmrzlinový salon, labužnický bar a penzionek.
Nové Hrady, Jihočeský kraj

Rodinný penzion v panenské přírodě Novohradských hor

Rodinný penzion nabízí levné ubytování v panenské přírodě Novohradských hor po celý rok v apartmánech s wellness salonem a saunou. Ideální místo k odpočinku v blízkém okolí je koupání, rybaření, pěší tůry, cyklostezky i jízda na koni.
Nové Hrady, Jihočeský kraj