!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Archeoskanzen Trocnov – ukázka středověkého vesnického života
Památky

Archeoskanzen Trocnov – ukázka středověkého vesnického života

V areálu Památníku Jana Žižky v Trocnově vzniká od roku 2020 archeoskanzen, který bude zaměřen na život v období vrcholného středověku, stavby a stavební postupy této doby. Dokončený by měl být do roku 2024.
Archeoskanzen v Trocnově se skládá ze souboru objektů vytvořených jako rekonstrukce středověkých venkovských staveb odpovídajících 14. až 15. století. V interiérech budou umístěny tematické expozice, některé stavby budou sloužit k interaktivní výuce historie.
 
Jedná se o model středověké vesnice – záměrem tvůrců archeoskanzenu je představit návštěvníkům, jak venkovská obydlí vypadala a jaký byl život středověkého prostého lidu na venkově. Ukáže jak dobové stavby, tak i stavební postupy této doby. Nebudou chybět předměty denní potřeby tehdejších lidí a způsob hospodaření. Na podzim roku 2021 byly hotové části zemanského a selského dvorce.
 
V expozicích si prohlédnete nábytek, předměty denní potřeby, zemědělské a řemeslné nástroje, zbraně či husitský vůz. Připravuje se také edukační program Středověký muzejní kufřík. Tyto kufříky budou obsahovat repliky středověkých artefaktů z jednotlivých příhraničních regionů (kostýmy, doplňky, keramické, dřevěné či skleněné předměty, hračky, zbraně).

Archeoskanzen bude provozní součástí stávajícího Muzea Památníku Jana Žižky z Trocnova. Stavba bude vysoce specializovaná, náročná činnost spojená s velkým podílem ruční práce a s uplatňováním dobových technologií především opracováním dřeva a tvorbou střech. Hotovo by mělo být do roku 2024.
Zobrazit více
23.1.
Princezna se zlatou hvězdou na čele

Princezna se zlatou hvězdou na čele

Velešín, Jižní Čechy
25.1.
Švýcarsko

Švýcarsko

Velešín, Jižní Čechy
1.2.
Dakar ze zákulisí

Dakar ze zákulisí

Velešín, Jižní Čechy
19.2.
Smích zakázán

Smích zakázán

Velešín, Jižní Čechy