Úvod > Co chcete dělat? > Středověká tvrz Žumberk – historie českého venkova i svatební obřady
Středověká tvrz Žumberk – historie českého venkova i svatební obřady
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Památky

Středověká tvrz Žumberk – historie českého venkova i svatební obřady

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích nabízí možnost konání svatebního obřadu v prostorách středověké tvrze Žumberk u Nových Hradů.
Žumberk u Nových Hradů leží třicet kilometrů od Českých Budějovic ve směru jihovýchodním. Ves Žumberk (Sonnberg) byla založena v polovině 13. století. V jejím držení se střídali opati Rožmberského kláštera ve Vyšším Brodě, sami Rožmberkové, a zejména několik rodů nižší české šlechty.
 
Koncem 15. století byla na Žumberku vystavěna rozložitá kamenná pozdně gotická tvrz, jež dalšími stavebními úpravami koncem 16. a počátkem 17. století získala vzhled renesančního zámečku. Pravděpodobně v letech 1612 – 1615 nechal nový majitel žumberského panství Theobald Hock (roku 1605 povýšený na rytíře ze Zweibrucku) tvrz s historickým jádrem vesnice obehnat hradební zdí se šesti baštami. Od roku 1618 však na Žumberku již šlechta nesídlila; tvrz , bašty i celý areál začaly být využívány k jiným účelům a postupně se dostaly do téměř dezolátního stavu. Rozsáhlá památková rekonstrukce tvrze začala v roce 1969 a byla ukončena (spolu s obnovou jižního úseku hradebních zdí) roku 1974, kdy byla tvrz také zpřístupněna veřejnosti.

V současné době probíhá rekonstrukce hradebního systému tvrze. Tvrz je pobočkou Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. V objektu je instalována expozice o dějinách této lokality a národopisně pojatá expozice lidového malovaného nábytku 18. a 19. století, především z typických národopisných oblastí jižních Čech. Selský nábytek je zde doplněn také nábytkem panským. V sousedství tvrze stojí zajímavý čtyřlodní gotický kostel z poloviny 15. století.
 
Hledáte-li romantické místo pro jedinečný svatební den, pak věřte, že vstup do společného života na této historické tvrzi vám zůstane nádhernou vzpomínkou pro celý život.

Prohlídkové trasy:
  • 1. prohlídková trasa – tvrz (historie Žumberka, lidový malovaný nábytek)
  • 2. prohlídková trasa – bašta “C” s přístavky (Úředník rožmberský)
  • 3. prohlídková trasa – bašty “A” a “B” (lapidárium)
Zobrazit více
Naposledy změněno: 28. 8. 2021

Ubytování a restaurace v okolí

Minipivovar Žumberk

Minipivovar Žumberk

Trhové Sviny, Jižní Čechy
Penzion Mezilesí u Čížkrajic

Penzion Mezilesí u Čížkrajic

Trhové Sviny, Jižní Čechy
Chalupa Slavče

Chalupa Slavče

Slavče, Jižní Čechy