Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum Roubenka v Římově – od koněspřežky k železnici
Kultura

Muzeum Roubenka v Římově – od koněspřežky k železnici

V jihočeském Římově objevíte v původní roubené budově, která je jednou z nejstarších v obci, expozici modelů vláčků. Má připomínat bývalou koněspřežní železnici z Českých Budějovic do Lince a jejího projektanta Františka Antonína Gerstnera, který míval na římovském zámku projekční kancelář.
Obecní úřad v Římově otevřel muzeum Roubenka s expozicí modelů vláčků. Muzeum připomíná bývalou koněspřežní železnici z Českých Budějovic do Lince. Stavitel František Antoním Gerstner řídil celou první etapu vzniku koňky na trase z Českých Budějovic do Kaplice z římovského zámečku, který stojí kousek od roubenky. Celému projektu byl velice nakloněn i tehdejší starosta a největší statkář obce, který velmi stál o to, aby koněspřežná dráha vedla právě tudy. 

Expozici doplňuje i plně funkční model kolejiště s vláčky. Ten patří Gerhardu Höchtlovi, který pochází z Pasova a už 15 let žije v Římově. Muzeum zřídl obecní úřad v původní roubené budově, která vznikla na začátku 17. století – podle dendrologických průzkumů bylo dřevo použité na stavbu Roubenky pokáceno v roce 1611. V roubence původně OÚ sídlil, pak se ale přestěhoval do jiné budovy na náměstí.

Expozice je přístupná od července do konce srpna v sobotu a neděli v době od 10 do 12 hodin a od 13 do 16 hodin.
Lípa Jana Gurreho v Římově

Lípa Jana Gurreho v Římově

Římov, Jihočeský kraj
Poutní areál Římov

Poutní areál Římov

Římov, Jihočeský kraj
Křížová cesta v Římově

Křížová cesta v Římově

Římov, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Holkov

Penzion Holkov

Velešín, Jihočeský kraj
Penzion Hastrman v Doudlebech

Penzion Hastrman v Doudlebech

Doudleby, Jihočeský kraj