!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Strom svatebčanů v Terezině údolí
Příroda

Strom svatebčanů v Terezině údolí

Statný dub vévodí loukám nad Lázničkami v Terezině údolí, které získalo svůj název po hraběnce Terezii Buquoyové. Strom je více než 500 let starý a jeho mohutný kmen obejme osm menších dětí.
Od roku 1989 je památný dub letní v Terezině údolí pod státní ochranou. Roste na hranici lesa a květnaté louky. Podle většiny dostupných zdrojů je strom více než 500 let starý. Vysoký je 25 m, obvod kmene měří cca 7 m. Dub je častým cílem návštěv turistů i svatebčanů, kteří pod ním polibky zpevňují své svatební sliby.

K údolí se váže pověst o trpaslících a panském správci, který se rozhodl pokácet stromy kolem staré cesty. Když však zaťal do jednoho ze stromů sekeru, země se otřásla a správcovo stavení se sesypalo. To správce vyděsilo a od dalšího kácení dubů ustoupil.

Výhodná poloha chrání strom před silným větrem a vichřicemi, možná i díky tomu je ve svém pokročilém věku stále v relativně dobrému stavu.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 5. 8. 2020
5.12.
6.12.
Vánoce u pana správce - zrušeno

Vánoce u pana správce - zrušeno

Nové Hrady, Jižní Čechy
18.11.
20.11.
Gastrofest České Budějovice 2021

Gastrofest České Budějovice 2021

České Budějovice, Jižní Čechy
10.7.
11.7.
Borůvkobraní v Borovanech 2021

Borůvkobraní v Borovanech 2021

Borovany, Jižní Čechy
31.7.
Pivovarské slavnosti Regent 2021 v Třeboni

Pivovarské slavnosti Regent 2021 v Třeboni

Třeboň, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí