Úvod > Aktuality > Inspirace na výlety, kde oslavit Světový den vody: vyberete si vodu Svatou, Kalnou nebo Černou?
Příroda

Inspirace na výlety, kde oslavit Světový den vody: vyberete si vodu Svatou, Kalnou nebo Černou?

Poslechněte si audio verzi článku
Víte, že voda může být stará, dobrá, hojná, bílá, kalná, dlouhá anebo dokonce svatá? Světový den vody byl stanoven na 22. března. Připomíná především skutečnost, že na světě více než miliarda lidí trpí nedostatkem pitné vody a nemá přístup k vodě. Nabídneme vám řadu tipů na výlety ve spojení s vodou. Které místo si vyberete?

Dobrá a Hojná Voda

Dobrých Vod najdete v Česku několik desítek. K těm nejznámějším patří ty jihočeské, tedy Dobrá Voda u Českých Budějovic s poutním kostelem Panny Marie Bolestné a Dobrá Voda u Nových Hradů s poutním kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Nedaleko leží také Hojná Voda s Hojnovodským pralesem, jednou z nejstarších přírodních rezervací ve střední Evropě. Známá je také Dobrá Voda u šumavských Hartmanickostelem sv. Vintíře a nevšední výzdobou z nazelenalého lesního skla anebo pramen Dobrá voda v údolí Dalejského potoka v Praze; snadno se sem dostanete pěšky z Prokopského údolí.
 

Barevná Voda

Pitná voda obvykle bývá bezbarvá a průzračná, ovšem to by při cestování byla nuda. Co byste řekli třeba Černé Vodě, vesnici východně od Žulové, kde začínají výlety po bikerských Rychlebských stezkách? Když se vydáte směrem k Vidnavě, postupně navštívíte Novou Červenou Vodu, Starou Červenou Vodu, Dolní Červenou Vodu a za Javorníkem na česko-polských Hranicích i Bílou Vodu, kde k návštěvě zve Muzeum internovaných řeholnic. Další Červenou Vodu se známým lyžařským a sportovním areálem najdete u města Králíky, mezi tisíci studánkami pak objevíte Modrou vodu a dokonce i Žlutou vodu.
 

Zdravá, Studená, Čistá a Svatá Voda

Zdravá Voda se rozkládá na jižním úbočí Ždánického lesaŽarošicích; vodní kaple a prameny dodnes připomínají zaniklé lázně. Studenou Vodu objevíte u Slatiňan ve východních Čechách, Čistou Vodu pak dle očekávání v horách, a to kousek od Špindlerova MlýnaKrkonoších na úbočí Šeřínu.

Svatá voda je studánka v mariánském poutním místě Malenisko u Provodova poblíž Luhačovic a ze Svaté vody se také napijete z lesní studánky u Drahanovic pod Velkým Kosířem.
 

Voda Dlouhá, Křivá a Kalná

Voda může být také dlouhá, alespoň to platí pro Dlouhou Vodu u Města Albrechtice ve Zlatohorské vrchovině. Do Křivé Vody se můžete zajet podívat při toulkách po kopcích kolem Hanušovic a část Mladých Buků se jmenuje Kalná Voda.
 

Odolena a Libkova Voda

Raritou mezi všemi městy a obcemi s vodními názvy je Odolena Voda severně od Prahy; její název je spojován se staročeským vlastním jménem Odolen. Podobně vznikl název Libkova Voda; obec na Vysočině jižně od Pelhřimova odvozuje první část svého jména od jména Lubek či Libek a druhou podle potoka, který tudy protéká.
 

Kdy a kde se slaví Světový den vody?

Světový den vody se každoročně slaví 22. března
Nejdelší česká řeka – řeka Vltava

Nejdelší česká řeka – řeka Vltava

Nejdelší česká řeka pramení na Šumavě pod Černou horou v nadmořské výšce 1 172 m. Od pramene k ústí Labe u Mělníka měří 430,2 km. Rovnoběžně s hranicemi s Rakouskem protéká Lenorou, přes Soumarský most a u Mrtvého Luhu se stéká se Studenou Vltavou.

Živá voda – prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

Živá voda – prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

V Modré u Velehradu se můžete projít proskleným tunelem, který vás povede pod hladinou rybníka. Kolem sebe tak prosklenou stěnu uvidíte život v potoce, ve velké tůni s chladnomilnými rybami nebo pod hladinu mokřadu.

Galerie Vodárenská věž v Táboře

Galerie Vodárenská věž v Táboře

Výstavy výtvarného umění v neobvyklých prostorách staré vodárenské věže v historickém centru jihočeského města Tábora.

Expozice Praha hoří v Novomlýnské vodárenské věži

26. 4.1. 6.
Expozice Praha hoří v Novomlýnské vodárenské věži

Expozice o pražských požárech v dobách minulých a historii pražských hasičů je umístěna v poprvé veřejnosti zpřístupněné Novomlýnské vodárenské věži.

Bílá Voda

Bílá Voda

Prozkoumejte obec Bílá Voda, která je nejsevernější i nejzápadnější obec Českého Slezska a nabídku turistických atraktivit. Po roce 1950 Bílá Voda sloužila k internaci řádových sester. Postupně se zde shromáždila největší církevní komunita v Evropě, vystřídalo se zde asi 1000 sester, z nichž mnohé jsou pohřbeny na místním hřbitově. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí

Muzeum pražského vodárenství a vodárna Podolí

Ve vodárně se seznámíte s chemickou úpravou říční vody a navštívíte vodárenskou věž. Otevřeno je pouze po předchozím objednání.

Vodní dům Hulice u přehrady Švihov

Vodní dům Hulice u přehrady Švihov

Vodní dům je moderní návštěvnické středisko evropsky významné lokality Želivka. Pod jednou střechou zde najdete vše o vodě. Tématem moderně pojaté expozice jsou různé tváře vody – nenahraditelné suroviny, která si zaslouží naši ochranu. Neváhejte, čekají vás interaktivní exponáty a hrátky s vodou.

Tradice: za léčivou sílou přírodních zdrojů se vydejte do lázní

Tradice: za léčivou sílou přírodních zdrojů se vydejte do lázní

České lázeňství má skvělou pověst: kromě kvalitní léčby se širokým záběrem nabízí léčivou sílu přírody v té nejčistší podobě. Nabízíme nejenom přehled léčivých zdrojů, které můžete využít, ale i lázní, které je nabízejí.

Vodárenská věž u kostela sv. Pavla v Ostravě

Vodárenská věž u kostela sv. Pavla v Ostravě

Výškovou dominantou centra městské části Ostravy-Vítkovic se stala v roce 1880 zvonice, ke které byla v letech 1883 – 1886 přistavěna chrámová loď kostela sv. Pavla. Charakteristickým znakem všech staveb je režné neomítané zdivo.

Ahoj, nazdar, čau – nejoblíbenější české pozdravy

Ahoj, nazdar, čau – nejoblíbenější české pozdravy

Kolikrát za den někoho pozdravíte? A jaké pozdravy používáte? Používáte širokou škálu od běžného „Dobrý den“ přes ahoj, čau a nazdar až po retro „má úcta“, případně saturninovské „no maucta“? Na Kudy z nudy víme nejenom to, jak pozdravy ahoj a nazdar vznikly, ale také jak se exotické pozdravy čau, čus nebo servus dostaly do češtiny. Navíc vám prozradíme, že pozdravy mají dokonce svůj den: 21. listopadu celý svět slaví Mezinárodní den pozdravů.

Stará Červená Voda

Stará Červená Voda

Prozkoumejte obec Stará Červená Voda ležící 11 km severně od města Jeseník a nabídku turistických atraktivit. Obec na samém severu Jeseníků u hranice s Polskem je krásným místem pro strávení klidné dovolené. Oblast typická kamenictvím je protkaná bikerskými stezkami. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Vyhlídka vodárenská věž v Heřmanově Huti

Vyhlídka vodárenská věž v Heřmanově Huti

Šestnáctimetrová betonová vodárenská věž z roku 1908 v Heřmanově Huti je jedním ze dvou dochovaných pivovarských věžních vodojemů v Česku. V roce 2011 prošla celkovou rekonstrukcí a dnes je z ní unikátní vyhlídka, ze které uvidíte Brdy i Český les.

Minerální pramen Sadka

Minerální pramen Sadka

Pramen Sadka najdete v Prokopově ulici v obci Sadská nedaleko Nymburka. V Sadské vyvěrá alkalicko – zemitá kyselka o teplotě 11°C, jejíž složení je podobné jako u zřídel v Poděbradech. Okus tuto vodu můžete jen dvě hodiny denně, a to od 8:30 do 9:30 a od 15 do 16 hodin.

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku

Vodní nádrž Slezská Harta – nejmladší přehrada v Česku

Údolní nádrž Slezská Harta na řece Moravici nabízí řadu možností, jak aktivně strávit především letní turistickou sezónu. Vyzkoušet můžete nejen koupání, ale i vyjížďky na loďkách, rybaření, jachting a windsurfing.

Vodácká naučná stezka Berounka

Vodácká naučná stezka Berounka

Trasu naučné stezky Berounka tvoří řeka Berounka a je primárně určena vodákům. Začíná na západní hranici CHKO Křivoklátsko a končí na východní hranici CHKO Český kras.

Vodohospodářská stezka u Vírské přehrady

Vodohospodářská stezka u Vírské přehrady

Hlavním mottem stezky v mikroregionu Bystřicko je ochrana a využití vodního bohatství. Stezka vychází z obce Dalečín překrásným údolím podél řeky Svratky po pravém břehu vodárenské nádrže Vír až do obce Švařec. Na šestnácti kilometrech trasy si užijete zachovalé přírody a krásných výhledů.

Osada Dobrá Voda u Hartmanic

Osada Dobrá Voda u Hartmanic

Ves Dobrá Voda leží asi 3 km jihozápadně od Hartmanic na hranicích NP Šumava v okrese Klatovy. V okolí Dobré Vody jsou pozůstatky několika důlních děl připomínající bývalou těžbu zlata.

Vltava – česká vodácká klasika

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel sv. Vintíře v Dobré Vodě u Hartmanic s unikátním skleněným oltářem

Kostel v česko-německém pohraničí má za sebou pohnutou minulost. Dříve oblíbené poutní místo po válce chátralo, zmizely varhany, oltář, lavice i vnitřní výzdoba... Nyní je však považován za evropský unikát díky své nové výzdobě z lesního skla.

Divoká Orlice – divoká řeka z Orlických hor

Divoká Orlice – divoká řeka z Orlických hor

Divoká Orlice pramení v Polsku, pak tvoří společnou hranici a u Zemské brány se stáčí do Čech. Svižně tekoucí řeka v krásné přírodě láká po celém svém toku rybáře a při dostatku vody udělá z vodáckého výletu dokonalý zážitek.

Černá Voda

Černá Voda

Prozkoumejte obec Černá Voda, která se nachází v Jeseníkách v Olomouckém kraji, zhruba 12 kilometrů od Jeseníku. Leží nedaleko hranic s Polskem a nabízí řadu turistických atraktivit. Najdete ji v údolí Černého potoka, který odděluje Rychlebské hory od Jeseníků. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Červená Voda

Červená Voda

Obec Červená Voda se nachází v údolí, které se nazývá Králická brázda. První zmínka o obci pochází již z roku 1481. Nachází se v bývalém okrese Ústí nad Orlicí a nabídka turistických atraktivit vás překvapí. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe. Navíc zhruba 14 kilometrů nedaleko se nachází areál Dolní Morava.

Pramen Ondrášovské kyselky u Moravského Berouna

Pramen Ondrášovské kyselky u Moravského Berouna

Přírodní minerální voda Ondrášovka je jímána ze zdrojů v Sedmi Dvorech u Moravského Berouna v podzemním rezervoáru.

Kaple na Vintířově skále u Dobré Vody

Kaple na Vintířově skále u Dobré Vody

Kaplička pod vrcholovou skalou hory Březník u Dobré vody nad Hartmanicemi je místo spojeno se svatým Vintířem (Günther), poustevníkem, původně bavorským šlechticem, který zprostředkovával spojení mezi Čechami a Bavorskem.

Šítkovská vodárenská věž v Praze

Šítkovská vodárenská věž v Praze

Jedna z nejstarších pražských vodárenský věží je právě Šítkovská zvaná také Hořejší novoměstská. Nalézá pravém břehu řeky Vltavy na jižním konci Slovanského ostrova v těsném sousedství budovy Spolku výtvarných umělců Mánes.

Stará vodárenská věž v Mladé Boleslavi

Stará vodárenská věž v Mladé Boleslavi

Stará vodárenská věž byla postavená v 1. polovině 18. století a je dnes nejstarší památkou historického městského vodovodu, jednoho z nejstarších v Čechách.

Prameniště Boží voda v Loučeni

Prameniště Boží voda v Loučeni

Studánku Boží Voda dala vybudovat Marie Alžběta, vdova po generálu Karlu Boromeovi, knížeti z Furstenberku současně s pomníkem knížete padlého v napoleonských válkách.

Tvrz Odolena Voda

Tvrz Odolena Voda

Renesanční tvrz byla vystavěna v letech 1556 – 1563, na konci 16. století byly dostavěny nádvorní arkády. Během vlastnictví příslušníky lobkovického rodu byla tvrz využívána pouze jako užitková budova dvora.

Velký a Malý háj v Odoleně Vodě

Velký a Malý háj v Odoleně Vodě

Velký a Malý háj tvoří významné krajinné prvky. Jsou smíšeným, místy přirozeným lesem s výrazným podílem dubu letního. Pro své přírodní hodnoty se větší partie obou lesů staly součástmi biocenter a biokoridorů, tedy těch částí krajiny, které ji nejvíce stabilizují a chrání před nepříznivými vlivy.

Vodárenská věž v Opavě

Vodárenská věž v Opavě

Vodárenská věž vznikla na opavském nádraží v roce 1892. Po několika přístavbách dosáhla současné výšky 19 metrů. Nejcennějšími dochovanými prvky jsou původní ocelové, nýtované nosníky a také jedna nádrž na vodu z roku 1892. V současnosti prochází rekonstrukcí a mění se na multifunkční prostor.

Huťský vodopád u Rokytnice nad Jizerou

Huťský vodopád u Rokytnice nad Jizerou

Huťský vodopád byl v minulosti vyhledávaným výletním místem. Byla zde restaurace, kde se každou neděli pořádaly tancovačky. V huťském vodopádu padá voda z výšky 20 m a vodopád je napájen Huťským potokem, který pramení pod chatou Dvoračky.

Vodárenská věž v Kladrubech nad Labem

Vodárenská věž v Kladrubech nad Labem

Vodojem se nachází v severní části areálu Národního hřebčína Kladruby nad Labem. Čtyři nosné železobetonové pilíře a kruhový dřík nesou kruhovou horní část s reservoárem. Střecha vodojemu je zakončena lucernou.

Vodárenská věž Letná

Vodárenská věž Letná

Letenská vodárna je 26 metrů vysoká pětipodlažní vodárenská stavba postavená v novorenesančním slohu. Stanová střecha oplývá vikýři, na špičce střechy je v nástavbě umístěn hodinový stroj. V posledním patře se nachází vnější ochoz umístěný na krakorcích.

Vinohradská vodárenská věž

Vinohradská vodárenská věž

Vinohradská vodárenská věž je výraznou dominantou v pražském panoramatu. V různých časových obdobích odtud byla dodávána voda i Žižkovu, Strašnicím, Vršovicím, části Nuslí a Pankráce. Svému původnímu účelu sloužila vodárna až do roku 1962.

Pramen sv. Ludmily u Počátek

Pramen sv. Ludmily u Počátek

Pramen svaté Ludmily leží při cestě z Počátek do Polesí. Váže se k němu pověst o zázračném vyléčení.

Vodárenská věž v Letovicích

Vodárenská věž v Letovicích

Vodárenská věž upoutá návštěvníky města na první pohled, měří 20 m a je součástí I. březovského vodovodu z roku 1911.

Vodní nádrž Kružberk

Vodní nádrž Kružberk

Vodárenská nádrž na řece Moravici u Kružberka byla vybudována v letech 1948 až 1955 jako první údolní nádrž v povodí řeky Odry.

Kotěrova vodárenská věž v Třeboni

Kotěrova vodárenská věž v Třeboni

Na okraji Třeboně, v části Na kopečku stojí vodárenská věž, která díky své výšce 42 metrů a rovinatému okolí je i z pěkné dálky nepřehlédnutelná. Od historického centra je vzdálená necelý jeden kilometr.

Expozice vodárenství ve vodojemu v Třebíči

Expozice vodárenství ve vodojemu v Třebíči

Ve starém třebíčském vodojemu mohou návštěvníci zhlédnout expozici, která se věnuje historii vodárenství. Samozřejmostí je také atraktivní pohled na město.

Přírodní biotop Modrá

Přírodní biotop Modrá

Přírodní koupaliště Modrá se nachází v areálu Živá voda v obci Modrá. Kromě toho, že se seznámíte s životem ve vodě i kolem vody, s vodními živočichy i rostlinami řeky Moravy, přilehlých potoků i tůní, je možné se také osvěžit v přírodním koupališti s brouzdalištěm.

Naučná stezka Vodárenský les

Naučná stezka Vodárenský les

Do sto let starého vodárenského lesa nedaleko města Svitavy už zákaz vstupu neplatí. Příroda, kam léta nikdo nesměl, připomíná prales a lidé se tak mohou procházet takřka panenskou přírodou.

Rozhledna Dobrá voda v Horní Plané

Rozhledna Dobrá voda v Horní Plané

Železná rozhledna je vysoká 36 m a byla postavena v rámci postupné obnovy Stifterova parku. Její tvar má symbolizovat sklářskou historii v okolí. Rozhledna má dvě podlaží, horní ve výšce 32 m a spodní ve výšce 26 m.

Hojná Voda se studánkou svaté Anny

Hojná Voda se studánkou svaté Anny

Hojná Voda v Novohradských horách bývalo oblíbeným lázeňským místem s léčivou vodou. Po druhé světové válce bylo zdejší obyvatelstvo však vystěhováno a více než polovina domů byla zbořena. Navíc zde vzniklo pohraniční pásmo.

Svatá Voda u kaple Panny Marie u Staré Vsi

Svatá Voda u kaple Panny Marie u Staré Vsi

U poutní kaple panny Marie z roku 1873 najdete v lese studánku s pitnou vodou.

Stezka praturů v expozici Živá voda v Modré

Stezka praturů v expozici Živá voda v Modré

Pratuři osídlili pastvinu, která je součástí unikátní expozice Živá voda. Na Moravu se tak tito původní kopytníci vrátili po mnoha staletích. Stezka praturů vede z areálu Živé vody po lávce i ve čtyřmetrové výšce. Kromě rozhledny zde najdete dvanáct tematických zastavení.

Vintířova skála u Dobré Vody

Vintířova skála u Dobré Vody

Žulovou skálu s tesanými schody, vyhlídkou a kapličku sv. Vintíře pod ní, najdete na území Národního parku Šumava, nad osadou Dobrá Voda, 3 km jihozápadně od Hartmanic. Za své jméno vděčí sv. Vintíři, který v letech 1040 – 1045 pobýval ve zdejší poustevně.

Studánky a prameny v Klimkovicích

Studánky a prameny v Klimkovicích

Vydejte se na procházku k několika kouzelným místům,kde voda může opět odpočívat, klokotat i zpívat.

Vodní dílo Švihov (Želivka) – největší vodárenská nádrž v České republice

Vodní dílo Švihov (Želivka) – největší vodárenská nádrž v České republice

Vodní nádrž Švihov (známá spíše pod názvem vodní nádrž Želivka) je vodárenskou nádrží na řece Želivce, která slouží jako zdroj pitné vody pro středočeskou oblast včetně Prahy. Jedná se o největší vodárenskou nádrž nejen v České republice, ale také ve střední Evropě.

Mattoniho vodopád u Kyselky

Mattoniho vodopád u Kyselky

Mattoniho vodopád naleznete v parku bývalých lázních Kyselka. Jedná se o umělou kaskádu, kterou si nechal za svou vilou postavit na začátku 19. století Jindřich Mattoni. Voda z Mattoniho pramene stéká vedle bývalé restaurace na začátku lázeňského areálu a odtéká pod silnicí do Ohře.

Studánka Dobrá voda u Vrčeně

Studánka Dobrá voda u Vrčeně

U Vrčeně nedaleko Nepomuku, v lese nazvaném Štědrý, najdete studánku. Zázračný pramen dle legendy vytryskl přičiněním svatého Vojtěcha.

Za svatými vodami do světa ticha

Za svatými vodami do světa ticha

Tři místa s vodou, která podle pověstí uzdravovala lidi i zvířata. Najedete je na Litovelsku, v obcích Cholina, Litovel a Senice na Hané, místní část Cakov.

Muzeum rodiny Škodů v Plzni

Muzeum rodiny Škodů v Plzni

Muzeum rodiny Škodů naleznete v historické budově Černé věže v Pražské ulici v Plzni. Expozice je věnovaná zakladateli Škodových závodů Emilu Škody a jeho strýci Josefu Tomáši Škodovi, který ho v začátcích podnikání finančně podporoval.

Vodárenská věž České Budějovice

Vodárenská věž České Budějovice

Komentované prohlídky Vodárenské věže z roku 1724. Součástí jsou dvě video-expozice o historii vodárenství v Českých Budějovicích. Zájemci také zavítají do přilehlého vodojemu, kde je čeká film o koloběhu vody.

Labe – nejdelší splavná řeka v České republice

Labe – nejdelší splavná řeka v České republice

Nejdelší splavnou řekou v délce 160 km je Labe, v úseku od Chvaletic po státní hranici s Německem v Hřensku. Své jméno řeka získala od Keltů, kteří ji pojmenovali "Bílá řeka".

Minerální vody – český národní poklad skrytý hluboko pod zemí

Minerální vody – český národní poklad skrytý hluboko pod zemí

Léčivá síla přírody nabízí řadu pokladů. Jeden z nich používáme denně, a přesto o něm víme jen málo: minerálky. Pestrost našich zdrojů přírodních minerálních a pramenitých vod je výjimečná v mnoha ohledech, a Česká republika je skutečným královstvím minerálních vod.

Minerální voda Mattoni – nejznámější minerálka Karlovarského regionu

Minerální voda Mattoni – nejznámější minerálka Karlovarského regionu

Ke Karlovarsku neodmyslitelně patří také místní slavná minerálka. Orel Mattoni se zrodil v roce 1873 v lázeňské obci Kyselka. Panenská příroda a jedinečná poloha na rozhraní Krušných a Doupovských hor daly minerální vodě Mattoni její nezaměnitelnou chuť a způsobily, že získala oblibu nejen u nás, ale i v zahraničí.

Zvonice Hojná Voda

Zvonice Hojná Voda

V Hojné Vodě v Novohradských horách naleznete zrekonstruovanou budovu původně německé školy s malým parkem a renesanční zvonicí. Objekt nabízí možnost ubytování je ve dvoulůžkových, třílůžkových, čtyřlůžkových pokojích či v rodinném apartmá.

Vírská přehrada – vír v údolí Svratky

Vírská přehrada – vír v údolí Svratky

Vírská údolní nádrž přehradila svojí mohutnou hrází tok řeky Svratky v jednom z nejužších míst údolí, a obě její krajní stěny jsou pevně ukotveny ve skalních stěnách. Se stavbou se započalo roku 1947 a roku 1958 byla uvedena do plného chodu.

Rybník Rožmberk – největší rybník na světě

Rybník Rožmberk – největší rybník na světě

Rožmberk je rozlohou největší rybník nejen v Jihočeském kraji a v České republice, ale i na celém světě. Je dokonce tak rozlehlý, že na jeho hladině lze pozorovat zakřivení zemského povrchu.

Naučná stezka Voda je věda ve Vodňanech

Naučná stezka Voda je věda ve Vodňanech

Voda je věda – je necelých 5 km dlouhá naučná stezka, která v sobě snoubí nejen informace o vodě, ale i kulturní zážitek a nevšední odpočinek v lesoparku zároveň.

Novomlýnská vodárenská věž v Praze

Novomlýnská vodárenská věž v Praze

Novomlýnská vodárenská věž je pozoruhodná historická památka, která se stala jednou z dominant nábřeží Ludvíka Svobody. Stojí v Petrské čtvrti na Novém Městě, v místě bývalých pražských Nových mlýnů. První zmínka o ní pochází z roku 1484. Uvnitř najdete poutavou expozici "Praha hoří".

Vodárenská věž v zámeckém parku Sychrov

Vodárenská věž v zámeckém parku Sychrov

Vodárenská věž byla postavena taktéž v novogotickém stylu roku 1891 podle návrhu Františka Wondrena. Tato novogotická věž nahradila původní vodojem, jehož podobu neznáme.

Vodňany

Vodňany

Vodňany leží v jižních Čechách, v krajině plné rybníků – a voda, která město obklopuje, mu dala i jméno. Kromě četných rybníků tu najdete muzeum, starý mlýn s expozicí mlynářství a kostel, na jehož výzdobě se podílel Mikoláš Aleš, k procházkám lákají hráze a cesty, lemované staletými duby.

Odolena Voda

Odolena Voda

Letecká továrna Aero a letiště Vodochody, volejbalový klub, který kromě řady domácích a mezinárodních pohárů získal sedm titulů mistra mužské volejbalové extraligy a také barokní kostel sv. Klimenta od K. I. Dientzenhofera, to vše charakterizuje město se zvláštním jménem Odolena Voda.

Minerální voda Vincentka – mimořádně účinná léčivá voda

Minerální voda Vincentka – mimořádně účinná léčivá voda

Minerální voda Vincentka z Luhačovic je mimořádně účinná a pomáhá u řady nemocí. Dlouho bylo záhadou, proč je vlastně tak účinná, když minerálních vod s příznivým složením je celá řada a je tu i mořská voda a tisíce přípravků s jejím obsahem. Tajemstvím je, že právě u Vincentky se sešly všechny šťastné náhody a její léčivé i preventivní účinky prověřila staletí.

Kamencové jezero v Chomutově – jediné kamencové jezero na světě

Kamencové jezero v Chomutově – jediné kamencové jezero na světě

V Chomutově najdete jediné kamencové jezero na světě – vzniklo zatopením dolů, v nichž se těžil kamenec a síra. Obsah kamence ve vodě brání růstu vodních řas a sinic, proto je koupání garantováno po celou letní sezonu.

Černé jezero – největší a nejhlubší jezero v České republice

Černé jezero – největší a nejhlubší jezero v České republice

Největší přírodní jezero ČR s rozlohou 18,4 ha nedaleko Železné Rudy. Maximální hloubka okolo 40 metrů z něj činí také jezero nejhlubší. Černá v názvu neodkazuje na vodu samotnou, ale na temné lesy, které se odrážejí na hladině.

Vodní hamr Dobřív – nejstarší vodní hamr v České republice

Vodní hamr Dobřív – nejstarší vodní hamr v České republice

V Dobřívi se zachovala unikátní technická památka vodní hamr. Tlukot kovářských kladiv na Hamru neutichá ani v současné době. Každý rok, třetí sobotu v květnu se zde koná Hamernický den a na jeden den vás vrátí do starých časů, všude jsou slyšet kovářská kladiva a k vidění je spousta dalších starých řemesel.

Staňkovský rybník – nejdelší a nejhlubší rybník v České republice

Staňkovský rybník – nejdelší a nejhlubší rybník v České republice

Šest kilometrů dlouhý rybník o obvodu 25 km má celou řadu nej – jedná se o nejdelší a nejhlubší rybník u nás (hloubka u hráze cca 16 m). Staňkovský má také nejdelší obvod rybníka a největší objem vody v naší republice.

Nádrž Orlík – objemem největší přehradní nádrž v České republice

Nádrž Orlík – objemem největší přehradní nádrž v České republice

Objemem zadržené vody se přehradní nádrž Orlík řadí na první místo v České republice. Přehrada patří také mezi nejtenčí přehrady na světě. Zároveň je ale jedním z největších, nejvyšších a nejmohutnějších článků v řetězu vltavských přehrad.

Nádrž Lipno – rozlohou největší přehradní nádrž v České republice

Nádrž Lipno – rozlohou největší přehradní nádrž v České republice

Údolní nádrž Lipno je největší vodní plochu v České republice. Jezero, které vzniklo za hrází, je právem nazýváno jihočeským mořem. Dosahuje délky 44 km a v místě největší šířky činí vzdálenost obou břehů 10 km.

Expozice Historie ostravského vodárenství – Babylon

Expozice Historie ostravského vodárenství – Babylon

V areálu Úpravny vody v Ostravě – Nové Vsi je k vidění expozice, která se věnuje historii dodávek vody do krajského města. Výstavu tvoří panely s historií ostravského vodárenství a různé historické předměty.

Secesní vodárenská věž Nymburk

Secesní vodárenská věž Nymburk

Krásná secesní věž ve tvaru kalicha byla postavena v roce 1904. Jedná se o kulturní památku.

Poutní kostel Panny Marie Bolestné v Dobré Vodě

Poutní kostel Panny Marie Bolestné v Dobré Vodě

Jednou z vrcholných barokních památek jižních Čech je poutní kostel Panny Marie Bolestné v Dobré Vodě u Českých Budějovic. Především díky působení významných pražských umělců Kiliána Ignáce Dientzenhofera a Václava Vavřince Reinera patří kostel k nejpozoruhodnějším barokním stavbám v širokém okolí.

Vodárenská věž a rozhledna v Týništi nad Orlicí

Vodárenská věž a rozhledna v Týništi nad Orlicí

Nedaleko vlakového nádraží v Týništi nad Orlicí naleznete jednu z dominant tohoto města, prvorepublikovou vodárenskou věž, která dnes slouží jako originální muzeum, galerie a rozhledna. Vyhlídka na věži poskytuje nádherný výhled do širokého kraje.

Pekelský vodopád v údolí Žebnického potoka

Pekelský vodopád v údolí Žebnického potoka

Zajímavý přírodní útvar se nachází na severním Plzeňsku nedaleko města Plasy, ve skalní rozsedlině v údolí Žeběnického potoka. Nejlépe je vodopád viditelný po vydatných deštích a jarním tání, kdy voda v silném proudu protéká jeskyní a dopadá na kámen na dně.

Vodojem na Dobré Vodě v Jablonci nad Nisou

Vodojem na Dobré Vodě v Jablonci nad Nisou

Vodojem v secesním stylu byl postaven v roce 1915, svému účelu sloužil do druhé poloviny 20. století, potom chátral a kolem roku 2010 se uvažovalo o prodeji nebo demolici. V březnu 2015 byl ale vodojem zapsán na seznam kulturních památek a následně firmou A-Stavby opraven.

Přístav Praha Holešovice – největší přístav na Vltavě

Přístav Praha Holešovice – největší přístav na Vltavě

Největší přístav na Vltavě je v pražských Holešovicích. Byl vybudován v letech 1892-1894 jako přístav ochranný a zimní, později byl upraven na přístav obchodní. Byl vyhlouben uměle, jeho délka byla 750 m, šířka 100 m a hloubka 4,8 m. Koncem 20. století přestal přístav sloužit lodní dopravě, ale využívá jako zimní ochranný přístav a jako obchodní centrum. Je také technickou památkou.

Kaskáda vodních elektráren na Vltavě – největší kaskáda vodních elektráren v České republice

Kaskáda vodních elektráren na Vltavě – největší kaskáda vodních elektráren v České republice

Vltavská kaskáda je soustava vodních děl na řece Vltavě, budována postupně od roku 1934 až do 90. let 20. století pro výrobu elektrické energie. Jedná se o přehrady Lipno I a II, Hněvkovice, Kořensko, Orlík, Slapy, Kamýk, Štěchovice a Vrané.

Zřícenina hradu Kaltenštejn u Černé Vody

Zřícenina hradu Kaltenštejn u Černé Vody

Zřícenina raně gotického hradu Kaltenštejn (nazývaná též Hradisko) se nachází 9 km severně od Jeseníku, asi 2 km od obce Černá Voda nad osadou Nové Podhradí. Výšinný hrad na skalnatém vrcholu kuželovitého kopce byl mohutnou pevností. První zmínky o hradu pocházejí z roku 1250.

Libušská meteorologická observatoř ČHMÚ

Libušská meteorologická observatoř ČHMÚ

Bývalý meteorologický radar v Praze 4 – Kamýku je mezi lidmi znám jako Meteorologická věž Libuš. Od roku 1979 až 2000 sloužila ke sledování oblačnosti, jednalo se zároveň o první takový radar u nás. Dnes už věž slouží jako lokální meteorologická stanice a působí zde i mobilní operátoři.

Kotěrova vodárenská věž v Praze-Michli

Kotěrova vodárenská věž v Praze-Michli

Michelský vodojem z let 1906 – 1907 navrhl významný český architekt Jan Kotěra. Stavbu vysokou 42 metrů z neomítnutých cihel a s měděnou střechou najdete na okraji pankrácké pláně, v katastru Michle, v ulici Hanusova.

Další aktuality

20 tipů, kam v Česku za exotikou

Užijte si světové zážitky v Česku! Utéct od každodenní rutiny a starostí a užít si nevšední exotické zážitky můžete i u nás doma. Máme pro vás 20 skvělých tipů na exotické zážitky jako z druhé půlky zeměkoule, které prožijete je přímo u nás doma. Vydejte se za světovým zážitkem třeba už dnes!
Příroda

30 tipů na výlety za pověstmi

Vydejte se do tajemných zákoutí české a moravské krajiny, která od pradávna vzbuzovala v lidech zvědavost a podněcovala jejich fantazii. Poznejte místa opředená lidovými pověstmi a legendami, které se dodnes vypráví z generace na generaci.
Příroda

Vydejte se na výlet do Národní přírodní rezervace

Některý z národních parků nebo CHKO jste jistě v minulosti navštívili. Víte ale, že se na našem území nachází více než stovka Národních přírodních rezervací, které chrání unikátní přírodní ekosystémy se vzácnými organismy i anorganickými fenomény? Kudy z nudy vám nabízí desítky tipů na návštěvu těchto území. Stačí si jen vybrat a užít si pěkný výlet do přírody.
Příroda

Kde najdete nejkrásnější zámecké zahrady v Česku?

Užijte si romantické procházky v zahradách. Kouzlo našich zámků umocňují rozlehlé a půvabné zahrady. V našich tipech naleznete zahrady ve francouzském i anglickém stylu, rozsáhlé parky, kde naleznete celou řadu unikátních exemplářů i zajímavé stavby dotvářející jejich tvář.
Příroda

Znáte motýlí ráje Papilonia?

Představte si nejkrásnější motýly světa poletující přímo kolem vás! A nemusí zůstat jen u snění – na několika místech naší republiky najdete motýlí domy Papilonia, které vás vezmou do tropické džungle anebo fantasy světa. Každá Papilonia má odlišnou stylizaci letové zóny, čímž prohlídce přidává charakteristickou atmosféru. Navíc mají tyto motýlí světy otevřeno celoročně, takže si návštěvu můžete naplánovat kdykoli. Nejnovějším přírůstkem do rodiny motýlích domů je Papilonia Liberec, který se otevřel během dubna 2024.
Příroda

Zákaz pálení klestu: platí od dubna do konce října kvůli riziku požárů

V souvislosti s oteplováním a klimatickou změnou výrazně stoupá riziko lesních požárů. Podle dlouhodobých statistik hoří nejčastěji kromě letních měsíců také v dubnu. Lesy ČR proto dbají na prevenci a apelují na návštěvníky. Jejich nedbalost je totiž nejobvyklejší příčinou požárů.
Příroda

Den Země: oslavte ho v Domech přírody

Každý rok 22. dubna má naše planeta svátek: Den Země. Užít si ho můžete nejlépe v přírodě, ve vybraných lokalitách navíc najdete i tzv. Domy přírody, unikátní expozice Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kde se dozvíte zajímavosti o fauně, floře, geologii... konají se v nich exkurze a osvětové programy pro děti i dospělé. Kam se na taková místa vypravit vám poradí Kudy z nudy.
Příroda

Den Země 2024, svátek naší planety, přináší spoustu zajímavých akcí

Den země připadá tradičně na 22. dubna. Každoročně tento den upozorňuje na ekologické hrozby, učí recyklovat odpad a chovat se zodpovědně k životnímu prostředí. V rámci Dne země, který původně vznikl v Americe v roce 1970, se koná řada vzdělávacích akcí pro děti i dospělé.
Příroda