Úvod > Co chcete dělat? > Poutní kostel Panny Marie Bolestné v Dobré Vodě
Památky

Poutní kostel Panny Marie Bolestné v Dobré Vodě

Jednou z vrcholných barokních památek jižních Čech je poutní kostel Panny Marie Bolestné v Dobré Vodě u Českých Budějovic. Především díky působení významných pražských umělců Kiliána Ignáce Dientzenhofera a Václava Vavřince Reinera patří kostel k nejpozoruhodnějším barokním stavbám v širokém okolí.
Dobrá Voda se nachází 5 km východně od Českých Budějovic, někdejší vyhledávané poutní místo, lázně i horní město, kde se těžilo zlato. Nejvýznamnější památkou je barokní poutní kostel Panny Marie Bolestné z 18. století.

Stavba budovy byla zahájena v roce 1733 a dokončena v roce 1735. Práce na velmi bohaté vnitřní výzdobě a příslušenství, varhany a kazatelna, trvaly až do roku 1761. Hlavním tvůrcem vnitřní výzdoby byl Václav Vavřinec Reiner.

Na jeho freskách převládají biblické motivy. Hlavní oltář od G. B. Allia je pozdně barokní, s malbami od Bartoloměje Čurny z konce 19. století. Pokud budete chtít vidět kostel zevnitř, musíte přijít v době, kdy se zde koná bohoslužba, jinak můžete do kostela nahlédnout pouze přes mříže.

Ke kostelu se každoročně o Velikonocích konají poutě. Okolo kostela vede křížová cesta s Božím hrobem, která byla zřízena v letech 1837 až 1839. Zcela zničené původní obrazy v kaplích byly v roce 1996 nahrazeny novými od akad. malířky Renaty Štolbové.

Provozovatel

OÚ Dobrá Voda

U Domova důchodců 33
373 16 Dobrá Voda u Českých Budějovic
Tel.:
+420 387 200 446
Email:
dobra.voda.cb@obc...
WWW:
www.dobravodaucb.cz
GPS:
48,967597 14,528947
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytovna u Nádraží v Českých Budějovicích

Ubytovna u Nádraží v Českých Budějovicích

České Budějovice, Jihočeský kraj
Born in London

Born in London

České Budějovice, Jihočeský kraj
Hotel Garni České Budějovice

Hotel Garni České Budějovice

České Budějovice, Jihočeský kraj