Úvod > Aktuality > Cesty za uměním: Josef Lada, ladovská zima a obrázky zimy a pohádek našeho dětství
Životní styl

Cesty za uměním: Josef Lada, ladovská zima a obrázky zimy a pohádek našeho dětství

Poslechněte si audio verzi článku
Stejně jako perníčky, voňavé chvojí, světýlka, andělé, čerti a Mikuláš patří k adventu také obrázky Josefa Lady. Najdete na nich všechno, co mají mít pravé české Vánoce: padající sníh, rozsvícené lucerny, děti na saních a místa, která si malíř zamiloval. Pojďte se projít ladovskou zimou s portálem Kudy z nudy!
Nejlepší je začít tam, kde se Josef Lada (1887–1957) narodil: v Hrusicích, jedné z nejpohádkovějších vesnic v Česku. Hrusice a hlavně kostelík sv. Václava znáte ze spousty Ladových obrázků, navíc jsou společně se dvěma desítkami dalších vesnic součástí Ladova kraje, kde se s Ladovými postavičkami setkáte téměř na každém kroku. Ať se v Hrusicích vydáte kamkoliv, určitě objevíte některý z informačních panelů stezky Pohádkové Hrusice. Snadno tak najdete místo, kde stával Ladův rodný domek, obecní pastoušku, v níž u strýčka Malinovského bydlel kozel Bobeš, anebo Jedličkovu louži, která se v zimě měnívala na báječnou klouzačku.
 

Zasněžený pohádkový svět

Ladův rodný domek sice už neexistuje, zato na návsi dodnes stojí legendární hospoda U Sejků, dějiště slavné Ladovy hospodské tancovačky a rvačky. Naproti v parku malíře připomíná pomník, a když se vydáte směrem na Senohraby, zanedlouho dojdete k Ladovu památníku. V zahradě u něj stojí další socha, a tentokrát hodně neobyčejná: hraje všemi barvami a připomíná okamžik, kdy se Mikeš s Pašíkem vraceli z mnichovické pouti a někdo jim vyměnil trakař za motorku.

Ostatně není to poslední místo, kde se s Mikešem coby oblíbeným pohádkovým hrdinou setkáte. O Mikešovi vyprávěl Josef Lada svým dcerám Alence a Evičce. Pak Mikešovy příběhy vycházely v dětském časopisu Radost a nakonec Lada své povídání sepsal do knížky. Poprvé vyšla v roce 1934 pod názvem O kocourkovi, který mluvil; ta měla jen černobílé ilustrace. Barevných obrázků se Mikeš dočkal v roce 1956, dnešní děti ho znají i z oblíbeného Večerníčku.

Na konci příběhu spolu všichni hrdinové spokojeně žijí ve Šťastném domově, obklopeném velkou zahradou. Jeho vzorem byla hrusická letní vila rodiny Ladovy, v níž sídlí Ladův památník. Je otevřený celoročně, takže se tu v mrazivých zimních dnech můžete ohřát a po prohlídce pokračovat dál.

Sochy kocourka Mikeše

Kam? Třeba k Mikešovu pomníčku u Hrusického rybníka. Na velkém kameni tu sedí malý kocourek a z nápisu se dozvíte, že při výstavbě lávky přes Hrusický potok roku 2016 byly nalezeny kosterní ostatky slavného kocoura a že pietní místo jeho odpočinku bylo zřízeno o dva roky později.

Veselejší ráz má další Mikešova socha, tentokrát v nadživotní velikosti: zdraví návštěvníky lyžařského areálu Šibeniční vrch v Mnichovicích. Největší kočičí socha u nás je vyrobená z dubového masivu, váží jeden a půl tuny a na výšku měří 233 centimetrů. Mikeš má na packách fešné červené boty, na hlavě čepici, v ruce hůl a na zádech torničku. Chybí už jen lyže nebo sáňky – ale když to sněhové podmínky dovolí, ve ski areálu Šibeniční vrch se otevírají sjezdovky pojmenované Bobeš, Mikeš a Pašík.

Okolím vás provedou okružní stezka Krajem Josefa Lady nebo Cesta kocourka Mikeše. Na všech vás budou provázet Ladovy ilustrace. Jižně od Říčan na cyklostezce Do Prahy na kole objevíte ovocný sad s altánem, ohništěm a informačními panely.

Pěknému koutku se říká Ladova ves, děti potěší dřevěný čert, tabule s různými úkoly i tunel z proutí. Další možnost nabízejí Vodnické vycházky, kličkující Posázavím a krajinou kolem Senohrab, inspirované knížkou Bubáci a hastrmani.
 

Ladův kraj a hrad Zlenice

Josef Lada se narodil 17. prosince 1887, a tak téměř každý rok adventní výstavy Ladových děl připomínají výročí jeho narození.  Vedle Mikeše ho proslavily ilustrace pro knihu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka, ilustroval ale také řady pohádek a říkadel. Známé jsou také Ladovy kalendáře, vánoční betlém, knížky Moje abeceda, vyprávění O chytré kmotře lišce, Bubáci a hastrmani i Nezbedné pohádky. V řadě z nich na obrázcích poznáte Ladův kraj a jeho různá zákoutí: z obrázků šumí lesy na stráních, šplouchá řeka Sázava, nechybí ani vesnické kostelíky a zříceniny hradů.

Jedním z nich je Hláska aneb zřícenina hradu Zlenice, který Josefu Ladovi doslova učaroval a stal se oblíbeným motivem jeho tvorby. Malíř hrad zachytil snad ve všech ročních obdobích. Je na zimním obrázku, kde vodník sedí na vrbě a kouří fajfku, Zlenice najdete i na kresbě Letní dětské hry z roku 1937 i na obrázku z roku 1948 s malým chlapcem, který stojí u zamrzlého rybníka se sáňkami, na kterých stojí malý sněhulák. Při výletu do Hrusic zříceninu snadno můžete navštívit, od Ladova muzea leží něco málo přes tři kilometry.

 

Ladovská zima: existovala vůbec?

Při pohledu na zasněžené chaloupky, kopce a sáňkující děti můžeme jen tiše závidět. Ladovskou zimu totiž zažíváme málokdy, a tak si říkáme, jestli si podobně jako bubáky, mluvicího kocourka a kmotru lišku Lada nevymyslel také sníh, který známe z jeho vánočních pohlednic.

Máme pro vás ale překvapivou informaci, kterou potvrzují data z pražského Klementina. Tam se pravidelná meteorologická pozorování provádějí už víc než 250 let a jde o nejstarší záznamy o počasí v Evropě. Zaznamenali tu i Ladovské zimy, tedy čas, kdy byl Josef Lada malý kluk a ze zimních radovánek čerpal inspiraci během svého života. Jaké zimy tedy prožíval?

Možná se budete se divit, ale přesně takové, jaké maloval. Podle dat z Klementina od roku 1887 do roku 1905 totiž byly v Čechách zimy s dostatkem sněhu i mrazivých dnů, a osm roků za sebou dokonce ležel sníh déle než šedesát dnů. Právě takové zimy prožíval malý Pepík a vzpomínkou na ně jsou i jeho obrázky, provázející české Vánoce.
 

Víte, že Josef Lada…

  • Tatínek Josefa Lady byl švec. Malému Pepíkovi bylo sotva půl roku, když nešťastně upadl, poranil se tatínkovým ševcovským nožem a od té doby přestal vidět na pravé oko. Vyučil se knihařem, navštěvoval večerní kursy kreslení na umělecko-průmyslové škole a záhy začal spolupracovat s řadou českých i zahraničních časopisů pro děti i dospělé.
  • Po Ladovi se mimo jiné jmenuje asteroid 17625 (1996 AY1), který 14. ledna 1996 objevili P. Pravec a L. Šarounová na hvězdárně Ondřejov?
  • V listopadu 2016 byl v Sedlčanech na náměstí vytvořen světový rekord v počtu lidí s knihou Josefa Lady na jednom místě: sešlo se jich tam 688.
#světovéČesko a bílé Vánoce, sněhové rekordy a sníh stokrát jinak

#světovéČesko a bílé Vánoce, sněhové rekordy a sníh stokrát jinak

Paní Zima si letos pospíšila a i Vánoce už klepou na dveře. Navíc to vypadá, že nás po několika na sníh skoupých letech čekají na horách závěje a pocukrovaná krajina v nížinách. A kdyby náhodou přišla obleva, na Kudy z nudy víme o zajímavých místech, kde o led a sníh není nouze. Chce to jen trochu hledat a mít i pověstnou kapku štěstí. Ale třeba se nakonec dočkáme i bílých Vánoc!

Socha kocourka Mikeše na Šibeničním vrchu

Socha kocourka Mikeše na Šibeničním vrchu

Z Šibeničního vrchu v Mnichovicích shlíží obří kocour Mikeš. Jedná se o sochu pohádkového kocourka v nadživotní velikosti – měří přes dva metry a váží jednu a půl tuny.

Žižkův dub u Mnichovic

Žižkův dub u Mnichovic

Nejstarší pověsti o mohutném dubu nacházejícím se na konci obce Myšlín, která je dnes součástí Mnichovic, se datují již do 9. století, kdy kolem něj procházeli staří Slované na obětiště u Zvánovic.

Ladova ves v Říčanech

Ladova ves v Říčanech

Kousek za Říčany na cyklostezce "Do Prahy na kole" za železniční tratí objevíte ovocný sad s altánem ohništěm a informačními panely spojenými s Josefem Ladou. Pěknému koutku se říká Ladova ves.

Den černých koček: pověry, mýty a legendy aneb přestaňme se černé bát

Den černých koček: pověry, mýty a legendy aneb přestaňme se černé bát

Od roku 2011 je 17. srpen dnem věnovaným oslavě černých koček po celém světě. V mnoha kulturách jsou černé kočky spojovány se smůlou nebo pověrami. Tento den je tak skvělou příležitostí, jak rozptýlit mýty a ukázat lidem, že ebenově zbarvené šelmičky jsou milými společníky. Kudy z nudy pro vás navíc našlo nejrůznější zajímavosti z kočičího světa a samozřejmě nebudou chybět ani tipy na kočičí výlety.

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?

Putování s mluvícím kocourkem Mikešem

Putování s mluvícím kocourkem Mikešem

Jižně od Říčan leží kraj, který se stal celoživotní inspirací malíře a spisovatele Josefa Lady (1887–1957). V okolí Ladovy rodné vísky Hrusice s typickým kostelíčkem ožívají kocour Mikeš a jeho přátelé kozel Bobeš a čuník Pašík, chytrá kmotra liška i bubáci a hastrmani.

Hrusice

Hrusice

Prozkoumejte obec Hrusice mezi Prahou a řekou Sázavou a nabídku turistických atraktivit. Hrusice jsou neodmyslitelně spojeny s dílem malíře a spisovatele Josefa Lady, který se zde narodil a prožil část života. V Ladově kraji je řada významných historických a kulturních památek. Ať už máte rádi historii, kulturu nebo přírodu, určitě zde najdete něco pro sebe.

Muzeum Jindřichohradecka – Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice

Muzeum Jindřichohradecka – Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice

Muzeum představuje více než 100 tisíc sbírkových předmětů mimořádné historické, umělecké a dokumentační hodnoty. K nejnavštěvovanějším expozicím zcela jistě patří Krýzovy jesličky. Tento největší lidový mechanický betlém na světě je zapsán v Guinnessově knize rekordů.

Skleněný dům na stromě v Hrusicích

Skleněný dům na stromě v Hrusicích

Už jste někdy spali ve skleněném domečku v korunách košatých stromů s 360° výhledem? Jeden takový se nachází v malebné přírodě na ovčí pastvě u Hrusic, nedaleko od Prahy.

Ladův kraj – pohádkový region

Ladův kraj – pohádkový region

V Ladově kraji vznikla celá řada dobře značených naučných stezek a cyklistických tras, které tvoří 150km síť. Každý návštěvník si může zvolit různě náročnou trasu nebo zvolit některý z doporučených okruhů (Hrusický, Voděradské Bučiny, Velkopopovicko a Kamenicko).

Naučná stezka Vodnické vycházky

Naučná stezka Vodnické vycházky

Naučná stezka Vodnické vycházky se nachází na území mikroregionů Malé Posázaví a Ladův kraj. Má 13 zastavení a lze ji rozdělit na tři samostatné části. Na trase vás čekají informační tabule, odpočinková místa a dětská hřiště.

Městská obrazárna  – to nejlepší ze sbírek Městské galerie v Litomyšli

Městská obrazárna – to nejlepší ze sbírek Městské galerie v Litomyšli

Litomyšlská galerie dokázala během své devadesátileté existence shromáždit více než dva tisíce uměleckých děl a mnoho z nich můžeme zařadit mezi špičky českého výtvarného umění 19. a 20. století.

Památník Josefa Lady v Hrusicích

Památník Josefa Lady v Hrusicích

Stálá expozice díla Josefa Lady – malíře a spisovatele, karikaturisty, tvůrce pohádkových postav provázejících děti od nejútlejšího dětství, ilustrátora, který nezapomenutelně ztvárnil Haškova Švejka. Prohlídky s průvodcem.

Muzeum umění a designu Benešov

Muzeum umění a designu Benešov

Muzeum umění a designu Benešov (MUD*) sídlí v prostorách citlivě zrekonstruované secesní budovy bývalé Okresní hospodářské záložny v Benešově. MUD* se zaměřuje především na výtvarné umění a design 20. a 21. století.

Zřícenina hradu Zlenice – hrad známý z obrázků Josefa Lady

Zřícenina hradu Zlenice – hrad známý z obrázků Josefa Lady

Přesné založení hradu Zlenice, lidově též zvaného Hláska, je dosud zahaleno tajemstvím. Hrad byl postaven zřejmě někdy na počátku 14. století a v 15. století byl dobyt a zničen.

Cesta kocoura Mikeše z Hrusic do Říčan

Cesta kocoura Mikeše z Hrusic do Říčan

Pokud se na chvíli chcete stát mluvícím kocourkem Mikešem a zažít některá z jeho dobrodružství, pak se vydejte po Cestě kocoura Mikeše. Černý kocourek tudy utíkal z domova, když rozbil Ševcovic babičce hrnek se smetanou.

10 tipů, kam se vydat za památníky významných osobností

10 tipů, kam se vydat za památníky významných osobností

Máte rádi českou historii? Zajímají vás příběhy konkrétních lidí, nejen suchá fakta? Po celé ČR se nachází památníky věnované osudům zajímavých a důležitých Čechů, které je třeba si i nadále připomínat. Vydejte se s Kudy z nudy na deset takových míst.

10 tipů, kde se projít po pohádkových stezkách aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů, kde se projít po pohádkových stezkách aneb ve stínu i na výsluní

Putování plné zábavy po pohádkových stezkách nadchne malé i velké děti i dospělé. Pohyb v přírodě na čerstvém vzduchu udělá dobře každému, protáhnete si tělo a ještě se dozvíte něco nového a zajímavého. Navíc pohádkových stezek je tolik, že si můžete vybírat: na Kudy z nudy pro vás máme stezky kratičké i dlouhé, rovné i klikaté, spojené s plněním úkolů anebo jen doplněné dřevěnými sochami. Pojďte s námi do pohádky!

Kam za vodníky v Čechách? Deset tipů na vodnické slavnosti, výstavy a procházky

Kam za vodníky v Čechách? Deset tipů na vodnické slavnosti, výstavy a procházky

„Vodník! A říká mi Fando!“ – vzpomínáte na scénku z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny? Pozveme vás na místa, kde se vodnické scénky natáčely, do jižních Čech na Čochtanovu Třeboň i na další vodnické kratochvíle, třeba výstavu, procházky a vodnické sochy.

Mnichovice

Mnichovice

Malebná krajina, kde své náměty čerpal malíř Josef Lada: to je Ladův kraj a městečka Hrusice, Říčany, Senohraby, Ondřejov a Velké Popovice. K nim se řadí i Mnichovice, známé z knížky o černém kocourkovi Mikešovi: do Mnichovic jeli Mikeš s Pašíkem na pouť na trakaři.

U hastrmana Leknínka na Vlčím Halíři

U hastrmana Leknínka na Vlčím Halíři

V pohádkových Hrusicích na II. zastávce Stará cihelna směrem na Vlčí Halíř, vás čeká scenérie zvířátek a pohádkových bytostí. Scenérie inspirovaná nevšední krajinou Ladovských tajemství vás vtáhne do dětského světa.

Mikešův pomníček v Hrusicích

Mikešův pomníček v Hrusicích

Pomník, připomínající pohádkovou postavu kocourka Mikeše, byl odhalen u Hrusického potoka v roce 2018 u příležitosti 20. výročí odhalení busty Josefa Lady v Hrusicích.

Josef Lada – proslulý malíř a ilustrátor

Josef Lada – proslulý malíř a ilustrátor

Jižně od Říčan leží kraj, který se stal celoživotní inspirací malíře a spisovatele Josefa Lady (17. prosince 1887 – 14. prosince 1957). V okolí Ladovy rodné vísky Hrusice s typickým kostelíčkem ožívají nejenom kocourek Mikeš, ale také chytrá kmotra liška, bubáci a hastrmani, pověstné zabijačky i hospodské rvačky.

Hrusická ekostezka v zahradě Památníku Josefa Lady

Hrusická ekostezka v zahradě Památníku Josefa Lady

Památník Josefa Lady a jeho dcery Aleny zve malé zvídavé návštěvníky ke zdolání Hrusické ekostezky, která nabízí hrátky s přírodními živly. V provozu je stezka celoročně, tj. v různou roční dobu a za různého počasí. Najdete ji v zahradě Památníku.

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově

Nad obcí Ondřejov na vrcholku Žalov nedaleko Mnichovic u Prahy stojí hvězdárna založená roku 1905 J. Fričem. Místní observatoř patří Astronomickému ústavu Akademie věd České republiky (AVČR).

Další aktuality

Setmělým skleníkem Fata Morgana se projdete i v březnu

Navštívit tropický deštný prales v noci, to se podaří opravdu jen málokomu. Poznejte unikátní skleník Fata Morgana za tmy, kdy vykvétají druhy rostlin, které jsou opylovány nočními motýly. Během března si tento jedinečný zážitek můžete vychutnat v pátek i v sobotu vždy od 18:50 hodin. Přijďte se projít džunglí, která nespí. Noční procházka je možná do 23. 3. 2024!
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.3. – 3.3.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Smetana Gala – Slavnostní koncert k 200. výročí narození Bedřicha Smetany, Smetana Party – oslava 200. narozenin Bedřicha Smetany s Národním divadlem, Výstava železničních modelů a kolejišť Pečky, Smetana u Dvořáka, Paxiho dobrodružství – Sluneční soustava. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Jak se pražské středověké ghetto proměnilo v luxusní obchodní třídu? Kolikrát, odkud a kam se stěhovala kašna na Uhelném trhu? Kde stávala tajemná Foglarova Stínadla a které stavby navždy zmizely při asanaci historického centra? A víte, že Zlatou uličku nenajdete jen na Pražském hradě, ale i v srdci Starého Města? Na všechny tyto všetečné otázky odpoví portál Kudy z nudy.
Praha | Zážitky

Věda a historie není nuda: Prahou po stopách Alberta Einsteina

K největším hvězdám, které vyučovaly na Univerzitě Karlově v Praze, patřil Albert Einstein (1879–1955). Přijel na jaře 1911 a v Praze působil tři semestry. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit po jeho stopách a podívat se, kde bydlel a kde pracoval jeden z nejslavnějších vědců všech dob.
Praha | Zážitky

Nelezte v březnu za kamna a nechte se vylákat na výstavy květin

Chcete si alespoň na chvilku odskočit ze středoevropské zimy do příjemně vlahého tropického pralesa? Recept je docela jednoduchý: stačí se vypravit do skleníku Fata Morgana v botanické zahradě v Praze-Troji, za tropickými květinami do botanické zahrady v Liberci nebo na výstavu kamélií do Rájce nad Svitavou.
Praha | Příroda

Kalendář 2024: Úřad vlády otevře letos své paláce pro veřejnost nejen o státních svátcích

Oblíbené dny otevřených dveří historických objektů spravovaných Úřadem vlády budou pokračovat o vybraných víkendech a státních svátcích i v roce 2024. Úřad vlády zve zájemce z řady veřejnosti na prohlídky Kramářovy vily, Hrzánského a Lichtenštejnského paláce, Strakovy akademie v Praze i Benešovy vily v Sezimově Ústí. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kdy se letos brány těchto budov otevřou.
Praha | Památky

Lední medvědi slaví svůj svátek: připomeňte si mezinárodní den ledních medvědů

Lední medvědi slaví svátek! 27. únor je Mezinárodní den ledních medvědů, který připomíná, že je tato šelma na seznamu ohrožených druhů. Lední medvědi jsou typickými obyvateli severní polární oblasti. Jejich hlavní zdroj potravy tvoří tuleni, ale v období nedostatku potravy dokážou hladovět i několik měsíců. Ztráta životního prostředí v důsledku oteplování je pro ně největší současnou hrozbou. Lední medvědi jsou největšími žijícími predátory na zemi a vyskytují se především v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie.
Praha | Příroda

Farmářské trhy na Jiřáku startují

Farmářské tržiště Jiřák zahájí pravidelný týdenní provoz už ve středu 28. února. Obyvatelé Vinohrad, Žižkova a blízkého i vzdáleného okolí tak mohou nakupovat na oblíbeném trhu sezónní potraviny. Nebude chybět kvalitní čerstvé pečivo včetně bezlepkového a celozrnného, tradiční kváskový chléb, domácí cukrárny, sirupy, med, koření, sušené byliny, marmelády a další lokální potraviny zimní sezóny.
Praha | Gurmánská turistika