Úvod > Aktuality > Kam za vodníky v Čechách? Devět tipů na vodnické slavnosti, výstavy a procházky

Kam za vodníky v Čechách? Devět tipů na vodnické slavnosti, výstavy a procházky

Vydáno 7. srpna 2019 Zážitky
„Vodník! A říká mi Fando!“ – vzpomínáte na scénku z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny? Pozveme vás na místa, kde se vodnické scénky natáčely, do jižních Čech na Čochtanovu Třeboň i na další vodnické kratochvíle, třeba výstavu, procházky a vodnické sochy.
Proč se Čochtanova Třeboň pořádá právě v Třeboni? Zkrátka proto, že když spisovatel a herec Jan Werich přemýšlel, kde by mohl být doma slavný vodník Čochtan ze hry Divotvorný hrnec, napadlo ho místo vodníkům zaslíbené: jižní Čechy a Třeboňsko se stovkami rybníků a Zlatou stokou. A právě v Třeboni můžete od pátku 9. do neděle 11. srpna vidět vodnickou čeládku v plné kráse.
 

Výlet za Čochtanem

Program letošní Čochtanovy Třeboně začíná v pátek 9.8. od 19.30 na nádvoří třeboňského zámku; písničky pro vodníky doplní pohádka Fimfárum, pár písniček Voskovce, Wericha a Ježka a také třeboňské písničky v podání hudebně-dramatické sešlosti Tykadlo. Hlavním lákadlem pro děti je Čochtanův pohádkový svět, sobotní dopoledne v zámeckém parku spojené s plněním úkolů, vodnickým kolem štěstí a vodnickým salonem krásy. Bude se hledat zpívající vodnický supertalent, chystá se vodnická módní přehlídka, k tomu bude hrát muzika, zlatým hřebem odpoledne pak bude tradiční průvod vodníků a rusalek kolem Zlaté stoky. Večer se chystá rej bludiček a strašidel se světýlky; sraz je ve 21 hodin u rybníka Svět. Mezitím na zámeckém nádvoří v 19.30 vypukne strašidelný večer pro malá i velká strašidla s dětskou diskotékou a soutěžemi. S Čochtanem se pak Třeboň rozloučí v neděli u zámecké kašny při písničkách s kytarou.

A co je ve městě dál k vidění? S dětmi můžete navštívit třeba akvárium ve Vratislavském domě, Třeboň v marcipánu, neobvyklou galerii, čokolaterii a zábavnou dílnu s prodejnou sladkých suvenýrů, anebo Dům Štěpánka Netolického; najdete tu expozici třeboňského rybníkářského dědictví a na dvorku úžasný a funkční model Zlaté stoky, kde se za pomoci malých stavidel dají napouštět a vypouštět jednotlivé rybníky.
 

Mělník zve na Vodnickou výstavu a soutěž Miss vodník

Máte u chalupy vodníka anebo jste nějakého hastrmana objevili na prázdninových výletech? Pak ho můžete vyfotit a poslat do vodnické soutěže, kterou vyhlásilo Regionální muzeum Mělníkvýstavě Brekeke aneb V Mělníku není konec vodníků! Stačí vodníka vyfotit, vložit fotku na muzejní facebookový profil a pak čekat, který snímek v soutěžním albu posbírá víc hlasů. Berou se i fotografie živých vodníků a vítěz se může těšit na vodnické občerstvení v muzejní kavárně a překvapení.

Na prohlídku pohádkové vodnické výstavy máte čas až do 3. listopadu, až do 25. srpna navíc stihnete výstavu modelů ze stavebnice Lego s hernou. Hrací koutek ostatně má i vodnická výstava: děti tu mohou pouštět dušičky potrubní vodnickou poštou, lovit ryby, poznávat vodní živočichy nebo si pohrát s plyšovým kaprem Pepou. Nechybí ani akvárium s živými rybkami a soutěž; ten, kdo na výstavě najde sedm zlatých kapříků, odpoví na hastrmanovy otázky a vyhraje závěrečné losování, získá rodinnou vstupenku do akvária v České Lípě a vodnický dort. Odměny se budou předávat těsně před koncem výstavy 28. Října v rámci Dne Středočeského kraje.
 

V Úštěku se děti promění ve vodníky

Máme pro vás tip, kde vaše děti a vnoučata proměníte ve vodníky a třeba vyhrajete mělnickou soutěž: vypravte se do Vodního světaÚštěku. Najdete tu akvária a můžete si vypůjčit vodnický kostým a v něm si pak děti vyfotit. A pozor, v akváriu se štikou objevíte hrneček s dušičkou, který k vystavení laskavě zapůjčil úštěcký vodník Jan Kryštof Wassermann. Narodil se v Úštěku v roce 1884 a má na starosti rybníky Chmelař a Barvíř, Konojedské rybníky a všechny přilehlé říčky.
 

Další pohádková místa pro vodníky a vodnice

  • Pokud chcete vědět, jaké druhy vodníků lze na našem území potkat, který je vzácný a čím se říční vodníci liší od jejich kolegů v rybnících, vydejte se na prohlídku pohádkového okruhu zámku Choltice. Patronem zdejšího Muzea vodníků je oblíbený herec Josef Dvořák.
  • S bubáky a hastrmany Josefa Lady se seznámíte na Vodnických vycházkách. Vedou Posázavím a Ladovým krajem a na cestovatele tu čekají informační tabule, Ladovy ilustrace, odpočinková místa a dětská hřiště.
  • Další Vodnická stezka se proplétá lesy kolem Hradce Králové podél rybníků Biřička, Cikán a Datlík. Asi tři kilometry dlouhá trasa nabízí devět zastavení, kde si spolu s dětmi pod dohledem vodníka a dalších pohádkových bytostí můžete přečíst vodnickou pohádku.
  • Legendou mezi pražskými vodníky býval Kabourek, velký milovník piva a prý dobrák od kosti. Jeho sochu najdete na Čertovce u mlýnského kola Velkopřevorského mlýna. Jeho autorem je malostranský patriot sochař Josef Nálepa, který jako jeden ze dvou lidí na světě portrétoval Salvadora Dalího.
  • A ještě víme o jednom hastrmanovi: jde o hrdinu románu Hastrman Miloše Urbana, oceněný Magnesií Literou. Podle knížky natočil divadelní režisér a hudebník Ondřej Havelka stejnojmenný film, a to na Českolipsku v kraji pod horou Vlhošť. Na mostku přes Bobří potok vytékající z Dolanského rybníka sedí dvě sochy: na jednom konci odpočívá panna, na druhém číhá hastrman.
  • Další slavný filmový vodník se proháněl na kole po Českém ráji: vzpomínáte film Jak dostat tatínka do polepšovny? Vodník alias děda (Josef Karlík) malého Vaška se na kole málem srazí s pošťákem Fandou (Petr Nárožný), který vykřikne: „Vodník! A říká mi Fando!“, zazmatkuje a nakonec skončí i s babetou v rybníku? Scéna se natáčela u známého rybníku VidlákPodtroseckém údolí.
Naučná stezka Vodnické vycházky

Naučná stezka Vodnické vycházky

Naučná stezka Vodnické vycházky se nachází na území mikroregionů Malé Posázaví a Ladův kraj. Má 13 zastavení a lze ji rozdělit na tři samostatné části. Na trase vás čekají informační tabule, odpočinková místa a dětská hřiště.

S vodníkem na Kampu - zábavná prohlídka pro celou rodinu

S vodníkem na Kampu - zábavná prohlídka pro celou rodinu

Pojďte se na chvíli proměnit na vodnickou rodinku a prozkoumejte při tom ostrov Kampu, Malou Stranu, Karlův most a samozřejmě Vltavu! Prohlídka je určena pro rodiny s dětmi od 4 do 12 let a zabývá se především legendami, spojenými s Vltavou, Karlovým mostem a vodou vůbec.

Vodní svět Úštěk - svět plný ryb a vodníků v Úštěku

Vodní svět Úštěk - svět plný ryb a vodníků v Úštěku

V Úštěku na Litoměřicku vznikl Vodní svět.

Vodnická stezka v hradeckých lesích

Vodnická stezka v hradeckých lesích

Nová vodnická stezka provází návštěvníky podél soustavy tří rybníků – Biřička, Cikán a Datlík. Asi tři kilometry dlouhoá trasa nabízí devět zastavení, kde si spolu s dětmi pod dohledem vodníka a dalších pohádkových bytostí můžete přečíst pohádku, kterou napsala spisovatelka Marta Pohnerová.

Zřícenina hradu Zlenice - hrad známý z obrázků Josefa Lady

Zřícenina hradu Zlenice - hrad známý z obrázků Josefa Lady

Přesné založení hradu Zlenice, lidově též zvaného Hláska, je dosud zahaleno tajemstvím. Hrad byl postaven zřejmě někdy na počátku 14. století a v 15. století byl dobyt a zničen.

Muzeum kutnohorských pověstí, duchů a strašidel

Muzeum kutnohorských pověstí, duchů a strašidel

Vstupte do tajemného světa Kutnohorských pověstí - setkáte se tváří v tvář s legendárními postavami dějin, ale i s bytostmi mystickými a na chvíli se stanete součástí příběhů, jak praví pověsti. V interaktivní expozici jsou zakomponovány prvky světelné, pohybující se i zvukové.

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově

Muzeum loutek a pohádkový dům v Českém Krumlově

V Pohádkovém domě v Českém Krumlově, je k vidění na 300 loutek (od lidových loutkářů až po amatérské scény) aranžovaných v tematické celky, textově provázané s jihočeskou historií a legendami.

Muzeum strašidel Pelhřimov

Muzeum strašidel Pelhřimov

V pelhřimovském Muzeu strašidel naleznete unikátní naučnou expozici strašidel vyskytujících se v minulosti i současnosti na Vysočině. Muzeum naleznete ve středověkém sklepení purkrabského domu čp. 17 na Masarykově náměstí v Pelhřimově.

Pohádkové trasy ve Spáleném Poříčí

Pohádkové trasy ve Spáleném Poříčí

Stezky za pohádkou vás provedou přírodou po okolí města Spálené Poříčí. Stezky jsou určeny hlavně dětským turistům.

Ráj dřevěných soch Ostravice

Ráj dřevěných soch Ostravice

Návštěvníci Beskyd mohou obdivovat v centru obce Ostravice desítky dřevěných soch od místního řezbáře Luďka Vančury. Nejen dětem se budou líbit věrně zpodobněná zvířata i různé pohádkové postavy. Galerii pod širým nebem v Biskupské zahradě řezbář nadále rozšiřuje.

Rybník Vidlák v Českém ráji

Rybník Vidlák v Českém ráji

Rybník se nachází při silnici z Troskovic k Hrubé skále. Nachází se zde přírodní rezervace Rašeliniště Vidlák. Jedinečný mokřad patří k nejcennějším lokalitám v Českém ráji.

Zámek Choltice - za vodníky, pohádkovými bytostmi a Švandou Dudákem

Zámek Choltice - za vodníky, pohádkovými bytostmi a Švandou Dudákem

Svět zážitků nejen pro děti - to je podtitul nově otevíraných expozic na zámku v Cholticích u Přelouče, zaměřených nejen na vodníky, ale především a hlavně na půvabný svět černého divadla, který vás obklopí a vtáhne do sebe.

Čochtanova Třeboň

Čochtanova Třeboň

Třeboň: vodnický festival ČOCHTANOVA TŘEBOŇ.

Mlýn vodníka Slámy

Mlýn vodníka Slámy

Nechte se překvapit krásou zdejší krajiny a objevte místo příhodné pro relaxaci s nádechem historie.