Úvod > Aktuality > Když milujete východní Čechy: koně s puncem UNESCO, vojenské pevnosti a nejdelší bobová dráha
Zážitky

Když milujete východní Čechy: koně s puncem UNESCO, vojenské pevnosti a nejdelší bobová dráha

  • Vydáno2. srpna 2019
Letní novinkou východních Čech je zařazení hřebčína v Kladrubech na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Přijeďte se seznámit s chovem ceremoniálních kočárových koní a zajeďte si zároveň na Stezku v oblacích a novou bobovou dráhu na Dolní Moravě nebo do některé z vojenských pevností.

1. Kladrubský hřebčín, památka UNESCO

Koně se ve východních Čechách chovají již stovky let. Světoznámý Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem patří mezi nejstarší na světě: na císařský dvorní hřebčín jej již v roce 1579 povýšil císař Rudolf II. a od těch dob je domovem starokladrubských koní, unikátního českého plemene, vyšlechtěného speciálně pro ceremoniální účely panovnických dvorů. Letos v červenci byl hřebčín spolu s okolní krajinou a pastvinami zařazen na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Ve zrekonstruovaném areálu si kromě kladrubských běloušů prohlédnete stáje, zámek, kočárovny a postrojovny, muzeum kladrubského chovu koní, lesovnu se simulátorem jízdy v kočáře a také rozhlednu. V nedalekých Slatiňanech pak můžete navštívit hřebčín, kde se chovají starokladrubští vraníci.
 

2. Bouda, Hůrka a Vojenské muzeum Králíky

Okolí města Králíky aneb Králická pevnostní oblast je pro fandy vojenských památek skutečným rájem. Během několika dnů stihnete navštívit nejenom několik dělostřeleckých tvrzí – například tvrz Hůrka a tvrz Bouda – a projít síť naučných stezek, ale také Vojenské muzeum Králíky coby nejmodernější a nejrozsáhlejší vojenské muzeum v Česku. V tamním Turistickém informačním centru se dozvíte o dalších muzeích a objektech čs. pevnostního systému z konce 30. let minulého století. Navíc právě teď je ideální čas připravit se na výlet: v Králíkách a okolí proběhne od pátku 16. do neděle 18. srpna 22. ročník akce Cihelna!
 

3. Nová bobovka na Dolní Moravě

relax a sport resortu Dolní Morava se každý rok objeví nějaká novinka, a ani léto 2019 není výjimkou. V srpnu se chystá otevření mamutí bobové dráhy, která měří více než tři kilometry a projedete se po ní lesem, po otevřených pláních i podzemním tunelem, a to až padesátikilometrovou rychlostí. Přímo pod Stezkou v oblacích můžete posedět v panoramatické restauraci Skalka, na rodiny s dětmi čeká několik zábavních areálů, třeba Mamutíkův vodní parknejvětším mamutem na světě, Dětský park Amálka nebo Pískový svět. Letošní novinkou je také Stamichmanova štola, zážitková hra v podzemí spojená s luštěním tajného kódu za doprovodu horského vládce Stamichmana, a zmodernizovaná půjčovna koloběžek na horní stanici lanové dráhy Sněžník.
 

4. České Versailles

Líbí se vám rozmarný styl rokoka? Jednou z mála českých rokokových památek je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Přezdívá se mu české Versailles a během prázdnin se můžete přijet podívat nejenom na sbírky historického nábytku Uměleckoprůmyslového museaPraze, ale také na Muzeum motokol v bývalém barokním špýcharu a Galerii anglických klobouků. Vyhraďte si dost času na prohlídku zámeckých zahrad: francouzská, bílá, italská, zeleninová nebo parkánová zahrada nejsou sice nijak rozsáhlé, ale oslní vás svou pestrostí a nápaditostí. V rozáriu pak můžete obdivovat na dvě stě druhů růží, nechybí ani obora, labyrint, zelené divadlo, restaurace s kavárnou a anglický park s křížovou cestou.

 

5. Skalní bludiště Toulovcových maštalí

Ve východních Čechách objevíte několik míst, kde prý žil loupeživý rytíř Toulovec alias vážený měšťan z Litomyšle Vavřinec Toulovec z Třemošné. Například zámecký areál v Nových Hradech je zasazen do krásné a dosud civilizací poměrně málo dotčené krajiny, kde se nachází Toulovcovy maštale, spleť pískovcových skal, kaňonů a soutěsek. S rytířem Toulovcem se můžete vydat na cyklistický výlet anebo se vypravit na Toulovcovy prázdninové pátky do Litomyšle. Jde o seriál pohádek, koncertů a zábavných vystoupení, která se konají každý pátek v červenci a srpnu na Toulovcově náměstí. Z deště nemusíte mít obavy, při nepříznivém počasí se program přesouvá do Music clubu Kotelna.
 

6. Litomyšl

Národní hřebčín v Kladrubech není jedinou památkou UNESCO ve východních Čechách: na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví byl už v roce 1999 zapsán renesanční zámek Litomyšl, jehož fasády a štíty zdobí tisíce originálních sgrafitových psaníček. Patří k nejkrásnějším renesančním stavbám střední Evropy a prohlídky vás zavedou jak do stylově zařízených interiérů, tak do barokního zámeckého divadla s dochovaným souborem kulis. Mimochodem, zkrácenými prohlídkami tu pamatovali i na děti! Nezapomeňte si prohlédnout také zámecké zahrady a historické centrum, domy kolem Smetanova náměstí, Klášterní zahrady, rodný byt Bedřicha Smetany nebo Regionální muzeum.
 

7. Kunětická hora u Pardubic

Ačkoli hrad Kunětická hora prochází rozsáhlou stavební obnovou, pro všechny výletníky má dál brány dokořán. Bez omezení se tu konají nejrůznější akce: festivaly, koncerty, divadelní představení Východočeského divadla, jarmarky, srazy sokolníků nebo vystoupení šermířů. Snadno se odtud dostanete k Perníkové chaloupce, oblíbenému místu rodin s dětmi, anebo o kousek dál, do krajského města Pardubic. Tady můžete navštívit zámek, v němž sídlí Východočeské muzeum. Raritou je zámecký protiletecký kryt, schovaný v terénních valech.
 

8. Řemesla našich předků

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů najdete skanzen Veselý Kopec. Zemědělské usedlosti doplňují drobné vesnické stavby, technické památky, stodoly, bělidlo, včelín nebo zvonička. Pravidelně se tu konají jarmarky s předváděním tradičních řemesel, lidové slavnosti a další akce. Podívat se můžete také do nedalekého Hlinska, kde stojí památková rezervace Betlém, soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci. V jednom z domečků objevíte expozici masopustních obchůzek a masek z Hlinecka, rovněž zapsaných v Seznamu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO.
 

9. Východočeské hrady a zámky

Léto přeje návštěvám hradů a zámků, a těch můžete ve východních Čechách navštívit celou řadu. Vypravte se třeba na Svojanov, kde se seznámíte s životem na hradě ve středověku i v 19. století a poznáte temné pověsti, kterými je hrad opředený. Kdo se nebojí, může zamířit na zámek Moravská Třebová: kromě alchymistické laboratoře a dalších expozic si prohlédnete středověkou mučírnu, a to dokonce i při letních nočních prohlídkách. K procházkám láká také zřícenina hradu Oheb nad Sečskou přehradou anebo na hrad Lichnice, odkud se můžete po okolí rozhlédnout z hradní rozhledny.
 

10. Za Kelty do Nasavrk

Kdo má rád Kelty, ten nesmí vynechat Nasavrky. Kromě toho, že se tu během roku konají festivaly keltské kultury Lughnasad, Beltain, Samhain a další s hudbou, tancem, dobovou zábavou a keltskými řemesly, můžete navštívit také zámek s expozicí Keltů, keltský archeoskanzen a projít se po naučné keltské stezce. Měří necelých deset kilometrů a zavede vás do malebného údolí řeky Chrudimky, k areálu dávného oppida i do míst s pěknými výhledy na Krkonoše, Orlické hory i Králický Sněžník.
 
Krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem

Krajina hřebčína v Kladrubech nad Labem

Krajina polí, luk, pastvin, lesních porostů, parkových krajinných prvků v okolí Kladrub nad Labem slouží již půl tisíciletí k chovu unikátního starokladrubského koně. V červenci 2019 byla tato oblast zařazena na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Hrad Svojanov – místo, kde se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím

Jedním z nejstarších královských hradů v ČR je malebný hrad Svojanov ležící nad údolím řeky Křetínky. Je to zároveň jediný hrad v republice, v jehož architektuře se mísí gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Navštívit můžete i ojedinělý dům zbrojnošů.

Mamutíkův vodní park v Dolní Moravě

Mamutíkův vodní park v Dolní Moravě

V Dolní Moravě najdete vodní přírodní areál, kde voda je základním prvkem k hraní, experimentování a získávání zkušeností o přírodě a jejích zákonitostech. Všechny části parku jsou interaktivní a návštěvníci mohou vše sami regulovat, vyzkoušet, uchopit či roztočit.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín pod patronací UNESCO zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu v Kladrubech nad Labem. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní, do lesovny se simulátorem jízdy v kočáře a také na rozhlednu.

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

V hřebčíně Slatiňany se přes 60 let chová starokladrubský kůň v černé barvě, čili starokladrubský vraník. Starokladrubský kůň se řadí mezi barokní plemena koní, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů.

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek Litomyšl – renesanční zámek s unikátní sgrafitovou výzdobou

Zámek je zapsán na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako příklad středoevropské šlechtické rezidence z období renesance.

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích Dolní Morava

Stezka v oblacích na Dolní Moravě návštěvníkům umožní projít se v korunách stromů s jedinečným výhledem na horské masivy v okolí. Svým tvarem má připomínat let nočního motýla. Stezku najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1 116 metrů.

Památník obránců vlasti – pěchotní srub K-S 8 U nádraží

Památník obránců vlasti – pěchotní srub K-S 8 U nádraží

Dvoupatrový izolovaný pěchotní srub II. odolnosti, stojící v těsné blízkosti železniční stanice Červený Potok, který byl v roce 1938 plně vyzbrojen a vybaven. V objektu můžete zhlédnout několik expozic, které připomínají významné události naší vojenské historie.

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.

Cihelna 2023 v Králíkách

18.8.
19.8.
Cihelna 2023 v Králíkách

Cihelna ve své obvyklé úpdpbě proběhne ve dnech 18. – 19. srpna 2023 v Králíkách. Přijít můžete na Společný víkend muzeí v králické pevnostní oblasti, který se bude konat v sobotu i neděli.

Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

Zámek Nasavrky s expozicí Keltů

V expozici Po stopách Keltů na zámku Nasavrky v Železných horách se dozvíte o historii Keltů v České kotlině i v Evropě. Seznámí vás s řemesly, kulturou, všedním životem i spiritualitou Keltů.

Jízdy transportérem ve vojenském muzeu v Králíkách

Jízdy transportérem ve vojenském muzeu v Králíkách

Oblast kolem městečka Králíky, ležícího na hranicích s Polskem, byla ve 30. letech nejsilněji opevněným územím tehdejšího Československa. Dodnes tu najdete malé pevnosti, pěchotní sruby, mohutné dělostřelecké tvrze a také Vojenské muzeum s předváděcími jízdami v obrněném transportéru.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Muzeum opevnění – dělostřelecká tvrz Hůrka

Tvrz Hůrka je nejlépe dostupnou velkou moderní pevností v České republice (přístupná celoročně). Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Hůrka, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935–38.

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Dělostřelecká tvrz Bouda – muzeum čs. opevnění

Tvrz Bouda je největším muzeem čs. opevnění na území České republiky. Muzeum je provozováno v dělostřelecké tvrzi Bouda, která byla součástí čs. pevnostního systému budovaného v letech 1935-38.

Keltská naučná stezka v Nasavrkách

Keltská naučná stezka v Nasavrkách

Keltská stezka Železnými horami vás provede místy původního keltského osídlení v okolí Hradiště a Nasavrk. Prochází nádhernou přírodou Železných hor, především pak údolím řeky Chrudimky, potoků Debrného a Krkanka (Hradišťský potok).

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Toulovcovy Maštale – úkryt rytíře Toulovce

Přírodní rezervace Toulovcovy Maštale patří mezi nejzajímavější a nejmalebnější kouty u nás. V oblasti najdete pískovcové skalní útvary Toulovcovy a Městské Maštale.

Keltský skanzen Nasavrky – Země Keltů

Keltský skanzen Nasavrky – Země Keltů

Keltský skanzen v Nasavrkách je rekonstrukcí keltského "města" z mladší doby železné, tj. z 2. až 1. stol. př. n. l. Na takovém sídlišti ve své době žilo několik set obyvatel. Všechny velké stavby (jedná se zejména o obytné domy) mají svoji předlohu v archeologických nálezech. Rozloha – 3 ha.

Klášterní zahrady v Litomyšli – obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady v Litomyšli – obdivujte krásu zahrad i sochy Olbrama Zoubka

Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který jej městu věnoval.

Stamichmanova stezka na Dolní Moravě

Stamichmanova stezka na Dolní Moravě

Slyšeli jste už někdy o tajemném patronu hor Stamichmanovi? Jedná se o horského ducha okolí Kralického Sněžníku, který obývá zdejší kopce. Jeho chýše je dobře ukrytá v hlubokých lesích, ale vy můžete díky nové stezce navštívit model jeho obydlí v životní velikosti!

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Zámek Nové Hrady ve východních Čechách – navštivte České Versailles

Jednou z mála rokokových stavebních památek na území Českých zemí je zámek Nové Hrady u Litomyšle. Rokoková stavba vybudovaná v letech 1774–1777 hrabětem Jeanem-Antoinem Harbuvalem de Chamaré ve stylu francouzských letních sídel, často nazývána "Malý Schönbrunn" nebo "České Versailles".

Socha odvážného zajíce v Toulovcových Maštalích

Socha odvážného zajíce v Toulovcových Maštalích

Na pískovcové skalní věži, která stojí na stráni na levém břehu Prosečského potoka u obce Zderaz směrem na Nové Hrady, stojí pískovcová socha zajíce v nadživotní velikosti. Sochu zde nechal okolo roku 1880 postavit novohradský lesmistr Knölle.

Geopark Železné hory – ráj pro pěší i cyklisty

Geopark Železné hory – ráj pro pěší i cyklisty

Z geologického pohledu je území Železných hor obsáhlou učebnicí geologie. Ve více než 600 milionů let dlouhé historii zde vznikla řada geologických jevů, které je možné spatřit za dva až tři dny. Vznikla zde geologická skládanka, kterou je možné složit za velmi krátkou dobu.

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Barokní zámecké divadélko v Litomyšli

Pro letní období, kdy na zámku v Litomyšli pobývala šlechta, bylo vystaveno unikátní barokní zámecké divadélko, které bylo dokončeno roku 1797 a slavnostně otevřeno 23. dubna 1798.

Cyklo trasy Single Trails Dolní Morava

Cyklo trasy Single Trails Dolní Morava

Trail nazvaný Skalní začíná u vyhlídky na celé údolí Dolní Moravy zvané Skalka. Lesní cyklostezky jsou široké a svou obtížností a šířkou se přibližují spíše lesním cestám než náročným sjezdovým tratím. Celková délka trailu je 4,5 km, avšak v létě k němu přibude dalších 8 km.

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka vojenské historie Králíky

Naučná stezka Vojenské historie Králíky je situována ve východní polovině Králické pevnostní oblasti, na severním okraji města Králíky. Trasa měří 6,5 km a spojuje Vojenské muzeum v Králíkách, dělostřeleckou pevnost Hůrka a pěchotní srub U Cihelny.

Na kole Krajem Smetany a Martinů

Na kole Krajem Smetany a Martinů

Zveme vás do kraje hudebních velikánů Bedřicha Smetany a Bohuslava Martinů, poznejte ta nejkrásnější místa tohoto regionu na kole. Najdete zde krásnou přírodu, mnoho zajímavých míst, staveb lidové architektury a památek.

Mamutí horská dráha na Dolní Moravě

Mamutí horská dráha na Dolní Moravě

Nejdelší bobová dráha svého druhu v Česku a druhá nejdelší v Evropě. Horská dráha měří více než 3 kilometry a pyšní se 25 zatáčkami, 360° otáčkou ve výšce 12 metrů nad zemí, osmičkovou smyčkou či podzemním tunelem. V provozu je v zimě i v létě.

Bobová dráha U Slona na Dolní Moravě

Bobová dráha U Slona na Dolní Moravě

Skvělá atrakce a adrenalinový zážitek na jedné z nejdelších a profilem nejzajímavějších bobových drah ČR. Svézt se můžete celou zimní sezonu na nejmodernějším typu bezpečné bobové dráhy s množstvím zatáček, 360 stupňovými otočkami a terénními zlomy ve výšce až 6 metrů

Další aktuality

Loutky a slavné české loutkářství: 10 míst, kde se s nimi seznámíte

České loutkářství má letitou tradici. Dodnes je velmi oblíbené a podle Národního informačního střediska pro kulturu působí v Česku devět profesionálních loutkových divadel, stovka nezávislých skupin a dalších 300 amatérských. Není divu, že se tento fenomén dostal i na Seznam nehmotného dědictví UNESCO, zapsán byl roku 2016. S loutkáři se v létě běžně potkáváte na městských a hradních slavnostech, naopak podzimní a zimní měsíce jsou ideální příležitostí pro výlet do loutkářských muzeí a na výstavy.
Pardubický kraj | Kultura

V Chrudimi se opět chystají oblíbené jarmarky – první z nich je masopustní

O tom, že jarmarky a trhy zdaleka neprovázejí jen Vánoce a Velikonoce, se přesvědčíte v Chrudimi. Tohle město totiž chystá jarmarky několikrát do roka. Na jarmarky masopustní, Velikonoční, rybí či Kateřinské vás zve portál Kudy z nudy.
Pardubický kraj | Památky

Pravé masopustní veselí zažijete v muzeu v přírodě na Veselém Kopci a v Zubrnicích

V sobotu 4. února 2023 se v prostředí Muzea v přírodě Vysočina, na Veselém Kopci u Hlinska, uskuteční první program letošního roku – Masopust. Návštěvníci budou mít možnost zhlédnout tradiční obyčej, který je již třináct let součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Masopustní obchůzky a masky na Hlinecku patří k pradávným obyčejům tradovaným obyvateli po generace. Ve stejném termínu zve na masopustní obchůzku i Muzeum v přírodě Zubrnice.
Pardubický kraj | Kultura

Hřebčín v Kladrubech nad Labem se raduje z prvního letošního hříběte

V Kladrubech nad Labem se radují z prvního letošního hříbátka ve stádě běloušů. První starokladrubské hříbě letošního roku se v Národním hřebčíně narodilo 26. ledna 2023. Dle pravidel pojmenovávání starokladrubských koní dostal novorozený hřebeček jméno Generalissimus Sandera VI – 9, dle počátečního písmene jména své matky. Číslice za jménem vyjadřuje, kolikátý potomek je hříbě po svém otci a u starokladrubských klisen je běžnou součástí jména.
Pardubický kraj | Zážitky