!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Regionální muzeum v Litomyšli
Kultura

Regionální muzeum v Litomyšli

Litomyšl je spojená s osudy mnoha významných osobností z řad spisovatelů, malířů či hudebníků. Také tuto historii představuje místní Regionální muzeum, které seznamuje návštěvníky dále s vlastivědnými zajímavostmi z města a jeho okolí.

Regionální muzeum v Litomyšli prošlo náročnou rekonstrukcí a návštěvníkům je otevřené od července 2014. Nová stálá expozice "Litomyšl – město kultury a vzdělanosti" představuje bohaté dějiny města od jeho počátků až do současnosti. Naleznete zde řadu unikátních předmětů, zajímavostí, kuriozit i doprovodných programů. Expozice zaujme každého, od kulturních turistů po rodiny s dětmi. Expozice je tematicky členěna na devět částí.

V suterénním ochranném objektu jsou prezentovány unikátní pozůstatky archeologicky odkryté cesty, hradby, brány a měšťanského domu ze 14.–17. století. V navazující expozici je prostřednictvím modelů a dokumentárního filmu představen pozoruhodný stavební vývoj zámeckého návrší v Litomyšli – od kláštera přes biskupství, hrad s novým městem, zámeckým areálem a areálem původních piaristických budov až po současnost.

V dalších částech muzea najdete několik kabinetů týkajících se rozsáhlé historie města:

  • Kabinet starších dějin (o dějinách Litomyšle a okolí od pravěku do revoluce v roce 1848), kde nechybí např. bohatě zdobený katovský meč z roku 1620, kterým byli sťati dva ze čtyř vůdců selského povstání v roce 1680.
  • Kabinet přírodovědný a technický přibližuje bohaté tiskařské dějiny Litomyšle a zdejší významné přírodovědce. Je zde nejstarší fotoaparát v České republice nebo Křižíkova oblouková lampa.
  • Kabinet zeměpisný se věnuje mapám, atlasům a dobovým poznatkům o světě. Hlavní dominantou je Müllerova mapa Čech z roku 1722 široká tři a vysoká dva a půl metru.
  • Kabinet etnografický je zaměřen na litomyšlský venkov a lidové umění. Za pozornost stojí pestré podmalby, zdobnost lidových krojů i křehkost výrobků z vysočinských skláren. Nedílnou součástí kabinetu je převlékárna s replikami oblečení z 19. století.
  • Kabinet moderních dějin zachycuje události a život města od poloviny 19. století do nedávné minulosti. Uvidíte zde uniformu litomyšlských ostrostřelců, jedno z nejstarších dochovaných českých jízdních kol anebo silniční závodní motocykl ESO 500 z roku 1950, na kterých jezdili závodníci při Cenách města Litomyšle.
  • Nechybí ani kabinet kuriozit, který představuje zajímavé (i svérázné) osobnosti, litomyšlské sběratele, americkou Litomysl a celou řadu kuriozit – nejčastěji pocházejících ze sbírek Quidona Šimka. Mezi největší pamětihodnosti patří granátový náramek Boženy Němcové, který v době své největší nouze prodala tato slavná spisovatelka manželce lékaře Františka Rybičky z České Třebové.
  • Dále zde naleznete ještě malované střelecké terče a lapidárium - náhledový depozitář se stovkami architektonických článků ze staveb v Litomyšli datovaných od 13. do 20. století.

Litomyšlské muzeum bylo založeno v roce 1891 a umístěno v prostorách zrušené městské reálky. V roce 1926 se přestěhovalo do rozlehlé barokní budovy bývalého piaristického gymnázia postavené v letech 1714 -1718. V této budově sídlí muzeum doposud, nachází se zde stálá expozice a prostory pro krátkodobé výstavy. Od 90. let 20. století muzeu provozuje také Rodný byt Bedřicha Smetany.

Regionální muzeum v Litomyšli
Instituce byla oceněna v Národní soutěži muzeí Gloria musaealis:
2014 – Cena Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2014 – za projekt „Revitalizace historické budovy Regionálního muzea v Litomyšli“

Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí