Úvod > Kalendář akcí > Historické a vojenské akce > Cihelna 2020 v Králíkách – bez účasti diváků
Historické a vojenské akce

Cihelna 2020 v Králíkách – bez účasti diváků

Cihelna proběhne ve dnech 22. – 23. srpna 2020 v Králíkách a okolí bez účasti veřejnosti, snímat jí budou kamery České televize. Přijít můžete na Společný víkend muzeí v králické pevnostní oblasti, který se bude konat v sobotu i neděli.

Televizní podoba Cihelny 2020

Televizní podobu Cihelny představí Česká televize 22. srpna 2020 z uzavřeného areálu tankové arény v Králíkách. Spolky vojenské historie se zaměří na rekonstrukci osvobozovacích bojů za ostravské operace na jaře 1945. Má jít o přímý přenos bojové ukázky s tématem Ostravská operace na jaře 1945 s řadou dalších reportážních tematických vstupů prezentujících jednotlivá muzea, památky, obce a turistické cíle v Králické pevnostní oblasti, účastnící se kluby vojenské historie, vojenskou historickou techniku, historické zbraně.

Diváci, kteří budou chtít vidět bojové scény a podpořit snahu organizátorů o dynamické ukázky Cihleny 2020 bez rušivých doprovodných jevů, zůstanou letos doma a budou je sledovat na televizní obrazovce. Kdo přesto dorazí do Králické pevnostní oblasti, má řadu možností i když se na vlastní „bojiště“ nedostane. Celý víkend 22. a 23. srpna je víkendem muzeí v KPO. Muzea připravují speciální program, včetně speciální prohlídkové trasy ve tvrzi Bouda a ve tvrzi Hůrka.
 

Dělostřelecké tvrze, jak je jindy neuvidíte

Hůrka rozšíří provozní dobu, navýší počty vstupů do podzemního systému pevnosti, zařadí speciální prohlídkové trasy. Proběhne akce „Oživená tvrz“, kdy dojde ke zřízení ležení čs. armády z r. 1938, bude vystavena výstroj, výzbroj, výbava a činnost bude návštěvníkům na různých místech předvádět na tři desítky dobově uniformovaných členů klubů vojenské historie a historických vojenských jednotek… Část jednotky doprovodí nostalgický parní vlak na trase Česká Třebová – Ústí nad Orlicí – Letohrad – Jablonné nad Orlicí – Těchonín – Mladkov – Lichkov – Prostřední Lipka – Červený Potok.

Muzeum čs. opevnění dělostřelecká tvrz Bouda rozšíří provozní dobu, navýší počty vstupů do podzemního systému pevnosti, zařadí speciální prohlídkové trasy, včetně těch nejdelších (360 min). Památník obránců vlasti – pěchotní srub K – S 8 „U nádraží“ rozšíří provozní dobu (v sobotu od 9 do 20 v neděli od 9 do 15 hod), navýší počty vstupů do objektu. U srubu bude vybudováno dobové ležení s výstavou výstroje a výzbroje od legií až po čs. armádu v r. 1938.

  • Králický řopík – lehký objekt č. 111 rozšíří provozní dobu od 10 do 18 hod, navýší počty vstupů do objektu.
  • Vojenské muzeum Lichkov – o víkendu otevře, v sobotu až do 19 hod.
  • Muzeum opevnění pěchotní srub K – S 5 „U potoka“ zajistí běžný provoz.
  • Muzeum vysoký kámen o víkendu mimořádně otevře, v neděli bude součástí Výročního nadstandardního okruhu tvrze Bouda (okruh 360 min).
  • Dělostřelecká pozorovatelna K – S 12b „Utržený“ – připravuje se mimořádné otevření objektu.
  • Pro úplnost doplňujeme, že Vojenské muzeum Králíky bude uvedený víkend pro veřejnost zavřeno.

Provozovatel

Město Králíky

Prostřední Lipka 1
561 69 Králíky
Tel.:
+420 604 407 901
Email:
muzeum@armyfort.com
WWW:
www.akcecihelna.com
GPS:
50,095780 16,755630
 
 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Grand Opening resortu Dolní Morava 2022

Zahájení zimní sezóny proběhne 10. 12. v areálu U slona ve velkém stylu s bohatým doprovodným programem.
Králíky, Pardubický kraj

JeLyMan – Jesenický lyžařský maraton

Závod v krásném prostředí na pomezí Králického Sněžníku, Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku.
Staré Město, Olomoucký kraj

ČEZ SkiTour #6 – JeLyMan

Další zastávkou prestižního běžeckého seriálu bude chata Paprsek na pomezí tří pohoří.
Staré Město, Olomoucký kraj

Vánoční Šumperk

Na šumperském náměstí Míru se po dvouleté koronavirové pauze opět rozvoní punč a prostranství před radnicí ožije hudbou.
Šumperk, Olomoucký kraj

Jízdy transportérem ve vojenském muzeu v Králíkách

Oblast kolem městečka Králíky, ležícího na hranicích s Polskem, byla ve 30. letech nejsilněji opevněným územím tehdejšího Československa. Dodnes tu najdete malé pevnosti, pěchotní sruby, mohutné dělostřelecké tvrze a také Vojenské muzeum s předváděcími jízdami v obrněném transportéru.
Králíky, Pardubický kraj

Vojenské muzeum Králíky – nejmodernější vojenské muzeum v České republice

Navštivte celoročně přístupné vojensko-historické expozice věnované armádě, obraně státu a československým opevněním. Muzeum představuje zároveň zázemí pro každoročně pořádané vzpomínkové akce Cihelna.
Králíky, Pardubický kraj

Jízda na koni a vyjížďky do přírody v okolí Králického Sněžníku

Poskytujeme výuku jízdy na koni pro děti i dospělé, povození, vyjížďky do přírody, prázdninové pobyty u koní pro děti a jiné.
Králíky, Pardubický kraj

Kostel svatého Michaela Archanděla v Králíkách

Kostel svatého Michaela Archanděla je nejvýznamnější historickou památkou města Králíky. Nachází se nedaleko centra města na Velkém náměstí. Za svoji dnešní barokní podobu vděčí přestavbě v letech 1768–1778.
Králíky, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Terezka v Horní Lipce

Penzion Terezka nabízí ubytování v rodinném prostředí v podhůří Orlických hor a Jeseníků, 4 km od města Králíky a 6 km od oblíbeného turistického centra Dolní Morava. Ubytování je vhodné pro rodiny s dětmi i pro skupiny.
Králíky, Pardubický kraj

Hotel Poutní dům při klášeře Hora Matky Boží u Králík

Pěkně zrekonstruovaný hotel Poutní dům se nachází v krásném přírodním prostředí u města Králíky. Nadchne vás nádhernými výhledy, domácí kuchyní a komfortním ubytováním.
Králíky, Pardubický kraj

Hotel Kačenka Dolní Hedeč

Hotel Kačenka nabízí stylové ubytování v krásném prostředí na pomezí Orlických hor a Rychlebských hor. Umístění hotelu nad městem uprostřed hor vám učaruje, doporučujeme se zastavit alespoň na kávu a vychutnat si zvláštní atmosféru tohoto místa.
Králíky, Pardubický kraj

Treehouse Sněžník

Přijeďte relaxovat a nabrat životní energii do náruče přírody a zažít nevšední romantiku v korunách stromů! V domku se vyspí až 4 osoby. Kromě zážitku v podobě spaní v korunách stromů se můžete těšit také na saunu a ohniště.
Dolní Morava, Pardubický kraj