Úvod > Kalendář akcí > Cihelna 2019 v Králíkách
Cihelna 2019 v Králíkách
"> "> "> "> "> "> "> "> cihelna ">
16.8.
18.8.
+ Přidat foto

Cihelna 2019 v Králíkách

Kdy 16. srpen 2019 10:00 - 18. srpen 2019 17:00 Historické a vojenské akce
22. ročník akce Cihelna proběhne ve dnech 16. až 17. srpna 2019 v Králíkách a okolí. Cihelna 2019 - jedna z největších akcí věnovaná tematu obrany státu kdysi i dnes. Vojensko-historické prezentace a ukázky, oživená historie, vojenská historie a vojenská technika z minulého století i ze současnosti.

Akce začíná v pátek dopoledne spanilou jízdou historické vojenské techniky obcemi a městy kolem Králíků. Pokračuje odpolední veřejnou generálkou nácviku hlavního programu. V podvečer na náměstí v Králíkách vrcholí první den akce kulturním programem. V pátek a sobotu budou v prostoru akce zřízeny ukázkové dobové tábory – německý a český, ve kterém návštěvníci uvidí historickou vojenskou techniku, ukázky součástí polního ležení a jeho zajištění. Také AČR bude prezentovat kontejnerový tábor pro zahraniční mise a další výstroj a výzbroj naší armády. Akce Cihelna je vždy velkou koncentrací historické i moderní vojenské techniky, zbraní, uniforem, výstroje a veřejnosti přístupných pevnostních objektů z let 1935-1938 - je to velká podívaná.

Hlavní program pro veřejnost probíhá v sobotu v době od 10.00 do 17.00 hodin na předváděcí ploše u Vojenského muzea Králíky a pěchotního srubu K - S 14 "U Cihelny". Bojové ukázky doplňují stacionární ukázky historické a současné vojenské techniky z expozic muzeí a sbírek soukromých sběratelů, dynamické ukázky historické vojenské techniky a jednotek - prezentace klubů vojenské historie, ukázky historické ho polního vojenského ležení. Součástí programu jsou rovněž ukázky Integrovaného záchranného systému ČR, Vězeňské služby, Policie ČR a Celní správy.
 

Dělostřelecké tvrze, jak je jindy neuvidíte

Obě dělostřelecké tvrze, Bouda i Hůrka, přestavují impozantní pilíře československého opevnění z let 1935–1938 a zároveň symboly vlastenectví a velkorysé přípravy na obranu státu. V obou případech vás čekají prohlídky stovky metrů podzemních chodeb a sálů hluboko ve skalním masivu, v terénu pak kolem mohutných bojových objektů vedou značené cesty.
 

Na Boudu speciálním autobusem

Dělostřelecká tvrz Bouda bude v rámci akce Cihelna zpřístupněna ve větším rozsahu! Vstupy do podzemní pevnosti jsou připraveny každou celou hodinu od 9 do 18 hodin. V nabídce jsou všechny druhy prohlídek (Mini, Kompletní a Velký prohlídkový okruh). Na neděli v 10 hodin je připravena mimořádná Výroční nadstandardní prohlídka v délce trvání 360 minut a zahrnuje kompletní prohlídku Bouda a také pěchodního srubu K - S 25 Na Sedle, převráceného řopíku a dalších míst! Neobvyklý bude také způsob dopravy k "Boudě". Jen jedenkrát za rok si můžete dopřát ten luxus a využít služeb mimořádné autobusové linky Králíky bojiště - srub Bouda. Návštěvníci, kteří přijedou autobusem budou navíc odbaveni bez čekání.


Speciální prohlídky na Hůrce

V rozšířeném režimu bude navíc zpřístupněna i dělostřelecká tvrz Hůrka.

Další specialitou Hůrky bude prohlídka "Tvrz Hůrka - bojové objekty". Vstup bude opět srubem K- S 11, kde vás čeká prohlídka jeho interiéru, sestup do podzemí, přesun pod objekt K-S 12 určený pro dělovou věž, výstup na jeho bojové patro, prohlídka interiéru a výstup na povrch nouzovým výstupem. Prohlídka trvá 120 minut a koná se v pátek v 17:45 a v sobotu 17:15. Jedná se o prohlídku velmi fyzicky náročnou! Vstup stojí opět 100 Kč.

Celý popis
Naposledy změněno: 2. 1. 2019
28.2.
31.12.
Komentované prohlídky Království sov

Komentované prohlídky Království sov

Králíky, Východní Čechy
1.5.
31.10.
Prohlídky dělostřelecké tvrze Bouda

Prohlídky dělostřelecké tvrze Bouda

Těchonín, Východní Čechy
18.10.
19.10.
Filmfest Staré Město 2019

Filmfest Staré Město 2019

Staré Město, Střední Morava a Jeseníky
21.3.
31.12.
Prohlídka věží kostela Nanebevzetí Panny Marie v Neratově

Prohlídka věží kostela Nanebevzetí Panny Marie v Neratově

Bartošovice v Orlických horách, Královéhradecko

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Terezka v Horní Lipce

Penzion Terezka v Horní Lipce

Králíky, Východní Čechy
Hotel Kačenka Dolní Hedeč

Hotel Kačenka Dolní Hedeč

Králíky, Východní Čechy