ÚvodAktualityUžijte si volný čas v Léčebných lázních Bohdaneč a jejich okolí
Lázně a wellness

Užijte si volný čas v Léčebných lázních Bohdaneč a jejich okolí

Vybíráte si, kam se vydat na léčebný pobyt, wellness víkend anebo se chystáte do Lázní Bohnadeč na komplexní lázeňskou péči? Ať tak, či tak, v Léčebných lázních Bohdaneč se vám bude líbit. Nejen, že o vás bude skvěle postaráno a užijete si unikátní slatinné procedúry, ale můžete se těšit také na krásné okolí, které láká k výletům do přírody. Milovníci zvířat zde mohou pozorovat populáční bohdanečské čápy, kteří mají své hnízdo přímo v srdci lázeňského areálu.
lázně bohdanečLéčebné lázně Bohdaneč leží necelých 8 km od Pardubic jsou známy svými přírodními léčivými zdroji – slatinou a přírodní minerální vodou. Vyhledávané jsou hlavně k léčbě pohybového ústrojí a k následné péči po ortopedických operacích a výměnách kloubů. Lázně využívají přírodní léčivý zdroj – slatinu a přírodní minerální vodu. Jako jediné lázně v České republice zde používají k aplikaci slatiny speciální zábalové vany. Jedná se o vyhřívaná vodní lůžka obepínající celé tělo, která zajistí pocit beztíže a naprostého uvolnění, aniž byste se namočili. Slatina působí šetrně a aplikuje se pouze na postiženou část těla, takže se lépe odstraňuje po proceduře a více se koncentruje její působení na aplikovaném místě. Přírodní minerální voda se využívá hlavně při vodoléčbě a v krytém bazénu při cvičení a plavání.

lázně bohdanečVrt HV – 1 Nová Panenka byl přímo v areálu lázní vyhlouben v letech 1967–1968. Léčivé síly této přírodní minerální vody je využíváno hlavně při vodoléčbě a v krytém bazénu při cvičení a plavání. Do lázeňského bazénu (30 °C) je voda přiváděna přímo z artézského pramene. Rozsáhlá ložiska slatiny leží v těsné blízkosti lázní a jejich stáří se odhaduje na 4 000 let. Koupele jsou vhodné při srdečních a cévních onemocněních, při onemocněních pohybového aparátu, bolestech kloubů i dalších obtížích. V areálu lázní se nachází specializované pracoviště Medical Wellness Clinic, které propojuje klasickou západní medicínu s východními léčebnými postupy. Zabývá se především léčbou dlouhodobých zdravotních problémů, kombinuje tradiční léčebné procedury s wellness prvky a alternativními formami medicíny.
 

Krásný lázeňský park a lázenští čápi

lázně bohdanečA co dělat, když máte po procedúrách volno? Na jaře a v létě je příjemné se projít anebo posedět v lázeňském parku s odpočinkovými zónami. Parkem protéká Rajský potok a najdete zde rozmanité formy a druhy flory, z nichž jsou některé cizokrajné a výjimkou nejsou ani velikáni starší osmdesáti let, za všechny jmenujme například krásný liliovník tulipánokvětý, břestovec, morušovník, rhododendróny nebo bobkovišně. Z rostlin zde hosté obdivují hortenzie, magnólie nebo ruj vlasatou. V roce 2014 prošel park revitalizací, během níž byly vysázeny nové dřeviny, které zatím v parku nebyly zastoupeny jako např. cedr atlantský, dub bahenní, javor stříbrný, kaštanovník setý, lípa velkolistá a ořešák královský. Zadní část parku přechází v les a ústí do volné přírody. K rekreaci vybízející park zahrnuje i chráněnou architektonickou památku, pavilon postavený v kubistickém slohu dle návrhu světově uznávaného architekta Josefa Gočára. Od svého otevření roku 1913 nese jméno svého autora a je využíván dodnes. Jste-li vyznavači pěší turistiky, rádi vám v lázních zapůjčí hole na Nordic Walking, případně se můžete připojit k pravidelné vycházce se zkušeným lektorem.

lázně bohdanečČápi k bohdanečským lázním neodmyslitelně patří. Léčebné lázně Bohdaneč mají čápa dokonce ve svém znaku. V lázeňskému parku, který se rozprostírá na ploše 17 ha, dominuje lázeňský komín, který zůstal v parčíku mezi pavilony jako památka na původní první lázeňskou budovu. A právě na něm mají léta letoucí hnízdo čápi. Hnízdo bylo na komín umístěno již roku 1898 na návrh Františka Veselého, bratra zakladatele lázní. Roztomilí opeření obyvatelé jsou natolik populární mezi místními i lázeňskými hosty, že se jim "do obýváku" dívá i webová kamera, která život bohdanečských čápů sleduje dnem i nocí. V roce 2017 čápi na komín nepřistáli – stavba samotná i hnízdo nebylo v dobrém stavu. O nápravu se postarali místní i bohdanečská radnice a v roce 2018 se již na spraveném komíně a novém hnízdě opět čapí rodinka usadila. Letos čápi do Lázní Bohdaneč přiletěli 22. března a zájemci je mohou pozorovat z lázeňského parku.

Do Léčebných lázní Bohdaneč se můžete vydat kdykoliv – areál je pro veřejnost otevřen celoročně. Při cestě z Pardubic navíc stačí zdolat pouhých 8 kilometrů, z Hradce Králové rovný dvojnásobek. S Pardubicemi je lázeňské město spojeno rovněž městskou hromadnou dopravou (trolejbusová linka č. 3).

 

Na výlet do okolí Lázní Bohdaneč

Lázně BohdanečJestliže se o opeřené obyvatele naší přírody opravdu zajímáte, oceníte výlet k nedalekému Bohdanečskému rybníku, který je společně s rybníkem Matka národní přírodní rezervací, unikátní pro svou ornitologickou a botanickou pestrost. Předmětem ochrany jsou rybniční společenstva, vlhké louky a rákosiny se vzácnou flórou a faunou. Po okraji území rezervace, okolním lesem a loukami, vede několik tras naučné stezky, která je ideální pro procházky.

Nenáročná a příjemná procházková trasa vás seznámí především s významnými díly architekta Josefa Gočára, která vytvořil pro město Lázně Bohdaneč. Trasa stezky vede centrem města s lázeňskými pavilony, lázeňským parkem, a také nejbližším okolím města kolem dalších stavebně-historických památek. Polabská nížina, na jejímž území se Lázně Bohdaneč nachází, na první pohled působí jako rovina, která vás ničím nemůže překvapit. Nenechte se ale mýlit. Najdete tu spoustu zajímavých výletních cílů: jedinečné historické památky, přírodní rezervace, světoznámý kladrubský hřebčín, Velkou pardubickou, netradiční plavbu po Labi, města Pardubice a Hradec Králové i mnoho dalšího.

Lázně BohdanečI samotné lázně a jejich blízké okolí nabízí různorodé zázemí pro aktivní odpočinek. Pokud rádi jezdíte na kole, zaručeně oceníte turistické cyklotrasy, které nabízejí přes 100 km označených tras, jsou vybaveny informačním a odpočinkovým mobiliářem a prolínají se sítí pěších turistických tras i naučných stezek. Zahrát si můžete také golf na nedalekém hřišti, které se řadí mezi jedno z nejkrásnějších 18 jamkových hřišť u nás. Přímo v areálu lázní si pak vyzkoušíte například venkovní šachy, kuželky či ping pong nebo můžete vyrazit na již zmiňovaný Nordic Walking.

Lázeňský pak v Bohdanči Příroda

Lázeňský pak v Bohdanči

Park o rozloze 17 ha byl založen při vzniku lázní podle plánů Josefa Thomayera – vrchního zahradníka města Prahy. Areál parku je rozdělen Rajskou strouhou na dvě části: vnitřní a vnější.

Bohdanečská lípa Příroda

Bohdanečská lípa

Lípu v Lázních Bohdanči vysadili 28.10. 1968 s obavami v městě plném okupantů. Tato lípa se probojovala do finále ankety Strom roku 2018 a vyhrála druhé místo.

Golfové hřiště Lázně Bohdaneč Letní sporty

Golfové hřiště Lázně Bohdaneč

Golfový areál v těsné blízkosti města Lázně Bohdaneč. Areál je ideálním místem pro aktivní golfisty, turisty, cyklisty, vodní turisty, i ty, kteří preferují odpočinek.

Za ptáky na Bohdanečský rybník

Za ptáky na Bohdanečský rybník

Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník nabízí doslova pastvu pro oči všem těm, kteří rádi pozorují vodní ptactvo. Území představuje komplex vodních a mokřadních biotopů vytvořených kolem jednoho z největších existujících rybníků bývalé pernštejnské soustavy. Pro milovníky ptačí říše je zde k dispozici i ornitologická pozorovatelny.

Cyklotrasy podél Opatovického kanálu Letní sporty

Cyklotrasy podél Opatovického kanálu

Přes 100 km značených cyklotras vybavených informačním a odpočinkovým mobiliářem se prolíná se sítí pěších turistických tras a naučných stezek. V obcích na Bohdanečsku jsou pro turisty k dispozici veškeré služby – ubytování, stravování, informační centrum, půjčovny či opravny kol.

Ornitologická pozorovatelna u Bohdanečského rybníka Příroda

Ornitologická pozorovatelna u Bohdanečského rybníka

Jedna z částí zdejší naučné stezky vede na Polákův poloostrov Bohdanečského rybníka, kde do roku 2015 stávala jednoduchá dřevěná ornitologická pozorovatelna připomínající myslivecký posed.

Naučná stezka Gočárův okruh v Lázních Bohdaneč Příroda

Naučná stezka Gočárův okruh v Lázních Bohdaneč

Naučná stezka – Gočárův okruh je 5 km dlouhá vycházková trasa nabízející nenáročnou pěší turistiku městem i volnou krajinou v kombinaci s možností seznámit se s pozoruhodnými místy a stavbami města Lázně Bohdaneč.

Pernštejnská rybniční soustava u Lázní Bohdaneč Příroda

Pernštejnská rybniční soustava u Lázní Bohdaneč

Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník a rybník Matka představují komplex vodních a mokřadních biotopů, vytvořených kolem jednoho z největších zachovalých rybníků někdejší pernštejnské rybniční soustavy, napájený Opatovickým kanálem.

Kubistický Pavilon Gočár v Lázních Bohdaneč Památky

Kubistický Pavilon Gočár v Lázních Bohdaneč

Významnou stavbou kubistického období je lázeňská budova v Bohdanči. Pavilon byl otevřen v květnu 1913 a dodnes nese Gočárovo jméno.

Kostel sv. Maří Magdalény v Lázních Bohdaneč Památky

Kostel sv. Maří Magdalény v Lázních Bohdaneč

Kostel sv. Maří Magdalény postavil počátkem 18. století stavitel František Jedlička podle návrhu architekta Tomáše Haffeneckera z Prahy. Kostel i jeho interiéry jsou barokní.

Medical Wellness Clinic v Lázních Bohdaneč Životní styl

Medical Wellness Clinic v Lázních Bohdaneč

Vyzkoušejte vyhlášené lázeňské procedury v Léčebných lázních Bohdaneč. Na výběr jich máte celou řadu, od těch klasických až po poslední trendy lázeňské terapie. Své malé lázně prožít v našem specializovaném pracovišti Medical Wellness Clinic, prvním svého druhu v českém lázeňském prostředí.

Lázně Bohdaneč

Lázně Bohdaneč

Lázeňské městečko leží v krajině rybníků a lesů severozápadně od Pardubic. Jeho rozkvět nastal na přelomu 19. a 20. století, kdy tu bohdanečský rodák Jan Veselý založil slatinné lázně, zaměřené na léčbu pohybového ústrojí.

#světovéČesko a Josef Gočár: architekt, který proměnil východní Čechy

#světovéČesko a Josef Gočár: architekt, který proměnil východní Čechy

Winternitzovy mlýny v Pardubicích, budova gymnázia J. K. Tyla a Ambrožův sbor v Hradci Králové, Lázeňský pavilon v Bohdanči, Wenkeho obchodní dům v Jaroměři a další místa: všechna jsou spojená s architektem Josefem Gočárem (1880–1945). Během své kariéry vytvořil na 300 projektů. Na některé nikdy nedošlo, na jiné se jezdí dívat turisté z celého světa – třeba na dům U Černé Matky Boží v Praze.

Léčebné lázně Bohdaneč – specialisté na léčbu pohybového aparátu Lázně a wellness

Léčebné lázně Bohdaneč – specialisté na léčbu pohybového aparátu

Léčebné lázně Bohdaneč leží v nádherném prostředí polabské nížiny, vzdálené pouhých 8 km od Pardubic. Vynikající specialisté, široká nabídka léčebných a wellness procedur, masáží, zábalů a léčebných, relaxačních pobytů vás přesvědčí o správné volbě.

Bohdanečský rybník a rybník Matka Příroda

Bohdanečský rybník a rybník Matka

Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník a rybník Matka se rozprostírá na ploše zhruba 250 hektarů severně od Lázní Bohdaneč. Toto území představuje komplex vodních a mokřadních biotopů vytvořených kolem jednoho z největších existujících rybníků bývalé pernštejnské soustavy.

Další aktuality

Národní zahájení Festivalu muzejních nocí proběhne letos v Pardubicích

Národní zahájení 20. ročníku Festivalu muzejních nocí se uskuteční v pátek 17. května 2024 od 14:00 hodin v prostorách Východočeského muzea v Pardubicích. Festival Muzejních nocí se poté až do 15. června postupně odehraje po celé České republice. Oblíbená akce patří ve velkých evropských metropolích již řadu let ke stálým prezentacím kulturního dědictví zvláště atraktivním způsobem. Muzea a galerie nabízejí nočním návštěvníkům kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání.
16. květen 2024 9:00
Kultura, Pardubický kraj

V Litomyšli se chystají Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové

Magdaleně Dobromile Rettigové se v Litomyšli líbilo kdysi a líbilo by se jí tu jistě i dnes, kdy jí město vzdává hold každoročními Gastronomickými slavnostmi. Vydejte se s portálem Kudy z nudy ochutnat nejlepší svíčkovou, nejlepší bábovku anebo husí stehna se zelím, knedlíky a pivem. Letošní slavnosti, které proběhnou o víkendu 18. a 19. května 2024, ponesou podtitul „smetana“ v kuchyni.
15. květen 2024 16:00
Gurmánská turistika, Pardubický kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Pardubickém kraji

Řadíte se k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech východních Čech, v Pardubickém kraji. Ve výběru portálu Kudy z nudy nechybí útulné chatky, místa pro karavanisty i tipy pro rodinné stanování u vody. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné.
6. květen 2024 13:00
Ubytování, Pardubický kraj

Světový rekord stále drží český most Sky Bridge 721. Projděte se po světovém unikátu!

Když se v květnu roku 2022 otevíral most Sky Bridge 721, nejspíš nikdo netušil, že fotky z Dolní Moravy obletí celý svět. Sky Bridge 721 se ocitl na titulní straně amerického časopisu Time. Byl zařazen do prestižního žebříčku nejúžasnějších míst roku 2022. Kromě světových médií si most mimo jiné vysloužil také první místo v architektonické soutěži Stavba roku 2022. Sky Bridge 721 je totiž nejdelším visutým mostem na světě. A po dvou letech stále drží svůj jedinečný rekord.
27. duben 2024 12:00
Letní sporty, Pardubický kraj

V Litomyšli se opět otevírají Lázně ducha

Litomyšl se stala novým lázeňským městem v Česku. Tak, jako jsou klasické lázně zaměřené na léčbu a rekonvalescenci těla, město Litomyšl je považováno za místo, kde mohou návštěvníci obnovit své síly duševní. Užijte si konec dubna v Litomyšli! Zahájení litomyšlské lázeňské sezóny proběhne od středy 24. do neděle 28. dubna 2024. Opět po roce ožije lázeňská promenáda slavnostním průvodem, hudební i divadelní produkcí.
24. duben 2024 16:00
Zážitky, Pardubický kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Pardubický kraj

Na vaši pozornost se těší řada neobjevených míst v Pardubickém kraji. Vypravte se s cestovatelem Emilem Holubem po stopách jeho afrických expedic do muzea v Holicích, prozkoumejte zámek Nasavrky, poznejte těžký život pašeráků a celníků v zajímavém muzeu v Králíkách a seznamte se s historií také v Městském muzeu Žamberk. V Institutu Paměti národa v Pardubicích se nechejte unášet vyprávěním pamětníků doplněným o projekce, netradiční efekty na pomezí hry, filmu a rozšířené reality. Naplánujte si výlet do Vojenského muzea Lichkov nebo na unikátní zámek Moravská Třebová, do muzea českého karosářství ve Vysoké Mýtě a rozhlédněte se po kraji z rozhledny Suchý vrch.
21. duben 2024 11:53
Památky, Pardubický kraj

Výlety na hradní rozhledny s výhledem do širokého okolí

Výhledy z věží, teras a ochozů nabízí kdejaký hrad, ale víte, že někde mají skutečné, oficiální rozhledny? Je jich dokonce tolik, že byste je nespočítali na prstech jedné a dokonce ani obou rukou. Pojďte s námi vyšplhat na ty nejznámější z nich!
21. duben 2024 6:00
Památky, Pardubický kraj

V Rudolfově poháru v Kladrubech se utká přes sto spřežení

Od 17. do 21. dubna 2024, se v Kladrubech nad Labem uskuteční 19. ročník Rudolfova poháru – mezinárodních závodů spřežení. Sportovní klání bude probíhat od středy do neděle a sjede se sem 117 zástupců z deseti zemí světa.
15. duben 2024 12:00
Letní sporty, Pardubický kraj