Úvod > Aktuality > Dolní Morava láká na připravený Trail Park, trasy jsou vhodné pro začátečníky i zkušené bikery
Letní sporty

Dolní Morava láká na připravený Trail Park, trasy jsou vhodné pro začátečníky i zkušené bikery

  • Vydáno15. května 2023
Na Dolní Moravě najdete profesionálně připravený Trail Park. Na 27 kilometrů tras je určených pro malé i velké bikery. A pokud chcete na svých jízdních schopnostech ještě zapracovat, můžete využít některý z kurzů Bajkové školy. Mrkněte se s Kudy z nudy, co nového pro vás přichystali.
Trail Dolní MoravaDolní Morava patří k vyhledávaným místům pro všechny nadšence do jízdy v horském terénu. Profesionálně připravený Trail Park s 27 kilometry trailů různé úrovně pokročilosti nabízí pro každého něco.

Od letošní sezóny je navíc Trail Park Dolní Morava součástí Bike regionu Králický Sněžník. Dohromady si tak mohou cyklisté projet na 130 kilometrů tratí v Česku i Polsku. Kromě toho dostává dolnomoravský Trail Park do nové sezóny také zbrusu nové etapy.

Stačí naskočit i s kolem na lanovku a u horské chaty Slaměnka se rozhodnout, do jakého dobrodružství se pustíte.

Od léta 2021 je rozšířena letní terasa chaty Slaměnka o panoramatickou přístavbu přímo nad terénem lesních trailů. Nejen pro bikery je připravena samoobslužná restaurace, kde zaženete i tu největší žízeň po kilometrech naježděných v trailech.
 

Novinky sezony 2023

Pro každého odvážlivce je tu nově Černý downhill trail, který se svou délkou 2 kilometry vyzývá k pořádným adrenalinovým výkonům. Čeká vás 350 metrů klesání, velmi náročné pasáže s kamennými úseky, přejezdy přes potoky, až jedenáctimetrovými skoky a se čtyřmetrovým dropem.

Selskému trailu přibyla nová skoková část tzv. Selská AirLine, která nabídne mezistupeň mezi mírně obtížnou a obtížnou úrovní. Terénní překážky jsou vhodné k učení skoků. Vybudované jsou tak, aby cyklisty nic neohrožovalo. Nejdelší skok má 4 metry. Novinka je dlouhá 0,8 kilometru.

Oblíbený zejména rodinami a začátečníky je pak osmikilometrový Mlýnský trail, který ukrývá přehledné zatáčky, odpočívadla s výhledy do horské krajiny a širokou cestu. Pro pokročilejší bikery je tu Lesní trail dlouhý přes 5 kilometrů a osázený klopenkami, přejezdy, dropy nebo skoky s lavicí. Ty nenáročnější láká jednoznačně Mamutí trail. Prudká trasa s povrchem plným terénních vln či klopenek, dřevěných lávek a technických skoků je určená pro experty a měří více než 3 kilometry.

 

Ke skvělé zábavě rychleji a bez šrámů v nové bajkerské škole

Trail Dolní MoravaHorský resort Dolní Morava spolupracuje s Bajkovou školou, díky které si můžete osvojit bajkerské dovednosti na kurzech přímo na Dolní Moravě. Láká vás se zdokonalit v jízdě, ale nenašli jste zatím odvahu vyrazit? Máme pro vás pár tipů, jak zvládnout základní pozice na kole a sjet si svojí první klopenku jako profesionál.

Speciální kempy jsou určené pro ženy, muže, děti, začátečníky i pokročilé a hodí se také pro kolegy v rámci teambuildingu nebo kamarády, kteří se neradi nudí. Vypilujete svůj styl a technické dovednosti, zlepšíte svou bezpečnost na trase a hlavně se pořádně vybijete. 

Potrénujte rovnováhu ve sjezdu, správné brždění nebo techniku zatáčení. Bajková škola vítá jezdce už od 8 let. Kromě dětských cyklistů můžete využít základní kurz pro dospělé, kurz pro středně pokročilé a pokročilé a taky speciální kurzu pro ženy, kterým provází profesionální instruktorky.
 

A co všechno se ve škole pro bajkery naučíte?

Trail park Dolní MoravaZatáčení je komplexní dovednost, kterou je ideální se s instruktorem učit krok po kroku v bezpečném terénu – třeba na měkké, rozkvetlé sjezdovce. Pádům v zatáčkách se v bajkové škole učí předcházet mimo jiné vytažením těžiště těla zevnitř oblouku ven nad kolo. Co se klient na louce naučí, na trailu jako když najde – třeba směřovat pohled k výjezdu ze zatáčky.

Děti se potřebují učit nápodobou – v perfektně vyšejpovaných táhlých klopenkách má instruktor čas vše precizně předvést a ještě může sledovat, jak se malým bikerům a bikerkám při jízdě daří. Dlouhé a charakterem konzistentní traily pomáhají soustředit se na vycentrovaný postoj s pedály vodorovně, prsty na brzdách a lokty vždy směřujícími ven. Než vyrazíme na trail, věnují s dětmi celý blok technice brzdění, aby uměly, jak bez smýkání zpomalit, tak kontrolovat rychlost třeba ve svažitých klopenkách.

Trail park Dolní MoravaTraily Dolní Moravy si rychle získaly oblibu a často je na nich značný provoz. K nácviku manévrů, jako je nadhození předního kola či manuál, je ideální využít bezpečný terén lesních cest s krásnými výhledy, které traily v různé výšce kopce protínají. No, a nově osvojený prvek si pak klienti hned upevňují na trailu.

A pak už si jen užívejte dobrodružnou jízdu na kole. Nechte se vytáhnout do kopce lanovkou. Stačí nasednout u chaty Slaměnka a na kopci si vybrat ideální trasu. 
Bike region Kralický Sněžník

Bike region Kralický Sněžník

Bike region Králický Sněžník je tvořen několika různými trail & enduro parky, které se propojují do jednoho komplexu plného dobrodružství na kole. Od rodin s dětmi, přes hobby jezdce až po profesionální závodníky – zde si každý najde svou výzvu. 

Trailpark Bukovka

Trailpark Bukovka

Vstupte do světa dobrodružství a zábavy, který je určen především pro rodiny s dětmi a mírně pokročilé bikery. Mini bikepark s vlekem pro kola nabízí tři různé traily pro cyklisty a pumptrack.

Trail & Enduro Park Kraličák

Trail & Enduro Park Kraličák

Zavítejte do bike parku, který nabízí na jednom místě jedinečnou kombinaci jednoduchých singletracků pro celé rodiny, flow trailů pro fajnšmekry i těžkých přírodních technických tras pro profíky. Park Kraličák se nachází kolem kopce Štvanice.

Singletrack Orlicko – Kladsko u Suchého vrchu

Singletrack Orlicko – Kladsko u Suchého vrchu

Singltrek Suchák, to jsou jednosměrné terénní stezky mezi Červenovodským sedlem a tvrzí Bouda v okolí Suchého vrchu. Patří do česko-polského projektu Singletrack Orlicko – Kladsko, který zahrnuje na obou stranách hranice více než 60 kilometrů nových terénních tratí.

Bikecentrum & bistro Kolovna v Jeseníkách

Bikecentrum & bistro Kolovna v Jeseníkách

V Hynčicích pod Sušinou v Jeseníkách na jednom místě naleznete vše, co potřebujete pro své kolo, a zároveň bistro.

Cyklo trasy Single Trails Dolní Morava

Cyklo trasy Single Trails Dolní Morava

Dolní Morava láká na zážitky uprostřed horských kopců, můžete si tu užít rovnou 27 kilometrů trailů pro začínající i zkušené bikery. Od sezony 2023 je navíc Trail Park Dolní Morava součást Bike regionu Králický Sněžník. Dohromady si tak mohou cyklisté projet na 130 kilometrů tratí v Česku i Polsku. 

Trail Park Dolní Morava

Trail Park Dolní Morava

Zažijte radost z jízdy na kole! Nezáleží na vašem věku, jízdních schopnostech, zkušenostech nebo fyzičce. Nové traily na Dolní Moravě potěší každého milovníka cyklistiky. 25 kilometrů tras je určených pro malé i velké bikery.

Horský resort Dolní Morava

Horský resort Dolní Morava

Moderní horský resort s celoročním provozem a širokou nabídkou sportovních, adrenalinových a rekreačních aktivit. Najdete několik světových unikátů v čele se Stezkou v oblacích, Mamutí horskou dráhou nebo Mamutíkových zážitkových parků s Obřím Mamutem. Najdete zde také Adrenalin park, lanovku aj.

Další aktuality

Nejnavštěvovanější turistické cíle Pardubického kraje: Sky Bridge 721, Stezka v oblacích a další zážitky na Dolní Moravě

Nejnavštěvovanější místa Pardubického kraje nabízející skvělé příběhy i zážitky najdete na Dolní Moravě. Vyšplhejte na Stezku v oblacích na Dolní Moravě, projděte se po Sky Bridge 721, zavítejte do expozic a zahrad zámku Litomyšl nebo se přijeďte seznámit se zajímavou historií hradu Svojanov.
Pardubický kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Pardubic

Pardubice jsou příjemné zelené město plné parků, provoněné sladkou vůní perníku i pivovarského chmele. Mají co nabídnout milovníkům historie, kultury, sportu i přírody. Dominantou je pardubický zámek, jedna z nejvýznamnějších renesančních památek v České republice. Významnými památkami v blízkém okolí jsou i hrad Kunětická hora a renesanční zámek v Litomyšli, který je památkou UNESCO. Zážitkem pro milovníky koní bude návštěva dostihového závodiště v Pardubicích, i hřebčínů v Kladrubech nad Labem a ve Slatiňanech. Bohdanečský rybník u Lázní Bohdaneč je vzácnou ornitologickou lokalitou a blízká CHKO Železné hory nabízí kromě přírodních krás romantický skanzen Veselý Kopec, zříceniny hradů Oheb a Lichnice i technickou památku, Berlovu vápenku v Třemošnici.
Pardubický kraj | Zážitky

Aviatická pouť v Pardubicích se koná již tento víkend

Program Aviatické pouti je vždy mimořádně pestrý, a to jak na obloze, kde se po dobu pěti hodin střídají letové ukázky strojů z různých období aviatiky, tak na zemi, kde je vždy připraven celodenní program pro celou rodinu s řadou nejrůznějších aktivit. Pochopitelně nejinak tomu bude i při letošním jedenatřicátém ročníku, který se na pardubickém letišti uskuteční o víkendu 27. a 28. května 2023.
Pardubický kraj | Zážitky

V Litomyšli se chystají Gastronomické slavnosti M. D. Rettigové

Magdaleně Dobromile Rettigové se v Litomyšli líbilo kdysi a líbilo by se jí tu jistě i dnes, kdy jí město vzdává hold každoročními Gastronomickými slavnostmi. Vydejte se s portálem Kudy z nudy ochutnat nejlepší svíčkovou, nejlepší bábovku anebo husí stehna se zelím, knedlíky a pivem. Letošní slavnosti, které proběhnou o víkendu 20. a 21. května 2023, budou ve znamení také slovenských specialit!
Pardubický kraj | Gurmánská turistika

Hrnčířská sobota ve skanzenu na Veselém Kopci ukáže při práci hrnčíře a keramiky

V sobotu 13. května od 9 do 16 hodin můžete sledovat při práci hrnčíře a keramiky, kteří přijali pozvání a přijedou na Veselý Kopec u Hlinska z celé České republiky. Zastoupeny budou nejrůznější typy výrobků z hrnčířské hlíny: hrnčina, kamenina, fajáns a také tzv. zakuřovaná kamenina. Na pět desítek pozvaných hrnčířů a keramiků bude své výrobky nejen prodávat, ale dle možností i předvádět část výroby. Uvidíte tak točení výrobků na hrnčířském kruhu, modelování, zdobení a malování. Zájemci a odvážlivci si budou moci řadu věcí sami i vyzkoušet. Pro malé návštěvníky budou připraveny i výtvarné dílničky. Kromě toho si budou návštěvníci moct prohlédnout zajímavé keramické nádoby ze sbírek muzea.
Pardubický kraj | Kultura

Výlety pro samotáře ve východních Čechách: poznejte kouzlo Železných hor

Železné hory jsou skvělým místem, kde strávit příjemnou dovolenou či výlet bez davu proudících turistů. Nacházejí se ve východních Čechách mezi městy Chrudim, Hlinsko, Chotěboř a Skuteč. Na své si zde přijdou jak milovníci přírody, tak obdivovatelé historických památek. Na průzkum oblasti se můžete vydat pěšky i na kole.
Pardubický kraj | Příroda

Na Kunětické hoře byla dokončena obnova hradního paláce

Návštěvníkům státního hradu Kunětická hora se poprvé otevře i dosud nepřístupné severní křídlo hradního paláce. Díky nově vybudované dřevěné konstrukci nabídne unikátní výhled na hrad a okolí. Hradní expozice bude nově doplněna zvukovými efekty. Gigantický drak – chlouba hradu – na Kunětické hoře zůstává. Zásadními úpravami prošel palác díky projektu IROP-ITI „Kunětická hora – divadlo na hradě i v podhradí“. Víte, že sedmdesátých letech se na Kunětické hoře natáčel televizní seriál Arabela?
Pardubický kraj | Památky

Oslaďte si státní svátek na Slavnostech perníku v Pardubicích

V pondělí 8. května se bude v Pardubicích skloňovat perník ve všech pádech. Na nádvoří tamního zámku, sídla Východočeského muzea, proběhnou oblíbené Slavnosti perníku a perníková vůně bude prostupovat celým zámeckým areálem. Na den plný sladké zábavy vás zve portál Kudy z nudy.
Pardubický kraj | Zážitky