Úvod > Aktuality > Dolní Morava láká na připravený Trail Park, trasy jsou vhodné pro začátečníky i zkušené bikery
Letní sporty

Dolní Morava láká na připravený Trail Park, trasy jsou vhodné pro začátečníky i zkušené bikery

  • Vydáno10. dubna 2024
Na Dolní Moravě najdete profesionálně připravený Trail Park. Na 30 kilometrů tras je určených pro malé i velké bikery. A pokud chcete na svých jízdních schopnostech ještě zapracovat, můžete využít některý z kurzů Bajkové školy. Mrkněte se s Kudy z nudy, co nového pro vás v letošní sezoně přichystali.
Trail Dolní MoravaDolní Morava patří k vyhledávaným místům pro všechny nadšence do jízdy v horském terénu. Profesionálně připravený Trail Park s 30 kilometry trailů různé úrovně pokročilosti nabízí pro každého něco.

Od roku 2023 je Trail Park Dolní Morava součástí Bike regionu Králický Sněžník. Dohromady si tak mohou cyklisté projet na 130 kilometrů tratí v Česku i Polsku. 

Stačí naskočit i s kolem na lanovku a u horské chaty Slaměnka se rozhodnout, do jakého dobrodružství se pustíte.

Od léta 2021 je rozšířena letní terasa chaty Slaměnka o panoramatickou přístavbu přímo nad terénem lesních trailů. Nejen pro bikery je připravena samoobslužná restaurace, kde zaženete i tu největší žízeň po kilometrech naježděných v trailech.
 

Novinky sezony 2024

Trail Park Dolní Morava se každým rokem rozšiřuje a chystá novinky pro bikery a bikerky. Kromě kompletního reshapu parku před zahájením sezony chystá několik novinek. Otevírá se nový černý Enduro trail s délkou 2,8 kilometrů, který potěší především ty, kteří se jízdy v terénu opravdu nebojí. Zapadá do kategorie velmi náročných trailů pro zkušené bikery a na jeho návštěvníky tu čekají kořeny, kameny a ve spodní pasáži také pořádné skoky. Zatím je v provozu z tří čtvrtin. 

Oblíbený trail Selská airline, která je na pomezí modré a červené, se rozšíří o novou skokovou pasáž v délce 1 kilometr. Trať je plná bezpečných terénních překážek vhodných pro učení skoků s nejdelším skokem v maximální délce 4 metry. Vše je na této trati vybudováno s ohledem na maximální bezpečnost.

Na černém Mamutím trailu s pestrým povrchem plným terénních vln, klopenek, dřevěných lávek a množstvím technických skoků dojde k propojení dosavadních AirLines. Na trati se tak objeví další desítky nových velkých skoků i více než 10 metrů.

V loňském roce byl otevřen Černý downhill trail, který se svou délkou 2 kilometry vyzývá k pořádným adrenalinovým výkonům. Čeká vás 350 metrů klesání, velmi náročné pasáže s kamennými úseky, přejezdy přes potoky, až jedenáctimetrovými skoky a se čtyřmetrovým dropem.

Oblíbený zejména rodinami a začátečníky je pak osmikilometrový Mlýnský trail, který ukrývá přehledné zatáčky, odpočívadla s výhledy do horské krajiny a širokou cestu. Pro pokročilejší bikery je tu Lesní trail dlouhý přes 5 kilometrů a osázený klopenkami, přejezdy, dropy nebo skoky s lavicí. Ty nenáročnější láká jednoznačně Mamutí trail. Prudká trasa s povrchem plným terénních vln či klopenek, dřevěných lávek a technických skoků je určená pro experty a měří více než 3 kilometry. 
 

Ke skvělé zábavě rychleji a bez šrámů v nové bajkerské škole

Trail Dolní MoravaHorský resort Dolní Morava spolupracuje s Bajkovou školou, díky které si můžete osvojit bajkerské dovednosti na kurzech přímo na Dolní Moravě. Láká vás se zdokonalit v jízdě, ale nenašli jste zatím odvahu vyrazit? Máme pro vás pár tipů, jak zvládnout základní pozice na kole a sjet si svojí první klopenku jako profesionál.

Speciální kempy jsou určené pro ženy, muže, děti, začátečníky i pokročilé a hodí se také pro kolegy v rámci teambuildingu nebo kamarády, kteří se neradi nudí. Vypilujete svůj styl a technické dovednosti, zlepšíte svou bezpečnost na trase a hlavně se pořádně vybijete. 

Potrénujte rovnováhu ve sjezdu, správné brždění nebo techniku zatáčení. Bajková škola vítá jezdce už od 8 let. Kromě dětských cyklistů můžete využít základní kurz pro dospělé, kurz pro středně pokročilé a pokročilé a taky speciální kurzu pro ženy, kterým provází profesionální instruktorky.
 

A co všechno se ve škole pro bajkery naučíte?

Trail park Dolní MoravaZatáčení je komplexní dovednost, kterou je ideální se s instruktorem učit krok po kroku v bezpečném terénu – třeba na měkké, rozkvetlé sjezdovce. Pádům v zatáčkách se v bajkové škole učí předcházet mimo jiné vytažením těžiště těla zevnitř oblouku ven nad kolo. Co se klient na louce naučí, na trailu jako když najde – třeba směřovat pohled k výjezdu ze zatáčky.

Děti se potřebují učit nápodobou – v perfektně vyšejpovaných táhlých klopenkách má instruktor čas vše precizně předvést a ještě může sledovat, jak se malým bikerům a bikerkám při jízdě daří. Dlouhé a charakterem konzistentní traily pomáhají soustředit se na vycentrovaný postoj s pedály vodorovně, prsty na brzdách a lokty vždy směřujícími ven. Než vyrazíme na trail, věnují s dětmi celý blok technice brzdění, aby uměly, jak bez smýkání zpomalit, tak kontrolovat rychlost třeba ve svažitých klopenkách.

Trail park Dolní MoravaTraily Dolní Moravy si rychle získaly oblibu a často je na nich značný provoz. K nácviku manévrů, jako je nadhození předního kola či manuál, je ideální využít bezpečný terén lesních cest s krásnými výhledy, které traily v různé výšce kopce protínají. No, a nově osvojený prvek si pak klienti hned upevňují na trailu.

A pak už si jen užívejte dobrodružnou jízdu na kole. Nechte se vytáhnout do kopce lanovkou. Stačí nasednout u chaty Slaměnka a na kopci si vybrat ideální trasu. 

Kde najdete nejlepší singltreky a bikeparky u nás?
Trail Park Dolní Morava

Trail Park Dolní Morava

Zažijte radost z jízdy na kole! Nezáleží na vašem věku, jízdních schopnostech, zkušenostech nebo fyzičce. Nové traily na Dolní Moravě potěší každého milovníka cyklistiky. 30 kilometrů tras je určených pro malé i velké bikery.

Singletrack Orlicko – Kladsko u Suchého vrchu

Singletrack Orlicko – Kladsko u Suchého vrchu

Singltrek Suchák, to jsou jednosměrné terénní stezky mezi Červenovodským sedlem a tvrzí Bouda v okolí Suchého vrchu. Patří do česko-polského projektu Singletrack Orlicko – Kladsko, který zahrnuje na obou stranách hranice více než 60 kilometrů nových terénních tratí.

Cyklo trasy Single Trails Dolní Morava

Cyklo trasy Single Trails Dolní Morava

Dolní Morava láká na zážitky uprostřed horských kopců, můžete si tu užít rovnou 27 kilometrů trailů pro začínající i zkušené bikery. Od sezony 2023 je navíc Trail Park Dolní Morava součást Bike regionu Králický Sněžník. Dohromady si tak mohou cyklisté projet na 130 kilometrů tratí v Česku i Polsku. 

Horský resort Dolní Morava

Horský resort Dolní Morava

Moderní horský resort s celoročním provozem a širokou nabídkou sportovních, adrenalinových a rekreačních aktivit. Najdete zde několik světových unikátů jako Sky Bridge 721, Stezku v oblacích, Mamutí horskou dráhu nebo Mamutíkovy zážitkové parky s Obřím Mamutem.

Trail & Enduro Park Kraličák

Trail & Enduro Park Kraličák

Zavítejte do bike parku, který nabízí na jednom místě jedinečnou kombinaci jednoduchých singletracků pro celé rodiny, flow trailů pro fajnšmekry i těžkých přírodních technických tras pro profíky. Park Kraličák se nachází kolem kopce Štvanice.

Bike region Kralický Sněžník

Bike region Kralický Sněžník

Bike region Králický Sněžník je tvořen několika různými trail & enduro parky, které se propojují do jednoho komplexu plného dobrodružství na kole. Od rodin s dětmi, přes hobby jezdce až po profesionální závodníky – zde si každý najde svou výzvu. 

Trailpark Bukovka

Trailpark Bukovka

Vstupte do světa dobrodružství a zábavy, který je určen především pro rodiny s dětmi a mírně pokročilé bikery. Mini bikepark s vlekem pro kola nabízí tři různé traily pro cyklisty a pumptrack.

Bikecentrum & bistro Kolovna v Jeseníkách

Bikecentrum & bistro Kolovna v Jeseníkách

V Hynčicích pod Sušinou v Jeseníkách na jednom místě naleznete vše, co potřebujete pro své kolo, a zároveň bistro.

Další aktuality

V Rudolfově poháru v Kladrubech se utká přes sto spřežení

Od 17. do 21. dubna 2024, se v Kladrubech nad Labem uskuteční 19. ročník Rudolfova poháru – mezinárodních závodů spřežení. Sportovní klání bude probíhat od středy do neděle a sjede se sem 117 zástupců z deseti zemí světa.
Pardubický kraj | Letní sporty

Výlet do Pardubic: na Pardubický zámek od jara do zimy

Zámek Pardubice je sázka na jistotu. Ať už se do Pardubic chystáte na výlet anebo je východočeská metropole pro vás třeba jen zastávkou na daleké cestě, představuje zdejší zámek jeden z bodů, který by rozhodně bylo škoda minout. Památka, ve které sídlí Východočeské muzeum, je otevřna po celý rok denně, kromě pondělí. Připraveny jsou zde pro vás prohlídky i výstavy.
Pardubický kraj | Kultura

Užijte si volný čas v Léčebných lázních Bohdaneč a jejich okolí

Vybíráte si, kam se vydat na léčebný pobyt, wellness víkend anebo se chystáte do Lázní Bohnadeč na komplexní lázeňskou péči? Ať tak, či tak, v Léčebných lázních Bohdaneč se vám bude líbit. Nejen, že o vás bude skvěle postaráno a užijete si unikátní slatinné procedúry, ale můžete se těšit také na krásné okolí, které láká k výletům do přírody. Milovníci zvířat zde mohou pozorovat populáční bohdanečské čápy, kteří mají své hnízdo přímo v srdci lázeňského areálu.
Pardubický kraj | Lázně a wellness

Čertoviny: tipy na výlety, kde se natáčela filmová pohádka

Filmová pohádka z roku 2017 režírovaná Zdeňkem Troškou je inspirovaná pošumavskými báchorkami a tvorbou Jana Drdy, Josefa Lady a dalších spisovatelů. Víte, kde se natáčela? Především v Hlinsku si užijete po celý rok čertů ažaž. Pekelný zábavní park Čertovina se stal kulisou pro pohádku Čertoviny.
Pardubický kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Pardubic

Pardubice jsou příjemné zelené město plné parků, provoněné sladkou vůní perníku i pivovarského chmele. Mají co nabídnout milovníkům historie, kultury, sportu i přírody. Dominantou je pardubický zámek, jedna z nejvýznamnějších renesančních památek v České republice. Významnými památkami v blízkém okolí jsou i hrad Kunětická hora a renesanční zámek v Litomyšli, který je památkou UNESCO. Zážitkem pro milovníky koní bude návštěva dostihového závodiště v Pardubicích, i hřebčínů v Kladrubech nad Labem a ve Slatiňanech. Bohdanečský rybník u Lázní Bohdaneč je vzácnou ornitologickou lokalitou a blízká CHKO Železné hory nabízí kromě přírodních krás romantický skanzen Veselý Kopec, zříceniny hradů Oheb a Lichnice i technickou památku, Berlovu vápenku v Třemošnici.
Pardubický kraj | Zážitky

Betlém na Vysočině zve k velikonočním prohlídkám

Od 19. března do 13. dubna 2024 si zájemci mohou přijít prohlédnout památkovou rezervaci Betlém na Vysočině. Výstava Velikonoce na Betlémě připomíná ve zdejších roubenkách tradiční obyčeje a zvyky vztahující se k předvelikonočnímu období i samotným Velikonocům.
Pardubický kraj | Památky

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem zahajuje hlavní návštěvnickou sezónu

Víte, že můžete zavítat do národního hřebčína i o velikonočních svátcích? Nebaví vás už barvit plata vajíček nebo plést pomlázku? Udělejte si výlet do hřebčína v Kladrubech nad Labem nebo do hřebčína ve Slatiňanech! Od 28. března do 1. dubna 2024 se na vás těší starokladrubáci v národním hřebčíně. V Kladrubech vás čeká komentovaná prohlídka stájí a kočárovny s expozicí starokladrubského koně a zámku. Nenechte si ujít také prohlídku lesovny a výstup na rozhlednu, ze které se vám nabídne ojedinělý pohled na hřebčín a jeho okolí. Ve Slatiňanech si užijete komentovanou prohlídku stájí, jejíž součástí je mimo jiné prohlídka kočárovny, historické sedlovny rodu Auerspergů a výcvikového střediska.
Pardubický kraj | Zážitky

Velikonoce na Veselém Kopci zahájí letošní sezónu

O velikonočním víkendu 29. března až 1. dubna 2024 bude zahájena nová návštěvnická sezona v expozici lidového stavitelství na Veselém Kopci. Na tento víkend je připraven program s názvem Velikonoce na Veselém Kopci. Chybět nebude pletení pomlázek nebo pečení tradičního pečiva. Pro zájemce je zde možnost koupě tradičních výrobků a zároveň jsou zde připraveny i ukázky výroby zvykoslovných předmětů.
Pardubický kraj | Kultura